در مورد فمتو لیزیک چقدر اطلاعات دارید؟ این روش برای رفع عیوب انکساری چشم مورد استفاده قرار می گیرد. ای ای لیزیک یا eelaisik تلفیقی از اندازه گیری جبهه امواج و فمتو لیزیک است. یک روش برای لیزر چشم است که اختلال بینایی افراد را اصلاح کرده و به آنها کمک می کند تا کیفیت دید عالی داشته باشند. در این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی فمتو لیزیک و ای ای لیزیک خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

کلمه eelasik یا ای ای لیزیک به چه معناست؟

کلمه eelasik مخفف عبارت Euro Eyes Lasik است که ایمن ترین، جدیدترین و اختصاصی ترین روش درمان از طریق لیزر می باشد که برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم به کار می رود. در این روش، دو تا از پیشرفته ترین و دقیق ترین تکنولوژی ها با هم ترکیب شده اند که عبارتند از: اندازه گیری امواج با استفاده از آیدیزاین و فمتو لیزیک . درست مثل یک اثر انگشت، هر چشمی مشخصات منحصر به فرد خود را دارد و بنابراین در هر درمانی ، ویژگی های اختصاصی هر چشم در نظر گرفته می شود. این درمان ابتکاری با استفاده از روش eelasik ارائه می شود.

لیزیک

مراحل درمان با روش ای ای لیزیک (eelasik)

ارزیابی های قبل از عمل، اندازه گیری جبهه امواج

فناوری جبهه امواج، لیزر را برای درمان عیوب انکساری چشم تا 1250 نقطه مختلف در دید هدایت می کند. اندازه گیری جبهه امواج یک نقشه سه بعدی از توان دقیق انکساری چشم را برای هر نقطه اندازه گیری شده ایجاد می کند که همان اثر انگشت بینایی می باشد. Euro Eyes این فناوری را برای اصلاح بینایی با لیزر به کار برده تا دید بهتری را نسبت به استفاده از عینک و لنزهای تماسی فراهم آورد.

لیزر یک چهارم ثانیه ای (Femtosecond laser)

این لیزر، لایه قرنیه (فلپ) را با دقت مطلوب و کاملا بدون خطر آماده می کند. جراح لبه های لایه را به عقب می زند. لیزر به صورت جداگانه ای برای هر چشم و بافت محافظ آن، با دقت بالا و به طور یکنواختی، تنظیم می شود.

لیزر excimer بر اساس هدایت جبهه امواج

لیزر Excimer برای اندازه گیری جبهه امواج به منظور ترمیم سطح قرنیه و به طور کاملا اختصاصی استفاده می شود. این لیزر، ناهمسانی های حدفاصل قرنیه را از بین می برد تا میزان بینایی را در مقایسه با زمان استفاده از عینک و لنزهای تماسی افزایش دهد.

قرار دادن لبه های لایه فلپ در جای خود

لبه ها به آرامی در جای خود بر روی سطح قرنیه قرار می گیرند. با این کار ناحیه تحت عمل مانند یک بانداژ طبیعی مورد حمایت قرار می گیرد و در عرض چند ساعت قرنیه بهبود پیدا می کند.

لیزیک

فناوری پیشرفته: ترسیم نمودار اختصاصی چشم به وسیله آیدیزاین

آبرومتر یا انحراف سنجی که در اصطلاح اندازه گیری جبهه امواج استفاده می شود، ابزاری تشخیصی است که انحراف کمی و عینی چشم انسان را تعیین می کند، مثل اثر انگشت ژنتیکی. یک آبرومتر یا انحراف سنج چشمی، توان انکساری چشم را در بیش از صد نقطه مختلف اندازه گیری می کند. مثل نامنظمی های موجود در سطح قرنیه که باعث عدم تطابق کانونی می شوند. Euro Eyes از آیدیزاین که یکی از پیشرفته ترین و جدیدترین فناوری موجود در بازار است، استفاده می کند. این روش با به کارگیری آیدیزاین در مقایسه با انحراف سنج های معمولی، قدرت

انکساری  چشم را در 1250 نقطه اندازه گیری می کند. بر اساس این فناوری مبتکرانه و جدید، اصلاح بهینه دید افراد که برای هر بیمار کاملا اختصاصی می باشد، به وسیله عمل لیزر چشم قابل انجام است.

یک چنین درمان دقیق و اختصاصی برای هر بیمار به وسیله هیچ کدام از روش های  لیزر چشم و یا استفاده از عینک و لنزهای تماسی، قابل دستیابی نیست. یک روش رایج و جایگزین برای تشخیص اختلالات بینایی، استفاده از اسپکتاکل می باشد، هر چند که با این روش اصولی، عدم تطابق کانونی، نه شناسایی می شود و نه اصلاح می شود. عمل لیزیک معمولی و سنتی، بر اساس تشخیص به وسیله اسپکتاکل است.

بنابراین اصلاح عیوبی مثل عدم تطابق کانونی در عمل های لیزیک سنتی، لحاظ نمی شود. به همین دلیل، Euro Eyes  چندین سال است که از این نوع درمان دوری  می کند و روش پیشرفته اندازه گیری جبهه امواج را ترجیح داده است.

لیزیک

اثر انگشت ژنتیکی چشم

چشم انسان یک سیستم نوری کامل نیست، اما طراحی و قدرت آن منحصر به فرد است. ماهیت خاص عدسی و قرنیه چشم، مثل انحناهای مختلف در هر نقطه از قرنیه و شکل های متفاوت انحرافات، هر چشم را چنان منحصر به فرد می سازد که آن را تبدیل به یک اثر انگشت ژنتیکی می کند.

بنابراین، هر اختلال بینایی خاصی برای هر شخص، منحصر به فرد و متفاوت از شخص دیگر است. به عنوان مثال، اگر دو شخص متفاوت، اختلال بینایی با 3/5 دیوپتر داشته باشند، باز هم شرایط برای آنها منحصر به فرد و متفاوت می باشد و بنابراین یک عمل لیزر چشم همواره بایدبر اساس شاخص های بیومتریک و داده های شخصی هر فرد انجام شود تا از درمان اختصاصی، دقیق و کامل، اطمینان حاصل شود.

لیزیک

مزیت های اندازه گیری جبهه امواج

 این روش ابتکاری و جدید، کیفیت بینایی را افزایش می دهد

در روش لیزیک ، بر اساس جبهه امواج هدایت شده، تمام داده های جمع آوری شده توسط جبهه امواج به صورت جداگانه در نظر گرفته می شوند: از روی نقشه اندازه گیری جبهه امواج، میتوان داده ها را به طور دقیق استخراج کرد، منطقه دقیق عمل که در ناحیه قرنیه می باشد را دقیقا مشخص کرده و معلوم می کند چه میزان از بافت را میتوان از بین برد. این روش نه فقط برای اصلاح اختلال بینایی به کار می رود، بلکه برای انحراف چشم یا افزایش کیفیت بینایی نیز کاربرد دارد. بنابراین، دید بهتر، حساسیت تقابل بهتر و دید بهتر در شب را میتوان با این عمل به دست آورد.

این تکنیک های پیشرفته و جدید، مزیت های زیر را برای درمان به بیماران، پیشنهاد می کند:

  • کیفیت بهتر دید
  • اصلاح انحراف چشم
  • افزایش کیفیت بینایی
  • تقابل بهتر دید
  • بهتر شدن کیفیت دید در شب
  • اصلاح اختلالات پیچیده بینایی

لیزیک

آیا من برای درمان فمتولیزیک، مناسب هستم؟

برای انجام درمان فمتولیزیک، شرایط زیر را باید داشته باشید:

حداقل سن 18 سال می باشد.

  • قرنیه باید ضخامت کافی را داشته باشد
  • اختلال بینایی نباید بیشتر از 5/0 دیوپتر در 2 سال گذشته تغییر کرده باشد
  • در دوران بارداری یا شیردهی، این عمل نباید انجام شود.
  • نداشتن هیچگونه بیماری چشمی به عنوان مثال قوز قرنیه