چندین عمل وجود دارد که می توانید برای کمک به افزایش وزن پرنده تان انجام دهید، اما اگر فکر می کنید که پرنده تان دچار کاهش وزن است، اولین اقدامی که باید انجام دهید، تنظیم یک قرار ملاقات با دامپزشک تان برای بررسی کامل موضوع است زیرا تعدادی از مشکلات جدی در سلامتی پرندگان می تواند باعث کاهش وزن پرنده تان شود و برای حفظ سلامت حیوان خانگی تان باید هر میزان قابل توجهی از کاهش وزن، زیر نظر دامپزشک مجاز مورد بررسی قرار گیرد تا امکان وقوع هر گونه بیماری از بین برود. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی افزایش وزن پرنده خانگی خواهیم پرداخت.

شناسایی دلیل کاهش وزن پرنده خانگی

بهترین چیز این است که دامپزشک تان قادر به شناسایی دلایل کاهش وزن پرنده تان باشد و توصیه هایی را برای بازگرداندن حیوان خانگی به وزن سالم و ایده آل بکند. البته اگر این اتفاق بیفتد، باید از توصیه های دامپزشک خود تبعیت کنید.

افزایش وزن پرنده

با این حال، اگر هیچ گونه مشکل یا بیماری در دوست پرنده شما شناسایی نشود، ممکن است که او فقط به تغییر در رژیم غذایی نیاز داشته باشید تا به وضعیت بدنی سالم و ایده آل برسد. شناسایی مقادیر بیشتری از غذاهای مورد علاقه پرنده ممکن است همه چیز را برای تحریک اشتها حیوان خانگی تان فراهم کند.

رژیم غذایی افزایش وزن پرنده خانگی

بادام زمینی

یکی از مواد غذایی که ثابت شده است که دارای میزان زیادی از کالری و مواد مغذی است، بادام زمینی است و خوشبختانه، بیشتر پرندگان کاملا آن را دوست دارند. افزایش تعداد بادام زمینی به رژیم غذایی پرنده تان، پروتئین و میزان چربی حیوان خانگی را افزایش می دهد و به او کمک می کند تا به کالری بیشتری دست پیدا کند و در نتیجه وزن خود را افزایش دهد.

افزایش وزن پرنده

فقط مراقب باشید که این کار را بیش از حد انجام ندهید. پرندگان به خورندگان انتخابی معروف هستند و بسیاری از آنها از کاسه خود انتخاب می کنند و فقط موارد مورد علاقه خود را می خورند؛ حتی زمانی که ترکیبی از انواع مختلفی از مواد غذایی وجود داشته باشد. این امر می تواند کمبود های غذایی را ایجاد کند و این یکی از دلایلی است که رژیم های غذایی پلت شده به طور کلی به عنوان یک ماده غذایی مهم برای پرندگان توصیه می شود.

افزایش وزن پرنده با دانه آفتابگردان

اقدام دیگری که برای کمک افزایش وزن پرنده تان می توانید انجام دهید قرار دادن مقداری دانه آفتابگردان به عنوان بخشی از شام  و یا به عنوان میان وعده در طول روز است. این چیزهای خوشمزه، دارای چربی و پروتئین بالایی هستند که مورد علاقه بسیاری از پرندگان است. شما نباید هیچ مشکلی در خوراندن آن ها به پرنده خود داشته باشید.

افزایش وزن پرنده

ارزن

ارزن یکی دیگر از موارد محبوب در بین پرندگان خانگی است و همچنین یک میان وعده با کالری بالا است که می تواند وزن پرنده را افزایش دهد. با این حال باید توجه داشته باشید که از تغذیه بیش از حد به وسیله ارزن جلوگیری کنید زیرا در حالی که این دانه ها می تواند به افزایش وزن پرنده تان کمک کند، اما نسبت به بعضی از گزینه های غذایی دیگر مغذی نیست و شما می توانید تنها از آن به عنوان کالری خالی استفاده کنید. برای کمک به افزایش ارزش غذایی این میان وعده، شما می توانید سعی کنید تا آن را با یک منبع غذایی دیگر مانند نان ترکیب کنید. مواد غذایی افزوده شده به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که پرنده تان از نظر انواع ویتامین ها و مواد معدنی مهم در امنیت غذایی است.

افزایش وزن پرنده

افزایش وزن پرنده با برنج قهوه ای، گندم یا جو و پاستا

برای افزایش وزن پرنده تان، می توانید برنج قهوه ای پخته شده، گندم یا جو و پاستا را به رژیم غذاییش اضافه کنید. حتما حبوبات پخته ای شده مثل لوبیا، نخود و عدس را به کاسه غذای آنها اضافه کنید. از جمله مواد غذایی مغذی دیگری که می توانید به پرنده خود بدهید، تخم مرغ آب پز است که سرشار از پروتئین بوده و وزنش افزایش پیدا می کند.

دانه های جوانه زده شده

این دانه ها سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند. همچنین آنتی اکسیدان های مورد نیاز را دارا می باشند و باعث افزایش وزن پرنده می شوند. این دانه ها را میتوان جزو بهترین موادی برشمرد که می توان به رژیم غذایی پرنده اضافه کرد. به راحتی می توانید دانه ها را در خانه جوانه بزنید و در کاسه غذای پرنده بریزید.

افزایش وزن پرنده

افزایش وزن پرنده  با ویتامین ‌ها و مواد معدنی

اگر در برنامه غذایی پرنده خود، به اندازه کافی از سبزیجات و میوه ها استفاده می کنید، نیازی به مصرف مکمل های دیگری ندارید. اما اگر به هر دلیلی میزان مصرف سبزیجات و پروتئین شان کم است، به دامپزشک مراجعه کنید تا چند مکمل برایش تجویز کند.

چه غذاهایی را نباید به پرنده تان بدهید؟

  • توجه داشته باشید که مواد غذایی مثل ریواس و شکلات برای پرنده ها مناسب نیست. هرگز در برنامه غذایی پرنده خود از آووکادو استفاده نکنید زیرا برایشان ضرر دارد. کلا باید از موادی که حاوی الکل و کافئین می باشند، پرهیز کرد.
  • غذاهای مملو از نیتریت، نیترات، سولفیت و مونوسدیم گلوتامات را از برنامه غذایی شان حذف کنید. توجه کنید که هرگز به پرنده خود، دانه سیب، دانه میوه های مختلف و پیاز نخورانید زیرا برایشان خطرناک می باشد.
  • از دادن هرگونه مواد غذایی بی خاصیت، دارای نمک و شکر بالا و با چربی زیاد خودداری کنید.

افزایش وزن پرنده

بر روی اندازه پرنده تان حساس باشید و روزانه وزن پرنده تان را ثبت کنید. هر زمان که نوسانات غیر طبیعی به میزان یک اونس یا بیشتر در وزن پرنده تان متوجه شوید، بهتر است که با دامپزشک خود تماس بگیرید تا مطمئن شوید که رژیم پرنده تان در مسیر درستی قرار دارد. عدم انجام چنین کاری می تواند اثرات زیان باری بر روی دوست تان داشته باشد.