مراقبت از دوقلوها به تلاش دو برابر نیاز دارد و شما باید این مراقبت ها را با استفاده از منابع محدود خود مانند زمان، توانایی ‌های فیزیکی و افراد در دسترس انجام دهید. بدون شک این مسئولیت دو برابری برای والدین دشوار است. اما زمانی که آن ‌ها را برآورده می ‌کنید، رضایتی که به دست می ‌آورید دو برابر بیشتر از حالت معمول است. اینطور نیست؟ تنها کمی برنامه‌ ریزی و رعایت نکات به شما کمک خواهد کرد تا از این امتحان، سربلند بیرون بیایید. در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام، به شما اقدامات لازم را با گفتن نکات ساده و مهم در مورد نحوه مراقبت از دوقلوها ارائه می‌ دهد.

توصیه ‌هایی برای مراقبت از دوقلوها

در اینجا چند نکته مفید برای مراقبت از دوقلوها آورده شده است:

مراقبت از دوقلوها

1- دو نوزاد دوقلو را در یک تایم برنامه ریزی شده و همزمان بخوابانید و تغذیه کنید. این باعث می‌ شود مطمئن شوید که تمام روز را مشغول تغذیه و خواباندن کودک نیستید. دکتر شلی فلیس، نویسنده کتاب افزایش دو قلوها، می‌ گوید: وقتی یکی از دوقلوها برای غذا بیدار می ‌شود، بچه دیگر را هم بیدار می ‌کند. این ممکن است به معنای این باشد که مخالف برنامه بیداری کودک خوابیده است، اما عملی و مفید است.

2- از دو بالش تغذیه استفاده کنید تا بتوانید هر دو نوزاد خود را همزمان تغذیه کنید. زمانی که آن‌ ها هماهنگ باشند، مدیریت آن‌ ها آسان‌ تر خواهد شد. با این حال، قبل از شروع هر گونه آموزش خواب و تغذیه با پزشک اطفال خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که کودکان برای آن آماده هستند.

3- برنامه دوقلو ها را یادداشت کنید. برای چند روز، کارهای روتین آن ها را یادداشت کنید چون به شما کمک می‌ کند تا برنامه روزانه کودکان را بفهمید. تعداد وعده های غذایی، مدت ‌زمان خواب، و تعداد پوشکی که مصرف می ‌کنند را دنبال کنید. اگر به سختی می ‌توانید هر دو نوزاد خود را با هم تغذیه کنید، یکی را با سینه خود و یکی را توسط بطری حاوی شیر خودتان تغذیه کنید.

مراقبت از دوقلوها

4- روش ‌های مختلف را برای خواباندن دوقلو ها امتحان کنید. خواباندن دو نوزاد در یک زمان می ‌تواند یک کار بسیار دشوار باشد. در زیر برخی از راه‌ هایی که می توانید امتحان کنید آورده شده ‌است:

  • آن‌ها را با کالسکه بگردانید.
  • یک کودک را در حامل و دیگری را در تاب کودک قرار دهید.
  • آن‌ ها را در تخت ‌خواب ‌های نوزاد بگذارید.
  • آن ‌ها را در گهواره قرار دهید.
  • آن‌ها را روی یک پتو روی زمین قرار دهید.

همچنین می‌ توانید به مکان ‌هایی که در آن دوقلوها به راحتی به خواب می ‌روند توجه کنید و روش ‌های بالا را در آن مکان ‌ها امتحان کنید.

5- یک کالسکه یا کیف حمل دوتایی خریداری کنید. این کار برای شما سخت خواهد بود که کودکان خود را به طور پیوسته و همزمان حمل کنید. بنابراین، یک کالسکه دونفره برای پیاده ‌روی شبانه و یا سایر فعالیت‌ های تفریحی بخرید. همچنین می ‌توانید از کالسکه دو نفره برای حمل تمام لوازم مورد نیاز دوقلو ها استفاده کنید.

6- کمک بخواهید. شما به کمک نیاز دارید. از اعضای خانواده خود، دوستان و همسایگان خود بخواهید تا به شما در مراقبت از کودکان کمک کنند. همچنین می‌ توانید در چند ماه اول از والدین تان برای کمک به خود استفاده کنید. اگر این ابزارها را ندارید، پرستار بچه ای را برای کمک به مدیریت کارهای دو نوزاد استخدام کنید.

7- به گروه “مادران دوقلو” بپیوندید. شما می ‌توانید به برخی از باشگاه ‌های محلی و یا آنلاین مخصوص دوقلوها ملحق شوید. این گروه ‌ها به والدین کمک می ‌کنند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و تجربیات، نکات و فنون را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. پیوستن به این گروه‌ ها همچنین شما را از نظر اجتماعی درگیر خواهد کرد و به شما فرصت می ‌دهد تا با افرادی که در شرایط مشابه هستند معاشرت کنید.

مراقبت از دوقلوها

8- فروشگاه‌ های خرید و فروش آنلاین لوازم کودک. داشتن دو نوزاد به معنی تمام شدن لوازم کودک با سرعت برق است. بنابراین شما می ‌توانید لوازم ضروری روزانه مثل دستمال ‌ها، پوشک، کرم و غیره را به صورت آنلاین بخرید. خرید آنلاین تجربه خرید بهتری به شما خواهد داد و به شما کمک خواهد کرد تا محاسبه کنید که محتویات خانه تان چه مدت دیگر به اتمام می رسد. همچنین زمانی را که باید صرف رفتن به فروشگاه و ایستادن در صف پرداخت کنید را حذف می کند.

9- خرید دو عدد از هر چیزی که لازم نیست. یکی از رایج ‌ترین اشتباهاتی که والدین دوقلوها انجام می‌ دهند، خرید دو مورد از هر چیز است. شما باید از وسایل اساسی مانند صندلی ‌های بلند، صندلی‌ های خودرو، کالسکه، تخت کودک و غیره دو عدد بخرید؛ شما مجبور نیستید از چیزهایی مانند اسباب‌ بازی، کتاب، کرم یا پودر بچه دو عدد بخرید. این کار در طولانی ‌مدت در هزینه های شما صرفه جویی خواهد کرد.

10- لباس ‌های خنثی از لحاظ جنسیت بخرید. اگر دوقلوها یک پسر و یک دختر باشند، مجبور نیستید همه لباس ‌ها را براساس جنسیت شان بخرید. گاهی ممکن است بخواهید که برای یک مهمانی لباس خاصی بپوشانید اما برای البسه روزانه و عادی می ‌توانید به دنبال لباس خنثی باشید تا درگیر انتخاب لباس نباشید.

مراقبت از دوقلوها

11- دوقلوها را تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ نشده اند که تمام شب را بخوابند از یکدیگر جدا نکنید. ممکن است فکر کنید که آن ‌ها باید در اتاق ‌های مختلف بخوابند تا اگر یکی بیدار شود، دیگری از گریه او بیدار ‌نشود. با این حال، اگر به آن ‌ها اجازه دهید که در یک اتاق بخوابند، به صدای یکدیگر عادت خواهند کرد و بدون توجه به صداها به خواب خواهند رفت. با این حال، بررسی کنید که چه حالتی برای کودک شما مناسب است و براساس آن برنامه ‌ریزی کنید.

12- زمانی را به عنوان زمان خود انتخاب کنید. مهم نیست که شما چقدر خوب وظایف خود را برنامه ‌ریزی می‌کنید، در هر صورت در پایان روز احساس خستگی می کنید. شما به کمی زمان برای استراحت و بازیابی خود نیاز دارید. در غیر این صورت، با کارهایی که هر روز در حال انجام آن ها هستید، از پا در خواهید آمد. بنابراین، استراحت کنید و کاری را که از انجام آن لذت می برید انجام دهید. تلویزیون تماشا ‌کنید ، در حمام گرم استراحت کنید و یا کتاب بخوانید. این کار شما را با انگیزه، شاد و سالم نگه می ‌دارد.

13- کارهای روزمره را نوبتی انجام دهید. با شوهرتان صحبت کنید و در نگه داری از کودک به یکدیگر کمک کنید. شما می‌توانید کارها را به صورت جداگانه یا باهم انجام دهید. شوهرتان می ‌تواند بچه ‌ها را برای گردش بیرون ببرد، مواد غذایی بخرد یا لباس ها را بشوید. هر دوی شما می‌ توانید زمانی را برای استراحت و اختصاص دادن به خود داشته باشید.

مراقبت از دوقلوها

14- از پیش برنامه ‌ریزی کنید. قبل از اینکه بچه ‌ها را به حمام ببرید، حوله ‌ها، پوشک و لباس ‌های شسته شده را بردارید. یک کیسه دیگر شامل تمام لوازم ضروری به علاوه مقداری آب و تنقلات که می‌ توانید هنگام بیرون رفتن با دوقلوها از آن استفاده کنید را نگهداری کنید. شما می ‌توانید به سادگی کیسه را بردارید و بیرون بروید، در نتیجه هر بار که بیرون می ‌روید، زمان کم تری را برای آماده سازی هدر می دهید.

15- از جایگزین ‌هایی مانند گهواره سفری و یا حامل دوتایی نوزاد استفاده کنید تا در زمانی که مشغول انجام کاری هستید کودکان را در آن ها نگه دارید. شما می‌توانید یکی از دوقلوها را در آغوش بگیرید در حالی که دیگری را در گهواره قرار می ‌دهید و یا هر دو نوزاد را در کنار هم در گهواره قرار دهید.

16- دوقلوها را در یک زمان استحمام کنید. یا از کسی کمک بگیرید و یا دو صندلی حمام مناسب برای نوزاد بخرید تا آن ‌ها را با هم حمام کنید. این کار باعث صرفه ‌جویی در زمان و انرژی می ‌شود.

از غذا های فریز شده استفاده کنید. آشپزی برای خانواده در حالی که از دو نوزاد مراقبت می کنید کار دشواری است. غذاهایی را به صورت آماده در فریزر نگه دارید و قبل از شام فقط آن ها را گرم کنید.

این نکات را دنبال کنید تا روز تان بهتر برنامه ریزی شود و راحت تر بگذرد. در ادامه، چند سوال دیگر را مطرح می‌کنیم که والدین جدید دوقلوها اغلب از ما سوال می ‌کنند.

مراقبت از دوقلوها

سوالات متداول در مورد مراقبت از دوقلوها

۱. تحمل دو نوزاد دوقلو برایم سخت است. این حالت عادی است؟

بله، کاملا طبیعی است که خودتان را در این وضعیت بیابید. شما احتمالا در مورد چیزهای زیادی نگران هستید. چیزهایی مثل تغذیه مناسب هردو. توجه برابر به هردو و اشتباهاتی که ممکن است در مسیر رشد آن ها پیش بیاید. به همین دلیل است که باید به دنبال کمک از دوستان، خانواده و یا افراد حرفه ‌ای برای مدیریت روز خود باشید.

۲. چگونه باید برای مرخصی زایمان خود برنامه‌ ریزی کنم؟

باید متناسب با شرایط خانواده خود برنامه ریزی کنید. شما ممکن است طوری برنامه ‌ریزی کنید که زمانی که می خواهید خانه را ترک کنید همسرتان در منزل باشد. در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که حداقل یکی از شما همراه کودکان است.

اگر شما برای مراقبت از کودکان از دیگران کمک بگیرید، می ‌توانید خود را برای کار آماده کنید. با این حال، اگر مرخصی زایمان شما به اتمام رسیده است و شما فکر می کنید که هنوز نمی توانید به سر کار بروید، با کارفرما صحبت کنید. آن‌ ها ممکن است قادر باشند که به شما پیشنهاد مرخصی طولانی، کار در منزل یا کار پاره ‌وقت بدهند.

بزرگ کردن دوقلوها ممکن است تا دو برابر از میزان خواب شما کم و به استرس شما اضافه کند، اما دو برابر برکت و شادی برای شما و خانواده تان به همراه دارد. همیشه در زمان هایی که نیاز دارید به دنبال کمک باشید. اگر شدیدا استرس دارید، با پزشک تان صحبت کنید.