در مورد کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (CoolSculpting)  چقدر اطلاعات دارید؟ آیا می دانید یکی از موارد استفاده از کرایولیپولیز برای بازوها است تا بتوان چربی های اضافه در بازوها را حذف کرد؟ عوارض کرایولیپولیز چیست؟ تفاوت بین کرایولیپولیز و پیکرتراشی چیست؟ آیا میتوان از این روش در دوران بارداری هم استفاده کرد؟ اگر می خواهید در مورد این روش درمانی زیبایی، اطلاعات بیشتری کسب کنید، این مقاله از بخش پزشکی و زیبایی دکتر سلام را با دقت بخوانید.

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (پیکرتراشی سرد) چیست؟

کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (پیکرتراشی سرد) یک روش کاهش چربی از نوع غیر تهاجمی است که سلول های چربی را با استفاده از فن آوری خنک کردن سلول های چربی منجمد کرده و از بین می برد. سپس سلول های چربی مرده به طور طبیعی از طریق سیستم لنفاوی از بدن خارج می شوند.

کرایولیپولیز

انجام عمل کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ مورد تایید  FDA بوده و امروزه این کار در 9 منطقه از بدن  شامل شکم، چانه، داخل و بیرون ران و قسمت فوقانی دست ها مورد استفاده قرار می گیرد. این کار راهی مناسب برای کسانی است که در وزن ایده آل خود قرار دارند، اما قصد دارند چربی های خفیف را از بین ببرند.

نحوه عمل کرایولیپولیز برای بازوها به چه صورت است؟

با استفاده از دستگاه های طراحی شده مخصوص برای این کار، بازو به فرم دلخواه در آورده می شود. بسته به سایز منطقه ای که تحت درمان قرار می گیرد، صفحات مختلف با سایزهای مختلف استفاده می شود.

دستگاه اعمال کننده، میزان دقیقی از مکش و خنک کنندگی را به منطقه موردنظر وارد می نماید. دمای ایده آل برای خزان یاخته ای یا آپوپتوز (کشتن سلولی چربی) بین 39 و 41 درجه فارنهایت است. لایه چربی زیرین بازو، به اندازه ای سرد می شود که سلول های چربی به مرور کشته می شوند. البته باید بدانید اعصاب، پوست و عضلات اطراف از این فرآیند آسیب نخواهند دید.

آیا این روش، پوست افتاده را سفت می کند یا بر ورم بافت های بدن تاثیر دارد؟

متاسفانه این کار هیچ گونه تاثیری بر شلی یا افتادگی پوست ندارد. این درمان تنها با هدف از بین بردن سلول های چربی انجام می شود و می توان تغییری در فرم ظاهری بافت های اطراف و پوست ایجاد نخواهد کرد.

همچنین کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ (پیکرتراشی سرد) برای درمان ورم بافت ها کاربردی ندارد، چراکه برای افزایش تولید کولاژن در بدن و تغییر شکل ظاهری اندام، راه های بسیاری (از جمله راههای الکتریکی) موجود است. البته دستگاه های مبتنی بر فرکانس های رادیویی وجود دارند که به راحتی برای کرایولیپولیز استفاده شده و به شما کمک می کنند تا به اهدافتان از کرایولیپولیز دست پیدا کنید.

کرایولیپولیز

برای رسیدن به حالت مورد نظر به چند مرتبه کرایولیپولیز یا کول اسکالپتینگ نیاز داریم؟

اکثیر بیماران برای رسیدن به نتایج مد نظر به 1 الی 3 جلسه نیاز دارند. تعداد دفعات این درمان بستگی به واکنش های فرد به فرآیند درمان دارد. یکی دیگر از عوامل موثر در تعداد جلسات پیش بینی میزان پیشرفت بیمار از انجام این درمان دارد. بسیاری از جراحان قبل از اینکه درمان دیگری را توصیه کنند منتظر میمانند تا نتیجه جراحی به شکل کامل نمایان شود.

در طول دوره کرایولیپولیز بازو، باید چه چیزهایی را پیش بینی کرد؟

فرآیند درمان

قبل از آغاز درمان، پزشک در این مورد تصمیم می گیرد که برای انجام این کار چند دستگاه مورد نیاز است. برای بعضی از بیماران یک دستگاه بزرگ مناسب است. در حالی که برای عده ای دیگـر دو دستگاه کوچک مورد نیاز است. سپس پزشک ژل را به بازوهای فرد مالیده و با دستگاه شروع به کار می کند. ماساژ پس از پایان کار نیز می تواند در رسیدن بیمار به نتیجه مورد نظر موثر باشد.

کرایولیپولیز

درد

بسیاری از بیماران حین انجام کار اصولا هیچ احساسی ندارند، با این وجود برخی از آنها احساست ناخوشایندی پس از پایان کار تجربه می کنند.

طول دوره

کرایولیپولیز برای هر دست تقریبا 35 دقیقه طول می کشد. کلینیک هایی که از دو دستگاه برای انجام این کار استفاده می کنند، می توانند برای هر دو بازو، کرایولیپولیز کرده که این کار به تسریع فرآیند کمک می کند.

خطرات از بین بردن چربی های بازو با استفاده از این روش

در مواردی نادر، انجام پیکرتراشی بر روی بازوها، ممکن است منجر به “تولید بیش از حد و یا به تاخیر افتادن سلول ها” در بدن شود، اما احتمال وقوع این مورد یک در 200،00 است. همچنین در برخی موارد، در ناحیه اطراف منطقه تحت درمان نوعی بزرگ شدن رویت می شود که این بدلیل تجمع چربی ها در زیر پوست است. گرچه که شیوع این موضوع در مردان بیشتر از زنان است. برای از بین بردن این چربی می توان از راه هایی مثل لیپوساکشن استفاده کرد.

کرایولیپولیز

تاثیرات جانبی

بسیاری از علائمی که در نتیجه انجام کرایولیپولیز در بدن فرد مشاهده می شود، پس از گذشت چند هفته از پایان درمان به مرور محو می شوند. علائم شایع ناشی از پیکرتراشی شامل مواردی مثل:

  • احساس کشیدگی در ناحیه تحت درمان
  • بی حس شدن یا کاهش حس در منطقه درمانی
  • التهاب و قرمزی
  • سوزش
  • کوفتگی و خون مردگی
  • حساسیت در پوست

آیا کاهش چربی های بدن، با استفاده از کرایولیپولیز خطری ندارد؟

این کار هزاران بار انجام شده است و ثابت شده که تا حد زیادی می تواند بی خطر باشد. در مقایسه با سایر روش های کاهش چربی، روش مورد بحث از خطرات بسیار کمتری برخوردار است. در این روش از هیچ ماده بیهوشی استفاده نمی شود، هیچ گونه بریدگی یا شکافی بر روی پوست ایجاد نشده و نیز زمانی برای ریکاوری وجود ندارد. البته باید گفت که هیچ کدام از روش ها بدون ریسک نیستند. بسیاری از مردم هیچ عارضه جانبی را تجربه نمی کنند، اما به هرحال این روش هم عوارض جانبی محتملی دارد که به آنها اشاره شد.

کرایولیپولیز

آیا انجام کرایولیپولیز در بارداری خطر دارد؟

بعید است که تکنیک کرایولیپولیز  باعث بروز خطر در بارداری شود اما تاکنون این موضوع در زنان باردار مورد بررسی قرار نگرفته است. به همین دلیل ما انجام این کار را در دوران بارداری توصیه نمی کنیم. در حقیقت، بهتر است تا شش ماه قبل از بارداری یا تصمیم برای آن هرگونه تغییر در فرم ظاهری بدن را فراموش کنید.

اگردر حین انجام این روش متوجه باردار بودنتان شدید، باید بدانید جایی برای نگرانی نیست. انتظار می رود این تکنیک هیچ تاثیری بر روی بارداری اولیه شما نداشته باشد. با این حال، ممکن است شما نتوانید نتایج مورد انتظار خود از کرایولیپولیز را ببینید، زیرا در دوران بارداری وزن خواهید گرفت.

با این حال گفته می شود که کرایولیپولیز نتایج بسیار خوبی را در مادران جدید نشان داده به نحوی که آن مادرانی که برای از بین بردن باقیمانده چربی های ناشی از بارداری از طریق  رژیم و تمرین مشکل داشته اند، از این روش بهره برده اند.