آیا تا به حال به بوتاکس کردن موهایتان فکر کرده اید؟ آیا می دانید کراتین مو بهتر است یا بوتاکس؟ بوتاکس مو درمانی برای جوان سازی مو است که باعث کاهش فر بودن و بهبود سلامت مو می شود و برای همه نوع مویی مناسب است. بوتاکس مو نسبت به درمان کراتینی (شیمیایی) اطمینان بخش تر است. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی فواید و مزایای بوتاکس مو می پردازیم و تفاوت آن را با کراتین مو مورد بررسی قرار می دهیم.

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو درمانی موثر است که باعث رفع فری مو، پرپشتی و جوان سازی موهای آسیب دیده می شود. این روش اطمینان بخش تر از درمان کراتینی است که معمولا شامل مواد شیمیایی خطرناک مانند مواد فرمالدئید است.

بوتاکس مو

در این مقاله با موارد زیر آشنا خواهید شد:

 • آیا بوتاکس مو جواب می دهد؟
 • چه کسانی بهترین داوطلب برای بوتاکس مو است؟
 • چه چیزی در بوتاکس مو موثر است؟
 • عوارض جانبی
 • نحوه انجام بوتاکس مو در خانه

ممکن است نام بوتاکس مو با محبوب ترین درمان های ضد چین و چروک به اشتراک گذاشته شود اما اینجاست که شباهت ها به پایان می رسد. در حالی که بوتاکس یک روش تزریقی است که به صورت زیبایی برای کاهش چین و چروک استفاده می شود، بوتاکس یک نوع درمان موضعی است که در مو مورد استفاده قرار می گیرد. بوتاکس مو شامل توکسین بوتولینوم نمی شود و نوروتوکسین موجود در بوتاکس باعث آرامش ماهیچه های صورت و مسطح شدن سطح پوست می شود.

مواد موجود در بوتاکس ممکن است به نوع محصول بستگی داشته باشد، اما تقریبا شامل موارد زیر است:

 • ویتامین B5
 • ویتامین E
 • روغن آرگان
 • روغن نارگیل
 • مجموعه کلاژن
 • گلیوکسیلیک اسید

بوتاکس مو

آیا انجام بوتاکس مو جواب می دهد؟

بوتاکس می تواند ظاهر و سلامت موی شما را بهبود بخشد. این نوع درمان باعث کاهش فری مو، صاف تر شدن موها و کاهش زمان حالت گیری آن می شود. همچنین بوتاکس مو باعث مرطوب شدن موهای شما می شود. این کار باعث معکوس شدن آسیب، جلوگیری از موخوره و تقویت رشد آن می شود.

نتیجه بلافاصله قابل مشاهده است و معمولا برای 3 ماه باقی خواهند ماند. تاثیر بوتاکس مو به عواملی مثل سبک زندگی و نوع موهای شما بستگی دارد.

چه کسانی بهترین داوطلب برای آن است؟

درمان کراتینی معمولا برای افرادی با موهای زبر و فر استفاده می شود اما بوتاکس مو می تواند بر روی هر شخصی که میل به بهتر شدن ظاهر موی خود دارد، انجام شود. بوتاکس مو مانند سطحی ساختاری به بهبود موهای آسیب دیده کمک می کند و انجام آن را برای طیف وسیعی از داوطلبان که شامل موارد زیر است، امکان پذیر می کند:

 • موهای لطیف
 • موهای نازک
 • موهای کلفت
 • موهای فر
 • موهای صاف
 • موخوره

خواص جوان کنندگی بوتاکس مو، می تواند باعث معکوس شدن آسیب های مو ناشی از موارد زیر شود:

 • صاف بودن مو
 • فر بودن مو
 • سفید شدن مو
 • رنگ کردن مو
 • شانه کردن بیش از اندازه مو

بوتاکس مو

درمان بوتاکس مو چگونه انجام می گیرد؟

همانطور که در بالا آورده شد، بوتاکس مو به هیچ سوزنی نیاز ندارد. به جای آن محصول به صورت مستقیم بر روی مو قرار گرفته و برای پوشش حداکثری استفاده می شود.

برای درمان باید کجا برویم؟

شما می توانید این درمان را با استفاده از محصولاتی که خودتان خریداری کرده اید، در خانه انجام دهید و یا به صورت حرفه ای در آرایشگاه ها انجام دهید.

کارهایی که باید انجام دهیم

جزئیات این درمان با توجه به نوع محصول متفاوت است، اما معمولا شامل موارد زیر است:

 1. شستشوی مو با وسیله تمیز کننده برای آماده سازی آن
 2. تقسیم کردن مو ها به بخش های مختلف
 3. بوتاکس کردن مو با قرار دادن محصول بر روی موهایتان
 4. پوشش بوتاکس مو. بعضی از طراحان محصول معتقدند باید 30-90 دقیقه قبل از شتسشوی مو محصول را بر روی موی سر زد و با استفاده از اتوی مو آن را صاف کرد. بعضی از افراد ممکن است هنگام خشک کردن و صاف شدن مو، این محصول را استفاده کنند.

بوتاکس مو

عوارض جانبی بوتاکس مو

به طور کلی، بوتاکس مو بسیار امن و مورد اطمینان است. اکثر مردم قادر به دستیابی نتایج خوب بدون تجربه عوارض جانبی آن هستند.

همانطور که در درمان های موضعی دیگر دیده شده، یک خطر بسیار کوچک که واکنش آلژیک است، ممکن است رخ دهد. کمی از آن را بر روی موهای خود امتحان کنید تا ببینید بدن شما قبل از انجام بوتاکس، چگونه می تواند به آن پاسخ دهد. سعی کنید برای کاهش خطر واکنش پوستی، از مالیدن بوتاکس مو بر روی پوست خودداری کنید.

بوتاکس مو در مقابل درمان کراتینی

بوتاکس مو و کراتینه کردن مو شباهت زیادی به هم دارند. هر دو محصول می توانند به راحتی موی شما را لطیف، شفاف و حالت گیری آن را راحت تر کند و حدود 3 ماه باقی بمانند. با این حال، آنها دارای برخی تفاوت های کلیدی هستند که باید از آنها آگاه باشید:

 • بوتاکس مو برای همه نوع مو استفاده می شود، در حالی که درمان کراتینی معمولا بر روی موهای زبر و فر انجام می گیرد.
 • بوتاکس مو باعث بهبود وضعیت موهای آسیب دیده می شود، در حالی که درمان کراتینی با تکرار باعث آسیب می شود.
 • بوتاکس مو می تواند در خانه نیز انجام بگیرد. اما درمان کراتینی باید در یک آرایشگاه/سالن زیبایی بدون نگرانی های ایمنی انجام شود.

بوتاکس مو

آیا این محصولات حاوی مواد فرمالدئید نیست

مهم ترین تفاوت بین بوتاکس موها و درمان کراتینی این است که بوتاکس مو حاوی مواد فرمالدئید نیست. همین امر باعث می شود تا نسبت به درمان کراتینی مورد اطمینان تر باشد.

قرار گرفتن بیش از حد مواد فرمالدئید می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان شود. در سال 2011، برنامه سم شناسی ملی دوباره مواد فورمالدئید را بررسی کرد و با قرار دادن نام آن، فهرست مربوط به مواد سرطان زا را بروز کرد.

برخی ازمحصولات درمان های کراتینی حاوی مقدار زیاد و خطرناکی از مواد فورمالدئید هستند. محققان توانستند در مطالعه منتشر شده توسط آکادمی پوست آمریکا، میزان غلظت مواد فورمالدئید را در محصولات درمان کراتینی اندازه گیری کنند. از هفت محصول آزمایش شده، شش تای آن حاوی %0.96 تا %1.4 از مواد فورمالدئید بودند- پنج برابر بیش تر از مقدار توصیه شده آن توسط هیئت ارزیابی مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی ایالات متحده که حدود 0.2% است.

بر اساس تحقیقات موسسه ملی سرطان، قرار گرفتن در معرض مواد فورمالدئید در طول مدت کوتاه می تواند منجر به طیف وسیعی از عوارض جانبی مانند اشک های غیرطبیعی، سرفه، حالت تهوع، سوزش چشم و بینی، سوزش پوست و غیره شود. اداره ایمنی و بهداشت تعدادی شکایت از کارکنان سالن های زیبایی که برای درمان کراتینی به مقدار خطرناکی از مواد فورمالدئید استفاده کرده بودند، دریافت کرده است.

بوتاکس مو

چگونه بوتاکس مو را در خانه انجام دهیم؟

بیشتر مردم تصمیم می گیرند تا بوتاکس مویشان را در سالن های زیبایی انجام دهند. با این حال، این امکان وجود دارد که خودتان آن را در خانه انجام دهید و به نتایج عالی دست پیدا کنید. در اینجا بهترین راه برای انجام بوتاکس مو در خانه آورده شده است:

 1. برای پاک کردن کثیفی، مواد شیمیایی و هر نوع آلاینده ای که ممکن است بر روی سرتان ایجاد شود، موهایتان را با شامپو بشویید.
 2. شامپو روی سرتان را بشویید و موهایتان را خشک کنید.
 3. با استفاده از شانه ای با دندانه های پهن، گره بین موهای خود را باز کنید.
 4. با توجه به راهنمای روی جعبه محصول، بوتاکس را آماده کنید.
 5. موهای خود را به چهار بخش تقسیم کنید.
 6. با استفاده از یک شانه رنگ، مخلوط را بر روی ریشه مو تا بالای آن بزنید. اطمینان حاصل کنید که محصول به طور کامل در تمام بخش مو های شما پخش شده است.
 7. اجازه دهید این مخلوط برای 45 دقیقه روی موهایتان بماند یا به روش دستورالعمل جلو بروید. موهای فر به زمان بیشتری نیاز دارند.
 8. بوتاکس مو را بشویید و موهای خود را خشک کنید.
 9. برای تکمیل کار از اتوی مو استفاده کنید.

بوتاکس مو

بهترین محصولات بوتاکس مو کدامند؟

همه محصولات بوتاکس مو یکسان ساخته نشده اند. با جستجو در اینترنت می توانید ده ها محصول بوتاکس را برای موهایتان یافت کنید، اما کیفیت نتایج آن ها به طور قابل توجهی تفاوت بین محصولات را نشان می دهد.

نتایج انجام بوتاکس مو 

قبل و بعد از بوتاکس قبل و بعد از بوتاکس
بوتاکس مو بوتاکس مو
بوتاکس مو بوتاکس مو

جمع بندی

بوتاکس مو درمانی موثر است که باعث کاهش فری مو و جوان سازی آن می شود. این درمان یک گزینه خوب برای کسانی است که بدون در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن موجود در درمان کراتینی، موهای صاف و سالم تری می خواهند.