ژل رادیس (Radiesse) یک ماده پرکننده پوستی آرایشی است که می تواند چین و چروک پوست را  با جایگزین کردن حجم از دست رفته و صاف کردن لایه‌های پوست، اصلاح کند. ماده فعال در ژل رادیس، کلسیم هیدروکسی لاپاتایت (CaHA) می باشد که یک ترکیب بیولوژیک است و باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن طبیعی می شود. اداره غذا و داروی آمریکا (FDA  )، ژل رادیس را برای درمان چین و چروک ‌های خفیف تا شدید صورت، در سال ۲۰۰۶ ، مورد تایید قرار داد. در سال ۲۰۱۵، ژل رادیس  یک تائیدیه  اضافی برای اصلاح حجم از دست رفته در پشت دست را دریافت کرد. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی ژل رادیس می پردازیم.

ژل رادیس

عملکرد ژل رادیس چگونه است؟

مکانیسم عمل ژل رادیس تا حدودی منحصر به فرد است: هم اینکه اثری همانند پرکننده های سنتی دارد و هم اینکه توانایی تحریک تولید کلاژن توسط بدن را دارد. ماه ها پس از درمان، کلاژن تازه تولید شده به عنوان یک پر کننده، به سطح پوست اضافه می شود و باعث ساخت ژل رادیس که یکی از با دوام ترین پر کننده هاست، می شود.

ژل رادیس این خواص منحصر به فرد را مدیون ترکیب خود است که حاوی ۳۰ % میکروسفر CaHA (به ویژه پروتئین و پلیمر مصنوعی) و ۷۰ درصد ژل بر پایه آب است که به حالت تعلیق درآمده است.

هنگامی که ژل رادیس تزریق می شود، ژل غلیظ بلافاصله حجم مورد نیاز را به ناحیه تحت درمان اضافه می کند. طی چند هفته بعد، میکروسفرهای CaHA  شروع به تحریک فیبروبلاست ها (سلول‌ های پوست) برای تولید کلاژن جدید می کنند. میکروسفرهای CaHA به عنوان ساختار موقت کلاژن در اطراف آنها ته ‌نشین می شوند.

در طول زمان، ژل و CaHA توسط بدن جذب و متابولیز می شوند و بعد از ساخت سلول ‌های جدید کلاژن، بدن را ترک می کنند.

نواحی تحت درمان

ژل رادیس را در این نواحی از بدن میتوان استفاده کرد:

 • برای اضافه کردن حجم و پنهان کردن چین و چروک های کنار بینی یا همان خطوط لبخند که خطوطی هستند که از گوشه بینی تا گوشه ‌های دهان امتداد دارند.
 • برای اضافه کردن حجم و پنهان کردن خطوط ماریوت. خطوط ماریوت، خطوطی عمودی هستند که از گوشه‌ های دهان به پایین گسترش می ‌یابند.
 • افزودن حجم به چانه
 • افزودن حجم به لبه پائینی آرواره شخص
 • پر کردن شقیقه ها و مناطق فرو رفته
 • صاف کردن چین و چروک گونه ها و افزایش حجم آنها
 • برای پشت دست ها برای کمتر دیده شدن تاندون ها و رگ های پشت دست

لازم به ذکر است که ژل رادیس در مناطقی که در آن پوست نازک است، مثل لب ‌ها و ناحیه زیر چشم‌ ها، استفاده نمی شود زیرا باعث ظاهری ناهموار و موج دار می شود. ژل رادیس گاهی با Restylane ، نوعی پرکننده پوست که می تواند بر روی لب ها به کار رود، اشتباه گرفته می شود.

ژل رادیس

آیا شما نامزد خوبی برای ژل رادیس هستید؟

یک کاندیدای ایده ‌آل برای ژل رادیس یک فرد بالغ سالم بین سنین ۳۰ تا ۶۰ ساله است که چین و چروک‌ های شدید و یا مناطق فرو رفته پوستی زیادی دارد. شما نباید هیچ سابقه ‌ای از واکنش ‌های شدید آلرژیک یا اختلالات خونریزی داشته باشید.

افراد با پوست تیره ‌تر می توانند عوارض جانبی بیشتری را تجربه کنند، به ویژه پس از تزریق ژل رادیس برای پشت دست، زیرا به دلیل وجود درد، نمی توانند کارهای مشخصی که با دست انجام می شود، را انجام دهند.

دستور العمل

درمان ژل رادیس یک روش درمان سرپایی ساده است که معمولا در مطب دکتر انجام می شود. بیماران فورا می توانند به خانه باز گردند. این روش که شامل زمان آماده ‌سازی نیز می شود، معمولا  بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

تعداد تزریقاتی که شما دریافت خواهید کرد بستگی به درجه اصلاح و شرایط پوست شما دارد. برای رسیدن به نتایج مشابه، پوست شل و آویزان، به تزریق ژل رادیس بیشتری نیاز دارد.

بعد از ضد عفونی کردن منطقه، پزشک، ژل رادیس را در لایه‌ های عمیق پوست و در مناطق مورد هدف تزریق می کند.

ژل رادیس با لیدوکاین که یک بی حس کننده موضعی می باشد، ترکیب می شود، تا ناراحتی ناشی از تزریق را کاهش دهد. همچنین می توانید قبل از تزریق، از یک کرم بی حس کننده موضعی استفاده کنید تا از بروز درد و  ناراحتی های بیشتر، جلوگیری کنید.

ژل رادیس

بازیابی و بهبود پس از تزریق ژل رادیس

بعد از درمان با ژل رادیس ، هیچ گونه از کار افتادگی وجود ندارد. ممکن است قرمزی، تورم و یا کبودی را تجربه کنید اما معمولا بعد از چند روز از بین می روند ولی می توانند تا دو هفته نیز طول بکشند.

با انجام این اقدامات احتیاطی ساده، می توانید به بازیابی و بهبود کمک کنید و نتایج مطلوبی را تضمین کنید:

 • از ورزش کردن به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت خودداری کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به مدت 24 تا 48 ساعت اجتناب کنید.
 • از لمس کردن و یا ماساژ دادن محل تزریق به مدت شش ساعت خودداری کنید.
 • از بسته‌های یخ برای کمک به کاهش تورم می توانید استفاده کنید.
 • در صورت ادامه داشتن درد و ناراحتی، می توانید از تینلول استفاده کنید.

نتایج

ژل رادیس در دو مرحله به کار خود ادامه می دهد: فوری و با تاخیر. بعد از این که درمان را انجام دادید، باید آثار حجم اضافه‌ شده را فورا مشاهده کنید. تورم ممکن است نتایج را پنهان کند، اما با کاهش تورم، شما قادر به دیدن بهبودی خود خواهید بود. تولید کلاژن جدید از چهار هفته پس از درمان شروع می شود و  باید به بهبودی تدریجی تا شش ماه ادامه دهید.

چقدر طول می کشد تا ژل رادیس نتایج خود را نشان دهند؟

بهبودی با تزریق ژل رادیس بیش از یک سال طول کشیده ‌است. در یک مطالعه بالینی در مورد درمان لایه های خطوط خنده، ۸۲ درصد از شرکت کنندگان، شش ماه پس از درمان، از بهبود یافتن خود گزارش دادند.

یک مطالعه طولانی مدت دیگر نیز نشان داد که ۴۰ درصد از لایه ‌های خطوط خنده که تحت درمان قرار گرفتند، 30 ماه بعد از آخرین دوره درمان، بهبود یافته‌ اند. همانطور که قابل ‌پیش ‌بینی بود، میزان پیشرفت در آن زمان کمتر از آنچه که در مطالعه اولیه گزارش ‌شده بود، نشان داد که نتایج با گذشت زمان محو می شوند.

یک آزمایش بالینی دیگر درباره ژل رادیس برای تقویت پشت دست، نتایج مثبتی را نشان داد، که ۷۶ درصد بیماران از نتایج خود در شش ماه بعد از درمان رضایت داشتند. تجربه دنیای واقعی نشان می دهد که نتایج ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.

ژل رادیس اثرات دائمی تولید نمی کند. هنگامی که ژل و میکروسفرهای CaHA توسط بدن جذب می شوند، نتایج شروع به محو شدن می کنند. اگر می خواهید بهبودی را حفظ کنید، ممکن است مجبور به انجام درمان ‌های تکراری شده تا از این روش، فایده و بهره ببرید.

ژل رادیس

عوارض جانبی ژل رادیس

مانند هر روش‌ پزشکی دیگر، خطر عوارض جانبی ژل رادیس  وجود دارد. خوشبختانه، این مشکلات معمولا خفیف هستند و نیاز به درمان بیشتری ندارند.

عوارض جانبی تزریق ژل رادیس  برای صورت

مطالعه بالینی که درباره لایه های خطوط خنده، انجام گرفته، اثرات جانبی زیر را گزارش می کند:

 • قرمزی
 • تورم
 • کبودی
 • درد یا ناراحتی
 • خارش
 • بی حسی
 • وجود برآمدگی

تا ۷۴ درصد از بیماران قرمزی، تورم و یا کبودی را تجربه کرده‌اند. در عرض دو هفته تمام عوارض جانبی، خود به خود از بین رفتند.

در این مطالعه، این بیماران را برای بررسی عوارض جانبی طولانی ‌مدت، در طول سه سال مورد ارزیابی قرار دادند و هیچ نشانه ای را پیدا نکردند.

عوارض جانبی تزریق دست

عوارض جانبی مشابهی در آزمایش ‌های بالینی دست گزارش شده است. با این حال، افرادی که تزریق دست را انجام داده اند،  نسبت به افرادی که تزریق برای خطوط خنده داشتند، عوارض جانبی بیشتری را تجربه کردند. تا ۹۲ درصد، دچار درد و ناراحتی شدند و تقریبا  تمام بیماران تورم را تجربه کردند.

تقریبا  نیمی از افرادی که تزریق دست را انجام داده بودند، در انجام کارهایی که با دست صورت می گیرد دچار ناراحتی شدند و ۶ % هم شاهد بروز برآمدگی و توده در دست خود شدند. علی‌ رغم تعداد زیاد، اکثر عوارض جانبی به طور خود به خود و  در عرض دو یا سه هفته برطرف شدند.

دیگر عوارض جانبی نادر

 • تغییر رنگ پوست
 • عفونت
 • واکنش‌های آلرژیک
 • نکروسیی ( مرگ بافت )
 • آسیب عصبی

ژل رادیس

هزینه و قیمت آن

عامل اصلی در هزینه درمان، بستگی به تعداد تزریقی دارد که نیاز دارید.

ژل رادیس در دو اندازه تزریق در دسترس می باشد: ۰.۸ سی ‌سی و ۱.۵ سی ‌سی. بسیاری از پزشکان، سرنگ دوم و بیشتر را تخفیف می دهند، بنابراین شما فقط برای سرنگ اول هزینه کامل را پرداخت می کنید.

برای تزریق صورت‌، بیشتر افراد به یک یا دو سرنگ ۱.۵ سی‌سی برای درمان چین و چروک نیاز دارند. سرنگ ۰.۸ سی‌سی برای درمان چین و چروک نسبتا خفیف استفاده می شود.

برای تزریق ‌دست، حداقل ۱.۵ سی ‌سی به ازای هر دست استفاده می شود. افرادی که رگ ها و تاندون ‌های قابل توجهی در دستانشان دارند و یا فاقد چربی در پوست دستانشان هستند، ممکن است به دو سرنگ ۱.۵ سی‌سی یا بیشتر در هر دست نیاز داشته باشند.

ژل رادیس در مقایسه با Juvederm Voluma

ژل رادیس اغلب در مقایسه با دیگر پرکننده های پوستی مانند Voluma ، یک پرکننده سنتی است. هر یک از آنها دارای مزایا و معایبی هستندکه باید قبل از تصمیم‌گیری در نظر بگیرید.

 

 

                                Voluma ژل رادیس
             اثر فقط حجم مستقیم را اضافه می کند  افزایش حجم مستقیم و   تحریک تولید کلاژن
         اجزاء اصلی اسید هیالورونیک (HA)  کلسیم  هیدروکسی لاپاتیت (CaHa)
   قابل برگشت هستند؟                                           بلی                     خیر
  ظاهر شدن نتایج نهایی                                         فوری        چندین ماه پس از درمان
  دوام و پایداری نتایج                                       تا 24 ماه معمولا 12 تا 18 ماه، ممکن است تا 30 ماه نیز دوام داشته باشد

نکات کلیدی و مهم

ژل رادیس یک پرکننده منحصر به فرد برای پوست است که باعث تحریک بدن برای تولید کلاژن طبیعی می شود و نتایج طولانی مدت و با  دوام زیادی را ایجاد می کند که با دیگر پرکننده های پوست، این نتایج به دست نمی ‌آید. این یک روش موثر برای اصلاح چین و چروک و بهبود خطوط لبخند، شقیقه ها، گونه‌ها، چانه و دست‌ ها است.