با اصول اولیه فنگ شویی آشنایی دارید؟ آیا می دانید فنگ شویی چیست و چگونه می توانید قوانین آن را پیاده سازی کنید. فنگ شویی یک هنر و علم باستانی است که ۳۰۰۰ سال پیش در چین به رسمیت شناخته شده است. در ترجمه لفظی، فنگ به معنای “باد” و شویی به معنای “آب” است. در فرهنگ چینی باد و آب با سلامت کامل در ارتباط است، بنابراین فنگ شویی خوب با شانس خوب همراه است و برعکس، فنگ شویی بد به معنی شانس بد است. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام، به بررسی اصول اولیه فنگ شویی از زبان متخصصان فنگ شویی می پردازیم و به شما آموزش می دهیم که فنگ شویی چیست ؟

اصول اولیه فنگ شویی چیست 

فنگ شویی چیست؟ بعضی از عناصر فنگ شویی حداقل ۶۰۰۰ سال قدمت دارند و شامل عناصر شاخه ‌های مختلف مطالعه علمی از جمله فیزیک، فلسفه، نجوم و طالع ‌بینی است. این دقیقا مربوط به دیدگاه و درک طبیعت است، به ویژه اینکه زمین زنده است و با چی یا انرژی پر شده است.

فنگ‌ شویی چیست؟

فنگ شویی گاهی به عنوان هنر جایابی معرفی می شود و اینکه چطور قرارگیری خود و اشیا درون یک فضا بر زندگی شما در حوزه‌ های مختلف تاثیر می ‌گذارد. فنگ شویی یک مجموعه پیچیده از دانش است که به شما یاد می‌ دهد که چگونه با انرژی ‌های موجود در هر فضایی تعادل و هماهنگی برقرار کنید، از خانه گرفته تا دفتر کار و باغتان؛ و هدف آن، تضمین ثروت زیاد برای افرادی است که در هر فضایی زندگی می کنند. اما فنگ شویی، که در جامعه علمی به عنوان یک شبه علم در نظر گرفته می‌ شود، تاثیر زیادی بر زیبایی‌ شناسی طراحی داخلی و چیدمان معماری زندگی و فضاهای کاری در شرق و به تازگی در فرهنگ‌ های غربی داشته ‌است.

از آنجا که شانس خوب در بسیاری از اشکال، از جمله سلامتی بیشتر، موفقیت شغلی و یا رسیدن به زندگی عاشقانه، نمود پیدا می کند، این تمرین شامل نکات دقیق تری برای هر بخش از زندگی شما است. ابزارهای اصلی مورد استفاده در تجزیه و تحلیل فنگ شویی هر فضایی، جهت یابی فنگ شویی و باگوآ است.

دو اصل ابتدایی فنگ شویی چیست 

مفاهیمی که بین فنگ شویی و تائوئیسم به اشتراک گذاشته شده ‌اند شامل یین و یانگ هستند (قطب ‌های مخالفی که نمی ‌توانند بدون وجود یکدیگر و تئوری پنج عنصر وجود داشته باشند.). اینها اصول اولیه فنگ شویی هستند.

فنگ‌ شویی چیست؟

یین و یانگ

هسته اصلی نظریه تائوئیسم یین و یانگ بر این عقیده است که تعادل مادینه (یین) و مردانه (یانگ) برای حفظ جریان خوب چی و یک زندگی موفق ضروری است.

در تائوئیست و فنگ شویی، یین و یانگ قطب ‌های مخالفی هستند که به یکدیگر وابسته هستند و باید همیشه در تعادل باشند. اصل دوگانه  (این ایده که همه چیز ترکیبی از دو چیز است) ریشه در نظریه یین و یانگ دارد. در حالی که بسیاری از فلسفه های معنوی دیگر نیز به دو قطب مخالف، مانند خوب در مقابل بد، اعتقاد دارند. از سوی دیگر، سیستم تائوئیست چین بر این باور است که تعادل بین قطبین، حالت مطلوب است و ناهماهنگی زمانی اتفاق می ‌افتد که یک اصل بر دیگری برتری دارد.


بیشتر بدانید: فنگ شویی آشپزخانه، محل قرار گرفتن آن در نقشه خانه


پنج عنصر فنگ شویی چیست 

در سنت فنگ شویی گفته می شود که همه چیز شامل درجات مختلفی از پنج عنصر می ‌شوند: چوب، آتش، زمین، فلز و آب. هر کدام توسط رنگ ‌های ویژه‌ ای نمایش داده می ‌شوند که می ‌توانند به شما کمک کنند تا هارمونی را به فضایی خاص بیاورید.

پنج عنصر می ‌توانند در روش های مختلفی واکنش نشان دهند، برخی سازنده و برخی مخرب. برای مثال، در چرخه سازنده، آب برای کاشت درختان (چوب)، رطوبت فراهم می ‌کند؛ پس از آن، خاکستر تبدیل به سوخت می ‌شود؛ باقیمانده آتش، خاکستر یا خاک است؛ خاکستر / خاک ماهیت مواد معدنی خاکی است که فلزات را تشکیل می ‌دهند؛ و به عنوان خنک کنندگی، به آب اجازه می ‌دهند که متراکم شوند و چرخه را تکمیل کنند. در یک چرخه مخرب، فلز می‌ تواند چوب را قطع کند و چوب می ‌تواند رشد کند و خاک را مصرف کند.

فنگ‌ شویی چیست؟

باگوآ فنگ شویی چیست 

نقشه انرژی فنگ شویی یا باگوآ یک شبکه هشت ‌ضلعی است که شامل نمادهای باستانی و برپایه متون باستانی ای است که فنگ شویی برطبق آن ها پایه گذاری شده است. دانستن باگوآ منزل و اتاق‌ های داخل آن به شما کمک خواهد کرد تا ارتباط بین مناطق مختلف و جنبه‌ های خاص زندگی خود را درک کنید. باگوآ اساسا یک نمودار نقشه ‌برداری است که شما می ‌توانید آن را ارزیابی کرده و بهبود ببخشید و بفهمید که چگونه بخش ‌های مختلف خانه بر بخش ‌های خاصی از زندگی شما مانند عشق، سلامت و یا ثروت تاثیر می ‌گذارند. شما می‌توانید از آن برای مشخص کردن نحوه قرار دادن مبلمان و اشیا دیگر در اتاق برای کسب بیش ‌ترین تاثیر مثبت استفاده کنید.

نقشه باگوآ برای شناسایی مناطق کلیدی مختلف فضای خانه استفاده می ‌شود. سپس، آیتم ‌های ویژه‌ ای را می توان در این مناطق کلیدی قرار داد تا فنگ شویی را افزایش دهند. به عنوان مثال، مکانی که به عنوان حوزه دانایی تعریف می ‌شود، مکان خوبی برای تعدادی کتاب است، در حالی که فضای عشق و رابطه جای مناسبی برای یک عکس عروسی است.

فنگ‌ شویی چیست؟

قطب ‌نمای فنگ شویی (لو پن)

قطب نمای فنگ شویی فرمی خاص از یک قطب نمای آهنربایی معمولی است. در واقع، قطب نمای مغناطیسی در ابتدا برای استفاده در فنگ شویی، به عنوان ابزاری برای تعیین موقعیت ساختمان‌ ها و اشیا در داخل ساختمان ‌ها و مطابق با جهات اصلی و برای اهداف فنگ شویی، ابداع شد. پیش از اختراع قطب ‌نما، جهات با استفاده از ابزارهای نجومی، مانند اسطرلاب مشخص می شد. برای دسترسی به اطلاعات بیشتر در مورد یک موقعیت و یا ساختمان، از این قطب نما که قطب نمای لو پن نیز گفته می شود، استفاده می شود. این قطب نما شامل حلقه ‌های هم مرکز است که حول یک سوزن مغناطیسی قرار گرفته ‌اند. در زبان چینی، لو به معنای همه چیز و پن به معنای کاسه است و این می ‌تواند به این معنی باشد که قطب نمای فنگ شویی، همه اسرار جهان را در بر می ‌گیرد.

قطب نمای فنگ شویی برای تعیین جهت مناسب شما هنگام استفاده از نقشه انرژی باگوآ استفاده می ‌شود. برای داشتن یک مطالعه دقیق برای کار فنگ شویی تان، شما لزوما نیاز به یک قطب ‌نمای سنتی فنگ شویی ندارید، فقط یک قطب ‌نمای دقیق کافیست. اگر شما تصمیم دارید که کارهای دقیق تری انجام دهید، داشتن یک قطب ‌نمای سنتی فنگ شویی، می ‌تواند بینش پیچیده تری نسبت به کارتان به شما بدهد.

فنگ‌ شویی چیست؟

نمادهای فنگ شویی چیست 

فنگ شویی روش ‌های متنوعی را برای بهبود زندگی تان ارائه می‌ کند. از استفاده از آکواریوم و آینه در فنگ شویی برای جذب رفاه گرفته تا استفاده از کریستال، فواره یا ساعت برای اهداف شخصی دیگر؛ پس راه‌ های زیادی وجود دارد که شما می ‌توانید به وسیله آن ها انرژی را در خانه یا دفتر خود بهبود ببخشید.

فنگ شویی بر روی رنگ ‌ها نیز تمرکز می ‌کند. دانستن اینکه چگونه انتخاب رنگ ها از جمله رنگ دیوار، مبلمان و یا لوازم جانبی می ‌تواند بر جریان انرژی در خانه شما تاثیر بگذارد، شگفت انگیز است.

فنگ‌ شویی چیست؟

مدارس مختلف فنگ شویی چیست 

چندین مدرسه مختلف فنگ شویی وجود دارد. در میان مدارس سنتی، برخی از قطب نمای فنگ شویی استفاده می ‌کنند. برخی دیگر آموزه‌ های بودا را با این روش ترکیب می‌ کنند. یک فنگ شویی مدرن نیز وجود دارد که با سبک زندگی غربی تطبیق داده شده‌ است.

شما همچنین با یک جنبه نمادین فرهنگی خاص از فنگ شویی روبرو می ‌شوید که باید هوشمندانه مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که در سطح مدرکی پایه ای فنگ شویی قرار می ‌گیرید، به احتمال زیاد نتایج قدرتمندی را خواهید دید و به این نتیجه خواهید رسید که چرا فنگ شویی به طور گسترده در خانه ‌ها و ادارات دنیا مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

اگرچه چندین سطح اولیه از فنگ شویی برای درک و استفاده آسان است، اما دانش اصلی، نیازمند سال ‌ها مطالعه است. فنگ شویی، درست مانند پزشکی سنتی چینی، عمیق و پیچیده است. هر چه بیشتر در مورد آن یاد بگیرید، باز هم چیزهای بیشتری برای کشف وجود خواهد داشت.