عدم تقارن اندازه سینه ها چیز عجیب و غریبی به نظر می آید. سینه ها، در طول تخمک گذاری، بارداری و یا قاعدگی از نظر اندازه، بزرگ یا کوچک می شوند و یا عدم تقارن می یابند. گزینه های جراحی برای سینه های نامتقارن شامل انتقال چربی، ماستوپکسی (لیفت سینه) و جراحی ایمپلنت (کاشت) سینه می باشند. در این مقاله از بخش اخبار پزشکی و زیبایی دکتر سلام به بررسی عدم تقارن سینه ها می پردازیم. ممکن است یک سینه شما نسبت به دیگری برجسته تر باشد، یا ممکن است یکی از آنها اندکی افتاده تر از دیگری باشد یا نوک یک سینه برآمده تر از دیگری باشد. این موارد برای شما آشنا به نظر می آید؟ اگر این چنین است، شما تنها نیستید.

عدم تقارن سینه ها چیست؟

به گفته مایلز گراویر، پزشک و جراح پلاستیک در آتلانتا، تنها تعداد اندکی از ما دارای تقارن پستان بدون هیچ گونه عیب و نقصی می باشیم.”در نخستین تجربیات من در خصوص افزودن سینه به بیماران، از هر هشت نفر یک نفر از آنها به ایمپلنت های برای هر یک از سینه ها، در اندازه مختلف نیاز خواهند داشت.”

عدم تقارن سینه ها

به توضیح دکتر گراویر،”اساسا، عدم تقارن سینه ها به تفاوت در اندازه، موقعیت قرار گیری، شکل و یا حجم آنها بر می گردد.” به طور طبیعی دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، با این وجود برخی از بانوان باید نسبت به سینه های نا متقارن خود آگاه باشند.

اگر عدم تقارن شدید باشد، می تواند شکل طبیعی بانوان را به هم بزند و باعث شود آنها در یافتن تاپ های مناسب، لباس شنا و یا سینه بند دچار مشکل شوند.

دلایل بسیاری برای عدم تقارن پستان وجود دارد از جمله تغییرات هورمونی، بارش ذرات رادیو اکتیوی در طول درمان سرطان سینه، ژنتیک و یا تحت شرایط درمان دارویی قرار گرفتن و حتی استخوان بندی. مشکلات موقعیتی و کم و یا زیاد شدن وزن نیز می توانند در ظاهر و احساس عدم تقارن سینه ها دخالت داشته باشند.

عدم تقارن سینه ها و سرطان

در حالی که سینه های نا متقارن شاخصی ضروری برای قرار گرفتن تحت عوارض دارویی نمی باشند، هر تغییر ناگهانی در تقارن پستان باید تحت بررسی قرار گیرد. فیبرویدها یا تومورهای غیر سرطان زای سینه می توانند دلیل عدم تقارن سینه ها باشند.و برخی از مطالعات پیشنهاد کردند که عدم تقارن سینه ها، همانطور که در ماموگرافی و یا رادیولوژی سینه مشاهده می شود، نشانه ای برای افزایش احتمال خطر سرطان سینه می باشد.

برخی مواقع عوارض ناشی از اضافه شدن سینه با ایمپلنت ها نیز ممکن است منجر به عدم تقارن شود. به عنوان مثال، هنگامی که بافت داخلی اطراف ایمپلنت سینه، دچار زخم یا کپسول فشرده می شود، انقباض کپسولی رخ می دهد، که می تواند بد شکل و سخت گردد

«امکان دارد هنگام تشکیل قفسه سینه در رحم مادر، مقداری ناهمواری در آن به وجود بیاید و در نتیجه یک سمت آن برجسته تر از سمت دیگر شود»

بنا به نظر دکتر فردریک اچ.کوربین، جراح پلاستیک در بورلی هیلز کالیفرنیا،”سینه های شما با یکدیگر خواهر هستند.”دوقلو نیستند، بنابراین می تواند متفاوت از هم رشد کنند.”

به گفته دکتر کوربین، هر زنی عدم تقارن سینه هایش را متوجه نخواهد شد، اما این امر می تواند قبل از جراحی ایمپلنت سینه ایجاد مشکل نماید. او گفت،”این اغلب چیزی است که من قبل از دست به کار شدن به انجام هر عملیاتی بیان می کنم.

افزودن پستان می تواند به تفاوت ها تکیه کند، که آنها باعث می شود پیش بینی های مدیریت شده، بخشی کلیدی در مراحل برنامه ریزی گردند.

عدم تقارن سینه ها

اصلاح عدم تقارن سینه

یک سینه با اندازه واحد و مشخص برای اصلاح تمامی سینه های نامتقارن وجود ندارد. برنامه ریزی برای یک مشاوره معتبر گسترده با جراحان پلاستیک و اصلاح کننده، جهت بحث درباره مشکلات شما بهترین راه برای شروع روند می باشد. آنها می توانند یک آزمایش کامل و جامع انجام دهند و به شما بگویند چه چیزی با جراحی امکان پذیر می باشد یا نمی باشد.

گام نخست تعیین اندازه مورد نظر و ایده آل سینه ها برای قالب بدنی شما می باشد،که اهداف زیبایی و نگرانی های شما را درباره تقارن به اجرا در می آورد.

کاهش یا افزایش؟

برنامه جراحی شما ممکن است شامل افزایش در اندازه یک سینه یا کاهش اندازه دیگری باشد. به گفته دکتر گراویر، برخی از بانوان به ایمپلنت های سینه با اندازه های مختلف و یا یک لیفت سینه (ماستوپکسی) روی یک سمت سینه جهت تطبیق تفاوت های اندازه ای نیاز دارند.

او بیان نمود،”ما نهایت تلاش خود را برای داشتن بیشترین شباهت می کنیم. اگر مجبور باشم بین قطب بالایی با قطب پایینی انتخاب نمایم، اغلب قطب بالایی را انتخاب می کنم. (قطب بالایی بخش بالایی سینه می باشد و قطب پایینی به نیمه پایینی اشاره دارد.)

وقت هایی هست که انجام دستورالعمل مشابه در هر دو سینه عملی نیست. این ممکن است منجر به کاهش در اندازه در هر دو، که یکی از سینه ها بیشتر از دیگری کوچک می شود، یا افزایش در اندازه در هر دو، که ممکن است یکی نسبت به دیگری بزرگ تر گردد.

برخی مواقع پیوند چربی نیز می تواند تقارن سینه ها را بر هم بزند اگر تفاوت ها تنها به اندازه یک کاپ سینه یا کمتر باشند. در این روش، چربی (به وسیله لیپوساکشن) از بخشی از بدن همانند ران یا شکم که دارای چربی زیادی می باشد گرفته می شود و آن ها را به سینه تزریق می نمایند. در تشخیص و یا درمان سرطان سینه، جراحی برای سینه های نامتقارن می تواند شامل آرایش مجدد بافتی باشد.

دکتر کوربین گفت: “ما می توانیم (برای جایگزینی قسمتی از سینه که برداشته شده ) بافت اطراف سینه ای که تحت لومپکتومی قرار گرفته را جابجا کنیم یا اگر نقص خیلی زیاد است، از یک فلپ پوستی یا بافت چربی استفاده کنیم.

دکتر کوربین افزود:”ما ممکن است به عملیاتی روی سینه دیگر جهت ایجاد تقارن نیز نیاز داشته باشیم.”جراحی بخش مقابل برای ایجاد تقارن پس از سرطان سینه کاملا مدیون قانون فدرال می باشد.

عدم تقارن سینه ها

بهبودی و عوارض جانبی:

تمامی جراحان سینه درباره خطرات و مزایای جراحی های خود با یکدیگر مشورت می کنند. به عنوان مثال بهبودی اغلب برای اکثر جراحی ها، همانند لیفت به همراه توپر کردن سینه یا جراحی افتادگی سینه، نسبت به پیوند چربی، بیشتر به طول می انجامد.

بهترین راه جهت به حداکثر رساندن نتایج و به حداقل رساندن عوارض جانبی، شامل عدم رضایت از جراحی، عمل نمودن آگاهانه به توصیه های عملکردی جراح خود، قبل و بعد از جراحی می باشد.

به گفته دکتر گراویر،”اگر یک سینه نا متقارن چیزی باشد که به واقع یک زن را آزار دهد، این جراحی می تواند به طور قابل توجهی اعتماد به نفس او را افزایش دهد.”خبر خوب این است که ما گزینه های زیادی پیش رو داریم، که تمامی آنها نتایج بسیار طبیعی از نظر ظاهری ایجاد می کنند.