درمان هیپریدروز امکان پذیر است؟ چه راهکارهایی برای درمان هیپریدروز  می شناسید؟ عمل های بوتاکس با مسدود کردن عصب هایی که باعث فعال شدن غدد ترشح عرق می ­شوند، باعث کاهش میزان عرق در بدن خواهند شد. نتایج این عمل تقریبا تا چهار ماه ادامه دارند. بسیاری از شرکت های بیمه هزینه های عمل بوتاکس را تحت پوشش قرار نمی ­دهند. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی درمان هیپریدروز با بوتاکس می پردازیم.

درمان هیپریدروز با بوتاکس

هیپریدروز ناهنجاری است که در بدن رخ می ­دهد و به نام تعریق بیش از حد شناخته می ­شود، این اختلال بر اساس آمار منتشر شده توسط مجله آکادمی پوست آمریکا تقریبا در نزدیک به %2.8 از جمعیت آمریکا رواج پیدا کرده و تاثیر گذاشته است. تعریق بیش از حد در بدن معمولا با تجویز داروهای ضد عرق یا آنتی کولینرژیک درمان می ­شود، داروهای خوردنی زیادی برای کاهش عرق تولید شده اند، اما با این حال درمان های متداول همیشه موثر نیستند.

درمان هیپریدروز

در بیمارانی که گزینه ­های درمانی معمول نتیجه خوبی به آن ها نداده است، استفاده از گزینه عمل بوتاکس می تواند برای حل مشکل تعریق بیش از حدشان موثر باشد.

بوتاکس چگونه باعث درمان هیپریدروز یا تعریق بیش از حد می ­شود؟

 ماده اولیه فعال در بوتاکس توکسین بوتولیوم نوع A است. این ماده نوعی نوروکسین است که برای درمان ابتدایی چین و چروک صورت استفاده می ­شود. بوتاکس معمولا برای اهداف زیبایی انجام می شود، اما این عمل می تواند برای انواع مختلفی از برنامه های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد.

در سال 2004 سازمان غذا و دارو در آمریکا برای درمان ابتدایی تعریق بیش از حد بدن از بوتاکس استفاده کرد. هیپریدروز اولیه به عرق کردن بیش از حد موضعی در بدن اشاره دارد. این اختلال فقط یک قسمت از بدن، مانند کف دست، زیر بغل، سر و پهلو یا کف پا را تحت تاثیر قرار می ­دهد. در مقابل، هیپریدروز ثانویه زمانی رخ می ­دهد که کل بدن دچار تعریق بیش از حد بدن شوند.

بوتاکس سبب مهار تولید عرق در بدن می ­شود. وقتی دمای بدن شما بالا می ­رود، غده ترشح کننده عرق در بدن شروع به ترشح عرق می ­کند تا دمای بدن کاهش پیدا کند. زمانی که عصب هایی­که قرار است سیگنال تولید عرق را به غدد ترشح عرق برسانند، بیش از حد فعال شوند، هیپریدروز اولیه ایجاد می شود.

بوتاکس از طریق مسدود کردن ترشحات شیمیایی که غده ترشح عرق را در بدن به عهده دارند، اساسا باعث از کار انداختن این عصب ها می ­شود.

نحوه انجام این عمل به چه صورت است؟

قبل از درمان، پزشک از شما می ­خواهد تا موهای قسمت زیر بغل خود را به مدت سه تا چهار روز نتراشید و اجازه دهید تا رشد کنند. همچنین ممکن است از شما بخواهد تا برای کاهش احتمال کبودی بعد از بوتاکس تا چند روز از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

درمان بوتاکس جزو درمان های بدون جراحی است که معمولا در مطب پزشک صورت می ­گیرد. پزشک شما با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف ماده بوتاکس را به آن نقطه از بدنتان که بیش از حد عرق می ­کند، می فرستد. تزریق ها عموما به صورت یک الگوی شبکه ای در فواصل 1 سانتی متری مورد استفاده قرار می ­گیرند.

هرچند انجام تزریق به این شکل با توجه به شدت علائم شما و نقطه بدنی مورد درمان می ­تواند بسیار به کندی صورت بگیرد. شما متوجه هیچگونه تغییری در می زان تعریق بدنی خود فورا بعد از درمان نخواهید شد و این درمان حدودا دو هفته زمان نیاز دارد تا تاثیرات بوتاکس را نشان دهد.

درمان هیپریدروز

آیا تزریقات بوتاکس برای درمان هیپریدروز دردناک هستند؟

هرچند این تزریقات برای بسیاری از بیماران دردناک نیستند، اما ممکن است شما در حین درمان احساس ناراحتی داشته باشید. به همی ن علت است که پزشک شما ممکن است از مواد بی حس کننده یخی یا موضعی استفاده کند تا به کاهش هر گونه درد زیادی که در طول درمان احساس کردید، کمک کند.

برخی بیماران مجبور هستند که تزریقات بوتاکس را در دست ها و پاهایشان انجام دهند و این مدل تزریق از تزریق در زیر بغل و جلوی پیشانی به نظر دردآورتر می ­رسد.

محل های درمان

بوتاکس در حال حاضر تنها برای درمان عرق زیر بغل صورت می ­گیرد، که به 50 عدد تزریق در هر طرف زیر بغل نیاز است. به هر حال، معمولا برای کاهش تعریق بیش از حد در قسمت های دیگر بدن نیز از این روش استفاده می ­شود.

 برای مثال تحقیقات منتشر شده در Neurology دریافتند که بوتاکس در اغلب بیماران عرق بدن را برای شش ماه کاهش داده، علاوه بر این سایر مطالعات نشان داده است که بوتاکس برای کاهش عرق پیشانی نیز بسیار موثر است.

نتایج یا بررسی ها

بیشتر بیماران می ­توانند از نتیجه های عالی بوتاکس بهره ببرند. مخصوصا بوتاکس گزینه خوبی برای افرادی است که نتیجه خوبی در استفاده از بسیاری از درمان های معمول نگرفته اند. بر اساس گزارشات منتشر شده توسط موسسه درمانی انگلستان، بوتاکس می ­تواند عرق را در قسمت مورد نظر در بدن تا 75٪ کاهش دهد و اثر این درمان به طور معمول حدود چهار ماه طول می ­کشد.

کاهش تولید عرق به طور مستقیم می ­تواند جنبه های بسیاری از زندگی یک فرد را تحت تاثیر قرار دهد. محققان دانشگاه ورزبورگ دریافتند بیمارانی که از بوتاکس برای درمان این بیماری استفاده می ­کنند، بهبود وضعیت عاطفی، توانایی شرکت در فعالیت های اجتماعی، بهره وری کار و موارد دیگر را بدست آورده اند.

 با توجه به این مزایا، عجیب نیست که 98٪ از بیمارانی که از بوتاکس برای درمان هیپریدروز استفاده کرده اند می ­گویند که درمان را به دیگران نیز توصیه می ­کنند.

درمان هیپریدروز

مضرات استفاده از بوتاکس برای درمان هیپریدروز چیست؟

بوتاکس به طور کلی به عنوان یک درمان بسیار امن شناخته می شود، اما همانند بسیاری از روش ها، عوارض جانبی بالقوه ای به همراه دارد که شایع ترین آن ها عبارتند از:

  • کبودی و تورم
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • تب
  • کاهش حرکت انگشت و قدرت گرفتن دست (در صورت دریافت تزریق دست).

اگر عوارض جانبی دیگری را تجربه کرده­ اید که ظرف چند روز از بین نرفتند، موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید.

تا به حال مطالعاتی در مورد اثرات استفاده از بوتاکس در دوران بارداری انجام نشده است. به همین دلیل اگر باردار هستید، قصد بارداری دارید یا در دوران شیردهی به سر می ­بردید، باید از انجام بوتاکس جلوگیری کنید.

راه های درمان هیپریدروز : بوتاکس در مقایسه با دیسپورت و زیومین (Xeomin)

بوتاکس تنها داروی قابل تزریق به منظور درمان هیپریدروز یا تعریق بیش از حد بدن نیست. بر اساس تجربه و دستاورد های حرفه ای پزشکتان، او ممکن است به شما توصیه کند که به جای استفاده از بوتاکس از دیگر مواد توکسین بوتولیوم نوع A مانند Xeomin و یا  دیسپورت استفاده کنید.

در حال حاضر تنها محصول مورد تصویب در سازمان غذا و دارو بوتاکس است، اما با این حال بسیاری از بیماران نتیجه های مشابه بسیار خوبی در استفاده از هر دو محصول Xeomin و  دیسپورت به دست آورده اند.

بوتاکس در مقایسه با  دیسپورت

بر اساس تحقیقاتی که در مجله داروهای پوستی منتشر شد، محققان اقدام به مقایسه دو ماده بوتاکس و  دیسپورت در درمان بیماری تعریق بیش از حد در بدن نمودند. آن ها دریافتند که هرچند هر دو ماده ذکر شده برای کاهش میزان تعریق موثر بودند، اما ماده بوتاکس برای شروع اثر درمانی خود به یک هفته زمان نیاز داشت، در حالی که ماده دیسپورت به دو هفته زمان برای شروع اثر درمانی خود زمان نیاز داشت.

درمان هیپریدروز

بوتاکس در مقایسه با Xeomin

ماده Xeomin یک ماده جدید مرتبط با توکسین بوتولیوم نوع A است، که برخی مواقع به عنوان داروی تایید نشده در درمان بیماری هیپریدروز به کار می ­رود. جالب توجه است که اثرات استفاده از آن تقریبا مشابه با بوتاکس هستند.

طبق تحقیقات منتشر شده در مجله انتقال دهنده اعصاب، هیچ پزشک یا بیماری نمی ­تواند هیچ گونه تفاوت در درد، شروع یا طول مدت نتایج را در استفاده از این ماده تشخیص دهد.

هزینه انجام این عمل چقدر است؟

قیمت این عمل می ­تواند بسته به شدت شرایط و موقعیت جغرافیایی شما متفاوت باشد. استفاده از عمل بوتاکس برای درمان بیماری هیپریدروز مورد تصویب سازمان غذا و دارو می ­باشد، در نتیجه بسیاری از شرکت های بیمه برای تحت پوشش قرار دادن هزینه های این درمان به شما کمک خواهند کرد.

در نظر داشته باشید که بوتاکس معمولا برای بیمارانی قابل استفاده است که قبلا درمان های دیگر را امتحان کرده ­اند و استفاده از آن ها برای ایشان بی نتیجه بوده است. علاوه بر این، قبل از اینکه شرکت بیمه شما را پوشش دهد، ابتدا باید با سایر روش های درمان مانند استفاده از داروهای خوراکی خاص و محصولات موضعی درمان خود را امتحان کنید.

نتیجه گیری

استفاده از بوتاکس راه موثری برای درمان بیماری هیپریدروز یا تعریق بیش از حد است. در حالی که در حال حاضر تنها قسمت زیر بغل ناحیه مورد تایید در درمان با بوتاکس است، اما بوتاکس می ­تواند اغلب به عنوان داروهای تایید نشده میزان تعریق در قسمت­های دیگر بدن را به خوبی کاهش دهد.

اگر چه اکنون بوتاکس تنها نام تجاری است که برای این منظور مورد تایید سازمان غذا و دارو است، اما سایر داروهای توکسین بوتولینوم نوع A نیز می ­توانند برای درمان هیپریدروز استفاده شوند. در نزدیکی خود یک پزشک که از بوتاکس استفاده می ­کند، پیدا کنید.به طور ایده آل، شما برای انجام این عمل باید به دنبال پزشکی باشید که نه تنها در انجام بوتاکس تجربه داشته، بلکه باید با درمان های ضد تعریق نیز آشنا باشد.