در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام،  بعضی از راه های طبیعی سفید کردن دندان را که شما شنیده اید، پیشنهاد می کنم. همچنین بررسی می کنیم هر متد شامل چه چیزهایی می شود، چطور روی دندان هایتان اثر می گذارد و ریسک های ممکن آن را چک می کنیم. اگر شما دنبال این نوع سفید کردن هستید، احتمالا دلایلی وجود داشته است:

  • می خواهید بدانید که جایگزین طبیعی به جای استفاده از مواد شیمیایی مثل هیدروژن پراکسید وجود دارد یا خیر.
  • می خواهید پول خرج نکنید.
  • برای سفید کردن دندان هایتان نمی خواهید به دندان پزشکی بروید.
  • خجالت می کشید از دندان پزشک خود سوال کنید.
  • شنیده اید که چقدر خوب اثر گذاشته است.
  • این ها دلایل آشکار و واضحی برای جستجوی سفید کردن طبیعی دندان ها هستند. آن ها را در این مقاله توضیح می دهیم.

سفید کردن دندان

سوالات رایج در مورد سفید کردن دندان ها به صورت طبیعی

قبل از نگاه به متد های طبیعی مختلف، برخی سوالات رایج مردم را درباره سفید کردن دندان ها بررسی می کنیم:

آیا سفید کردن دندان ها به طور طبیعی موثر است؟

جواب این به چیزی که شما سفید کردن معنا می کنید، بستگی دارد. اغلب عمل از بین بردن لکه ها و بلیچینگ دندان ها هر دو در گروه سفید کردن دندان ها قرار می گیرند. اما آن ها فرق دارند. متدهای سفید کردن طبیعی دندان ها در بهترین حالت، لکه ها را از بین برده و دندان های شما را به رنگ طبیعی شان باز می گرداند. آن ها غیر از رنگ طبیعی دندانتان رنگ دیگری به آن نمی دهند. یک ماده سفید کننده شامل هیدروژن پراکسید برای این کار نیاز است.

اگر شما دندان های زرد دارید (بله، دندان ها با گذر زمان به طور طبیعی زرد می شوند) زمانی که لکه ها از بین بروند، آن ها هنوز به طور طبیعی زرد هستند و متدهای سفید کننده طبیعی دندان ها، از بین بردن لکه ها را تضمین نمی کند. بهترین راه برای از بین بردن سطح لکه ها تمیز کردن آن ها توسط دندان پزشک یا متخصص بهداشت است. به هر حال اگر می خواهید متد های زیر را امتحان کنید، آن ها را توضیح می دهم تا آگاهی داشته باشید. بعضی از موارد لیست شده زیر اگر با احتیاطات لازم انجام شود؛ مضرات خاصی نخواهد داشت.

آیا سفید کردن طبیعی دندان ها جایگزین سفید کردن حرفه ای خواهد بود؟

خیر، (و همچنین بسته ها سفید کننده بدون نسخه) چون آن ها هدف های متفاوتی دارند. سفید کردن طبیعی دندان ها در بهترین حالت لکه های سطحی را از بین می برد. در حالی که سفید کننده حرفه ای کاملا آن ها را تمیز و سفید می کند. در حالی که هر دو تلاش برای از بین بردن لکه دندان هایتان دارند، سفید کردن طبیعی دندان ها بیشتر شبیه به پالیش دندان پزشکی است. به هر حال پالیش موثرتر خواهد بود و در پایان ملاقات با پزشک لکه های سطحی از بین برده خواهد شد. در حالی که متدهای طبیعی سفید کردن دندان ها هفته ها طول می کشد تا اثربخش باشد.

سفید کردن دندان

آیا سفید کردن دندان ها به صورت طبیعی، خرج شما را کمتر می کند؟

از بین بردن لکه های معمولی دندان ها آن چنان گران نیست، (که سفید کننده های طبیعی این کار را انجام می دهند) بنابراین پول زیادی برای ذخیره کردن وجود ندارد. یک خمیر دندان سفید کننده یا ساینده که درست استفاده شود، نسبت به متدهای لیست شده زیر به نتایج یکسان یا بهتری دست پیدا می کند. بهترین راه برای از بین بردن لکه های معمولی، پالیش کردن توسط دندان پزشک است. هزینه آن کم بوده به علاوه این که شما امتیاز ویزیت دندانپزشک را نیز دارید. اگر دندان های شما همچنان بعد از پالیش لکه دار است، از دندان پزشک خود درباره پروسه های حرفه ای سفید کردن سوال کنید.

آیا سفید کردن طبیعی برای دندان ها سالم تر است؟

ضرورتا خیر، با فکر کردن به این که چون محصول طبیعی است، چیزی شبیه سرکه یا ذغال برای دندان های شما در مقایسه با هیدروژن پراکسید سالم تر است، خود را گول نزنید. هیدروژن پراکسید به چیزی متفاوت از موارد لیست شده زیر می پردازد. دندان های شما را غیر از پاک کردن لکه ها سفید می کند. هر محصولی که بد به کار برده شود، چه طبیعی باشد و چه غیر طبیعی، خسارت های جبران ناپذیری را ایجاد می کند. پس شما همیشه باید احتیاط کنید که سوال بعدی پیش می آید.

آیا سفید کردن طبیعی دندان ها مطمئن تر از سفید کردن حرفه ای یا بسته های سفید کننده خانگی است؟

همان طور که بالاتر گفتیم، سفید کردن طبیعی دندان ها به چیزی متفاوت از سفید کردن حرفه ای می رسد چون مورد دوم از هیدروژن پراکسید استفاده می کند. اگر سفید کردن دندان ها به درستی و به وسیله یک دندان پزشک با تجربه انجام شود، ایمن خواهد بود. همچنین بهتر است که به درستی و توسط یک فرد ماهر انجام شود تا خودتان آن را در منزل نادرست انجام دهید. بعضی از محصولات سفید کننده که آنلاین یا از مغازه ها خریداری می شود شامل هیدروژن پراکسید است.

قانونا این محصولات می توانند شامل ۱% هیدروژن پراکسید باشند که خیلی کمتر از ۶% محصولاتی است که دندان پزشک می دهد. اگر شما هیدروژن پراکسید را قورت دهید، بسیار خطرناک تر از خوردن چیزی مثل روغن نارگیل است. پس در این مورد متدهای طبیعی می توانند مطمئن تر از بسته های سفید کننده باشند. به هر حال سفید کردن اگر درست انجام شود، کاملا ایمن می باشد.

سفید کردن دندان

در صورتی که اخیرا معاینه نشدم؛ آیا امتحان کردن متدهای زیر مطمئن هستند؟

خیر، پیشنهاد نمی شود. اگر شما مسائلی مثل کرم خوردگی دندان دارید یا مواد ساینده و اسیدی به دندان هایتان خورده است، احتمالا اوضاع خراب تر شده و چک آپ و معاینه دندان پزشک و سوال کردن درباره سفید کردن خانگی هیچ مشکلی ندارد. یک دندان پزشک خوب شما را اجبار به انجام سفید کردن دندان ها نمی کند و به شما می گوید که دندان هایتان لکه دارند یا خیر؛ (معنی آن این است که از بین برنده لکه خانگی جواب می دهد) یا اگر دندان های شما زرد است و نیاز به بلیچینگ دارید.

متدهای سفید کننده طبیعی دندان ها از منظر دندان پزشک:

در پایین متدهای مختلف سفید کننده دندان را توضیح می دهم که اخیرا نوشته شده و نظرم را در مورد هر کدام بیان می کنم. من متدها را از قبل تعیین کردم (به معنای طرفداری از آن ها نیست) تا شما بدانید چگونه هستند. قبل از شروع هرگونه درمان، شما باید همیشه ابتدا معاینه را انجام دهید و مشکلات موجود در دندان هایتان را بررسی و حل کنید. اگر هر کدام از موارد زیر را امتحان کنید، باید از خمیر دندان فلوراید با تکنیک خوب مسواک زدن دو بار در روز استفاده کنید.

مالیدن روغن

روغن طبیعی را دور دهان خود برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه و سه تا چهار بار در هفته بمالید. روغن های معروف طبیعی روغن نارگیل، روغن کنجد یا روغن نباتی است. مالیدن روغن اخیرا بسیار محبوب شده است. انواع بسیاری روغن وجود دارد که می تواند استفاده شود اما مخصوصا روغن نارگیل خالص ذکر شده است. طعم خوشایند و فرم خالصی دارد و در بسیاری از سوپرمارکت ها در دسترس است. گفته شده که روغن توکسین را از بدن خارج کرده و مزیت های سلامتی دیگری نیز دارد. در واقع آن ها به وسیله تغییر دادن محیط دهان عمل می کنند و بنابراین برای باکتری ها محیط مضر خواهد بود. این از شروع پلاک دندانی و باکتری ها جلوگیری کرده و محیط سالمی را برای دهان فراهم می کند. هوشیار باشید که شما نیاز دارید روغن را در دهان خود برای ۲۰ دقیقه سه تا چهار بار در هفته استفاده کنید که زمان و صبوری نیاز دارد. مطالعات خوب و علمی برای اثبات سفیدی دندان ها با این متد وجود ندارد.

سفید کردن دندان

خمیر دندان ذغالی

از این محصول به عنوان یک خمیر دندان سه بار در هفته برای دوماه استفاده کنید. ذغال اخیرا برای ادعای سفید کردن دندان ها و مزیت هایی مثل از بین بردن لکه ها محبوب شده است. گفته شده است که ذغال فعال شده قادر است توکسین را از بدن خارج کند و این قانون به سلامت دندان ها در برخی افراد کمک کرده است. به هر حال حضور آن در مسواک ها و پودرها اساسا اثر سایندگی دارد. مصرف طولانی مدت به خاطر آسیب به مینای دندان پیشنهاد نمی شود. هیچ تحقیق اثبات شده ای برای مزایای استفاده از ذغال در سفید کردن دندان ها وجود ندارد. ذغال خودش سیاه است و وقتی موقع مسواک زدن دندان هایتان می شود بعد از دیدن آن ها که سفید شده اند در مقایسه با خمیر دندان سیاه، یک توهم چشمی ایجاد می کند.

نوشابه

نوشابه را با روان کننده ای مثل آب لیمو یا روغن ترکیب کنید تا خمیری درست شود. به جای خمیردندان از آن سه بار در هفته به مدت دو ماه استفاده کنید. نوشابه یک ماده ساینده ملایم بوده و در بسیاری از خمیر دندان ها کشف شده است. این مورد قطعا لکه های بیرونی را از بین می برد اما من آن را پیشنهاد نمی کنم. لیمو یا میوه های سیتریک اسید برای دندان های شما خطرناک هستند. اسید زیاد مینای دندان های شما را می خورد و باعث از بین بردن دندان های شما می شود. این مورد به علاوه اثرات سایندگی نوشابه می تواند برای دندان ها خطرناک باشد و برعکس سبب زرد شدن دندان ها بشود. مواد اسیدی و ساینده قطعا مینای سفید دندان هایتان را از بین برده و باعث پدید آمدن عاج دندان زرد می شود. این به حساسیت دندان ها یا حتی کرم خوردگی دندان می انجامد. وقتی لایه سخت بالایی (مینای دندان) از بین برده شود، سبب اثر گذاشتن روی لایه عاج دندان و زرد شدن آن می شود و به کرم خوردگی، حساسیت و دردناک شدن می انجامد. استفاده از اسید سایش دهنده مثل یک لیمو می تواند این پروسه آسیب پذیر را سریع تر کند.

سفید کردن دندان

سرکه سیب

سرکه سیب را روی دندان هایتان دو بار در هفته به مدت سه هفته بمالید. این باعث نرم شدن مینای دندان های شما شده و شما می توانید آن را امتحان کرده و بعد از آن از دهان شویه فلوراید خوب استفاده کنید تا کمک به قدرت بخشیدن مینای دندان های خود کنید. سرکه سیب ph بالایی دارد و سبب سایش اسیدی مینای دندان های شما می شود. این مناطق سخت سفید در قسمت بیرونی دندان های شماست. هر چیز اسیدی در رژیم شما با آسیب و ضعیف شدن مینای دندان های شما همراه بوده و باعث سایش آن می گردد. یا حتی مسواک زدن طبیعی دندان ها باعث خسارت و زیان جبران ناپذیری به دندان های شما می شود.

زردچوبه

پودر زردچوبه را با روان کننده ای مثل روغن ترکیب کرده یک خمیر بسازید و دندان های خود را سه بار در هفته به مدت دو ماه با آن مسواک بزنید. زردچوبه ضدالتهاب طبیعی و آنتی بیوتیک مفیدی است. اگرچه ممکن است به لثه ها یا بافت نرم در طول ماه کمک کند اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که کیفیت سفید کردن آن را اثبات کند. پودر واقعی زدرچوبه ممکن است ویژگی های سایندگی زیادی در طول زمان داشته باشد و می تواند همه چیز را لکه دار و زرد کند. همچنین اگر نادرست استفاده شود، ممکن است دندان های شما را نیز زرد کند. این مورد احتمالا به خاطر ضد التهاب بودن مطمئن تر بوده و به لثه های شما کمک می کند. به هر حال هیچ تحقیقی وجود ندارد که قطعا اثبات کند به سفید کردن دندان های شما کمک می کند و احتمال بسیار زیاد آن ها را در طول زمان زرد خواهد کرد.

سفید کردن دندان

میوه ها و سبزیجات

پوست میوه ها را روی دندان های خود بمالید، گفته شده میوه ها و سبزیجات به سفیدی دندان های شما کمک می کند. اگر چه خوردن پنج وعده سبزی و دو تکه میوه در روز برای وعده غذایی شما بسیار خوب خواهد بود. اما همیشه برای دندان های شما نتیجه یکسانی ندارد. به طور کلی خوردن این نوع مواد خوراکی در رژیم غذایی شما برای سلامت شما مفید است. گفته شده است که خوردن این ها به طور فیزیکی کمک می کند که پلاک را در دهان از بین ببرد و بنابراین تا حدودی کمک به کاهش لکه ها می کند. بعضی میوه های اسیدی کمک به سائیده شدن لایه ی مینای دندان شما می کند. توت فرنگی، آناناس، پرتقال، سیب، انگور و دیگر میوه هایی که شامل اسید طبیعی بوده کمک به نرم کردن مینای دندان شما می کنند. وقتی با ماده ساینده مثل نوشابه پخته شده ترکیب شود می تواند به دندان های شما آسیب بزند. مالیدن پوست پرتقال یا لیمو اثر سایندگی یکسانی دارند. علاوه بر این بسیاری از میوه ها مثل توت فرنگی و انگورها قند زیادی دارند. این به خاطر پتانسیل ایجاد کرم خوردگی ها اگر به عنوان سفید کننده خانگی استفاده شود می تواند خطرناک باشد. در مدت طولانی باعث اثرات معکوس و زردی دندان ها می شود.

ایجاد تغییرات غذایی

تغییراتی در رژیم خود بدهید تا سلامتی خود را بهبود یابید. تغییر رژیم خود می تواند به کم کردن لکه ها و سفیدی دندان های شما کمک کند. اگر دندان های شما لکه دار شده به علت چیز هایی است که وارد دهان شما شده است. مثل نوشیدنی های الکلی؛ خوردن کاری و غیره. اگر شما منبع این لکه ها را پیدا کنید بهتر است. برای مثال نوشیدن آب به جای نوشیدنی های گازدار یا رنگی بسیار تفاوت دارد. خودداری کردن از خوردن غذاهایی مثل ریشه چغندر و مواد رنگی سبب جلوگیری از لکه ها می شود.

این یکی از مطمئن ترین راه ها برای جلوگیری از لکه است. اگر شما مقدار کمتری غذاهای رنگ دار بخورید، دندان های شما کمتر لکه ایجاد می کنند. هر چیزی که یک بلوز سفید را کثیف و لکه دار کند، می تواند دندان شما را نیز لکه دار کند. سس سفید کمتر از سس های دیگر لکه ایجاد می کند. نکته دیگر این است که بعد از هر غذا یا نوشیدنی که رنگ دارد آب فراوان بنوشید. این کمک می کند اثرات و باقی مانده غذا مثل چایی، قهوه و . . . از بین برود،  شسته شده و به آن ها زمان کمتری برای ایجاد لکه روی دندان ها بدهد. کاهش قند و شکر(یا کربوهیدرات که به شکر تبدیل شده)می تواند کمک کند باکتری را در دهان شما کاهش دهد. این همچنین به کاهش پلاک دندانی و جلوگیری از زردی دندان های شما کمک می کند. مهم تر از همه کمک به جلوگیری از کرم خوردگی دندان ها کرده و یک دهان سالم تری را برای شما فراهم می کند.

سفید کردن دندان

هیدروژن پراکسید چطور؟

هیدروژن پراکسید یک ماده شیمیایی است که ممکن است در منزل در دسترس باشد اما با محتوای شیمیایی آن بیشتر مردم آن را به عنوان متد سفید کننده طبیعی دندان نمی شناسند. هیدروژن پراکسید مهم ترین جز برای سفیدکردن دندان هاست. در حالی که متدهای بالا فقط لکه ها را از بین می برد. ما خمیردندان هیدروژن پراکسید و دستورالعمل شستشوی دهان که آنلاین نوشته شده را دیده ایم و شما ممکن است وسوسه شده باشید که یکی از آن ها را امتحان کنید. اگر دنبال متد سفید کننده دندان هستید، می توانید به چیزهایی که از قبل در خانه دارید متوسل شوید. به هر حال ما شدیدا با این روش مخالف هستیم حتی اگر درست عمل کند،  ریسک های دیگری برای آن وجود خواهد داشت.