آفتاب سوختگی لب ‌ها نسبت به سایر قسمت ‌های بدن، دردناکتر است. آفتاب سوختگی لب ‌ها، دارای علائم خاصی بوده و تشخیص زود هنگام این علائم، مهم است. بسیاری از محصولات طبیعی و بدون نیاز به نسخه، می ‌توانند به درمان لب هایی که دچار آفتاب سوختگی شده ‌اند، کمک کنند. با انجام اقدامات ساده‌، می‌توان لب‌ ها را از آسیب ‌های ناشی از آفتاب، حفاظت کرد. ما در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، به معرفی روش ‌هایی که به بهبودی و حفظ لب‌ ها در مقابل آسیب نور آفتاب کمک می‌ کنند، پرداخته ‌ایم.

علائم آفتاب سوختگی لب چیست؟

تابستان، فصل سرگرمی، گرما و حفاظت در مقابل اشعه UV است. هنگام استفاده از کرم ضد آفتاب، لب‌ ها حافظت می ‌شوند. پوست لب ها نازکتر بوده و حاوی ملانین کمتر است، از این رو لب ‌ها حساس و مستعد آسیب در اثر نور آفتاب هستند. هنگام مواجهه با آفتاب، بایستی از اثرات مخرب اشعه UVA و UVB جلوگیری شود. اشعه UVA، به عمق پوست نفوذ کرده و موجب پیری زودرس و چروک شدن پوست می ‌شود. اشعه UVB معمولاً به لایه های سطحی پوست شما نفوذ می ‌کند و در گسترش سرطان پوست، نقش کلیدی دارد. بنابراین، حافظت از لب‌ هایتان در برابر اشعه‌ های آسیب رسان UV، بسیار مهم است.

آفتاب سوختگی لب

اگر شما از آفتاب سوختگی رنج می ‌برید، تشخیص زود هنگام علائم جهت درمان به موقع، اهمیت دارد. به طور معمول، آفتاب سوختگی،  لب های شما را خشک می‌کند و ممکن است در اطراف پوست ترک خورده، احساس سوزش و سفتی کنید. در موارد شدید، لب ‌ها ترک خورده و گرم خواهند بود. پوست، پس از یک دوره احساس خارش، حساس و زخمی  شده و ممکن است تاول‌ هایی ظاهر شود.

چگونه می‌توانم از آفتاب سوختگی لب ‌ها جلوگیری کنم؟

در معرض آفتاب قرار گرفتن، کلاژن را از بین می ‌برد و سبب نازکی پوست اطراف لب می ‌شود.  یک بالم لب با SPF حداقل 15 این حفاظت را ایجاد کرده و کلاژن را محکم می کند.

مواد آرایشی مرتبط با  لب که ادعای حافظت در برابر آسیب آفتاب را دارند، به طور کلی فقط یک فیلتر UVB دارند و از اشعه ‌های UVA محافظت نمی ‌کنند. استفاده از بالم لب که در برابر هر دو اشعه‌ UVA و UVB محافظت می ‌کند، بسیار توصیه می ‌شود.

از استفاده از برق لب و دیگر لوازم آرایشی برای لب هایتان اجتناب کنید. براقی موجود در این محصولات، معمولاً اشعه ‌های خورشید را جذب می‌ کند و مانع رسیدن به هدف حفاظت در مقابل خورشید می ‌شود.

کرم های ضد آفتاب لب: محصولات پیشنهاد شده

دکتر جوزف کروز، یک جراح پلاستیک از شهر کانتی، سه برند بالم لب حافظت کننده در مقابل خورشید را توصیه می‌ کند:

بالم لب Jack Black Intense Therapy (SPF 25): محصول مناسبی است که در برابر آسیب خورشید حافظت نموده و لب‌ های ترک خورده و خشک را بهبود می‌ بخشد.

بالم لب  Sun Bum Sunscreen(SPF 30): حاوی آلوئه ورا و ویتامین E برای محافظت و مرطوب کردن لب ‌ها است.

بالم لب وسیع الطیف   EltaMD UV(SPF 31): یک کرم ضد آفتاب مرطوب کننده برای لب است که در مقابل اشعه های UVA و UVB محافظت می ‌‌کند. این بالم لب به طور ویژه ای برای جلوگیری از سرطان پوست و کاهش علائم پیری زودرس پوست ساخته شده است.

آفتاب سوختگی لب

مکمل‌ های خوراکی برای مراقبت از آفتاب سوختگی لب

هرچند برای بالم لب حاوی SPF محافظ، جایگزینی نیست، ضدآفتاب ها همراه با سایر مکمل ‌های خوراکی مانند Sunsafe RX می ‌توانند در ترکیب با SPF محافظ موضعی به کار گرفته شوند.

این محصولات، حاوی عصاره‌ سرخس  Polypodium leucotomes هستند. این ماده گیاهی به عنوان یک آنتی اکسیدان برای جلوگیری از اثرات منفی آسیب UV به سلول ها عمل می ‌کند.

تحقیقات اخیر حاکی از آن است که ضدآفتاب و سایر محصولات محافظت کننده در مقابل خورشید که از عصاره P. leucotomos استفاده می‌ کنند، بی‌خطر و موثر هستند. آنها گزینه مناسب و مقرون به صرفه جهت مراقبت از پوست شما خواهند بود.

طبق نظر متخصص پوست، بِوِرلی هیلز و مدیر عامل کلینیک زیبایی M، دکتر تِس موریسیو، “مکمل های خوراکی که از نظر علمی حاوی مواد مناسب شناخته شده هستند، زمانی که در دوزهای فعال بیولوژیکی استفاده می ‌شوند، می ‌توانند بسیار موثر باشند”.

او همچنین معتقد است که دانش کافی برای حمایت از استفاده از عصاره خوراکی P. leucotomos وجود دارد.

وی همچنین یادآور می‌شود: “دیگر آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین C و گلوتاتیون نیز می ‌توانند موثر باشند و این اثرات شامل حفاظت کل بدن و اثرات ضد آب و  ضد تعریق است.

دکتر موریسیو می ‌گوید: “هرگونه حفاظت سلولی بیشتر، در مقابل آسیب UV می ‌تواند به کاهش خطر آفتاب سوختگی هر بخش از بدن، از جمله لب ‌ها کمک کند.”

درمان‌ های طبیعی و درمان های خانگی

تاکنون، آسیب به لب ‌هایتان به خاطر در معرض قرارگیری بیش از حد در آفتاب را تجربه کرده ‌اید؟ ما شما را راهنمایی می‌کنیم. تعداد زیادی محصولات طبيعي وجود دارند که مي توانند باعث تسکين و ترميم لب هاي خشک و ترک خورده شوند.

ما به 8  مورد مهم که می ‌توانند به برطرف شدن چروک‌ های شما  کمک کنند، اشاره می‌ کنیم:

 کمپرس سرد

یک کمپرس سرد، بایستی هر چه سریع تر برای یک سوختگی به کار گرفته شود،  زیرا درد و التهاب را کاهش می ‌دهد.

یک حوله را در آب سرد خیس کنید و کمپرس را به طور مستقیم بر روی لب‌ هایی که دچار آفتاب سوختگی شده‌ اند، قرار دهید. وقتی کمپرس، گرمتر شد، آن را با آب سرد بیشتری تجدید کنید و تا زمانی که درد و تورم کاهش پیدا کند، تکرار کنید. هرگز یخ را به طور مستقیم روی هیچ سوختگی قرار ندهید، زیرا این می‌تواند سبب آسیب بیشتر پوست گردد.

آفتاب سوختگی لب

درمان آفتاب سوختگی لب با آلوئه ورا

آرامش بخش و آبرسان، آلوئه ورا، یکی از درمان‌ های نهایی و طبیعی پوست است. دو ترکیب اصلی که این گیاه را ایده آل می ‌کنند عبارتند از: گلیکوپروتئین ‌‌ها که درد و التهاب را کم کرده و پلی ساکارید ‌ها که رشد پوست سالم را تحریک می ‌کنند.

به سادگی گیاه را باز کنید و شیره را به طور مستقیم بر روی محل سوخته قرار دهید. گرفتن شیره به طور مستقیم از گیاه ایده آل است، اما اگر این امکان پذیر نبود، ژل ‌های آلوئه ورا به صورت تجاری نیز قابل استفاده هستند.

گوجه فرنگی ‌ها

به عنوان یک میوه، گوجه فرنگی حاوی آنتی اکسیدانی به نام لیکوپن است که نشان داده شده است که پوست شما را در برابر اشعه های مضر UV  حافظت می ‌کند. آنها همچنین می‌ توانند برای درمان سوختگی پوستی که در معرض بیش از حد آفتاب قرار گرفته، مورد استفاده قرار گیرند.

مخلوطی از گوجه فرنگی و واتر میلک می ‌تواند لب ‌های آسیب دیده در اثر آفتاب را بهبود بخشد. یک قطعه گوجه فرنگی را  با واتر میلک به نسبت یک به دو  مخلوط کنید و آن را به مدت 30 دقیقه قبل از شستشو و به طور مستقیم بر روی لب بمالید. در صورت نیاز تکرار کنید.

درمان آفتاب سوختگی لب با بابونه

این گیاه دارای مقدار زیادی از خواص طبیعی شفابخش است که به تمیزی، خوش حالتی و نرم شدن پوست ملتهب کمک می ‌کند. چند چای بابونه کیسه ‌ای را را مرطوب کرده و آن ‌ها را چند دقیقه در یخچال قرار دهید. کیسه های چای را مستقیماً بر روی سوختگی قرار دهید و در صورت لزوم تکرار کنید. روغن بابونه نیز یک گزینه مناسب است. آن را به سادگی با روغن ویتامین E ترکیب کنید و آن را در قسمت آسیب دیده استفاده کنید.

ویتامین E

ویتامین E حاوی آنتی اکسیدان هایی است که اثرات رادیکال ‌های آزاد ناشی از اشعه UV را خنثی می ‌کنند. رادیکال ‌های آزاد، اتم های فراری هستند که با بیماری ‌هایی از جمله سرطان، مرتبط هستند.

ویتامین E به عمق پوست نفوذ و به بازسازی سلول ‌های پوست کمک کرده و از ایجاد زخم جلوگیری می‌ کند. این می ‌تواند به صورت یک روغن به طور مستقیم بر روی لب و یا در ترکیب با روغن بابونه استفاده شود.

درمان آفتاب سوختگی لب با برش های خیار

خیار به عنوان یک گیاه از خانواده کدو تنبل، حاوی مواد شیمیایی مضر نیست و می ‌تواند در عرض چند دقیقه به کاهش درد کمک کند. برش ‌های خیار نه تنها می ‌توانند تاول های دردناک را تسکین دهند، بلکه این روش برای مبارزه با لک ‌های تیره ایجاد شده توسط آفتاب سوختگی موثر است.

خیار حاوی آنتی اکسیدان ‌ها و سیلیس است که به بهبود و روشن شدن پوست کمک می ‌کنند. خیار را چند برش بزنید و برش ‌ها را برای 15 دقیقه قبل از استفاده برای لب های آفتاب سوخته، در فریزر قرار دهید. آن ها را بعد از چند بار استفاده، تعویض کنید.

آفتاب سوختگی لب

زرد چوبه

این ماده میکروب کش طبیعی، به کاهش درد و کاهش تورم کمک خواهد کرد. زردچوبه را به شکل خمیر در بیاورید به این شکل که دو قاشق غذاخوری ادویه را با مقداری آب ترکیب کنید که به آن یک قوام خمیر مانند خواهد داد. این خمیر می ‌تواند بر روی لب ها به مدت یک ساعت قرار گیرد و  این عمل را می توان 2 تا 3 بار در روز تکرار کرد.

درمان آفتاب سوختگی لب با روغن نارگیل

این روغن، یک درمان مناسب برای لب هایی است که دچار آفتاب سوختگی شده ‌اند. کاربرد آن آسان است و خشکی و ترک را درمان می‌کند. این روغن، روند بهبودی را تسریع کرده و در حالی که آبرسان نیز است، تاول ‌ها را بهبود می‌ بخشد. روغن نارگیل را به طور مستقیم در مناطقی که در اثر نور آفتاب، آسیب دیده اند، به عنوان یک ترکیب مناسب استفاده کنید.

لب ‌هایتان را آبرسانی کنید و کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید

پس از آفتاب سوختگی، آبرسانی به بدنتان دارای اهمیت است تا بتواند بهبود یابد. نوشیدن مقدار زیادی آب – حداقل هشت لیوان در روز ضروری است.

به یاد داشته باشید که در معرض قرار گیری بیشتر در آفتاب، باعث کاهش سرعت فرآیند بهبودی شده  و شدت هرگونه آفتاب سوختگی موجود را افزایش می‌ دهد. اگر مجبور به رفتن به بیرون و در معرض قرار گیری در آفتاب هستید، قبل از خروج، از یک کلاه لبه ‌دار برای محافظت از صورت خود استفاده کنید.

همان طور که قبلاً اشاره شد، لب ‌ها یک قسمت بسیار حساس بدن هستند و نادیده گرفتن استفاده از یک بالم لب با SPF کافی برای محفاظت از لب ‌ها، می‌ تواند موجب آسیب قابل توجهی شود. گاهی اوقات، با وجود تمام تلاش های ما در زمینه حفاظت، آفتاب سوختگی می ‌تواند، اتفاق بیفتد.

خوشبختانه، گزینه‌ های زیادی برای کاهش علائم و کمک به درمان آسیب وجود دارد که مقرون به صرفه و قابل دسترس هستند.