روش های زیبایی دندانپزشکی را می شناسید؟ با کدام یک از روش های زیبایی و بازسازی خط خنده آشنایی دارید؟ آیا می خواهید لبخندتان را زیباتر کنید؟ ببینید کدام یک از موارد ارتودنسی، تاج دندان، ونیر دندان، سفید کردن دندان ها، پل ها، ایمپلنت ها، تغییر شکل لثه و یا حتی دوباره ساختن کامل دندان ها، می تواند برای شما مناسب باشد و بر دهان شما اجرا شود. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی روش های زیبایی دندانپزشکی می پردازیم.

سفید کردن دندان

روکش دندان

روکش دندان یک رویه ی نازک است که در آن رزینی همرنگ با دندان به کار برده می شود و با نور ویژه سخت می شود و در نهایت روکش به دندان متصل می شود وسبب بهبود لبخند فرد می شود. در میان ساده ترین و ارزانترین روش های دندان پزشکی، روکش می تواند دندان های نازک و شکسته شده را ترمیم کند، شکاف های ایجاد شده را بپوشاند، شکل دندان ها را تغییر دهد و یا به عنوان یک ماده ی تزئینی جایگزین آمالگلم نقره ای معمول شود.

وینرهای دندان

وینر ها لایه ی نازکی هستند که به صورت سفارشی ساخته می شوند نت سطح جلویی دندان ها را پوشش دهند. روکش هایی که در جلوی دندان قرار دارند، شکل و اندازه و یا طول دندان های جلو را تغییر می دهند و آنها می توانند که از موادی مانند چینی، کامپوزیت های رزینی ساخته شوند. وینرها را به عنوان یک روش محتاطانه نسبت به تاج دندان برای تغییر رنگ یا شکل دندان پیشنهاد می کنند اما این فرآیندی غیر قابل برگشت است.

سفید کردن دندان

تاج دندان

تاج دندان به شکل دندان است که مانند کلاه بر روی دندان های ضعیف و یا آسیب دیده قرار می گیرد تا شکل، سایز، استحکام و یا ظاهر آن را بهبود بخشد. بیشتر تاج هاب دندان 5 تا 15 سال گذشته از جنس های فلز، چینی متصل به فلز، رزین و یا سرامیک ساخته شده اند. قبل از اینکه تاج بر روی دندان قرار داده شود، دندان ممورد نظر تراش داده می شود، سپس تاج قرار بر روی آن داده می شود و به طور کامل به دندان چسپیده می شود. برای دندان های انتهایی و پایه به مقدار کمتری از این روش استفاده می شود.

شکل دادن به مینای دندان

شکل دادن به مینا و یا رنگ دهی به آن یک روش سریع و بدون درد است که برای بهبود ظاهر دندان های طبیعی، به آن شکل می دهد. به طور کلی برای اصلاح نقص های کوچک مانند دندان های ناهموار و یا دندان هایی که کمی بیش از حد جمع شده اند، از این روش استفاده می شود تا ظاهر لبخند را بهبود دهند. نتایج این روش بلافاصله دیده می شود. شکل دادن به مینا اغلب با سفید کردن، پوشش دادن و یا پیوند دادن ترکیب می شود.

عفونت دندان

ارتودنسی دندان ها (پرانتز دندان)

ارتودنسی می تواند دندان های کشیده یا ناهموار را اصلاح کند و همچنین می تواند سلامت و ظاهر لبخند هر کسی از بزرگسال تا کودک را بهبود بخشد. ارتودنسی از طریق اعمال فشار ثابت به دندان ها در طول زمان، به آرامی دندان ها را حرکت می دهد و آنها را هم تراز می کند. همانطور که دندان ها را حرکت می کنند، حفره ی استخوانی دندان با فشار اعمال شده تغییر شکل می دهد.

انواع پرانتز های دندان

درصورتی که هنوز از پایه های فلزی استفاده می شود، پرانتزهای دندان می تواند همانطور که شما دوست دارید نامرئی باشد. ارتودنسی دندان (قسمت هایی که به هر دندان متصل می شوند) می توانند شفاف باشند، به رنگ دندان باشند و یا رنگی و چند رنگ باشند. آنها حتی می توانند به پشت دندان متصل شوند تا از در معرض دید نباشند. حتی پرانتز های دندانی وجود دارند که که از یکی سری قالب های پلاستیکی شفاف ساخته شده تا به تدریج دندان ها را حرکت داده و همتراز کند.

سایش شیمیایی دندان

سفید کردن دندان ها

چه کسی یک لبخند درخشان را دوست ندارد؟ دسته ای از سیستم های سفیدکننده ی دندان وجود دارد که شامل خمیر دندان ها و شوینده ها، ژل ها و نوارها است و این مواد سفید کننده را می توان از دندان پزشک دریافت کرد. اما سفید کردن دندان برای همه مناسب نیست و این روش برای افرادی که دندان ها و لثه های سالم و ترمیم نشده دارند، ایده آل است و افرادی که لکه های زردی بر روی دندانهایشان دارند بهترین نتیجه را می بینند. شما می توانید با دندان پزشک خود مشورت کنید که آیا روش سفید کردن دندان برای شما مناسب است یا خیر.

تغییر شکل لثه

تغییر شکل لثه می تواند لبخند با لثه های نامتعارف را بهبود بخشد که در آن دندان ها خیلی کوتاه هستند و خطوط لثه به شیوه ی نامناسبی ظاهر شده اند. در این روش مقدار کمی از بافت لثه و بافت استخوانی اضافی در صورت لزوم حذف می شود تا دندان بیشتر در معرض دید باشد. در این روش می توان این روش می تواند بر روی یک دندان انجام شود و یا بر روی چندین دندان برای به وجود آوردن یک لبخند زیبا، پیاده کرد.