با 13 وضعیت هایی که به دندان هایتان آسیب می رساند، آشنایی دارید؟ اگر شما هم از دسته آدم هایی هستید که در هنگام خشم و عصبانیت دندان هایتان را به هم می فشارید و یا به ان ضربه وارد می کنید خوب است بدانید که عمر دندان هایتان را بااین کار کم می کنید. در طول روز وضعیت های زیادی هست که ما در آن لحظات به دندان هایمان آسیب می رسانیم. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی وضعیت هایی می پردازیم که باعث آسیب رسیدن به دندان هایتان می شوند.

1- فشردن دندان ها

گاهی اوقات  وقتی احساس تنش  و اضرابدارید، ممکن است دندان هایتان را بهم بفشارید. می تواند زمانی رخ دهد که شما یک اختلال خواب دارید مثلا کابوس های شبانه. از دندانپزشک خود بخواهید شما را راهنمایی کند تا با گاردهای دندان که در شب استفاده می شوند بتوانید در هنگام خواب شما را از آسیب رساندن  به دندان محافظت کند.

2- شستشوی بیش از حد دهان و دندان

چندین بار شستن دهان در روز ممکن است تمیزی حوبی به دندان هایتان بدهد اما همچنین می تواند باعث اسیب به آنها از جمله تبدیل شدن آنها به دندان های حساس شوند. بعضی از خمیر دندان ها یا دهان شویه ها دارای اسیدهای است که می تواند به دندان شما،  به لایه میانی دندان های شما را آسیب برساند.

3- وارد شدن فشار به بدن

مطالعات در مورد triathletes نشان می دهد که آموزش استقامت می تواند به مینای دندان شما آسیب برساند. اگر برنامه تمرینات شما  شدیدتر باشد، بیشتر احتمال دارد که دندان هایتان آسیب جدی تری ببینند. دانشمندان دقیقا مطمئن نیستند که چرا، اما احتمال دارد که این امر با هر مقدار تمرینات مقدار بزاق در دهان شما را تغییر می دهد.

4- سینوس های پر شده

اگر احساس درد در دندان های فوقانی خود دارید  ممکن است نشانه عفونت سینوس باشد. این امر بسیار شایع است، زیرا دندان های شما به بینیتان بسیار نزدیک هستند و گاهی درد انها ناشی از اختلالات دیگر اعضای بدن است نه خود دندان ها.

پوسیدگی دندان کودک

5- بارداری و سلامت دندان ها

بارداری ممکن است شما را در بیشتر مواقع با مشکلات دندانی مواجه کند. در واقع در این دوران ممکن است پوسیدگی دندان بیشتری داشته باشید.

6- اختلال در اتصال به فک

مفصل TMJ، فک پایین شما را به جمجمه شما متصل می کند. هنگامی که هر بخشی از TMJ شما به علت آسیب، آرتریت یا چیز دیگری کار نکند، می تواند باعث ایجاد بسیاری از علائم مانند درد در هنگام جویدن و در فک شما شود.

7- آسیب عصبی به دندان ها

این مشکل بسیار شایع نیست، اما وضعیتی که نورالژی تریمینال نامیده می شود می تواند در ریشه  دندان شما مشکلاتی ایجاد کند. این باعث درد مزمن عصبی در یکی از اعصاب در سر شما می شود. درد اغلب توسط مسواک زدن دندان ها، خوردن و نوشیدن به چشم می اید.

8- مشکلات قلبی

درد بدنه بالا می تواند علامتی از حمله قلبی باشد. شما ممکن است درد در شانه ها، گردن، فک و دندان داشته باشید. توجه داشته باشید اگر با موارد  دیگر همراه با درد در دندان و فک خود رو به رو شوید، مانند عرق کردن، گرفتگی نفس، حالت تهوع، درد قفسه سینه می تواند نشانه هایی از حمله قلبی باشد.

عفونت دندان

9- سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها با مواد سفید کننده و یا نوارهای سفید کننده می تواند در بارهای اول استفاده ایجاد حساسیت برای شما کند حتی لثه ها نیز می توانند از آنها آسیب ببینند اما در اکثر مواقع بعد از چند بار استفاده این حساسیت از بین می رود.

10- فرسایش لثه ها

هنگامی که لثه ها فرسوده می شوند ، لایه محافظی را بر روی اعصاب دندان ها باز می کنند و باعث درد می شوند. این می تواند نشانه ای از بیماری لثه باشد، بنابراینبه دندان پزشک خود مراجعه کنید و حتما راجع به دیگر بیماری ها یا مواردی مانند زخم در دهان و یا بارداریتان به او اطلاع دهید.

11- سرطان دهان و دندان

سرطان دهان معمولا با درد دهان یا دندان نشان داده می شود که از بین نمی رود. نورالژی تیجیکال ممکن است از تومور یا  فشار اعصاب روی صورت شما خود را نشان دهد. بهتر است اگر به چنین مواردی بر خوردید یک چکاب داشته باشید.

سایش شیمیایی دندان

12- غذاهای اسیدی

غذاهای پر مصرف اسیدی، مینای دندان را از بین می برند وکمتر از دندان ها محافظت می کنند. موارد پر استفاده عبارتند از آب نبات قند، قهوه، مرکبات – مانند لیمو، پرتقال و گریپ فروت – و سودا. سعی کنید از این مواد به طور متعادل استفاده کنید تا سلامتی دندان خود را حفظ کنید.

13- استفراغ

هنگامی که شما استفراغ می کنید، دندان هایتان با اسیدی که از معده خارج می شود برخورد دارند و تصور کنید که این اسید چقدر قوی است که برای هضم مواد غذایی به کار می رود پس می تواند به دندان نیز آسیب رساند. اگر شما همیشه استفراغ کنید، می توانید به دندان هایتان آسیب برسانید. GERD (بیماری ریفلاکس معده)، حاملگی، التهاب مزمن و پرخوری روانی، شرایطی هستند که می توانند مشکلات زیادی را بوجود اورند.