آلرژی چشمی چیست؟ آیا می دانید چه علائمی دارد؟ آیا آلرژی چشم هایتان قرمز و پف کرده می کند؟ شما تنها نیستید – میلیون ها آمریکایی با این وضعیت مقابله می کنند، همچنین این وضعیت ملکوتیتی آلرژیک نامیده می شود. کمپرس سرد می تواند به شما قبل از خراج شدن از خانه کمک کند. اما برای تسکین درازمدت، شما باید از عواملی که باعث قرمزی و ورم چشم می شود مطلع شوید و ان را توسط پزشک درمان کنید. در این مقاله از بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی آلرژی چشمی می پردازیم.

علائم آلرژی چشمی چه می تواند باشد؟

کسانی که دارای آلرژی چشمی هستند قرمزی در سفید چشم یا پلک درونی دارند. سایر نشانه های هشدار دهنده: خارش، پاره شدن، تاری دید، احساس سوزش، پلک های متورم و حساسیت به نور می باشد. آلرژی های چشم می تواند به تنهایی و یا با آلرژی بینی و پوست مانند اگزما اتفاق  افتد. تنها راه کسب اطمینان از داشتن آلرژی مشورت با پزشک متخصص است. اگر چشم هایتان در معرض منبع آلرژی باشند می توانند قرمز شوند مثلا اگر در خانه سگ یا گربه داشته باشید ممکن است قرمزی چشمتان ناشی از آلرژی به این حیوانات خانگی باشد. سلول های چشم شما هیستامین و دیگر مواد شیمیایی را ایجاد می کنند که موجب التهاب می شوند. نتیجه: خارش، قرمزی و آبریزش است.

آلرژی چشمی

آلرژی چشمی و پرهیز از مالش چشم

در مواقع خارش و یا التهاب سخت است که آنها را لمس نکنید، اما این کار فقط بدترش خواهد کرد. مالش باعث می شود سلول های مورد نظر مواد آرژیک بیشتری را آزاد کند تا بیشتر از این مواد شیمیایی باعث خارش شود. می توانید این موارد را به کار گیرید تا کمک کننده باشند: اگر لنزهای تماسی دارید، آنها را بیرون بیاورید. آرایش چشم را اپاک کنید و از کمپرس سرد برای چشمانتان استفاده کنید. دست های خود را اغلب بشویید. برای داشتن چشمانی بدون آلرژی از لوازم آرایشی برای چشم استفاده نکنید یا مارکی را انتخاب کنید که برای چشم ها مواد ضد حساسیت استفاده می کنند و برای اینکه قرمزی چشمان خود را بپوشانید سعی نکنید که از خط چشم یا ریمل و سایه چشم استفاده کنید. اتفاقا شما باید از آرایش در نقاط دیگری استفاده کنید تا قرمزی جشمتان کمتر به دیدی بیاید. مثلا از یک رژ لب پررنگ برای لب هایتان استفاده کنید. این باعث می شود التهاب چشم کمتر به چشم آید.

ترفندهایی برای بیرون از خانه

اگر در فصل بهار و تابستان بعد از خروج از خانه احساس کردید از چشمهایتان اشک جاری دشه است باید بدانید که شما حساسیت فصلی دارید. مثلا به درختف علف، چوب و گرده گل ها می توانند عاملان اصلی این حساسیت فصلی شما باشند. با یک عینک آفتابی در این فصول از چشمانتان مراقبت کنید. و همیشه جایی بنشینید که کنار پنجره باشد و هوای تازه در رفت و امد باشد.

ترفندهای داخل خانه برای آلرژی چشمی 

حشرات خانگی، گردوغبارهای داخل خانه می توانند از عاملان اصلی آلرژی جشمی شما در منزل باشند. اگر حیوان خانگی دارید حتما او را از اتاق خواب بیرون کنید و اجازه ورود به ان ندهید. به محض رفتن به خانه چشمهایتان را بشویید و لباس هایتان را عوض کنید.

با یک تی خانه را تمییز کنید

اگر به گردو خاک حساسیت دارد و باعث تحریک آلرژی شما می شود بهتر است از جارو استفاده نکنید و یک تی را در آب گرم بخیسانید و تمام سطح خانه را با آن تمییز کنید و دقت کنید که رطوبت خان هرا بین 30 تا 50 درصد نگه دارید.

آلرژی چشمی

درمان آلرژی چشمی با قطره های چشمی

اکثر قطره های ضد التهابی که برای حساسیت های چشمی استفاده می شود، داروهای مشابهی برای درمان آلرژی بینی دارند:

  • آنتی هیستامین ها و تثبیت کننده های سلول باعث آزاد شدن مواد شیمیایی ناشی از خارش بدن می شوند.
  • Decongestant قطره کوچک عروق خونی در چشم شما، که باعث کاهش قرمزی می شود.
  • قطره های اشک مصنوعی که مواد اضافی را از چشمانتان خارج می کند و چشمانتان را تر می کند.

افراد مبتلا به شرایط خاص نباید از برخی از انواع قطره چشم استفاده کنند، بنابراین از دکتر خود بپرسید. گزینه های تجویز ممکن است شامل داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا استروئیدها باشد.

داروهای خوراکی نیز کمک کننده هستند

آنتی هیستامین ها و ضد انعقاد کننده هایی که قرص ها، کپسول ها یا مایعات را در بر میگیرند می توانند به کنترل علائم شما کمک کنند. اما آنها می توانند چشمان شما را خشک کنند و حس خواب آلودگی به شما بدهند. برخی از decongestants OTC شما را به سرگیجه می اندازند. اگر فشار خون بالا دارید، از پزشک خوددرباره قرص ها و داروهای تجویزی حتما توضیح بخواهید که خدای نکرده باعث افزایش فشار خونتان نشوند. همچنین برای افرادی که از آلرژی شدید رنج می برند از شات های الرژی استفاده می شود. درمان از این طریق می تواند ماه ها طول بکشد و شما همچنین به استفاده از دارو نیز باید ادامه دهید. اما برای انتخاب این درمان حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و فواید و مضرات این روش برای خودتان را کاملا بررسی کنید.