آیا اجازه می دهید که کوچک ترین اعضای خانه تان از تلفن همراه شما استفاده کند؟ آیا فرزند شما ساعت های طولانی را صرف صحبت کردن با تلفن می کند؟ آیا فکر می کنید ضرری ندارد که تلفن همراه تان را به فرزند خود بدهید؟ اگر بله، پس باید قبل از انجام چنین کاری دوباره فکر کنید! در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام به بررسی عوارض تلفن همراه بر کودکان می پردازیم.

اثرات جانبی تلفن همراه بر کودکان

در حال حاضر تلفن همراه به یک پدیده شایعی تبدیل شده اند. این ابزارهای جیبی؛ کمتر از یک کامپیوتر کوچک نیستند. آنها هر کاری را می توانند انجام دهند- از یک تماس تلفنی روتین گرفته تا گشت و گذار در اینترنت. این فناوری نه تنها بزرگسالان، بلکه کودکان را نیز تحت تاثیر قرار داده است. اما آیا می دانید که اثرات مضر تلفن همراه در کودکان چیست؟

اثرات جانبی تلفن همراه بر کودکان

امروزه کودکان در محیطی با فرکانس رادیویی رشد می کنند که قبل از این؛ هرگز در تاریخ بشر وجود نداشته است. تشعشعات ساتع شده از تلفن همراه و دکل های آن ها؛ می توانند اثرات نامطلوبی بر کودکان داشته باشند. برخی از این موارد عبارتند از:

تهدید سلامتی یکی از عوارض تلفن همراه بر کودکان

در سال های اخیر، گمانه زنی های بسیاری در مورد تاثیر تشعشعات تلفن همراه بر روی بدن ما وجود داشته است. مطالعه ای که توسط مجله انجمن پزشکی آمریکا انجام شد این بحث را هنگامی پیگیری کرد که تحقیقاتی درباره پیامدهای تلفن همراه در فعالیت مغزی؛ مورد بررسی قرار گرفت. خطرات احتمالی برای سلامت تلفن همراه برای کودکان به شرح زیر است:

الف. تومورهای خوش خیم:

این مطالعه نشان داد؛ کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند امکان رشد تومورهای خوش خیم در مغز و گوش شان وجود دارد.

ب. سرطان:

WHO (سازمان بهداشت جهانی)، تشعشعات تلفن همراه را به عنوان “سرطان زای احتمالی برای انسان ها” طبقه بندی کرده است. کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیش از 60 درصد تشعشعات را از طریق مغز خود جذب می کنند. پوست نازک مغزی، بافت ها و استخوان های آنها این اجازه را می دهد تا دوز تابش بیشتری (دو برابر) را نسبت به بزرگسالان جذب کنند. سیستم عصبی در حال رشد آنها باعث می شود که نسبت به این “سرطان زاها” آسیب پذیرتر باشند.

ج. اثر در مغز:

دانشمندان کشف کرده اند که تنها 2 دقیقه تماس تلفنی می تواند فعالیت های گزینگر مغز کودک را تا یک ساعت تغییر دهد. امواج رادیویی از تلفن همراه به عمق مغز کودک نفوذ می کنند (نه تنها در اطراف گوش). فعالیت مغزی آشفته، می تواند باعث اختلال در توانایی یادگیری کودکان و دیگر مشکلات رفتاری در او شود. حتی اگر در طول زمان استراحت، به جای استراحت از تلفن استفاده کرده باشند، بر خلق و خو و توانایی یادگیری شان در کلاس درس می تواند تاثیر گذارد.

از لحاظ علمی:

کودکان، درست همانند نوجوانان، به گوشی های تلفن همراه معتاد هستند. آنها گیم بازی می کنند، گپ می زنند و تمام وقت با دوستان خود صحبت می کنند. بسیاری از دانش آموزان، هر روز، تلفن همراهشان را همراه با وسایل مدرسه شان، به مدرسه می برند. آنها در طول زمان آزادشان با تلفن صحبت می کنند و پیام هایشان را در کلاس درس رد و بدل می کنند. به این ترتیب، با قایم شدن در پشت دانش آموزان دیگر، موضوع درس را از دست می دهند.

رفتار نامناسب:

استفاده از تلفن همراه می تواند منجر به رفتارهای نامناسب در کودکان شود. ارسال پیام ها و تصاویر نامناسب یک مشکل رو به رشد در نوجوانان است. تصاویر توسط افراد نالایقی دست به دست می شوند و به دیگران امکان دسترسی به عکس های خصوصی را می دهند. کودکان همچنین از طریق دستگاه های چند رسانه ای خود می توانند به سایت های مستهجن پورن (تصاویر یا نوشته های شهوت انگیز) دسترسی داشته باشند.

عمل سوء در امتحانات:

اکثر دانش آموزان در امتحانات داخلی و خارجی در سوء عمل و تقلب زیاده روی می کنند. برخی از ماشین حساب استفاده می کنند در حالی که همزمان اطلاعات دیگری نیز در آن ذخیره می کنند. بعضی نیز از آن برای ارسال تقلب به افراد حاضر در سالن امتحان، استفاده می کنند. این کار در صورت بروز می تواند به زندگی دانش آموزی فرد خاتمه دهد.

اثرات جانبی تلفن همراه بر کودکان

امنیت تلفن همراه برای کودکان:

شما به عنوان یک والد، باید اقدامات پیشگیرانه ای برای به حداقل رساندن تماس کودک خود با اثرات مضر گوشی های همراه انجام دهید. این موارد شامل:

  • اگر فرزند شما زیر 16 سال دارد اجازه استفاده از تلفن همراه را به او ندهید. مغز کودک به قدری حساس است که نمی تواند در برابر تشعشعات تلفن همراه مقاومت کند.
  • اجازه ندهید که تلفن همراه مستقیما با سر کودک در تماس باشد. به جای آن از یک هدست استفاده کنید.
  • اجازه ندهید فرزندتان مکالمات خود را در اتوبوس ها، قطارها، اتومبیل ها و آسانسور ها انجام دهد. تلفن همراه سیگنال ها را از طریق فلز به سختی دریافت می کند که باعث افزایش سطح قدرت تشعشعات آن می شود.
  • هنگامی که سیگنال ضعیف است، اجازه ندهید فرزندتان از تلفن همراه استفاده کند. این کار باعث افزایش قدرت حداکثری آن می شود، چرا که تلفن تلاش می کند تا به یک آنتن جدید رله متصل شود.
  • استفاده از تلفن همراه در اطراف کودکان را محدود کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که هیچ مودم تلفن همراه یا برج شبکه ای در نزدیکی خانه یا مدرسه بچه شما وجود ندارد.
  • اجازه ندهید کودکان تلفن همراه را با خود به مدرسه ببرند.
  • شب ها، تلفن همراه را در اتاق خواب کودکان خود نگذارید.

به این ترتیب این موارد، اثرات مضر تلفن همراه در کودکان می باشند. شما چه تغییری در استفاده از تلفن همراه فرزندتان- با توجه به این خطرات بالقوه برای سلامتی آن ها- ایجاد کرده اید؟