تنگ کردن واژن چیست؟ در این مورد چقدر اطلاعات دارید؟ جامعه جراحان پلاستیک آمریکا در سال 2005  شروع به گردآوری اطلاعاتی درباره جوانسازی واژن کردند و 793 مورد جراحی در آن سال گزارش شد. تا سال 2012  این تعداد عمل جراحی، فقط در ایالات متحده به بیش از 5000  عمل رسیده بود. با چه روش هایی می توان واژن را تنگ تر کرد و چه عمل های زیبایی برای آلت تناسلی زنان وجود دارد؟ در این مقاله از بخش پزشکی و زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی روش های تنگ کردن واژن می پردازیم.

تنگ کردن واژن

بسیاری از کارشناسان این روند رو به افزایش را به نوعی ترویج پورن اینترنتی تشریح می کنند، اما دیگران به طور کلی این روند را به پیری جمعیت و پذیرش وسیع تر جراحی پلاستیک پیوند می دهند. علت این روند افزایشی هر چیزی که باشد، نتیجه نهایی این است که جمعیت زنان در تمامی سنین و زمینه های اجتماعی و اقتصادی از جراحان خود می خواهند تا مطابق روش های زیر عمل کنند:

 • جراحی کوچک سازی (کاهش) لب های واژن
 • روش درمانی هایپرپیگمنتیشن
 • کاهش چربی در ناحیه mons pubis
 • پیوند چربی یا تزریق به لبیا ماژورا (لبه بیرونی واژن)
 • کاهش (کوچک سازی) کلاهک کلیتورال
 • تزریق جی شات (نقاط جی)
 • تنگ سازی (سفت سازی) کانال واژینال

تنگ کردن واژن

سفت سازی یا تنگ کردن واژن چیست؟

تنگ کردن واژن ممکن است از طریق جراحی یا استفاده از وسایل غیر جراحی حاصل شود که باعث تحریک تولید کلاژن و بازسازی بافت واژن می شود. جراحی سفت کردن واژن همچنین به عنوان واژینوپلاستی شناخته می شود که از طریق کاهش بیش از حد آستر واژینال به منظور محکم سازی عضلات واژن و بافت های نرم اطراف آن انجام می پذیرد. معمولا بعد از جراحی، بیمار  ظرف چند روز به راحتی راه می رود و ممکن است طی 4 تا 6 هفته فعالیت جنسی بازگردد. بسیاری از پزشکان بر این باورند که انجام چنین روش هایی اغلب غیر ضروری است و در برخی از موارد،  به جای آنها تکنولوژی های مبتنی بر لیزر و استفاده از اعمال جراحی بدون چاقو توصیه می گردد. دکتر توماس تاجنبای جراح پلاستیک در تگزاس، سن آنتونیو توضیح می دهد:

ساختمان واژن در طول دوره زندگی یک زن می تواند در نتیجه زایمان و پیری دچار کشیدگی زیادی شود. این روند به عنوان سندرم آرام سازی(ریلکسیشن) واژینال یا VRS نامیده شده و می تواند منجر به عدم وجود احساس لذت حین مقاربت شود. دکتر جنبای، در چنین مواردی خدماتی را به نام intimalase ارائه می دهد که یکی از چندین روش تازه بازار جوانسازی واژن، بدون استفاده از چاقوی جراحی است.

دکتر جنبای می گوید: intimalase نوعی لیزر غیرانتزاعی است، به این معنی که بدون آسیب رسانی یا تحریک سطح پوست، بر بافت های واژن تاثیر می گذارد. با گرمایش آرام دیواره واژن، تولید کلاژن افزایش یافته و فیبرهای موجود نیز انعقاد می یابند و اثر سفت کنندگی را در کانال واژن ایجاد کرده و دیواره آن را بازسازی می کنند، در این صورت چنانچه تمایل به انجام این عمل داشته باشید، در واژن احساس تازگی و تناسب بیشتری حس می شود.

نحوه عملکرد روش های جراحی بدون چاقو چگونه است؟

دکتر جنبای، معتقد است افزایش محبوبیت روش intimilase به علت تازگی آن است اما میتوان آن را به طبیعت نسبتا غیر تهاجمی (بدون درد) این روش نسبت داد. روش مذکور مختص زنان در تمامی سنین است، اما معمولا روی  آن دسته از زنانی انجام می شود که زایمان کرده اند یا واژن آنها دچار کشیدگی شده و احساس ناراحتی در این بخش دارند.

وی می افزاید: به نظر من با افزایش تعداد افراد آشنا به طرز کار این روش، احتمال افزایش افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند بیشتر شود، تا همین اواخر این مساله چیزی بود که زنان لزوما هیچ گونه آگاهی درمورد امکان بهبود آن، به ویژه راجع به روش های سریع و بدون درد نداشتند.

روش های دیگر تنگ کردن واژن می تواند باعث ناراحتی شده و ممکن است نیازمند بهبودی در طولانی مدت باشد در حالی که intimalase یک راه حل ایمن تر، ظریف تر، شفابخش تر و موثرتری برای جوانسازی واژن ارائه می دهد. اگر چه ممکن است نتایج این عمل از بیماری به بیمار دیگر متفاوت باشد، بهترین نتایج معمولا پس از دو دوره زمانی مشاهده می شود که بین 15 تا 30  روز طول می کشد.

تنگ کردن واژن

عوارض جانبی تنگ کردن واژن چگونه است؟

به غیر از امتناع از فعالیت جنسی در طول 48  ساعت بعد از عمل، هیچ نوع عوارضی برای روش درمانی intimalase وجود ندارد. این ویژگی با ویژگی های ایمنی ساختار بدن همراه شده که طی آن از گرمادهی بیش از حد به پوست و بافت ها محافظت به عمل آمده و تجربه مناسبی برای بیمار ایجاد می شود و کاربری آن برای تکنسین های جراحی آسان تر می باشد.

آپشن های سفت کننده واژن از طریق لیزر

در بازار دو نوع عمده لیزر مورد استفاده برای بازسازی واژن وجود دارد: لیزر اربیوم و لیزر Co2

دکتر کارولین دلوسیا، متخصص زنان و زایمان در شهر نیویورک می گوید: همه آنها به طور موثری عمل کرده و موجب آسیب های سطحی در مد میکرو می شوند که باعث پاسخ دهی بدن به بهبود آسیب وارده از طریق کلاژن سازی سالم و تشکیل عروق خونی جدید می شود. این عمل باعث می شود کشش و خاصیت الاستیسیته و نیز حساسیت طبیعی رطوبتی به واژن بازگردد. دکتر دلوسیا می افزاید: من عمل فمیلیفت femilift را ترجیح می دهم چون دارای پروب یک بار مصرف بوده و نیز دارای فناوری مستقل حق اشعه است که در طول هر دوره درمان به ما اجازه پوشش دهی نواحی بیشتری در واژن را می دهد.

تنگ کردن واژن با فمیلیفت

فمیلیفت یک روش درمان لیزری مورد تایید توسط FDA است که به طور ویژه از یک پروب یکبار مصرف استفاده می کند که وارد واژن می شود و لیزر در آن نقطه، سیکل های نوری کوچک را وادار به تحریک بافت واژن می کند. این تحریک باعث تولید کلاژن بیشتر و بازسازی بافت واژن می شود که واژن را ترمیم کرده و الاستیسیته آن را افزایش می دهد و همچنین به تعادل مجدد موکوس واژن برای افزایش رطوبت و روانسازی آن کمک می کند.

فمیلیفت می تواند جهت درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • بی اختیاری ادرار
 • خشکی واژن
 • مقاربت دردناک
 • لاغری واژن

این دوره درمان شامل سه جلسه ده دقیقه ای بوده و تقریبا 4  هفته به طول می انجامد. این دوره بدون درد بوده و می توانید در طول آن به فعالیت های عادی به استثنای مقاربت جنسی بپردازید، باید به مدت حداقل 3 روز از مقاربت خودداری کنید.

روش intimalase

روش intimalase از لیزردرمانی برای تنگ سازی کانال واژنینال بدون دخالت عمل جراحی استفاده می کند تا عمل جوانسازی بافت واژن را تحریک کرده و باعث تولید کلاژن گردد. نتیجه این بازسازی، سفت شدگی کانال واژن است. معمولا دو جلسه برای درمان intimalse توصیه می گردد. این روش هیچ درد یا آسیبی به همراه ندارد، بنابراین بیماران می توانند بعد از درمان مستقیما به فعالیت های روزمره خود برگردند. intimalse  به طور ویژه به درمان سندروم ریلکسیشن واژن کمک می کند.

تنگ کردن واژن با Fem Tech

Femtech از تکنولوژی لیزر نوع co2 استفاده می کند که تحریک رشد بافت واژینال جدید را از طریق تحریک تولید کلاژن تقویت می کند. Femtech می تواند در درمان موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • مقاربت دردناک
 • خشکی واژن
 • احساس تحریک و سوزش
 • روش مونالیزا تاچ

در روش مونالیزا تاچ نیز از تکنولوژی لیزر استفاده می شود و یک راه حل ایده آل جهت پاسخ دهی به تغییرات واژینال است که در طی یائسگی اتفاق می افتد.

روش مونالیزا تاچ می تواند در درمان موارد زیر کاربردی می باشد:

 • خارش
 • سوزش
 • خشکی واژن
 • مقاربت دردناک
 • عوارض جانبی هیستروکتومی
 • تنگ کردن واژن

روش درمانی سفت کنندگی واژینال از طریق فرکانس رادیویی

تمام دستگاه های رادیو فرکانسی برای ایجاد حرارت بدون آسیب در حد میکرو استفاده می شوند. این روش از طریق گرمادهی به پروتئین باعث آسیب به کلاژن می شود. آسیب اولیه باعث می شود تا قبل از  پاسخ التهابی به همراه تولید کلاژن در این ناحیه، کلاژن مانند یک فنر سفت گردد. دکتر دلوسیا می گوید: به طور کلی فرکانس رادیویی به اندازه لیزرها موثر واقع نمی شود. با این حال این زمینه با استفاده از تکنولوژی نوآورانه جدید و ماشین آلات، به طور مداوم به بازار ضربه می زند. بنابراین من برای مشاهده آنچه که در این زمینه پیشنهاد می شود هیجان زده ام.

تنگ کردن واژن با ارگاسم شات

دکتر دلوسیا یک روش درمانی به نام ارگاسم شات یا O- shotرا ارائه می دهد.

o-shot درمان مناسبی برای:

 • زنانی است که در طول مقاربت دچار مشکل ارگاسم می شوند
 • استرس خفیف دارند
 • بی اختیاری ادرار دارند

این شیوه درمانی با تزریق یک کرم بی حسی به ناحیه واژن آغاز می شود، پس از آن این ماده بیرون کشیده شده و پلاسما غنی از پلاکت PRP و فاکتورهای رشد از آن جدا می شود. سپس این مواد به نواحی بافتی واژینال تزریق می شوند که در آنجا سلول های بنیادی طبیعی را جذب کرده و بافتی با عملکرد بیشتر و قویتر را در واژن تولید می کنند.

دکتر دلوسیا می گوید: o-shot  یا ارگاسم شات به منظور تقویت حس در واژن، عروق خونی کلاژن ساز جدید و فیبرهای عصبی را به ناحیه واژینال می رساند. بیماران، حساسیت بالای ناشی از واکنش جنسی و بهبودی را با انقباض مجاری ادراری تجربه می کنند. این روش 40 دقیقه طول می کشد، بدون درد و آسیب بدنی است و شما بلافاصله می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

روش Thermiva

روش درمانی thermiva از انرژی بسامد رادیویی استفاده می کند تا بافت واژن را بدون احساس ناراحتی یا آسیبی گرم کند. از روش thermiva می توان برای درمان موارد زیر استفاده کرد:

 • شل شدگی واژن پس از زایمان
 • پیری واژن

روش درمانی thermiva معمولا شامل 3دوره درمانی سه ماهه است. مشکل نسل اول دستگاه هایی مانند thermiva، طول دوره درمانی آن است. بین 30  تا 40  دقیقه در هر جلسه درمانی طول می کشد تا پروب به واژن داخل و خارج شده و از گرم شدن دیواره واژن اطمینان حاصل شود. خبر خوب این است که این درمان ها به بهبود حس تنگی در واژن کمک می کنند به طوری که بیماران مایل به تحمل طول درمان این روش بدون در نظر گرفتن مدت زمان آن هستند.

روش لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی به عنوان کاهش سایز (کوچک سازی) لب های واژن شناخته می شود و یک روش جراحی برای حذف پوست اضافی از لبه های اطراف فرج است. اکثر زنانی که درخواست این روش جراحی را دارند، کسانی هستند که می خواهند به دلایل زیبایی، ظاهر اندام تناسلی خود را تغییر دهند یا تمایل به کاهش ناراحتی های جسمی ناشی از اصطکاک حاصل از سایز لب های واژن خود می باشند.

عمر انجام روش لابیاپلاستی حدود بیش از یک دهه است، اما قطعا محبوبیت آن از طریق اینترنت افزایش یافته است. با این حال، برخی از متخصصین هنوز آنرا نوعی ناهنجاری می دانند و دکتر مارک دوپره، جراح پلاستیک در تورنتو در این باره می گوید: در رابطه با این روش جراحی، عقب نشینی زیادی از سوی برخی گروههایی وجود دارد که می گویند چیزی به عنوان لب های واژنی با ظاهر غیر عادی وجود ندارد.

برخی از زنان پس از بارداری، متوجه تغییراتی در واژن خود می شوند و در حقیقت لبهای واژن آنها بلندتر می شود. همچنین تمایل به انجام این روش جراحی بیشتر در زنانی شایع است که لب های واژن آنها خیلی زیاد جلو می آید، مخصوصا هنگامی که لباس زیر یا بیکینی می پوشند.

در چنین مواردی مقاربت می تواند واقعا دردناک باشد. دلایل این دسته از زنان برای انجام عمل جراحی می تواند عملکردی یا زیبایی باشد. چند روش دیگر در کلینیک دکتر دوپره، برای افزایش حجم آلت تناسلی زنان انجام می شود که گاها همراه با لابیاپلاستی بوده است.

لب های بیرونی ممکن است پس از بارداری یا در دوران یائسگی تحلیل برود، همان طور که سینه ها با گذر زمان یا به دنبال تغییرات هورمونی حجم خود را از دست می دهند. پیوند چربی به ما اجازه می دهد تا لب ها را حجیم کنیم و در صورت وجود پوست اضافی می توانیم آنرا کوچک کنیم درست مثل کاری که در روش لیفتینگ سینه انجام می دهیم.

همچنین تزریق فیلر (پرکننده) می تواند کاربردی باشد اما هزینه آن بالاست چون لبه بیرونی واژن یک ساختار نسبتا بزرگ است. دکتر دوپره می گوید: ما برای تزریق در این بخش نیاز به تزریقات فیلری زیادی داریم. ماندگاری پیوند چربی نیز زیاد تر است.

تنگ کردن واژن

تنگ کردن واژن با روش باربی چیست؟

دکتر دوپره توضیح می دهد: در برخی موارد نادر، بیماران می خواهند باربی به نظر برسند. در اصل، باربی شدن زمانی است که دیگر لب های داخلی واژنتان دیده نمی شوند. انجام این کار با ایمپلنت 800cc برای یک دختر برابری می کند.

بستگی به هریک از ما دارد که تعیین کنیم آیا چنین چیزی را می خواهیم انجام دهیم یا خیر، ولی قطعا این کار توسط خیلی از جراحان رد شده است. در این روش از تکنیک لابیاپلاستی استفاده شده اما در این روش مخاط بیشتری حذف شده اند.

برای این کار جراحان یا از یک چاقوی کوچک جراحی یا لیزر استفاده می کنند. دوپره می گوید: من این روش را آسان تر و سریع تر می دانم و هیچ نشانی از سوختگی در اطراف بافت باقی نمی ماند. اگر مخاط یا بافت بسوزد، شما اسکار مشابهی را در این ناحیه مشاهده نخواهد کرد.

بسیاری از روش های لبیافیورا باید تحت بیهوشی موضعی انجام می شوند اما من معمولا تزریق آرامبخش داخلی وریدی را توضیه می کنم. این روش هزینه را کم تر می کند زیرا من باید به یک متخصص بیهوشی نیز حقوق پرداخت کنم و طبق آیین نامه های دولت ایالتی،برای بیهوش کردن یک بیمار ما نیازمند 3 پرستار در اتاق عمل هستیم. در نتیجه هزینه پرداختی تان افزایش می یابد.

شایان ذکر است که من اعمال جراحی کاهش لبیافیورا زیادی را با استفاده از بیهوشی موضعی انجام داده ام. در بعضی از موارد، بیهوشی موضعی تنها گزینه موجود نیست. اگر بیماری نگران داشتن جراحی پلاستیک یک ساعته روی لب های واژن خود باشد، ما به او آرامبخش قوی تری تزریق می کنیم به طوری که عمیقا به خواب نرود اما کاملا بی هوش هم نباشد. برای چنین بیماری این روش بسیار راحت تر است هرچند من همیشه یک پرستار به همراه دارم.

گاهی اوقات من همزمان در حال انجام جراحی دیگری هستم مانند جراحی شکم یا افزایش حجم سینه، پس از قبل بیمار را بیهوش می کنیم و به این ترتیب می توانیم تمامی کارها را به یکباره انجام دهیم.

زنانی که این اعمال جراحی را انجام می دهند دقیقا چه کسانی هستند؟

پاسخ به این سوال ممکن است شما را شگفت زده کند. انواع مختلفی از زنان علاقه مند به جراحی زیبایی واژن هستند.

 • زنانی که نمی خواهند گوشت اضافی زیر لباس زیرشان دیده شود.
 • مادران جوانی که می خواهند دوباره احساس تنگی در واژن خود داشته باشند.
 • زنانی که نمی خواهند هیچ رنگدانه ای روی ناحیه واژن خود داشته باشند.
 • زنان مسنی که با مردان جوان رابطه جنسی دارند.
 • دختران جوان، همسران خانه دار و …

و برخلاف آنچه که برخی ممکن است بدان معتقد باشند، تمایل جنسی مردان در انجام این کار خیلی کمرنگ است. به گفته دکتر دوپره، تاکنون زنان معدودی بخاطر انجام لابیاپلاستی توسط پارتنرهای خود ریشخند و مسخره شده اند. او مثال یک بیمار 71ساله را می آورد که اخیرا جراحی لابیاپلاستی انجام داده است چون نگران تاثیر زمان برظاهر خود بوده و به دلایل کاملا مشابهی که عمل لیفتینگ صورت انجام داده اند، مشتاق و علاقه مند به انجام این روش بوده اند.

دوپره می گوید: من وجود هیچ مردی را پشت این گونه تصمیمات به خاطر نمی آورم. هرچند مطمئنم که این اتفاق رخ داده است. من اغلب در رابطه با مردانی می شنوم که می خواهند حجم سینه پارتنرهایشان افزایش یابد اما در مورد تمایل آنها به انجام روش های جراحی واژینال روی پارتنرهایشان آگاهی ندارم.