ما در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام، از دو متخصص زیبایی در مورد میزان اثر میکرونیدلینگ برای درمان اسکارهای آکنه پرسیدیم. توصیه آنها به این صورت است: هر ساله  ۵۰  میلیون آمریکایی از آکنه رنج می برند. برای بسیاری از افراد این مشکل پوستی که شایع ترین آنها هم هست به مرور برطرف می شود. اگرچه بعضی از آنها باقی می ماند و اسکارهای آکنه بر جای می‌گذارد. راه حل های زیادی برای کمک به حل اسکارهای آکنه در دسترس است. از ابریژن کلاسیک گرفته تا بازسازی پوست پلاسما. اگرچه میکرونیدلینگ در حال حاضر اسمی رایج نیست اما چندین سال است که توجهات به این درمان وجود دارد.

 اولین درمان میکرونیدلینگ : چه انتظاری داشته باشید

درمان از یک تکنیک ساده استفاده می کند تا یک پاسخ بیولوژیکی پیچیده ای ایجاد کند که در نتیجه آن راه حلی موثر برای افرادی که اسکار های آکنه دارند ایجاد می شود. میکرونیدلینگ از از سوزن های ریزی برای ایجاد آسیب های در حد عمق میکرو بر روی پوست استفاده می کند و با این کار باعث القای تولید کلاژن و بازسازی مجدد می شود. به گفته هالی هنینگ سون زیبایی شناس پیش رو در ATMA Beauty Medspa در میامی فلوریدا. این بازسازی مجدد کلاژن اسمی رایج تر به این فرآیند می دهد: درمان القای کلاژن (CIT).

میکرونیدلینگ

حدود یک ساعت قبل از درمان یک کرم بی حس کننده بر روی پوست زده می شود تا هر گونه ناراحتی بالقوه در طی فرآیند تسکین پیدا کند. فرد حرفه ای با حرکت دادن ابزار کوچکی در ناحیه، سوراخ های ریزی روی پوست ایجاد می کند. فرآیند بهبودی که به دنبال این عمل اتفاق می افتد  باعث گردش خون بهتر به ناحیه درمانی می شود. این همچنین منجر به تحریک بازسازی بافت همبند در پوست می شود و با صاف شدن آن، ناحیه ظاهر عمومی بهتری پیدا خواهد کرد.

زمان فرآیند بستگی به سایز ناحیه درمانی دارد. برای قسمت های کوچک روی پوست یک جلسه ۱۰ دقیقه ای کافی است در حالی که از اسکارهای بزرگ می‌تواند تا یک ساعت و نیم طول بکشد. برای رسیدن به نتایج مناسب حداقل به سه جلسه به همراه چهار تا شش هفته زمان بهبودی نیاز است.

ابزارهای فرآیند میکرونیدلینگ

ابزارهای مورد استفاده در میکرونیدلینگ می تواند متفاوت باشد. گزینه های درمانی مختلفی در دسترس است. ماشین های میکرونیدلینگ رادیوفرکانسی که به صورت اتوماتیک قسمت های کوچکی از پوست را با چندین سوزن در ضربه های 1/0 ثانیه ای سوراخ می کند. فرد حرفه ای این ابزار را روی ناحیه کوچکی قرار داده و به صورت دستی آن را فعال می کند. سپس ابزار را به قسمت دیگر ناحیه درمانی جا به جا می‌کند. این دستگاه سوراخ های دقیق نیم تا سه و نیم میلیمتری در داخل پوست ایجاد می کند.

پن های پوستی ابزارهای اتوماتیکی هستند که دارای چندین سوزن می باشند و برخلاف میکرونیدلینگ رادیو فرکانسی، این پن های پوستی احتیاج به فعالسازی دستی ندارند، زیرا سوزن ها دائما به بالا و پایین حرکت می کنند.این ابزار که شبیه خودکار است به آرامی روی پوست حرکت کرده و اثر خود را می گذارد.

دستگاه چرخنده دستی (همچنین با نام درما رولر هم شناخته شده است ) یک سیلندر فلزی است  که در غلطکهایی پوشانده شده و به یک دسته کوچک متصل می شود و همانند یک سوزن چرخنده روی ناحیه درمانی می چرخد و سوراخ هایی را ایجاد می کند.

تکنیک میکرونیدلینگ دستی دیگر، استفاده از دستگاه استمپینگ است. این ابزار یک شکل مستطیلی دارد که روی آن سوزن های ریزی وجود داشته و به یک دسته کوچک متصل می شود. در حالی که ابزارهای چرخنده برای تحت پوشش قرار دادن نواحی بزرگ مناسب هستند، دستگاه‌های استمپینگ منافذ بزرگتری ایجاد می کنند. دستگاه های استمپینگ همچنین می توانند روی نواحی درمانی که با مو پوشیده شده عمل کنند، چیزی که دیگر دستگاه ها با آن مشکل دارند.

فرآیند معالجه: بهبودی و نتایج

در یک مقاله منتشر شده در ژورنال جراحی زیبایی و کوتانوس ۳۷ بیمار  تحت درمان میکرونیدلینگ قرار گرفتند.  ۳۶از ۳۷  بیمار اذعان داشتند که میزان اسکار آنها کاهش پیدا کرده است و ۸۰ درصد از شرکت کنندگان تحت درمان، نتایج میکرونیدلینگ را فوق العاده ذکر کردند. زمان بهبودی بسته به عمق و ناحیه درمانی متفاوت است اما در طی چند روز  اکثر بیماران به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند. به گفته لیان موزیک یک زیبا شناس در درماتولوژی مینارز در هالیوود ، فلوریدا ،خونریزی سوزنی و بسیار کمی در روز فرآیند در بیمار وجود دارد و به علاوه آن ناحیه صورتی و خشک تا چند روز بعد از درمان باقی می ماند. بنابراین ما به بیماران پیشنهاد می‌کنیم از آکوافور (پماد پوستی) تا چند روز استفاده کنند تا پوست خود را هیدراته و از آن محافظت کنند.

اگرچه فرآیند ماکرو نیدلینگ فرآیندی نیست که بعد از آن به استراحت مطلق احتیاج داشته باشید اما به یکسری مراقبتها به دنبال درمان احتیاج دارید. به گفته موزیک، خودداری از ورزش توصیه می شود و همچنین پیشنهاد می شود که مانند ورزش تا سه روز در معرض نور خورشید قرار نگیرید و آرایش هم نکنید. سادگی فرآیند به این معنی است که اساسا هیچ ریسکی به دنبال میکرونیدلینگ وجود ندارد. به گفته هنینگسون بیشتر ریسک ها به علت مراقبت های نادرست بعد از فرآیند اتفاق می‌افتد. اما اگر از دستورالعمل‌ها پیروی شود کاملاً فرآیندی بی خطر است. بعد از اتمام دوره های میکرونیدلینگ انتظار می رود که نتایج آن دائمی باشد. کلاژن های تازه تشکیل شده پوست را صاف کرده و آثار اسکار آکنه را خارج می کند. ناگفته نماند که تا سطحی نگهداری از آن نیاز است. به گفته موزیک بدن در طی فرآیند پیری کلاژن را می شکند چه جدید باشد و چه قدیم. اگرچه توصیه ها برای نگهداری بلند مدت متفاوت است اما بسیاری از افراد متخصص درمان‌های منظم را پیشنهاد می‌کنند. به گفته هنینگسون: “همیشه توصیه می‌کنم که هر چهار تا شش ماه درمان را مجددا انجام دهید تا کلاژن های سالمی داشته باشید”.

میکرونیدلینگ

جایگزین های میکرونیدلینگ

نقطه قوت اصلی میکرونیدلینگ بافت دهی مجدد پوست آسیب دیده می باشد که به آن ظاهر صافی می دهد. دیگر درمان ها با برطرف کردن رنگ پریدگی ایجاد شده به علت اسکارهای آکنه این درمان را کامل می کنند. ما اغلب میکرونیدلینگ را با یک ماسک پیل شیمیایی ترکیب می کنیم. در این صورت ممکن است تا ۵ روز شخص پوسته ریزی داشته باشد. درمان پلاسمای غنی از پلاکت( PRP ) می‌تواند در ترکیب با میکرونیدلینگ استفاده شود، حتی در آکنه های فعال. این فرآیند شامل استخراج یک ویال از خون بیمار و چرخاندن آن در یک سانتریفیوژ می باشد. این مایع پلاسما در خون را از ترکیبات جامد خود، به طور عمده پلاکت ها و همچنین گلبولهای سفید و قرمز جدا می کند. پلاکت ها بخشی از خون هستند که باعث لخته شدن می شوند و همچنین برای فرآیند بهبودی ضروری هستند. به دنبال چرخش در سانتریفیوژ ،خونی که ۵ تا ۱۰ برابر نسبت به خون معمولی پلاکت بیشتری دارد به ناحیه درمانی تزریق می شود. ترکیب درمان PRP و میکرونیدلینگ باعث ایجاد بهترین نتیجه در دسترس می شود.

اگرچه چندین گزینه‌های درمانی برای همه افراد و با هر رنگ پوستی برای برطرف کردن اسکار های آکنه وجود دارند اما میکرونیدلینگ بخصوص برای افرادی که پوست تیره تری دارند گزینه موثری می باشد. درمان های لیزری در افرادی که قفقازی هستند و اسکارهای آکنه دارند درمان رایجی است. اما در افراد با پوست تیره باعث از دست رفتن یا گرفتن رنگدانه می شوند و رنگ پریدگی پوست را به دنبال دارند. میکرونیدلینگ از گرما یا لیزر استفاده نمی کند و راه حلی امن تر نسبت به دیگر درمان ها می باشد. فراتر از اسکار های آکنه میکرونیدلینگ کاربردهای دیگری هم دارد. استفاده‌های مختلف در حوزه زیبایی و مشکلات شایع درماتولوژیکی از میکرونیدلینگ بسیار گسترده است. “ما می توانیم ترک های پوستی، آسیب نور خورشید، پیری پوست عمومی، خطوط ریز و چین و چروک را برطرف کنیم”. به گفته هنینگسون. این فرآیند همچنین می تواند در درمان مسائل رنگدانه ای و کاهش سایز حفره های پوستی موثر باشد.

کرم سفت کننده پوست صورت

خلاصه

با توجه به اینکه میکرونیدلینگ فرآیندی ساده است و به خصوص وقتی که با ابزارهای دستی استفاده شود پیچیدگی خاصی ندارد. بسیاری از افراد وسوسه می شوند که این فرآیند را در خانه انجام دهند. در حالی که میکرونیدلینگ خانگی می‌تواند یک گزینه موجود باشد اما افراد حرفه ای با تجربه و آموزش دیده می‌توانند نتایج تضمین شده ای را  برایتان به ارمغان بیاورند.

همچنین هنگامی که این فرآیند در یک محیط کلینیکی انجام شود ریسک عفونت به طور معنی داری کاهش پیدا می کند. ناگفته نماند که مدارک و صلاحیت لازم برای اجرای میکرونیدلینگ در هر ایالت متفاوت است. یک سری ایالت ها مثل کالیفرنیا برای انجام میکرونیدلینگ احتیاج به مدرک دائمی زیبایی یا مدرک پزشکی دارند در حالی که در دیگر ایالت ها احتیاج به هیچ مدرکی نیست. مانند همه فرآیندها مهم است که افراد حرفه ای در اینکار را پیدا کرده تا به بهترین و بی خطر ترین نتیجه دست پیدا کنید.