درماتوزیس پاپولوسا نیگرا چیست؟ در مورد این بیماری چه می دانید؟ درماتوسیس پاپولوسا نیگرا عارضه ای پوستی است که اغلب افراد سیاه پوست به آن دچار می ­شوند. به طور کلی این بیماری به شکل رشد یک لایه پوستی مشکی برچسب مانند روی صورت و گردن خودش را نشان می ­دهد. اگرچه چنین بیماری به خودی خود بی خطر است روش های متفاوتی برای از بین بردن عوارض آن وجود دارد. در این مسیر برخی از دارو ها می­ توانند سایز این زائده ها را کوچک کنند. در این مقاله از بخش زیبایی،پوست و موی دکتر سلام به بررسی درماتوسیس پاپولوسا نیگرا می پردازیم و راه های درمان آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

درماتوسیس پاپولوسا نیگرا چیست؟

درماتوسیس پاپولوسا نیگرا عارضه ای پوستی خوش خیم است که معمولا افراد بالغ تیره پوست به آن دچار می­شوند، نشانه های بیماری به طور ویژه در پوست دور چشم و گونه مشاهده می­ شوند. این لکه ها زیانی به ما نمی رسانند، اما گاهی اوقات به خارش می افتند و خاراندن آنها، سطح زیرشان را گسترش می ­دهد.

اگر این زائده ها تک و توک باشند روی صورت و گردن نمایان می­گردند اما با این حال ممکن است روی کمر و بالای سینه ها نیز دیده شود. این بیماری پوستی بسیار شایع است به طوری که 35  درصد افراد بالغ تیره پوست به آن دچار می ­شوند که اغلب آنها  خانم هستند.

درماتوسیس پاپولوسا نیگرا

چه کسانی بیشتر در معرض درماتوسیس پاپولوسا هستند؟

اگرچه میزان افراد سفید پوست یا روشن پوستی که به این بیماری دچار می ­شوند به غایت از افراد سیاه پوست بیشتر است اما تمام افرادی که در آسیا، آمریکای لاتین و آفریقا زندگی می­ کنند می ­توانند به این بیماری مبتلا شوند. این بیماری مانند بیماری درماتیت سبوره ای بروز می کند و هرگز لکه های ناشی از این بیماری ظاهری نگران کننده و غلط انداز نخواهند داشت.

بعضی از تحقیقات نشان می ­دهند که ابتلا به این بیماری منشا ژنتیکی دارد اما سایر منابع این بیماری را ناشی از قرار گرفتن در معرض خورشید می ­دانند. با این وجود هنوز هم می ­دانیم که یکی از عوامل درماتوسیس پاپولوسا پیر پوستی است. اگر شما درماتوسیس پاپولوسا دارید این انتظار را داشته باشید که سایز و تعداد لکه ها بالا برود.

به همین دلیل بسیاری از افرادی که مبتلا به درماتوسیس پاپولوسا هستند ترجیح می ­دهند که خودشان را درمان کنند چرا که به دلایل شخصی نمی­خواهند با آن ظاهر، دیده شوند. میتوان لکه های ناشی از این بیماری را به روش های مختلفی از بین برد اما نوع روش بستگی به شخص شما دارد.

از بین بردن لکه های پوستی بسیار آسان است اما پیش از شروع درمان باید پیش دکتر بروید تا مطمئنتان کند که سرطان پوست ندارید. ممکن است به دکترتان برای اطمینان از نتیجه آزمایش بخواهد نمونه برداری کند اما این کار زیاد معمول نیست. در حالی که از بین بردن لکه های ناشی از درماتوسیس پاپولوسا ضروری نیست اما همواره می ­توانید آن را درمان کنید و از دکترتان بخواهید که بهترین روش درمان را به شما پیشنهاد کند.

درمان های حرفه ای

روش های متفاوتی برای درمان وجود دارد مانند : بافت برداری، الکتروکاتری، الکتروسرجری، سرما درمانی و الکترودسیکاشن. تمامی این روش ها ممکن است عواقبی مانند شکل گیری کلوئید، از بین رفتن رنگدانه ها و اضطراب را به همراه داشته باشد.

شکل گیری کلوئید زمانی روی می ­دهد که جای زخم شکل بگیرد و بزرگ شود. به بیان دیگر بروز شکل گیری کلوئیدی نشان می ­دهد که درمان ناقص مانده است چرا که لایه جدیدی مانند لایه ناشی از درماتوسیس پاپولوسا شکل گرفته و بزرگ می ­شود. اگرچه کلوئیدها می­توانند بی ضرر باشند اذیت کننده باشند، بخارند و نتوان آن ها را از دید عموم پنهان کرد. مانند درماتوسیس پاپولوسا، کلوئید هم بین مردم لاتین، آفریقایی و آسیایی رایج است.

قبل از شروع درمان اینکه نتیجه درمان ممکن است عملا چگونه شود و هر روش ممکن است چه عوارضی داشته باشد را در نظر بگیرید. به علاوه هیچ چیزی نمی تواند جلوی بروز دوباره درماتوسیس پاپولوسا را بگیرد، پس ممکن است بخواهید به فکر درمان هایی اضافه بر سازمان باشید.

درمان درماتوسیس پاپولوسا نیگرا با بافت برداری:

فرآیند بافت برداری شامل تزریق بی حسی به پوست و برداشتن لایه آسیب دیده پوست به کمک ابزاری به نام بافت بردار می باشد. این روش معمولا زمانی استفاده می ­شود که سطح پوستی که قرار است برداشته شود، از بافت پوست اطراف نرم تر باشد.

این روش برای درمان سرطان پوست، زگیل و زائده های پوستی نیز کاربرد دارد. بعد از عمل ممکن است متوجه بخش های قرمز و زخم شده روی صورتتان شوید که خوب شدن آن ها دو تا سه هفته زمان می­ برد در ابتدا ممکن است به نظر برسد که این آثار قرمز و متورم شده اند اما به تدریج پوست خشک می­ شود و زخم بهبود می ­یابد.

الکتروکاتری:

به معنای سوزاندن قسمتی از پوست است، در درماتوسیس پاپولوسا حاد به پوست بی حسی تزریق می ­شود. بعد به کمک پنس، بخش لک شده را بلند می کند و آن را می ­سوزاند. به عنوان گام آخری، به بیمار آنتی بیوتیک تجویز می­شود تا زخم زودتر بهبود پیدا کند و عفونت نکند. سپس زخم بانداژ می ­شود و این پروسه روی همه لک ها تکرار می ­شود. نکته ضروری این است که این کار حتما توسط پزشک انجام بگیرد، در غیر این ممکن است بدجوری آسیب ببینید.

درماتوسیس پاپولوسا نیگرا

الکتروسرجری:

این روش برای همه انواع بیماری درماتوسیس پاپولوسا مفید است. طبق گفته موسسه فیزیکدانان خانواده آمریکا، این دستگاه تکنولوژی فوق العاده ای دارد که با استفاده از آن به پوست انسان سیگنال ارسال می کند و پوست از طریق الکترودی که به آن متصل شده، بدون اینکه الکترود داغ شود، سیگنال ها را دریافت می­کند. این دستگاه از سیگنال های ضعیف استفاده می کند تا انرژی الکتریکی را به انرژی مولکولی تبدیل کند و از این طریق پوست را درمان کند.

این روش با روش قبلی تفاوت دارد، چرا که در این روش دستگاه خنک باقی می ­ماند و بافت بدن انسان در برابر الکتریسیته از خود مقاومت نشان می­ دهد. در روش قبلی دستگاه باید داغ باشد تا فرآیند موفقیت آمیز شود.

درمان درماتوسیس پاپولوسا نیگرا  با سرما درمانی :

مانند روش الکتروکاتری عمل می کند، اما به جای دادن گرما، سطح زوائد پوستی را با نیتروژن مایع می پوشانند تا سرد شود. متخصص پست شما یک جفت انبر را به مدت 15 ثانیه داخل نیتروژن مایع می گذارد تا خنک شوند. سپس در حالی که موارد ایمنی برای آسیب نرساندن به قسمت های دیگر را رعایت کرده سطح پوست را به کمک پنس بالا می­کشد. از آنجایی که این فردی دردی به جز احساس سوزش خفیف در پی ندارد، به همین علت به شما بی حسی تزریق نمی ­شود مگر اینکه دکترتان آن را لازم بداند. هیچ بانداژی هم نیاز نیست و زوائد بعد 7 الی ده روز می افتند.

الکترو دسیکاشن:

طبق گفته مجله پزشکی پیسکو، این فرآیند نوعی جراحی است که طی آن با کمک فرکانس بالای الکتریسیته سطح آسیب دیده برداشته می­شود. قبل از عمل به صورت بینار بی حسی تزریق می ­شود تا آب صورت گرفته شود. این فرآیندعموما نتیجه بخش است و تحمل آن نیز برای بیماران راحت است. اگرچه این روش عوارض جانبی اندکی هم دارد. از این روش معمولا برای برداشتن زائده های پوستی استفاده می ­شود. هشتاد و پنج درصد از بیمارانی که از این روش درمان استفاده می­کنند وقتی زخم بهبود می ­یابد و پوست رشد می­کند نتیجه مطلوب می­گیرند. مهم ترین عارضه جانبی این روش از دست رفتن برخی از رنگدانه های پوست، اطرف محل درمان شده است. بیماری که پوستشان تیره است ممکن است بعد از رشد پوست جدید متوجه اختلاف رنگ آن با پوست قدیمی شوند. طیق تحقیقاتی که پایگاه خبری جراحی های پوستی انجام داده، تنها در تعداد محدودی از افراد این اختلاف رنگ تو ذوق می­زند که آن هم با درمان 9 الی 12 هفته ای بهبود می یابد.

درماتوسیس پاپولوسا نیگرا

لیزر ها:

یکی دیگر از روش های درمان لیزرتراپی با لیزر های ktp و yag  است. زمانی که اشعه ktp توسط پوست جذب می ­شود، پوست این انرژی را به گرما­ تبدیل می­کند و از آن برای درمان زائده های پوستی استفاده می ­کند. از آنجایی که طول موج های لیزر ملانین پوست را در خطر می ­اندازند، افراد تیره پوست کمتر از این بیماری استفاده می ­کنند.

درمان های طبیعی درماتوسیس پاپولوسا نیگرا

علاوه بر درمان های حرفه ای، برخی مواد می ­توانند در از بین بردن لکه های ناشی از درماتوسیس پاپولوسا موثر باشند. مصلا می ­توانید چند تکه سیر را روی قسمت آسیب دیده پوست بگذارید و سپس آن ناحیه را بانداژ کنید. در روشی مشابه می ­توانید از پودر ویتامین c  استفاده کنید تا سایز لکه ها کوچکتر شود. اگر روزی 2 الی 3 دقیقه آن ناحیه را با این پودر ماساژدهید ظاهر لکه های ناشی از درماتوسیس پاپولوسا کاهش خواهد یافت.