آیا می دانید خواب کودکان تاثیر بسزایی در کیفیت سلامت روحی، روانی و بدنی آنها دارد؟ آیا می دانید اگر خواب کودکان شما کم باشد، وزن کم می کنند و همیشه خسته به نظر می رسند و انرژی کافی برای پرداختن به فعالیت های روزانه خود را ندارند؟ در این مقاله از بخش سلامت کودک دکتر سلام به بررسی 10 نکته که باید در مورد خواب کودکان دانست می پردازیم.

خواب کودکان – خوابی کافی باعث افزایش هوش می شود

وقتی که کودک در حال رویا دیدن است مغز او توانایی ذخیره آن را دارد پس کودک می تواند در زمان های بعد دوباره آن را به یاد بیاورد. این یک راه برای آموزش است. کودک نیاز به خواب کافی دارد تا بتواند در مدرسه به طور کامل حواس خود را متوجه درس کند. اگر چشم های خود را باز کند و حواسش را متمرکز می تواند در مدت زمان کوتاهی تکالیفش را با اشتباه کمتری انجام دهد.

خواب کودکان

میزان مناسب خواب کودکان

بچه ها به بخواب بیشتری نسبت به والدین خود نیاز دارند. کودک نوپا؟ او به 11 تا 14 ساعت خواب در روز نیاز دارد. 3 تا 5 سال  به میزان کمتری 11 تا 13 ساعت نیاز دارد. اگر کودک شما بین 6 تا 13 سال است او باید بین 9 تا 11 ساعت استراحت کند. نوجوانان به 8 تا 10 ساعت خواب نیاز دارند اما این که در واقع چند ساعت می خوابند داستان دیگری است.

آیا کودکم نیاز به چرت روزانه دارد؟

این که چند ساعت کودک در طول روز می خوابد به میزان خواب او در شب بستگی دارد. کودک نوپای شما ممکن است با غروب خورشید 13 ساعت بخوابد یا ممکن است که بعد از 8 ساعت از خواب بیدار شود بقیه کمبود خواب خود را در طول روز و با چرت روزانه جبران کند. اکثر کودکان وقتی به سن 5 سال می رسند چرت روزانه را متوقف می کنند. اگر او هنوز هم از چرت روزانه استفاده می کند باید شب سریع تر به تخت خواب خود برود.

چگونه فرزند خود را بخوابانم؟

خواب وقت مشخصی ندارد. یک زمان مشخص را انتخاب کنید و حتی آخر هفته ها نیز از این قانون پیروی کنید. کارهایی که بعد از انجام آن وقت خواب فرا می رسد عبارتند از: دوش گرفتن، مسواک زدن دندان ها، توالت رفتن و در نهایت خوابیدن است.

برنامه های لذت بخش قبل از خواب تدارک ببینید مثل کتاب خواندن با چراغ خواب. مطمئن شوید که اتاق خواب تاریک، خنک و آرام است.

برای کودکانی که به سختی به خواب می روند از فعالیت هایی که باید چشم خود را باز نگه دارند مثل مطالعه کردن، انجام تکالیف یا بازی کردن خودداری کنید.

آیا نوجوان من می تواند به موقع بخوابد؟

این امری امکان ناپذیر نیست اما با واقعیت با آن برخورد کنید و این کار زیاد آسان نخواهد بود. معمولا نوجوانان دیرتر می خوابند و از طرفی روز بعد دیرتر از خوب بیدار خواهند شد. لامپ ها را خاموش کنید چه او آماده خواب باشد چه نه. اتاق خواب را خنک کنید. و به نوجوان خود بگویید که باید تمام لوازم برقی را خاموش کند مثل تلفن، تلویزیون و کامپیوتر. به او هشدار دهید که در آخر هفته دیرتر از ساعت 2 نمی تواند بخوابد زیرا باید به موقع از خواب بیدار شود.

خواب کودکان

خواب کودکان و شروع مدرسه

این یکی از بزرگترین مشکلات والدین و مدرسه است و به آسانی نمی توان آن را بر طرف کرد. زنگ اکثر مدارس قبل از ساعت 8 صبح به صدا در می آید. به این معنی که نوجوان باید به اندازه کافی استراحت کرده باشد در حالی که بعضی از آن ها نمی توانند قبل از ساعا 11 از تخت بیرون بیایند.

شروع دیرتر مدارس می تواند باعث بهبود بچه ها و تحصیل آن ها شود. تحقیقات نشان می دهند که هر چه خواب نوجوانان بهتر باشد نمرات بهتری دریافت می کنند و امتحانات را با موفقیت بیشتری پشت سر می گذارند.

آیا کودک من به اندازه کافی می خوابد؟

اگر کودک بعد از 15 تا 30 ساعت رفتن به تخت بتواند بخوابد پس حتما به اندازه کافی خواهد خوابید و صبح به راحتی زمانی که باید از خواب بر می خیزد و نیازی نیست که بارها به اتاق او بروید تا بیدارش کنید.  یک راه دیگر برای این که بدانید به خوبی خوابیده است این است که در مدرسه چرت نمی زند و نیازی به چرت روزانه ندارد.

آیا مشکل بی خوابی وجود دارد؟

گاهی بیدار ماندن کودکان و عدم خوابیدن آن ها تنها بخشی از رشد شان می باشد. اما گاهی نیاز به استفاده از دارو می باشد که خیلی نگران کننده است. ببینید آیا خروپف می کند، بین تنفس هایش توقف طولانی مدت است، یا هنگام خواب به سختی نفس می کشد. ممکن است که نیاز باشد شرایط او را دکتر چک کند.

خواب گردی، صحبت کردن در خواب یا خیس کردن تشک می تواند نشانه های مشکل خواب باشند. با پزشک متخصص کودک در این باره صحبت کنید تا بتوانید علت را ریشه یابی کنید. خوابیدن کودکان امری بسیار مهم است اگر هر گونه رفتار غیر عادی در فرزند خواد مشاهده می کنید حتما با متخصص در این باره صحبت کنید.