بنتونیت خاک رس چه فوایدی دارد؟ آیا می دانید شما می توانید برای ارتقا سلامتی خود از این نوع خاک استفاده کنید. بنتونیت خاک رس، سالیان سال است که برای افزیش سلامتی مورد استفاده قرار می گیرد. بنتونیت، یک محصول طبیعی از زمین است که از خاکسترهای آتشفشانی، به دست آمده و تاثیرات نامحدودی برای سلامتی در بردارد. بزرگترین منبع شناخته شده بنتونیت خاک رس در فورت بنتون که در آن آتشفشان های متعددی وجود دارد، یافت می شود. در این مقاله از بخش عمومی دکتر سلام به بررسی فواید بنتونیت خاک رس برای سلامتی می پردازیم.

فواید بنتونیت خاک رس برای سلامتی

بنتونیت خاک رس فواید سلامتی بسیاری در بر دارد. بنتونیت خاک رس در حالت طبیعی، دارای مولکول هایی با بار منفی است و هنگامی که با مولکول هایی که بار مثبت دارند برخورد می کند، شارژ مختلفی می گیرد و به سموم موجود متصل شده و فرآیند حذف سموم اتفاق می افتد. همچنین توانایی گوارش را بالا‌ برده و منجر به کاهش التهابات می ‌شود. هنگامی که این ماده وارد بدن می شود، ویتامین ها و مواد معدنی آن مانند مکمل عمل کرده و جذب بدن می شوند. بنابراین بعضی از افراد از آن به عنوان مکمل استفاده می کنند.

بنتونیت خاک رس

بنتونیت خاک رس غنی از مواد مغذی است

بنتونیت خاک رس سرشار مواد مغذی است. از آنجا که بنتونیت خاک رس، یک محصول طبیعی ساخته شده توسط زمین است، برای مصرف داخلی و خارجی بی خطر می باشد. در حالی که هیچگونه عارضه جانبی برای بنتونیت خاک رس، شناخته ‌نشده است، اما بهتر است که کودکان و زنان باردار از آن استفاده نکنند، همچنین کسانی که داروهای خاص و تجویزی مخصوص به خود را مصرف می کنند، قبل از استفاده حتما با پزشک خود مشورت کنند.

 

بنتونیت خاک رس، علاوه بر این که می تواند سموم را از بدن خارج کند، دارای مواد معدنی فراوانی از جمله موارد زیر است:

 • منیزیم
 • مس
 • کلسیم
 • آهن
 • پتاسیم
 • سیلیس
 • منگنز

بنتونیت خاک رس

تقویت سیستم هضم و گوارش

بنتونیت خاک رس بی خطر است و درهنگام استفاده، می تواند به افزایش هضم کمک کند. بنتونیت خاک رس، قادر به، از بین بردن باکتری های روده و کشتن ویروس های موجود در روده می باشد. این ماده به کاهش بسیاری از مشکلات گوارشی کمک کرده و می ‌تواند باکتری های مضر موجود در بدن را خنثی کند. از پوشش دستگاه گوارش محافظت کرده و به این ترتیب اجازه نمی دهد تا سموم وارد این پوشش شوند. بنتونیت خاک رس می ‌تواند اختلالات گوارشی مانند تهوع، اسهال و استفراغ را درمان کرده و همچنین  به عنوان یک راه مطمئن برای درمان یبوست و بهبود سندرم روده تحریک پذیر، استفاده می شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با بنتونیت خاک رس

همانطور که در مطالب بالا خواندیم، بنتونیت خاک رس می تواند ویروس ها و باکتری های سیستم گوارشی را از بین ببرد، بنابراین می تواند ایمنی کلی بدن را نیز حفظ کند. بنتونیت خاک رس علاوه بر این که می‌ تواند از رشد باکتری ها جلوگیری کند، می ‌تواند عفونت‌های خطرناک تری مانند سالمونلا، استافیلوکوکوس اورئوس و استافیلوکوکوس مقاوم به متی سیلین و اشریشیا کلی را، درمان کند. بنتونیت خاک رس می ‌تواند در شرایطی که باکتری ‌ها نسبت به آنتی‌ بیوتیک مقاوم شده‌ اند نیزعمل کند. این ویژگی زمانی که آنتی بیوتیک های تجویزی قادر به حل مشکل نیستند، بسیار مفید می باشد.در حالی که خاک رس فواید اثبات ‌شده ی زیادی دارد، اما بهتر است همیشه پزشک خود را در جریان بگذارید، به خصوص زمانی که بیماری به باکتری خطرناکی مربوط می باشد.

بهبود سلامتی پوست

بنتونیت خاک رس می تواند به باکتری ها و سموم موجود در سطح پوست متصل شده و آن ها را از بین ببرد. این ماده کمک می کند تا لکه ها و قرمزی های پوست کاهش پیدا کرده و از ایجاد واکنش های آلرژیک نیز جلوگیری می کند. در صورتی که از این ماده به صورت موضعی استفاده شود، درمانی موثر برای عفونت های پوستی، اثرات سوختگی، نیش حشرات، زخم و جای جوش خواهد بود. ماسک خاک رس، یکی از روش های درمانی مشهور می باشد که، به تدریج باعث استحکام پوست شده و منجر به کاهش لکه و بروز آکنه می ‌شود. همچنین در بهبود زخم ها نیز موثر است. بنتونیت خاک رس را می توان به طور منظم و بدون عوارض جانبی مورد استفاده قرار داد.

بنتونیت خاک رس

تقویت سلامت سیستم تنفسی با بنتونیت خاک رس

عفونت‌های تنفسی می‌ توانند تا حد زیادی آزاردهنده و خطرناک باشند، به خصوص عفونت هایی که در آن‌ها، سیستم ایمنی بدن در خطر افتاده یا شرایط مزمن موجود داشته باشد. مهم است درک کنیم که خاک رس نمی ‌تواند جایگزین درمان های پزشکی شود، بلکه یک روش درمانی طبیعی است که می‌ تواند سلامتی را بهبود بخشد و به درمان ‌های دیگر نیز کمک کند تا موثرتر باشند. خاک رس می تواند به مبارزه بدن با آدنوویروس و عفونت های مشابه، کمک کند. درست است که این ویروس به طور کلی کشنده نیست، اما عفونت های تنفسی ایجاد می کند که می تواند به ویژه برای نوزادان یا کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند خطرناک باشد.

 کاهش وزن طبیعی

همان طور که گفته شد، بنتونیت خاک رس به سموم و باکتری های موجود در بدن متصل شده و آن ها را از بین می برد، در این مورد نیز، مولکول های آن به سلول های چربی موجود در بدن متصل  شده و باعث ریزش چربی ها از بدن می شود. استفاده منظم از بنتونیت می ‌تواند سطح کلسترول را کاهش داده و منجر به کاهش تورم شود. پس استفاده از بنتونیت خاک رس، باعث کاهش وزن و کاهش کلسترول خواهد شد.

تصفیه آب آشامیدنی

گفته می شود که فلوراید، از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می‌ کند، به همین دلیل به آب های آشامیدنی و محصولات دندان ‌پزشکی فلوراید اضافه می‌شود. بنتونیت خاک رس به عنوان یک روش موثر برای حذف مقدار خطرناک فلوراید که اغلب در آب آشامیدنی یافت می شود، به کاربرده می شود. زیاد بودن مقدار فلوراید در آب، باعث بیماری های جدی نظیر سرطان، دیابت، اختلال عملکرد تیروئید و آسیب های مغزی می شود. خاک رس می ‌تواند به افزایش خلوص آب کمک کند. همچنین، استفاده از بنتونیت خاک رس  بسیار ساده تر و ارزان تر از سیستم های تصفیه خانگی است.

بهبود سلامت دندان ها با بنتونیت خاک رس

دهان دارای پتانسیل بالایی برای رشد باکتری ها، سموم و مواد شیمیایی است. بنتونیت خاک رس به سموم و مواد ناسالم دهان، زبان، لثه و اطراف دندان ها متصل می شود و قبل از اینکه آنها را ببلعید و بیمار شوید، آنها را از بین می برد. خاک رس به طور طبیعی ضد باکتری است و به همین دلیل است که معمولا در خمیر دندان و دهانشویه دیده می شود. بنتونیت خاک رس برای پیشگیری از بیماری های دهانی و التهاب لثه مفید بوده و می تواند باعث بهبود التهاب لثه، حساسیت های دهانی، زخم ها و سوختگی های دهانی، شود. همچنین مسواک کردن با پودر خاک رس، راهی موثر برای سلامت دندان ها می باشد.

بنتونیت خاک رس

 چگونه از بنتونیت خاک رس استفاده کنیم ؟

بنتونیت یک محصول کاملا طبیعی است و عوارض جانبی کمی برای آن، شناخته ‌شده است. بنتونیت یکی از محصولات مهم برای سلامتی می باشد، پس بهتر است همیشه در کابینت دارویی خود مقداری از آن را داشته باشید.

روش های زیر برای استفاده مناسب از بنتونیت خاک رس می باشند:

 • اگر مشکلاتی نظیر اگزما، پسوریازیس، درماتیت و جوش روی صورت خود دارید، خاک رس و آب را به نسبت برابر با یک دیگر مخلوط کرده تا حالت خمیری بگیرد و چندین بار در روز به مدت زمان لازم، روی قسمت های آسیب دیده قرار دهید.
 • از آن برای درمان آکنه، جوش، و یا لکه های پوستی استفاده کنید. پس از مخلوط کردن آن با آب، بر قسمت های آسیب دیده قرار دهید و اجازه دهید خشک شود. سپس آن را به آرامی با آب گرم تمیز کنید. این کار را یک یا دو بار در روز انجام دهید.
 • برای حیوانات خانگی نیز مفید می باشد و می تواند علائمی مانند اسهال، تهوع و استفراغ حیوانات خانگی را کاهش دهد.
 • مسواک با پودر خاک رس، راهی موثر برای سلامت دندان ها می باشد. همچنین برای تقویت مینای دندان و سفیدی طبیعی دندان نیز مفید می باشد.
 • به جای پودر بچه و برای درمان تحریک شدگی پوست نوزادان، کاهش قرمزی و یا عفونت نیز استفاده می شود.
 • پوست خود را با ماسک صورت خاک رس تمیز کنید. ماسک های خاک رس، چروک های پوست را از بین برده و باعث افزایش کلاژن و سفتی طبیعی پوست می شوند.
 • به عنوان یک شوینده، خاک رس را به مدت 30-60 ثانیه در دهان خود شستشو دهید، سپس آن را با آب بشویید.
 • درمان سوختگی های جزئی با استفاده از خمیر گل رس
 • برای بهبود نیش حشرات مقداری از آن را روی محل گزیدگی قرار دهید.
 • یک سوم از یک فنجان بنتونیت خاک رس را هنگام حمام  استفاده کنید، سپس آن را با آب شسته و از روغن نارگیل برای مرطوب کردن بدن استفاده کنید.

خاک رس را چگونه و از کجا تهیه کنیم؟

خاک رس بنتونیت در اکثر فروشگاه های مواد غذایی و به صورت آنلاین نیز در دسترس است.

خاک رس معمولا خاکستری یا کرم رنگ است. گاهی اوقات نیز می تواند رنگ سبز داشته باشد. اگر رنگ آن سفید درخشان به نظر برسد، می تواند نشانه ای از  فاسد بودن محصول باشد و در این صورت نباید مورد استفاده قرار گیرد. اغلب خاک رس ها، در رنگ های قهوه ای، قهوه ای مایل به زرد و یا تقریبا خاکستری دیده می شوند.

خاک رس عطر قوی ندارد و فقط یک مزه خاکی ملایم دارد.

برای تعیین میزان مصرف، دستورالعمل های موجود بر روی محصول را دنبال کنید، اما همیشه در ابتدا کمتر از میزان توصیه شده استفاده نمایید.