بسیاری از ما با فواید جراحی تامی تاک آشنا هستیم.  تامی تاک هم چنین به عنوان عمل زیبایی آبدومینوپلاستی شناخته می ­شود که طی آن عضلا شکم را سفت و به حذف پوست اضافه و چربی و چین های اضافه کمک می ­کند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی جراحی تامی تاک می پردازیم. از آنجایی که این جراحی به گونه ای طراحی شده است که منجر به صاف و عضلانی شدن شکم می ­شود، بیماران معمولا بعد از بارداری یا پس از اینکه مقدار قابل توجهی از وزن خود را در مدت کوتاهی از دست داده اند، این روش را انتخاب می ­کنند. این یک جراحی بسیار محبوب است که طرفداران بسیاری دارد. بر اساس انجمن جراحان پلاستیک آمریکا تعداد جراحی های شکم و پهلو در بین سال های 2000 تا 2017، به میزان 107 درصد افزایش یافته است.

جراحی تامی تاک

چه زمانی جراحی تامی تاک به لحاظ پزشکی مفید خواهد بود؟

بدون شک، آبدومینوپلاستی از نظر زیبایی مزایای زیادی دارد. در عمل، جراحی تامی تاک  همچنین می ­تواند به لحاظ پزشکی مزیتهایی را به ارمغان بیاورد، به ویژه زمانی که این عمل به جهت اصلاح و بهبود وضعیت بیمار با شرایط خاص صورت گیرد:

جهت اصلاح فتق دیواره شکمی: فتق شکمی زمانی شکل می­گیرد که دیواره محافظ شکمی شما پاره شده و روده یا بافت شکم از آن بیرون بزند و نوعی کیسه و برآمدگی را به وجود آورد. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی مثل ضعف عضلات شکم به خاطر کاهش وزن شدید، برداشتن آپاندیس و عمل سزارین رخ دهد. جراحی تامی تاک بیشتر از اینکه شکم را صاف کند، می ­تواند فتق شکمی را با اصلاح ضعف عضلات شکم، برطرف کند که به موجب آن فشار روی پوست نیز کاهش می ­یابد.

جهت کاهش بی اختیاری ادرار استرسی: بی اختیاری ادرار استرسی یک عارضه کنترل مثانه است و زمانی اتفاق میفتد که فشار زیادی روی مثانه و مجاری ادراری وجود داشته باشد. نشت غیر قابل کنترل، ناشی از اعمال فشار ناگهانی و شدید مثل عطسه، سرفه، خندیدن و ورزش کردن از مشخصه های این بیماری است که معمولا بدون نیاز به جراحی درمان می­ شود. اما مطالعات نشان داده اند که یک جراحی تامی تاک می ­تواند به بهبود وضع این بیماران کمک کند. این مشکل عمدتا در بین زنان به ویژه پس از زایمان طبیعی رایج تر است، هر چند امکان دارد برای مردان هم اتفاق بیفتد.

جهت کاهش کمر درد: درد کمر، مشکل رایج دیگری است که می­ شود با آبدومینوپلاستی درمان شود. بعد از زایمان و یا کاهش وزن قابل توجه، زنان ممکن است از درد کمر ناشی از ضعف عضلات شکم شکایت کنند. با صاف کردن شکم و برداشتن چربی، عضلات ضعیف شکم نیز با جراحی منقبض و سفت شده که باعث حفاظت بیشتر از کمر و کاهش درد می­ شود.

بهبود وضعیت بدنی: نتیجه ارزشمند دیگری که در کنار داشتن شکمی با عضلات قویتر و کاهش درد کمر و حفاظت از آن می­توان انتظار داشت، بهبود وضعیت بدنی فرد است. بعد از انجام جراحی تامی تاک، می ­توانید از داشتن قامتی راست به خاطر داشتن عضلاتی قوی که از ستون فقرات شما محافظت می­ کنند، لذت ببرید.

جراحی تامی تاک

آیا می­توان عمل جراحی تامی تاک را به منظور کاهش وزن انجام داد؟

از آنجایی که تنها حذف مقدار مشخصی از چربی بدن برای لازم و ایمن است، آبدومینوپلاستی نباید به عنوان روشی برای کاهش وزن در نظر گرفته شود. علاوه بر این، یک جراحی تامی تاک به بهبود سطح فشار خون، کلسترول و سایر اثرات ناشی از چاقی کمک نمی­ کند. به همین دلیل ما این روش را به عنوان راهی برای درمان چاقی یا دیابت توصیه نمی­ کنیم.

البته اگر بیماران دیابتی دارای شرایط خاص زیر باشند، می­شود آبدومینوپلاستی را به آنها پیشنهاد داد:

  • شرایط بیماری تحت کنترل است و مشکلی ایجاد نمی­ شود.
  • سابقه بیماری کلیوی وجود نداشته باشد.
  • با دادن تستهای اضافی خون برای اطمینان از اینکه دیابت تحت کنترل است و شرایط برای ادامه عمل ایمن است، موافقت شود.

   معایب و مزایای این عمل چه هستند؟

پس از انجام عمل جراحی، شما هم از نظر فیزیکی و هم روانی احساس رضایت خواهید داشت. صاحب شکمی عضلانی و تخت شده، لباس هایتان اندازه تان می­ شود و ورزش برایتان رضایت بخش تر و کیفیت زندگی بهتر خواهد شد.

هرچند جراحی تامی تاک بسیار محبوب و مردمی است اما آنقدرها هم ساده و آسان نیست. روال معمول این است که شما باید به صورت عمومی بی هوش شوید و حداقل 5 ساعت را در اتاق عمل سپری کنید و تا چندین هفته بعد از عمل، ریکاوری شوید. بیماران دیابتی به ویژه مستعد مشکلات و پیچیدگی های بیشتری هستند.

جراحی تامی تاک

مثلا احتمال ایجاد عفونت در آنها بیشتر است. علاوه بر این ممکن است دوره ریکاوری برای آنها کندتر سپری شود و همین طور برای جراحان بسیار چالش برانگیزتر خواهد بود تا بتوانند سطح گلوکز بیماران دیابتی را پس از عمل کنترل کنند. با توجه به وجود این خطرات، ما از این بیماران می ­خواهیم قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرند، به عنوان راهی ایمن تر تغییراتی را در رژیم غذایی و سبک زندگیشان  به وجود آورند و از روش های بی خطر پزشکی برای کاهش وزن استفاده کنند.

آیا عمل جراحی تامی تاک برای شما مناسب است؟

قبل از انجام هرگونه جراحی، با پزشک خود درباره اینکه طی عمل چه اتفاقی میفتد، شما چطور باید خودتان را برای آن آماده کنید، خطراتی که ممکن است وجود داشته باشد و چه انتظاراتی باید در دوران ریکاوری داشته باشید، مشورت کنید. علاوه بر این، حتی اگر دلایل ذکر شده در بالا به لحاظ پزشکی موجه باشند، لزوما به این معنا نیست که شرکت بیمه شما این هزینه ها را پوشش دهند.