آیا در مورد حساسیت های فصلی اطلاعاتی دارید؟ مواقعی که به این نوع آلرژی مبتلا می شوید، چه درمان هایی را بکار می بندید؟ آیا می دانید بعضی از آب و هواها، باعث عود کردن حساسیت های فصلی می شوند؟ در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی حساسیت های فصلی می پردازیم.

آب و هوای بیابان حساسیت های فصلی را درمان می کند

فکر نکنید که با جا به جا شدن و به منطقه ی دیگری رفتن آلرژی ها از بین می روند. گرد و غبار و موارد حساسیت زا تقریبا همه جا هستند. تغییرات محیط ممکن است که برای مدت کوتاهی علائم حساسیت شما را از بین ببرد. ممکن است که در محیط جدید خود بعد از مدت کوتاهی نسبت به آلرژی واکنش نشان دهید.

بعضی گل ها باعث عود حساسیت های فصلی می شوند

دسته ی بسیار کمی از افراد نسبت به گرده افشانی حساسیت دارند. گرده ها ممکن است که از گل ها، درختان و یا چمن ها باشند. بهتر است که از قرار دادن گل تازه درون گلدان خودداری کنید.

هیچ گرده گیاهی در ساحل وجود ندارد:

ساحل می تواند یک جای مناسب برای افرادی که از آلرژی رنج می برند باشد. سواحل تقریبا از وجود هر گرده و گل و چمنی عاری است و گرده ها تقریبا با مسافت 400 مایلی از دریا یافت نخواهند شد.

اندازه گیری میزان گرده موجود در هوا می تواند روزهای وخیم را پیش بینی کند:

اندازه گیری این که چه میزان گرده گل در هوا وجود خواهد داشت در هر دوره ای از زمان می تواند برای افرادی که از آلرژی رنج می برند بسیار مفید باشد. زیرا مانند زنگ خطری برای آن ها محسوب می شود و می توانند از خانه خارج نشوند. بنابراین قبل از خروج از منزل می توانید میزان گرده گل موجود در هوا را چک کنید.

عسل طبیعی می تواند حساسیت شما را از بین ببرد:

بعضی از افراد بر این باورند که عسل یک درمان شیرین و خوشمزه برای از بین بردن حساسیت به گرده های گل ها می باشد. اما بعضی از حساسیت ها مربوط به نوع عسلی که از آن استفاده می کنید نیست و با خوردن آن نمی توانید حساسیت را از بین ببرید. بنابراین از خوردن عسل لذت ببرید اما بدانید که خوردن عسل طبیعی نیز نمی تواند نشانه ها و علائم حساسیت را در شما از بین ببرد.

می توانید حساسیت های فصلی را متوقف کنید:

اکثر بچه نمی توانند حساسیت خود را متوقف کنند بخصوص اگر تب یونجه داشته باشند. بیمارستانی در سوئد گزارش کرده است که 82 نفر با تب یونجه به آن جا مراجعه کرده اند که 99 درصد از آن ها از 12 سال پیش تا کنون از این حساسیت رنج می برند اما 39 درصد گفته اند که در حساسیت خود بهبود مشاهده کرده اند.

باران گرده ها را با خود می شوید:

دما، چه ساعتی از روز، رطوبت و باران می توانند بر حجم ذرات گرده و عطسه تاثیر بگذارند. اگر آلرژی دارید بهترین زمان برای خارج شدن از خانه بعد از یک باران طولانی مدت است. گرده گل ها در روزهای سرد و مه آلود نیز کم خواهند بود. بیشترین گرده  بین  ساعت 10 تا 16 در هوا وجود دارد به ویژه در هوای گرم، خشک و بادی. اگر قصد رفتن به بیرون از منزل را دارید سعی کنید تا بعد از ظهر منتظر بمانید تا از ذرات گرده و غبار کاسته شود.

کسانی که دچار حساسیت های سخت هستند باید در خانه بمانند:

اسپور های کوچک قارچ ها تقریبا در همه جا هستند. بر روی خاک، برگ های فاسد شده، چوب های روغنی بخصوص آب و هوای مرطوب رشد می کنند. افراد بیشتر نسبت به حساسیت در تابستان واکنش نشان می دهند. اکثر گونه های قارچی در بیرون از خانه فعال هستند در فصل زمستان بدون فعالیت هستند. با رویش گیاهان در بهار دوباره قارچ ها بر خواهند گشت.

تاثیر آلرژی و آسم بر کیفیت خواب

تب یونجه از یونجه ایجاد می شود:

نگذارید که نام این حساسیت شما را گول بزند. تب یونجه یک تب واقعی نیست و حتی اگر تا بحال در مزرعه نبوده اید باز هم می توانید به آن مبتلا شوید. درخت، چمن، گرده گل می توانند باعث ایجاد آن شوند. اگر حساسیت دارید ممکن است که نسبت به مناطق روستایی واکنش نشان دهید. اما تحقیقات نشان می دهند که بچه هایی که در وستا بزرگ می شوند کمتر به آلرژی مبتلا خواهند شد.

آیا در بچگی حساسیت های فصلی نداشته اید؟ پی نگران نباشید:

حساسیت ها معمولا در بچگی آغاز می شوند. اما می توانید در بزرگسالی آن ها را تجربه کنید. گاهی با تغییر مکان زندگی حساسیت در شما ایجاد می شود. حتی اگر بر حساسیت های دوران بچگی پیروز شده باشید گاهی در دوران بزرگ سالی برخی از آن ها برخواهند گشت.

تزریق ضد آلرژی شاید کمک کننده باشد:

آلرژی یا همان حساسیت درمانی ندارند اما اگر حساسیت شدیدی دارید و نسبت به موارد زیادی از خود واکنش نشان می دهید این داروها می توانند به شما کمک کنند. استفاده از تزریق های منظم می تواند به واکنش نسب به موارد حساسیت زا کم کند. داروهای زیر زبانی نیز می توانند همین اثر را داشته باشند. اما برای این نتیجه قابل انتظار را دریافت کنید باید طبق دستور پزشک جلو بروید.