مثل بقیه انواع سبزیجات ریشه دار، پیاز هم به مدت طولانی قابل نگهداری است. متأسفانه اگر پیاز را به طور درست نگهداری نکنید، جوانه می زند و ریشه، ساقه اش یا هر دو شروع به رشد می کنند. این رویداد، یعنی جوانه زدن پیاز، اتفاقی عادی است. تا زمانی که شرایط برای جوانه زدن پیاز فراهم نشود، جوانه نمی زند و وقتی شرایط فراهم شد، جوانه زدن شروع می شود. پیاز را در شرایطی نگه دارید که جوانه نزند و از این اتفاق پیشگیری شود؛ مثلاً رطوبت می تواند باعث جوانه زدن پیاز شود. در این مقاله از بخش عمومی دکتر سلام به بررسی جلوگیری از جوانه زدن پیاز می پردازیم.

مرحله اول جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازها را روی پارچه ای پهن کنید و در محیط گرم و خشک نگه دارید. پیازها را سه هفته در این شرایط نگه دارید. این که پیاز در شرایط خشک نگهداری شود خیلی مهم است.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

مرحله دوم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازهای خشک را در کیسه توری مانند یا سبد سیمی نگهداری کنید. از محفظه و ظرف های پلاستیکی یا هر ظرفی که مانع نفوذ هوا شود، استفاده نکنید. عدم گردش مناسب هوا باعث ایجاد رطوبت و در نتیجه جوانه زدن پیاز یا پوسیدگی آن می شود.

مرحله سوم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازها را درجایی خشک با دمای ۳۲ تا ۴۰ درجه فارنهایت قرار دهید. دمای گرم می تواند احتمال جوانه زدن و فاسد شدن پیاز را بالا ببرد. البته این به این معنا نیست که در محیط خیلی سرد پیاز را نگه دارید.

مرحله چهارم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

سایر میوه ها و سبزیجات را دور از پیاز نگهداری کنید. میوه های رسیده گاز اتیلن تولید می کنند که احتمال جوانه زدن را بالا می برد.

بهترین راه برای نگهداری پیاز

پیاز یکی از واجب ترین موادی است که وجودش در هر آشپزخانه ای ضروری است. پیاز اندازه، شکل و رنگ های مختلفی دارد. هر یک از انواع آن، استفاده خاص خودشان را در آشپزی دارند. به خاطر همین استفاده زیادشان در آشپزخانه، معمولاً افراد تمایل دارند که به مقدار زیادی پیاز بخرند؛ که متأسفانه همین کار، گاهی باعث نرم شدن و جوانه زدن پیاز قبل از استفاده آن می شود. برای جلوگیری از اتلاف پولی که خرج خرید آن ها شده، افراد همیشه دنبال راهی برای نگهداری پیاز در شرایط مناسب هستند. این مقاله هر چیزی که برای نگهداری پیاز احتیاج داشته باشید را به شما خواهد گفت.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

بهتر است پیاز معمولی را در محیطی خنک، خشک، تاریک نگه دارید و میزان هوای موجود در آنجا باید مناسب باشد

پیازهای زرد و معمولی، معمولاً در تمام طول سال موجود هستند. باید در شرایط خاص و درجاهایی مثل انبار، زیرزمین و گاراژ آن ها را نگهداری کرد. دلیل این کار این است که پیاز به راحتی رطوبت را جذب می کند. اگر دما و رطوبت بالا باشند، باعث جوانه زدن یا فاسدشدن پیاز می شوند. طبق یک مطالعه انجام شده، دمای ایده آل برای نگهداری پیاز ۴۰ تا ۵۰ درجه فارنهایت است. در این دما، پیاز خاصیت خودش را حفظ می کند. باید میزان اکسیژن کافی به پیاز برسد تا از ایجاد قارچ و فاسدشدن پیشگیری شود. سبدی باز، کیسه دارای منافذ باز و کیسه توری انتخاب های مناسبی برای نگهداری پیاز هستند. پیاز را در کیسه های پلاستیکی نگه ندارید چون به علت نبود هوای کافی به سرعت فاسد می شوند. به علاوه محیط تاریک به نگه داشتن طولانی مدت پیاز کمک می کند. نبود نور خورشید، احتمال تغییرات دما و ایجاد رطوبت را کاهش می دهد، این دو عامل باعث فاسد شدن پیاز می شوند.

خلاصه

همان طور که گفتیم، پیاز را با باید در محیطی خنک، خشک و تاریک باوجود هوای کافی نگهداری کنید. جاهایی که این شرایط رادارند، انباری، زیرزمین و گاراژ هستند.

از نگهداری پیاز کامل در فریزر بپرهیزید

پیاز را در شرایط مناسب نگهداری کنید. این شرایط به شما این اطمینان را می بخشند که پیاز رطوبت زیادی را جذب نمی کند و از گرما و نم در امان می ماند. نگه داشتن پیاز کامل در فریزر، پیاز را در معرض سرما و رطوبت قرار می دهد. ازآنجایی که پیاز کامل رطوبت را به سادگی جذب می کند، خمیری مانند یا نرم می شود و سریع تر فاسد می شود. البته این برای پیاز پوست کنده و تکه شده صدق نمی کند. پیاز پوست کنده را می توانید در فریزر برای حداکثر دو هفته نگهداری کنید. پیاز تکه تکه شده را می توان ۷ تا ۱۰ روز در فریزر نگه داشت.

خلاصه

از نگهداری پیاز کاملی که پوست آن را جدا نکرده اید در فریزر خودداری کنید، چون به راحتی رطوبت را جذب می کند و به راحتی نرم و فاسد می شود.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

بهترین راه برای نگهداری شالت

شالت ها شبیه پیاز معمولی هستند اما مزه ملایم تر و شیرین تری نسبت به پیاز دارند. شالت مثل پیاز معمولی باید در محیطی خنک، خشک، تاریک و با میزان هوای مناسب قرار گیرد. انباری، زیرزمین و گاراژ این شرایط رادارند. می توانید شالت را در کیسه های توری یا با منافذ باز و سبدی که درش باز است نگه دارید تا مطمئن شوید هوای کافی به آن می رسد. شالتی که به این روش نگهداری شود تا ۳۰ روز قابل استفاده است. به علاوه شالت را تا ۶ ماه می توانید در فریزر نگهداری کنید. برای فریزر کردن شالت، اول پوستش را جدا کنید و لایه های آن را از هم جدا کنید. سپس شالت پوست گرفته شده را در کیسه یا ظرفی قرار دهید و آن ها را در فریزر نگه دارید.

خلاصه

شالت شباهت بسیار زیادی با پیاز دارد و می توانید به همان روشی که از پیاز نگهداری می کنید از آن نگهداری کنید.

چگونه پیاز را در پروسه ها و مراحل مختلف نگهداری کنیم

برای اطمینان از این که پیاز تا زمانی که می خواهید آن را استفاده کنید سالم می ماند، نحوه نگهداری خیلی مهم است. در اینجا به بهترین راه های نگهداری پیاز در مراحل مختلف اشاره می کنیم:

پیاز پوست کنده:

وقتی پوست پیاز را بکنید برای جلوگیری از تجمع باکتری های آلوده کننده باید آن را در یخچال نگهداری کنید. آن را در ظرفی دربسته قرار دهید و مطمئن شوید که دمای یخچال ۴۰ درجه فارنهایت یا کمتر است. با توجه به مطالعات انجام شده، پیاز پوست کنده را می توان برای ۱۰ الی ۱۴ روز در یخچال نگهداری کرد.

پیاز خردشده یا تکه تکه شده:

پیاز خرد یا تکه تکه شده را می توان تا ده روز در یخچال نگهداری کرد. به دقت این پیازها را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. می توانید پیازهای از قبل خردشده را از فروشگاه ها تهیه کنید. حتماً آن ها در یخچال نگه دارید و قبل از تمام شدن تاریخ انقضایش آن را مصرف کنید. می توانید پیازهای خردشده رابین ۳ تا ۶ ماه در فریزر نگه داریدـ پس اگر دنبال استفاده طولانی مدت هستید، آن را در فریزر نگه دارید. پیاز طعم خوشایندی به سوپ، غذاهای گوشتی و سایر غذاها می بخشد.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیاز پخته شده:

پیاز پخته شده را می توان برای ۳ الی ۵ روز در یخچال نگه داشت. در ظرفی دربسته آن ها را قرار دهید و سپس در یخچال بگذارید. نمی توان به مدت طولانی پیاز پخته شده را نگهداری کرد چون باکتری ها را به خود جذب می کند اما اگر در فریزر آن را قرار دهید تا سه ماه قابل استفاده است.

ترشی:

ترشی انداختن یک راه کم هزینه برای طولانی کردن مدت زمان نگهداری از پیاز است. این راه شامل نگه داری پیاز در محلول است که از رشد باکتری که باعث فاسدشدن سبزیجات می شود، خودداری می کند. نگهداری پیاز با این روش باعث می شود که تا ۶ ماه بتوان از آن استفاده کرد. این پروسه، شامل قرار دادن پیاز پوست کنده در شیشه یا ظرفی سرامیکی است. سپس آن را با سرکه و ترکیبی از نمک، شکر و ادویه هایی که دوست دارید پرکنید. این کار به نگهداری آن ها برای طولانی مدت کمک می کند.

خلاصه

پیاز کامل را در محیط خشک، تاریک و خنک با میزان هوای مناسب نگهداری می کنند. درحالی که پیاز پوست کنده، خردشده، پخته شده و ترشی آن را می توان در یخچال نگهداری کرد. اگر می خواهید که مدت زمان استفاده از پیاز را طولانی تر کنید آن را در فریزر قرار دهید؛ اما اگر این کار را انجام دادید، پیاز را در غذاهای پختنی استفاده کنید.

آیا می توان پیازی که جوانه زده را خورد؟

جواب این سؤال بله است. پیاز بعد از جوانه زدن کمی نرم می شود اما سمی نمی شود و به هیچ عنوان به بدنتان آسیبی وارد نمی کند. به خصوص وقتی که جوانه ها و ریشه ها هنوز هم کوچک باشند. بسیاری از افراد به خاطر وجود پروتئین بیشتر در جوانه ها آن ها را می خورند (بیشتر گیاهخواران این کار را انجام می دهند). بعضی افراد حتی مزه پیاز جوانه زده را بیشتر دوست دارند.

با پیازی که جوانه زده باید چه کرد؟

جوانه های پیاز را جدا کنید (اگر قرار است از این پیاز در غذا استفاده کنید، قبلش مزه اش را بچشید تا ببینید مناسب مصرف هست یا نه). پیاز را دو نیم کنید و بقایای جوانه و ریشه را جدا کنید. البته چک کنید که پیاز فاسد نشده باشد.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

اگر پیاز جوانه زده باشد و آثار کپک در آن مشاهده شد، چه باید کرد؟

تنها استثنایی که اینجا برای مصرف پیاز وجود دارد در مواقعی است که پیاز واقعاً کپک زده باشد یا پوسیده شده باشد. به هیچ عنوان پیاز کپک زده را مصرف نکنید؛ اما اگر فقط به قسمت کوچک کپک زده باشد، آن قسمت را جدا کنید و بقیه اش را مصرف کنید.

چگونه از جوانه زدن پیاز پیشگیری کنیم؟

تا زمانی که شرایط برای جوانه زدن پیاز مهیا نشود، پیازها جوانه نمی زنند. پیاز را در محیط خنک، خشک و تاریک، با هوای مناسب نگه دارید.

چگونه باید پیاز را نگه داشت؟

همان طور که قبلاً هم گفتیم در محیط های خنک، تاریک و خشک پیاز را نگه دارید. باید جریان هوای کافی به پیاز برسد. پیاز را جدای از سایر میوه ها و سبزیجات نگهداری کنید. چون میوه های رسیده گاز اتیلن تولید می کنند که باعث جوانه زدن پیاز می شوند. این را به یاد بسپارید که اگر پیاز جوانه زد، به سرعت فاسد می شود.

آیا می توان پیاز جوانه زده را کاشت؟

اگر جوانه های داخل لایه های پیاز را جدا کنید و آن ها را بکارید، پیاز جدیدی رشد خواهد کرد. پس جواب بله است، اگر پیاز جوانه زده را بکارید پیازهای بیشتری خواهید داشت!

دکتر سلام پیشنهاد می کند مقاله بهترین روش انبار کردن و نگهداری سیب زمینی چیست را حتما بخوانید تا بهتر بتوانید این دو ماده غذایی را در خانه نگهداری کنید.