در حالی که عوارض جانبی می تواند برای هر کسی اتفاق بیافتد، بدون توجه به سن یا سایر خطرات سلامتی، تزریق بوتاکس، کاملاً ایمن است. مورد گزارش  شده ای از جراحت حاصل از تزریق بوتاکس مورد استفاده در شرایط پزشکی حرفه ای، وجود ندارد. تا به حال مرگی در رابطه استفاده از بوتاکس برای آرایش گزارش نشده است. بیماران دارای شرایط پزشکی خاص شامل آلرژی های غذایی، شرایط پوست، یا مشکلات مجاری ادراری نباید از بوتاکس استفاده کنند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی عوارض جانبی بوتاکس می پردازیم.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس که به عنوان سم بوتولینوم نیز شناخته می شود، پروتئینی است که از یک سم تولید شده توسط کلستریدیوم بوتولیوم که یک باکتری در ارتباط با بوتولیسم است استفاده می کند. بوتاکس، به عنوان یک درمان ضد پیری، به ماهیچه های صورت تزریق می شود تا چین های صورت را صاف کنند، به ویژه در قسمت بالای صورت.

عوارض بوتاکس

انواع مختلفی از این سم وجود دارد که عبارتند از: سم آنابوتولینوم نوع A، سم آبوبوتولینوم نوع A و سم اینکوبوتولینوم نوع A. اینها تحت طیف گسترده ای از نام های تجاری موجود هستند، به نام:

 • بوتاکس
 • ویستابل
 • ویستابکس
 • بوتاکس
 • دیزپورت
 • آزالور
 • اگزومن
 • اگزومین
 • بوکوتور

دکتر گرگوری لاترنتا، جراح پلاستیک شهر نیویورک و دانشیار بالینی جراحی دانشگاه کورنل می گوید: «بوتاکس مورد تایید FDA بوده و برای کاهش خطوط صورت و درمان خطوط پاکلاغی شکل با فلج کردن موقتی ماهیچه ها کاربرد دارد».

همانطور که لاترنتا می گوید، تزریق بوتاکس «برای اهداف آرایشی» مورد تایید قرار گرفته است «از آنجا که» بوتاکس در بهترین حالت تنها در حدود ۳ تا ۶ ماه اثر دارد، بازگشت کامل عملکرد ماهیچه های مناطقی که تحت درمان بوده اند بدیهی است و عوارض جانبی طولانی مدت وجود ندارد.

با مقایسه دقیق سه سم بوتولینوم در مورد نحوه درمان با استفاده از تزریق دیزپورت، بوتاکس و اگزومین اطلاعاتی را کسب کنید.

آیا تزریق بوتاکس، موجب مسمومیت ناشی بوتولینوم می شود؟

مسمومیت حاصل از بوتولیسم که در نتیجه کنسرو کردن مواد غذایی و بسته بندی می تواند رخ دهد، شرایط تهدید کننده زندگی است. با این حال، با وجود این که این روش برای تزریق بوتاکس کاربرد دارد، موردی برای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

افراد معمولاً در معرض باکتری های زیادی از طریق غذا، آب و یا خاک قرار می گیرند. مورد گزارش شده ای از ابتلا به بوتولیسم در نتیجه تزریق بوتاکس مورد استفاده در شرایط پزشکی حرفه ای، وجود ندارد.

در پی استفاده از محصولات بوتاکس از آلرگان، سازندگان بوتاکس، درخواست شده است که مشکلات و پیچیدگی های بالقوه (حتی موارد بسیار نادر) که ممکن است رخ بدهند را به تفصیل شرح دهند. به همین دلیل، این شرکت به استفاده کنندگان این محصولات در رابطه با اثرات بالقوه محصولات خود که ممکن است بر بخش هایی از بدن از محل تزریق تاثیر بگذارند و علائم بوتولیسم را ایجاد کنند هشدار می دهد:

 • اختلال در صحبت کردن
 • فقدان نیرو و ضعف عضلانی در سراسر بدن
 • مشکلات بینایی یا مشکلات مربوط به چشم
 • مشکل تنفسی
 • اختلال در بلعیدن

در واقع، ابتلا به بوتولیسم در نتیجه استفاده از بوتاکس، تقریباً بی سابقه است. تنها مورد گزارش شده در این مورد بیش از ده سال پیش بود. یک پزشک متخصص بدون مجوز چهار بیمار را ویزیت کرد و با استفاده از یک محصول بوتاکس بدون مجوز، به بوتولیسم مبتلا شدند.

با این حال، بوتاکس مورد استفاده در این مورد، بوتاکس مناسب و مجاز مورد استفاده انسان نبوده است. البته این یک عمل غیر قانونی است و به هیچ وجه مورد استفده پزشکان و بیماران نمی باشد. ضمناً، پزشک بدون مجوز که این عمل غیر مجاز را انجام داه بود، پس از این حادثه به زندان محکوم شد.

پیغام مهم در اینجا این است که هرگز بوتاکس را از eBay خریداری نکنید، یا مراقب باشید که یک پزشک بدون مجوز شما را عمل نکند. همیشه به دنبال یک پزشک دارای مدرک معتبر با آموزش های کافی و یک سابقه مورد تایید برای انجام این درمان باشید.

برای آگاهی بیشتر درباره خطرات ناشی از تزریق بوتاکس توسط افراد بدون مجوز، مقاله ما را در مورد تزریق بوتاکس در خانه بخوانید.

بوتاکس چیست

مرگ و میر حاصل از آن: آیا امکان اوردوز وجود دارد؟

در سال ۲۰۰۹, اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار داد که اثرات سم بوتولیسم ممکن است از ناحیه تزریق به مناطق دیگر بدن پخش شود که می تواند به طور بالقوه موجب مشکلات تهدید کننده زندگی مانند مشکل در بلعیدن و یا اختلالات تنفسی شود.

این نشانه ها اغلب در کودکان مبتلا به فلج مغزی که با استفاده از سم بوتولینوم که برای درمان گرفتگی ماهیچه استفاده می شود گزارش شده اند، نوعی از استفاده از داروهایی که توسط FDA تایید نشده اند.

مطمئن باشید که هیچ کسی تا به حال برای استفاده از بوتاکس به منظور اهداف آرایشی فوت نکرده است. مقدار سم نرو مورد استفاده در بوتاکس های آرایشی در واحد های اندازه گیری کنترل می شود، با محاسبه شدن یک واحد از ین سم ها مقدار سم مورد نیاز برای کشتن 50 درصد از موش های پزشکی مشخص می شود و در نتیجه از مقدار کمتری در بوتاکس های آرایشی استفاده می شود.

میزان برآورد شده در انسان ها حدوداً ۲، ۵۰۰ تا ۳، ۰۰۰ واحد است که بدیهی است هرگز در عمل اتفاق نمی افتد. دوزهای معمول برای کاربرد بالینی از ۴ تا ۲۵ واحد برای اهداف آرایشی است و تا ۳۰۰ واحد برای اهداف درمانی – درمان گرفتگی عضلات، فعالیت بیش از حد عصب های بدن، سردردهای میگرنی مزمن، درد های TMJ و غیره متفاوت هستند.

تحقیقات نشان داده است که هیچ عارضه خطرناکی حتی در دوز بالاتر از ۳6۰ در یک دوره سه ماهه، در رابطه با بیمارانی که تحت معالجه برای درمان فعالیت بیش از اندازه عصب های بدن خود هستند یا بیمارانی که دچار گرفتگی اندام های تحتانی شده اند وجود ندارد. شایع ترین عوارض، ضعف عضلانی و درد پا بود که متعاقباً بدون هیچ درمانی از بین رفت.

ورم چشم در اثر بوتاکس کردن

ورم در اطراف چشم ها پس از بوتاکس، در بین 1.4 درصد بیماران رخ می دهد و بیشتر از دو برابر این میزان در بین مبتلایان در آسیای شرقی رخ می دهد – در 3.1 درصد مواقع اتفاق می افتد.

هر چند که ورم خیلی زیبا به نظر نمی رسد، اما این یک مشکل جدی نیست. این نوع حمله به بافت های چشم معمولاً در عرض پنج روز رخ می دهد و در عرض دو یا چهار هفته حل می شود. علت تورم، واکنش آلرژیک، عفونت، وجود زخم، بازگشت وریدی ضعیف و بازگشت ضعیف لنفاوی به چشم پس از بوتاکس است.

در زیر یک بیمار قبل از تزریق بوتاکس (a), یک هفته پس از درمان با تورم چشم قابل توجه (b) و دو هفته بعد (c) وجود دارد که در آن زمان تورم، بدون هیچ گونه درمان، کاملاً مشخص شده است.

پلک، لب ها، یا پیشانی خم شده

ابرو، لب، یا شل شدن پلک و یا تار شدن دید در ۰.۸ – ۳.۴ درصد موارد رخ می دهد و اغلب نتیجه روش ضعیف تزریق است. هنگامی که مسئول تزریق بوتاکس هستید، لازم است که تزریق را در بخش های حاشیه های آناتومیکی نگه دارید، زیرا سم می تواند از محل تزریق برا نفوذ به سایر نواحی استفاده کند.

این عوارض جانبی معمولاً در طی دو هفته درمان اتفاق می افتد و معمولاً در دو هفته دیگر حل می شوند. لاترانتا می گوید که این یکی از دلایل اجتناب از مالیدن منطقه یا ورزش کردن برای چهار تا شش ساعت پس از تزریق بوتاکس است. البته اگر یک متخصص پزشکی واجد شرایط را انتخاب کنید، ریسک این عوارض جانبی به میزان زیادی کم می شود.

بهترین جایگزین های بوتاکس برای درمان خطوط اخم

بوتاکس و لب های نامتقارن و عدم تطابق پایین چهره

دکتر بروس کاتز یکی از متخصصان مشهور پوست در نیویورک می گوید: مطالعات نشان می دهند که این عوارض جانبی می تواند با نرخ کمی بالاتر ۶.۹ درصد رخ دهد. من نحوه درمان سایر پزشکان را دیده ام و در بیشتر موارد روش ضعیف تزریق در عضلات عامل ایجاد این عوارض جانبی بوده است.

سردرد

برخی افراد بعد از تزریق بوتاکس، دچار سردرد می شوند. این اثر جانبی نیز معمولاً نتیجه روش تزریق کننده به جای نتیجه خود محصول است. اگر این اتفاق بیفتد، معمولاً در طول یک تا دو روز از بین می رود.

درد، تورم و کبودی ناشی از بوتاکس کردن

بوتاکس، در ناحیه هدف با استفاده از سرنگ زیرجلدی بسیار کوچک، تزریق می شود و در حالی که همیشه رخ نمی دهد، کبودی می تواند ناشی از آسیب سوزن به پوست باشد. این عارضه معمولا در عرض چند روز برطرف می شود.

لاترانتا می گوید: «باید استفاده از برخی داروها و مکمل ها برای کاهش احتمال کبودی متوقف شود، عامل های آسپرین و غیر استروئیدی مانند آدویل و مورتین، باید برای مدت ده روز قبل از درمان مصرف شوند.» وی اضافه می کند: «مصرف داروهای ضد التهاب، آسپرین، ژنگو دو لختی، مخمر John St و ویتامین E نیز باید متوقف شود. این پرهیز ها می تواند چند روز بعد از انجام بوتاکس دوباره شروع شود.»

بالعکس، استفاده از آرونیکا خوراکی و بروملین در روز تزریق می تواند به جلوگیری از کوفتگی کمک کند. اگر هر گونه کبودی رخ دهد، آرونیکا می تواند در مناطق آسیب دیده مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از بسته های سرد نیز می تواند به کاهش درد، تورم و یا کبودی کمک کند.

مقدار و مدت تورم بستگی به محل تزریق بوتاکس و همچنین تحمل فرد دارد. برای مثال، برخی بیماران احتمال کوفتگی بیشتری دارند. «» در تجربه من، ورم نادر است، اما اگر رخ دهد، در عرض چند ساعت از بین می رود.

بوتاکس مو

به نظر ساختگی است

لاترانتا می گوید: اگر بوتاکس، اغراق آمیز است، ظاهر پیشانی شما قطعاً می تواند منجمد، براق و مصنوعی به نظر برسد. اگرچه این موضوع برای بعضی افراد خوش آیند است. با این حال، زنان بسیاری وجود دارند که خواهان یک ظاهر زیبا در پیشانی و قسمت بالایی صورتشان هستند. همیشه بهتر است قبل از شروع درمان در مورد ظاهری که می خواهید داشته باشید با جراح پلاستیک صحبت کنید. من معمولاً به بیماران توصیه می کنم که تعدادی حرکت های اضافی را حذف کند تا ظاهر ساختگی پیدا نکند.

شایع ترین علت عوارض

مقاله ای در مجله جراحی پلاستیک زیبایی، ۱۶ آزمایش بالینی را مورد ارزیابی قرار داد که شامل 42405 نفر بود که برای جوان شدن صورت، این روش را تجربه کرده بودند. مشخص شد که اغلب حوادث نامطلوب معمولاً توسط پزشک تزریق کننده ایجاد می شوند.

کاتز یکی از این تجربیات را به اشتراک می گذارد و می گوید: «من بیماری داشتم که در مطبی دیگر درمان می شد که گونه چپ و اطراف دهان در نتیجه تزریق نامناسب شل شده بود. این عارضه ۴ ماه طول کشید و به نظر می رسید در طرف صورتش فلج شده است» کاتز می گوید که این یکی از شدید ترین عوارض است که تا به حال دیده است.

کاتز می گوید: «افرادی که می خواهند این روش را انجام دهند، باید اعتبار هر پزشک یا تصورات خود در مورد ورزش هایی که باید در طی درمان انجام دهند را مورد بررسی قرار دهند. برای ایمنی و حاصل شدن بهترین نتایج تزریق کننده بوتاکس باید دقت و دانش لازم را در رتبا با آناتومی بدن انسان داشته باشد. یک پزشک مناسب باید زمان را برای بررسی دقیق صورت بیمار، پاسخ دادن به هر سوالی و ارائه یک پاسخ مناسب در مورد این که آیا» بوتاکس «برای بیمار مناسب است یا نه مدیریت کند.»

در حالی که عوارض جانبی می تواند در هر کسی رخ دهد، صرف نظر از سن و یا دیگر خطرات سلامتی، بوتاکس کاملاً ایمن باقی می ماند. وقتی عوارض جانبی رخ می دهند، معمولاً در مدت زمان کوتاهی برطرف می شوند.

از همه مهم تر، هنگامی که درمان توسط متخصصان واجد شرایط انجام می شود، ریسک عوارض جانبی به شدت کاهش می یابد. در حقیقت، اغلب پزشکان توضیح می دهند که به ندرت عوارض جانبی دیگری غیر از کبودی خفیف و تورم اتفاق می افتد.

بوتاکس برای چه افرادی مناسب نیست؟

بیماران با شرایط پزشکی خاص نباید از این روش زیبایی استفاده کنند. دقت کنید که پش از شروع عمل بوتاکس به متخصص زیبایی درباره هر دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید اطلاع دهید، از جمله داروهای تجویزی و دارو های تجوز نشده توسط پزشک، ویتامین ها و محصولات گیاهی.

آلرگان پیشنهاد می کند که اگر شرایط زیر را دارید، از این روش استفاده نکنید:

 • داشتن آلرژی نسبت به عناصر بوتاکس
 • هر نوع شرایط پوستی که می خواهید تزریق در آن محل انجام شود
 • عفونت ادراری یا بی اختیاری در ادرار
 • اگر دارای بیماری هایی هستید که بر روی عضلات و اعصاب شما تاثیر می گذارد (مانند بیماری لو گهریک)، اگر دچار مشکل تنفسی مزمن شده اید، اگر قبلا عملی روی صورتتان انجام داده اید و یا اگر در آینده نزدیک جراحی صورت دارید با دکتر خود قبل از انجام این روش زیبایی صحبت کنید.

واقعیت یا داستان ساختگی بوتاکس؟

به نظر می رسد مطالعات و متخصصان قبول دارند که خطراتی که در تزریق بوتاکس، وجود دارند، کم خطر هستند. در حالی که ریسک های درگیر با هر روش دیگری وجود دارند، اکثر مسایلی که ما مطرح کردیم اساساً هرگز اتفاق نمی افتد، در درصد کمی از بیماران رخ می دهد اما به سرعت خودشان برطرف می شوند و یا تنها زمانی رخ می دهند که درمان توسط تزریق کننده نامناسب انجام شود.

به طور خلاصه، تنها شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید این خطرات و ریسک ها را بپذیرید یا نه اما شواهد نشان می دهند که وقتی عمل بوتاکس، توسط یک پزشک مناسب انجام شود بعید است که مشکلی را به وجود آورد.