هیالورونیک اسید با استفاده از ساختار مولکولی آن، خواص مرطوب کنندگی قوی خود را نشان می دهد. آلوئه ورا از تنوع گسترده ای در محصولات مراقبت از پوست برخوردار است، اما همچنین می تواند در مکمل های بهداشتی و درمان های پزشکی نیز یافت شود. در حالی که در ابتدا برای رسیدگی به وضعیت مورد نظر مفاصل مورد استفاده قرار می گرفت، ثابت شده است که برخی کارایی های غیر منتظره دیگه ای هم دارد. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی فواید و کاربرد اسید هیالورونیک می پردازیم.

اسید هیالورونیک چیست؟

اسید هیالورونیک ماده ای شفاف و لزج است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می شود. اسید هیالورونیک یکی از اجزای اصلی در بسیاری از درمان های پوستی است که اغلب در فراورده های آرایشی نظیر کرم پوست، شامپو و نرم کننده به کار می رود. اما این تنها پوست شما نیست که می تواند از اسید هیالورونیک سود ببرد – بلکه در طیف وسیعی از مکمل های سلامتی و درمان های پزشکی استفاده می شود.

هیالورونیک اسید

کاربردهای اسید هیالورونیک برای مراقبت از پوست:

صورت

اسید هیالورونیک که به طور طبیعی در بدن وجود دارد به حفظ رطوبت کمک می کند و پوست شادابی خود را حفظ می کند. همانطور که بزرگ تر می شوید، ذخیره اسید هیالورونیک طبیعی شروع به کاهش می کند که می تواند چین و چروک صورت را افزایش دهد. کرم صورت حاوی اسید هیالورونیک، پوست را مرطوب نگه می دارد و علایم پیری را از بین می برد.

پوست اطراف چشم ها

پوست اطراف چشمان شما نازک تر از پوست بقیه صورت شما است و یکی از اولین مکان هایی است که علائم کمبود آب بدن را نشان می دهد. بسیاری از کرم های چشم به عنوان یک جز تشکیل دهنده اسید هیالورونیک اسید را تشکیل می دهند چون به حفظ پوست اطراف چشم های شما کمک می کند.

تاثیر اسید هیالورونیک بر پوست خشک

پوست خشک یک وضعیت بسیار شایع است که معمولاً با ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود. هیالورونیک به خاطر تاثیرات قوی کنندگی خود، به طور گسترده در محصولات مراقبت از پوست به کار می رود که برای مرطوب نگه داشتن پوست و کاهش علایم پوست خشک استفاده می شود.

تاثیر هیالورونیک اسید روی آکنه

پوست چرب

افرادی که پوست چربی دارند اغلب اوقات تمایلی برای پیدا کردن مرطوب کننده دارند که پوست آن ها را خشک نمی کند و در نتیجه منجر به تولید بیشتر چربی می گردد. اسید هیالورونیک در این زمینه خوب عمل می کند چون به حفظ رطوبت پوست شما بدون خشک شدن زیاد کمک می کند و پوست حساس را تحریک نمی کند.

تاثیر اسید هیالورونیک بر آکنه

آکنه شایع ترین بیماری پوستی در ایالات متحده است و سالانه حدود ۵۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که آکنه عموماً با پوست چرب مرتبط است، مهم است به یاد داشته باشید که پوست خشک نیز می تواند باعث ایجاد زخم های سطحی روی پوست شود. در حالی که هیالورونیک اسید جوش های عمیق را درمان نمی کند، خواص مرطوب کنندگی آن می تواند به جلوگیری از خشکی که منجر به بروز حمله می شود، کمک کند.

مراقبت از مو

در حالی که اسید هیالورونیک اغلب با مراقبت از پوست ارتباط دارد، در انواع مختلفی از محصولات مراقبت از مو، شامل شامپو، نرم کننده و ماسک های پوست، دیده می شود. محصولات مو حاوی اسید هیالورونیک برای نگه داشتن آب پوست سر و بدن شما طراحی شده اند که می تواند درخشش طبیعی موهایتان را به شما بازگرداند.

ورم مفصلی و کاربرد اسید هیالورونیک برای آن

اسید هیالورونیک یک جز کلیدی آبدار است که ماده ای ضخیم در مفاصل ایجاد می کند که اصطکاک را کاهش می دهد و به استخوان ها اجازه حرکت به نرمی را می دهد. گفته می شود از دست دادن اسید هیالورونیک به ورم مفاصل کمک می کند.

تزریق اسید هیالورونیک برای درمان درد زانو ناشی از آرتروز در بیمارانی که از سایر درمان ها نتیجه نگرفته اند استفاده قرار می گیرد. درمان معمولاً شامل سه یا چهار تزریقات در فاصله یک هفته از هم انجام می شود.

با توجه به تحقیقی که از دانشگاه کویینزلند در استرالیا انجام شده است، بیمارانی که تزریق اسید هیالورونیک برای آرتروز را دریافت می کنند، کاهش چشمگیر درد و عملکرد نسبتاً بهبود یافته را تجربه می کنند.

اتصالات دیگر

تزریق اسید هیالورونیک گاهی اوقات برای کاهش درد مربوط به ورم مفاصل در مفاصل دیگر مثل ران و مچ استفاده می شود.

با این حال، برخی مطالعات مطالعات نشان داده اند که تزریق اسید هیالورونیک ممکن است موثرتر از داروهای پزشکی بدون فایده در هنگام تزریق در این اتصالات نباشد. برای درک بهتر این که چگونه اسید هیالورونیک مفاصل دیگر را به کنار زانو مصرف می کند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.


بیشتر بخوانید: تاثیر اسید هیالورونیک، در محصولات زیبایی


فواید هیالورونیک اسید

کاربرد های دیگر

  • مکمل
  • رفلاکس اسید

اسید هیالورونیک می تواند به عنوان یک مکمل خوراکی برای درمان رفلاکس اسید در نظر گرفته شود که زمانی رخ می دهد که برخی از محتوای اسیدی درون معده به مری جریان پیدا می کند و منجر به احساس سوزش می شود که عموماً به تپش قلب اشاره دارد.

محققین معتقدند که اسید هیالورونیک به درمان فروکشی اسید با درمان مری و حمایت از فرآیندهای درمان طبیعی بدن کمک می کند.

همانطور که در مطالعه منتشر شده در alimentary Pharmacology و Therapeutics اشاره شد، مکمل های این اسید ممکن است دارای خواص کمک کننده قوی تری باشند که اثرات داروهای کاهش مصرف اسید را افزایش می دهد.

تاثیر اسید هیالورونیک بر درد زانو

مکمل های رژیمی با اسید هیالورونیک می توانند به تسکین درد زانو در بیماران مبتلا به آرتروز کمک کنند. بعد از مصرف، هیالورونیک اسید در روده ها شکسته می شود و بعد از آن به مفاصل و بافت های دیگر مهاجرت می کند که استخوان ها را نرم کرده و اصطکاک را کاهش می دهد.

پوست خشک

اسید هیالورونیک ممکن است قادر باشد پوست شما را از داخل مرطوب کند. طبق تحقیقی که در مجله تغذیه منتشر شد، هیالورونیک اسید پوست را مرطوب کرده و کیفیت زندگی افرادی که با پوست خشک زندگی می کنند را بهبود می بخشد.

سندرم مثانه دردآور

حدود ۳ درصد از زنان بالای 18 سال در ایالات متحده دارای یک غده بینابینی هستند (که به سندرم مثانه دردآور معروف است)، شرایطی که باعث درد ناحیه مثانه و افزایش فرکانس ادراری می شود. اگر چه تحقیقات بیشتری برای درک علل دقیق سندرم درد مثانه مورد نیاز است، برخی مطالعات نشان داده اند که هیالورونیک اسید ممکن است نقشی در کاهش علایم داشته باشد. در این مرحله مشخص نیست که آیا اسید هیالورونیک به عنوان مکمل دهانی برای درمان درده ای مثانه مفید است یا خیر.

تاثیر هیالورونیک اسید بر  پر کننده پوستی

هیالورونیک اسید به طور گسترده به عنوان پر کننده موقت پوست استفاده می شود. این ماده یک پروفایل ایمنی عالی دارد و می تواند به بسیاری از مناطق صورت تزریق شود تا کمبود حجم را جبران کند و ظاهر چین و چروک و خطوط را کاهش دهد.

تعدادی از هیالورونیک اسید های پر کننده پوستی که توسط FDA تایید شده اند وجود دارند که شامل یوودرم، رستایلن و بلوترو هستند. نتایج معمولاً به مدت شش ماه تا یک سال طول می کشد. برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن، مهم است که همیشه از یک فروشنده لوازم آرایشی واجد شرایط و باتجربه استفاده کنید.

تزریق ژل هیالورونیک اسید

خشکی چشم

خشکی چشم معمولاً زمانی رخ می دهند که اشک به اندازه کافی تولید نمی کنید تا چشم خود را به اندازه کافی نرم و مرطوب کنید. قطره چشمی، اسیدی به سطح چشم ها اضافه می کند به شکلی که بسیار شبیه به مایعات گازی طبیعی بدن شما است.

محققان همچنین در حال بررسی احتمال استفاده از ترشح اسید هیالورونیک به صورت آهسته در لنزهای چشمی برای جلوگیری از چشم های خشک هستند.

خلاصه کاربردهای هیالورونیک اسید

یکی از ویژگی های مهم اسید هیالورونیک حفظ رطوبت است. این نکته در بسیاری از محصولات آرایشی و مراقبت از پوست یافت می شود و به طور گسترده برای رسیدگی به طیف وسیعی از مشکلات آرایشی از جمله آکنه، پوست خشک، پوست چرب، موهای تیره، چروک و خطوط ریز استفاده می شود.

همچنین تعدادی کاربردهای پزشکی دارد که می تواند به عنوان یک محصول تزریقی یا مکمل خوراکی برای درمان درد زانو، درد مثانه و رفلاکس اسید مورد استفاده قرار گیرد.