اگر تحت عمل جراحی تامی تاک قرار بگیرید، احتمالا از جنبه  های ویژه  ای از نتایج آن هیجان زده می شوید؛ شکمی تخت تر، کمری دارای انحنا، ماهیچه های بهبود یافته و پوست صاف  تر تنها برخی از نتایج مثبت آن هستند. با این حال، اگر مانند بسیاری از بیماران ابدومیناپلاستی هستید، ممکن است نگران جای زخم های ناشی از این روش تهاجمی باشید و برای دانستن اینکه برای کاهش ظاهر آن  ها، چه کاری می توانید انجام دهید، کنجکاو باشید. ما در این  با چندین متخصص صحبت کردیم تا در مورد انواع زخم های تولید شده توسط عمل جراحی تامی تاک، نحوه محو کردن زخم  ها در طول زمان، و آنچه که شما و جراح شما می توانید برای به حداقل رساندن ظاهر آن  ها انجام دهید، بدانیم.

انواع زخم های تامی تاک

بسته به تکنیک مورد استفاده، شکاف ایجاد شده، و عوامل مربوط به نحوه بهبودی فردی، زخم  های ناشی از تامی تاک ممکن است در چندین ناحیه – از جمله ناحیه لگن، اطراف ناف و ناحیه پایین شکم – قابل  مشاهده باشند. حقیقت این است که جای زخم بخش اجتناب  ناپذیری از عمل جراحی تامی تاک است و زخم  ها هرگز به طور کامل از بین نمی روند. با این حال، آن  ها به طور کلی محو می شوند و کارهایی وجود دارند که شما می توانید برای کمک به این کار انجام دهید.

زخم جراحی شکم

زخم های تامی تاک در منطقه لگن

صرف  نظر از نوع تامی تاکی که انجام می­دهید (کامل، کوچک و غیره) جای زخمی باقی خواهد ماند که به صورت افقی در قسمت تحتانی شکم و چند اینچ زیر ناف قرار دارد. طول جای زخم از چند اینچ تا کل شکم تغییر می کند و بعضی اوقات تا بالا و اطراف باسن و به سمت عقب نیز گسترش می­یابد.

اطراف ناف

برخی از روش  های تامی تاک جای زخمی را در اطراف ناف ایجاد می کنند. این جای زخم در ابتدا قابل  مشاهده خواهد بود اما اغلب در طول زمان محو خواهد شد و در نهایت غیرقابل  تشخیص خواهد شد. با این حال، این موضوع همیشه صادق نیست، چون برخی از زخم  ها حتی زمانی که کاملا التیام پیدا کنند، نیز قابل  مشاهده باقی می مانند.

زخم های تامی تاک در پایین شکم

برخی از بیماران نیاز به برشی دارند که از ناف به سمت برش افقی امتداد می یابد. دکتر کنستنس چن، جراح پلاستیک تایید شده مقیم نیویورک می گوید: ” اگر فردی پوست اضافی زیادی داشته باشد، ممکن است این مقدار برای محدود کردن زخم به یک زخم افقی که از کفلی به کفل دیگر وجود دارد، کافی نباشد. در چنین مواردی زخمی در فرد ایجاد می­شود، که در آن یک جز مولفه عمودی (معمولا در وسط) نیز به منظور کشیدن پوست در راستای محورY (علاوه بر محور X) وجود دارد.

جای زخم نامنظم

اگرچه این مورد نادر است، اما بدن برخی افراد تمایل به تولید زخم های نامنظم دارد.

جوزف جنسن، جراح عمومی تایید شده می گوید: ” دو مورد از متداول  ترین این زخم ها، زخم  های هایپرتروفیک و کلوئید هستند. زخم  های هایپرتروفیک بالاتر و قرمزتر از بافت تحت تاثیر قرارگرفته هستند. زخم های کلوئید، در بالاتر از محل زخم اصلی ایجاد می­شوند. وجود هر دو زخم به علت مقدار زیاد کلاژن است.”

روش های جراحی متفاوت، اثر زخم متفاوت؟

نوع جای زخم هایی که بعد از تامی تاک شما شکل می­گیرند، به نوع تامی تاکتان بستگی دارد. این به این دلیل است که تکنیک  های مختلف ابدومیناپلاستی، باعث ایجاد برش های مختلف می­شوند و در نتیجه جای زخم های مختلفی نیز ایجاد می­کنند.

تامی تاک کامل

یک تامی تاک کامل شامل یک جای زخم طولانی است که از مفصل ران به مفصل ران، گسترش یافته است و احتمالا شامل جای زخم فلئور-د-لیس و جای زخمی در اطراف ناف است.


بیشتر بخوانید: پیشنهادات طب سنتی درباره درمان زخم ها


تامی تاک کوچک

طبق گفته گرگوری بفورد، جراح پلاستیک تایید شده در انگلوود، بسیاری از بیماران تحت  تاثیر این تصور غلط هستند که یک تامی تاک کوچک همیشه شامل یک برش کوچک است، اما این مورد به طور کلی صدق نمی کند.

او می گوید: ” مقدار پوست حذف شده، مشخص می کند که زخم  ها تا چه مدت می­مانند، و تنها تفاوت بزرگ، عدم وجود زخم قرمز در تامی تاک کوچک است.” با این حال، این روش جای زخمی را در اطراف ناف ایجاد نمی کند.

تامی تاک معکوس

تامی تاک معکوس جای زخم  هایی را در بالای شکم و زیر سینه ها ایجاد می کند. بفورد توضیح می دهد: ” در مورد تامی تام معکوس، برش ها در پایه سینه ایجاد می­شوند و در وسط به هم می­رسند.”

کاهش وزن تامی تاک

زمانبندی التیام زخم های تامی تاک: باید انتظار چه چیزی را داشته باشید

عمومیت دادن درباره زخم ها سخت است، زیرا عوامل فردی از جمله سن، ژنتیک، سیگار، عفونت، تنش بر روی زخم، اندازه و عمق زخم و سلامت عمومی بیمار می توانند بر شکلگیری جای زخم و سرعت التیام و محو شدن آن، تاثیر بگذارند.

بفرد می گوید:” جای زخم می تواند غیرقابل  پیش  بینی باشد. طبق تجربه من، بزرگ  ترین عامل تعیین کننده نحوه التیام زخم  های بیمار، DNA آن  ها و اینکه چگونه در گذشته التیام یافته  اند، هستند. فشار بیش از حد به پوست و در امتداد خطوط بخیه همراه با عفونت اولیه و یا مشکلات جزئی دیگر می تواند منجر به باز شدن زخم ها شده و زخم ها کامل التیام نمی­یابد. اما بزرگ  ترین متغیر این است که هر بیمار چگونه می تواند التیام یابد”.

ممکن است سال  ها طول بکشد تا زخم ها محو شوند. همانطور که جنسن توضیح می دهد، ” بعد از یک تامی تاک، تامی تاک کوچک، یا تامی تاک معکوس، بدن شما به منظور پر کردن و بستن برش ها، فیبرهای کلاژن تولید می­کند. سپس بدنتان خون رسانی به برش را افزایش خواهد داد، که باعث می شود تا جای زخم تیره، ضخیم  تر، و برجسته  تر شود. وقتی که کلاژن به حد کافی شکل گرفت، جای زخم، کم رنگ تر، نازک  تر و صاف  تر می شود.”

این فرآیند معمولا حدود یک تا دو سال طول می کشد. به طور کلی، در طول ماه اول، زخم  ها، قرمز و برجسته هستند و سپس، در طول یک یا دو سال بعد، به آرامی نازک تر و تخت تر می شوند. این چیزی است که بیشتر بیماران در طول سال اول بعد از انجام این جراحی می توانند انتظار داشته باشند:

سه ماه

چن می گوید که پس از سه ماه زخم  ها باید التیام یابند و دلمه ای بر روی آن ها باقی نماند. بیمار نیز باید قادر باشد که راست بایستد. بفورد اضافه می کند که بسته به مقدار لیپوساکشن انجام  شده در طی این جراحی ممکن است در مناطق تحت درمان کیست هایی ایجاد شوند، اما این موضوع به تدریج و در طی چند ماه آینده حل خواهد شد.

شش ماه

به گفته چن، در عرض شش ماه، زخم  ها باید محو شوند و بیمار باید احساس انقباض کمتری را در ناحیه زخم هایش داشته باشد.

یک سال

بفرد می گوید: ” پس از یک سال، بیشتر بیماران نتیجه طولانی  مدت تامی تاک خود را خواهند دید و زخم  ها کم  رنگ و یا حداقل در مقایسه با ماه  های اولیه درمان، به طور چشمگیری بهبود پیدا خواهند کرد”.

به حداقل رساندن زخم، سرعت بخشیدن به التیام و محو شدن

جراحی تامی تاک

برخی سطوح زخم ناشی از تامی تاک غیرقابل  اجتناب است. بفرد می گوید: ” زمانی که یک برش کامل با ضخامت زیاد ایجاد شده  است، هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد جای زخم وجود ندارد. این روشی است که پوست ما التیام می­یابد. اگر بر روی بدن، جای زخم شکل نگیرد، همه ما هنوز با زخم های بازی که از دوران کودکی در بدن ما ایجاد شده اند، زندگی می­کردیم.

با این حال، گام  هایی برای کاهش زخم و سرعت بخشیدن به روند التیام و محو شدن، وجود دارد.

جنسن شش کاری که می توانید انجام دهید را شرح می دهد:

  • دستورالعمل های مراقبتی جراح را دنبال کنید.
  • برش را به منظور عدم ایجاد عفونت، تحت نظر داشته باشید.
  • بر روی زخم و در هنگامی که دیگر دلمه ای بر روی زخم وجود ندارد، کرم یا سیلیکون بمالید.
  • پوست خود را مرطوب نگه دارید.
  • زخم های خود را برنزه نکنید.
  • از محصولات و لباس های تحریک  کننده دوری کنید.

جنسن می گوید: درمان زخم سیلیکونی تنها کاری است که می توانید برای کاهش زخم و یا به حداقل رساندن ظاهر آن انجام دهید.

به گفته بفورد، نشان  داده شده  است که روش های مختلفی برای بهینه  سازی وجود طولانی  مدت زخم  ها موثر بوده  اند و چن اضافه می کند که زخم  ها به وسیله رژیم غذایی و سبک زندگی سالم به سرعت التیام می یابند. همچنین اقداماتی وجود دارد که جراح شما می تواند انجام دهد.

چن می گوید: “جراح می تواند از لایه  های متعددی از بخیه برای برداشتن تنش از روی زخم استفاده کند و علاوه بر آن، جراح می تواند از بخیه های خاصی که برای بافت  ها کم  تر آزاردهنده هستند، استفاده کند. در نهایت، جراح می تواند از دستگاه  هایی مانند سیستم مدیریت برش Prevena استفاده کند تا به طور کامل تنش را از زخم برداشته و از عفونت جلوگیری کند.”

بفورد می گوید: ” من همه بیماران خود را تشویق می کنم تا در حدود چهار یا شش هفته پس از جراحی، یک سری از درمان  های میکرونیدلینگ را انجام دهند.” در نهایت، تشکیل و ظاهر زخم  های تامی تاک شما به چندین عامل بستگی دارد، از ژنتیک گرفته تا اقداماتی که هم شما و هم جراح شما انجام می­دهید.

چن می گوید:” زخم ها می تواند با رژیم غذایی و سبک زندگی سالم و همچنین عدم اعمال تنش بر روی زخم به سرعت التیام یابد.” اما در پایان باید بگویم که تنها چیزی که به طور موثر به التیام زخم کمک می­کند، گذشت زمان است.”