درمان های خانگی برای کلیه درد چیست؟ نوشیدن مایعات به میزان کافی موجب می شود سنگ کلیه دفع شود و از ایجاد سنگ جدید جلوگیری می کند. مایعات نه تنها که سموم را از بدن خارج می کنند به حرکت سنگ و اجسام سخت ایجاد شده در کلیه کمک می کند و آن ها را از بدن دفع می کند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی درمان های خانگی برای کلیه درد می پردازیم. قبل از این که هر کدام از درمان هایی که در ادامه این مقاله با آن ها آشنا خواهید شد را امتحان کنید با پزشک خود در این باره مشورت کنید.آن ها ممکن است که توصیه هایی برای انجام این درمان های خانگی داشته باشند که بیشتر به شما کمک کند.

درمان های خانگی برای کلیه درد

درمان های خانگی برای کلیه درد چیست؟

اگرچه خوردن آب به تنهایی کفایت می کند اما خوردن دیگر مواد معدنی نیز می تواند مفید واقع شود. مطمئن شوید که بعد از خوردن هر گونه ماده ای که برای درمان استفاده می شود، 8 لیوان آب نوشیده باشید تا آن مواد را در طول سیستم دفع تان به حرکت در آورد. اگر باردار یا شیرده هستید از انجام هر گونه درمان خانگی خودداری کنید. پزشک ممکن است که مصرف هر نوع دمنوش را برای شیر دهی یا جنین خطرناک بداند.

درمان های خانگی برای کلیه درد با آب

هرگاه سنگ در حال عبور از مجرای دفع می باشد نوشیدن آب می تواند بسیار کمک کننده باشد و سرعت این عمل را افزایش دهد. نوشیدن 12 لیوان آب در روز به جای 8 لیوان در روز توصیه می شود. بعد از دفع سنگ نیز نوشیدن 12 لیوان آب در روز را ادامه دهید زیرا کمبود آب مهم ترین عامل ایجاد سنگ کلیه می باشد. با یه رنگ ادرار خود توجه داشته باشید. باید رنگ آن زرد بسیار روشن باشد. ادرار به رنگ زرد پررنگ  می تواند نشانه کمبود آب باشد.

آب لیمو

می توانید آب لیموی تازه را به آب اضافه کنید و هر زمانی که احساس تشنگی کردید آن را بنوشید. لیمو حاوی سیترات می باشد ماده ای شیمایی که از ایجاد سنگ های کلسیمی در کلیه ها جلوگیری می کند. سیترات همچنین می تواند سنگ های کوچک را بشکند  و حرکت آن و در نهایت دفع را راحت تر می کند.

برای این که نتیجه مطلوبی را از مصرف لیمو بگیرید باید مقدار زیادی مصرف کنید اما می توانند کمی مفید باشند. آب میوه لیمویی دیگر نوشیدنی مفید می باشد. به عنوان مثال از رشد باکتری ها جلوگیری می کند.

درمان های خانگی برای کلیه درد با عرق ریحان

ریحان حاوی استیک اسید می باشد که موجب شکستن سنگ ها و کاهش درد می شود. همچنین سرشار از مواد مغذی می باشد. این درمان به طور سنتی برای سیستم گوارش و بیمارهای التهابی مورد استفاده قرار می گرفت. آنتی اکسیدان ها و ضد التهاب هایی در عرق ریحان وجود دارند و ممکن است که به سلامت کلیه ها کمک کند.

از ریحان تازه یا خشک شده برای تهیه چای یا دمنوش استفاده کنید و روزانه چند لیوان از آن را بنوشید. یا می توانید از عرق آن استفاده کنید و به اسموتی ها آن را اضافه کنید.

نباید از عرق ریحان بیشتر از 6 هفته به عنوان دارو استفاده کنید. استفاده بیش از اندازه باعث می شود:

  • کاهش قند خون
  • کاهش فشار خون
  • افزایش خونریزی

سرکه سیب

سرکه سیب حاوی استیک اسید می باشد. استیک اسید به حل شدن سنگ های کلیه کمک می کند. افزون بر این برای سرکه سیب به کمتر شدن درد کلیه کمک می کند. استفاده از سرکه سیب مزایای دیگری نیز خواهد داشت.

برای استفاده از مزایای سرکه سیب دو قاشق غذا خوری از آن را به یک لیوان آب خالص اضافه کنید و این مخلوط را در طول روز بنوشید. همچنین می توانید از آن در تهیه سالاد نیز استفاده کنید. مصرف مقدار زیاد سرکه سیب موجب  کاهش سطح پتاسیم و پوکی استخوان می گردد.  افراد مبتلا به دیابت هنگام خوردن این مخلوط باید دقت کنند و در طول روز سطح قند خون خود را چک کنند.

نباید این محصول را بنوشید اگر :

  • انسولین استفاده می کنید
  • digoxin (Digox)
  • diuretics

درمان های خانگی برای کلیه درد با آب انار

آب انار قرن ها برای درمان مشکلات کلیوی مورد استفاده قرار می گرفت. آب انار باعث دفع سنگ و سموم از سیستم گوارش می شود. حاوی آنتی اکسیدان می باشد و به سلامت کلیه ها کمک می کند و نقش مهمی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه بازی می کند.

آب انار اسیدیته ادرار را کاهش می دهد. کاهش اسیدیته ادرار باعث کاهش ریسک ابتلا به سنگ کلیه می شود. هیچ محدودیتی در مصرف آب امار وجود ندارد. تنها در موارد زیر از نوشیدن آن بپرهیزید:

  • تغییر داروهای کبد
  • همراه با داروهای فشار خون مثل chlorothiazide
  • rosuvastatin (Crestor)

لوبیا سبز

استفاده از لوبیا سبز می تواند به بهبود سیستم مجاری ادراری و کلیه ها کمک کند. همچنین به شکسته شدن سنگ و دفع آن کمک می کند. می توانید آب لوبیا سبز پخته شده را چند بار در روز مصرف کنید.