اگر آرتروز یا روماتیسم مفصلی دارید، فقط خودتان می دانید که این ناراحتی چقدر ویرانگر است. آرتریت اصطلاحی برای گروهی از بیماری هاست که باعث درد، ورم و به اصطلاح چوب شدگی مفاصل می شود و می تواند بر افراد با هر سن، جنسیت و زمینه های نژادی تاثیر بگذارد. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد. آرتروز یک نوع آن است و در مفاصلی که بیش از حد استفاده شده اند ایجاد می شود. نوع دیگر آن روماتیسم مفصلی ست، یک بیماری خود ایمنی که در آن مفاصل مورد حمله سیستم ایمنی قرار می گیرند. در این مقاله از بخش تغذیه و بیماری های دکتر سلام به بررسی خوراکی های موثر در درمان آرتریت می پردازیم.

خوراکی های موثر در درمان آرتریت

خوشبختانه خوراکی های زیادی وجود دارد که می تواند التهاب را کاهش داده و بخشی از دردهای مفصلی در ارتباط با آرتریت را تخفیف دهد. در حقیقت بر اساس یک نظرسنجی انجام شده مشخص شد که 24% از افراد مبتلا به روماتیسم مفصلی گزارش کرده اند، رژیم غذایی شان بر شدت علائم تاثیر می گذارد.

خوراکی های موثر در درمان آرتریت

در بخش اول این مقاله به دنبال 4 تا از بهترین خراکی ها برای افراد مبتلا به آرتریت هستیم:

خوراکی های موثر در درمان آرتریت – روغن ماهی:

روغن ماهی های متفاوت مثل سالمون، ماهی خال خالی، ساردین ها و قزل آلا، اسید چرب امگا 3 زیادی دارد که نشان داده شده اثرات ضد التهابی قوی دارد. در یک مطالعه کوچک 33 شرکت کننده در هفته 4 مرتبه با ماهی چرب، ماهی بدون چربی یا گوشت بدون چربی تغذیه شدند. بعد از 8 هفته افرادی که ماهی چرب استفاده کرده بودند، مقدار ترکیبات مرتبط با التهاب در بدنشان کاهش یافت.

آنالیز 17 مطالعه نشان داده که استفاده از مکمل های اسید چرب امگا3 شدت درد مفاصل، سفت شدن مفاصل در صبح، تعداد مفاصلی که درد می کنند و مصرف مسکن ها را در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی کاهش می دهد. همچنین مطالعه بر روی نمونه های آزمایشگاهی نشان میدهد که اسیدهای چرب امگا3 چندین نشانگر التهاب را که در آرتروز دخالت می کند، کاهش می دهد.

ماهی همچنین منبع خوبی از ویتامین D است که می تواند به پیشگیری از فقر آن در بدن کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده است که روماتیسم مفصلی ممکن است با کم بودن میزان ویتامین D در بدن مرتبط باشد که می تواند به علائم آن کمک کند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که مصرف ماهی را حداقل هفته ای 2 بار در رژیم غذایی خود قرار دهید تا بیشترین فایده را از خواص ضد التهابی آن بگیرید.

سیر:

سیر بسته ای با مزایای بسیار برای سلامتی است. در بعضی از تحقیقات ، نشان داده شده است که سیر و اجزاء آن خاصیت ضد سرطان دارد. سیر همچنین حاوی ترکیباتی ست که خطر بیماری های قلبی و زوال عقل را کاهش می دهد. علاوه بر این نشان داده شده است که سیر اثر ضد التهابی دارد که ممکن است به کاهش علائم آرتریت کمک کند.

در واقع در بعضی از تحقیقات نشان داده شده است که ممکن است سیر عملکرد سلول های خاصی از سیستم ایمنی برای کمک به تقویت سیستم ایمنی، افزایش دهد. در یک مطالعه محققان رژیم غذایی 1،082 دوقلو را آنالیز کردند و متوجه شدند افرادی که سیر بیشتری مصرف می کردند، ریسک آرتروز لگن در آن ها کم تر شد که احتمالا باتوجه به خواص ضد التهابی قوی سیر این اتفاق می افتد.

یک مطالعه دیگر بر نمونه های آزمایشگاهی نشان داده است که ترکیبات به خصوصی در سیر می تواند بعضی از نشانگرهای التهاب را که در آرتروز دخالت می کند، کاهش دهد. سیر را به رژیم غذایی تان اضافه کنید تا هم از فواید آن برای علائم آرتریت و هم برای سلامت سرتاسر بدنتان بهره ببرید.

خوراکی های موثر در درمان آرتریت

خوراکی های موثر در درمان آرتریت – زنجبیل:

به علاوه استفاده از آن به عنوان یک طعم دهنده در چای، سوپ یا شیرینی، زنجبیل همچنین ممکن است به تخفیف علائم آرتریت کمک کند. یک مطالعه که در سال 2001 انجام شد تاثیر عصاره زنجبیل را بر 261 بیمار مبتلا به آرتروز زانو بررسی کرد. بعد از 6 هفته 63% از شرکت کنندگان در دردهای زانوی شان بهبودی احساس کردند.

یک مطالعه انجام شده بر نمونه های آزمایشگاهی نشان داده است که زنجبیل و اجزای آن تولید موادی که باعث التهاب در بدن می شود را مسدود می کند. مطالعه دیگری که برای درمان موش ها انجام شد، نشان داده است که عصاره زنجبیل مقدار نشانگرهای التهابی به خصوصی را که شامل آرتریت می شوند، کاهش می دهد. مصرف زنجبیل به صورت تازه، پودر یا خشک شده آن ممکن است باعث کاهش التهاب و علائم آرتریت شود.

خوراکی های موثر در درمان آرتریت – بروکلی:

این موضوع که بروکلی یکی از سالم ترین غذاها ست، بر هیچ کس پوشیده نیست. در حقیقت ممکن است بروکلی به کاهش التهاب نیز مرتبط باشد. یک مطالعه که بر روی رژیم غذایی 1،005 خانم انجام شد، نشان داد که مصرف سبزیجات خانواده کلم مثل بروکلی با کاهش مقدار نشانگرهای التهابی در ارتباط است.

بروکلی همچنین حاوی ترکیباتی است که به کاهش علائم آرتریت کمک می کند. برای مثال سولفورافان یکی از ترکیباتی ست که در بروکلی پیدا می شود. یک مطالعه انجام شده بر نمونه های آزمایشگاهی نشان داده است که این ترکیب تشکیل نوعی از سلول ها را که درگیر در روماتیسم مفصلی هستند، مسدود می کند.