سپتوپلاستی چیست؟ چه ارتباطی با جراحی های بینی دارد؟ آیا یک جراحی زیبایی بینی محسوب می شود؟ اگر شما یکی از میلیونها نفری هستید که از انسداد بینی، خونریزی مزمن و درد رنج می برند، پس ممکن است گزینه خوبی برای سپتوپلاستی باشید. دراین مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی سپتوپلاستی می پردازیم و در مورد عوارض سپتوپلاستی، مراقبت های قبل و بعد از آن صحبت خواهیم کرد.

سپتوپلاستی چیست؟

این عمل جراحی مشکل انحراف دیواره بینی را درمان می کند، وضعیتی که وقتی استخوان و غضروف که حفره بینی را تقسیم می کنند، خارج از مرکز می باشند. این انحراف بینی باعث ایجاد مشکل تنفسی از طریق بینی می شود و باعث خشک شدن دهان می شود، زیرا افراد مبتلا به این بیماری مجبور هستند برای جبران هوای از دست رفته جریان هوا را از طریق دهان به ریه های خود انتقال دهند.

سپتوپلاستی

همچنین ممکن است مسئول تراکم زیاد، درد صورت، انسداد سینوس ها، مشکل سینوزیت پی در پی، تکرار مکرر خونریزی بینی (خون دماغ شدن)، سردرد و حتی حالت خفگی در خواب باشد. انحراف دیواره بینی اغلب توسط یکی از دو عامل رایج ایجاد می شوند: یا تغییر شکل بافت بینی و غضروف در طول فرآیند زایمان، یا بیماری های مربوط به بینی، مانند جراحت بینی.

سپتوپلاستی و گزینه های مناسب برای درمان

به طور شگفت انگیز، مطالعات نشان می دهند که تقریباً ۸۰ درصد از مردم دارای این مشکل هستند، با این حال، همه افراد دچار عوارض جانبی بعد از عمل جراحی نمی شوند. علاوه بر این، همه کسانی که به سختی نفس می کشند و یا التهاب بینی دارند نمی توانند کاندیدای خوبی برای سپتوپلاستی باشند. شرایط دیگر نظیر آلرژی یا جراحت نیز می تواند بر گذرگاه های بینی تاثیر گذاشته و جریان هوا را محدود کنند.

به طور معمول پزشکان تنها زمانی سپتوپلاستی را توصیه می کنند که اغلب اقدامات دیگر تاثیری نداشته اند. اگر همه چیز را امتحان کرده اید تا ورم بینی را کاهش دهید – از اسپری بینی تجویز شده و ضد احتقان کننده خون تا خوردن ایبوپروفن – با این حال تاثیر کمی روی بیماری شما داشته اند، احتمالاً زمان آن رسیده که درباره سپتوپلاستی با پزشک خود صحبت کنید. تقریباً یک سی تی اسکن همیشه لازم است که میزان انحراف دیواره بینی را تشخیص دهد.

سپتوپلاستی در مقابل توربینکتومی

سپتوپلاستی تنها راه درمان انحراف بینی نیست. سایر روش ها مانند توربینکتومی (جراحی کاهش اندازه حفره بینی) نیز معمولاً توصیه می شوند. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که سپتوپلاستی، بدشکلی درون حفره بینی را اصلاح می کند در حالی که در توربینکتومی حفره بزرگ شده پایین دماغ به طور کلی برداشته می شود .

در برخی موارد – به عنوان مثال، اگر بیمار دارای انسداد بینی شدید، سوراخ شدگی جداره بینی، و انحراف بینی هم در همان زمان باشد – پزشکان ممکن است سپتوپلاستی را به همراه توربینکتومی و یا سایر جراحی های دیواره بینی را پیشنهاد بکنند.

روش انجام

با توجه به جامعه رینوپلاستی آمریکا، سپتوپلاستی معمولاً در بی هوشی عمومی انجام می شود، اما مواردی وجود دارد که در آن بی حسی موضعی نیز انتخاب می شود. اگر شرایط خاصی دارید – مانند فشار خون بالا یا دیابت – پزشک شما ممکن است بی هوشی محلی را توصیه کند تا ریسک پیچیدگی های احتمالی را کاهش دهد.

ممکن است بخواهید قبل از انجام بی هوشی با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که در طول جراحی احساس راحتی بیشتری خواهید داشت. پیش از جراحی، پزشک شما برای دسترسی به دیواره بینی، یک شکاف کوچک بر روی بینی شما ایجاد خواهد کرد. پزشک این روند را با بلند کردن پوشش دیواره غضروف و استخوان بینی شروع می کند – غشای مخاط بینی– به منظور انجام بازسازی دیواره ها و اصلاح مجرای تنفسی.

سپس جراح دیواره را به قسمت مناسب هدایت می کند و هر مانعی سر راه را بر می دارد – مانند قطعات اضافی استخوان یا غضروف – برای فراهم کردن یک گذرگاه باز برای هوا. سرانجام، غشا مخاطی تغییر شکل داده می شود.

به طور کلی، یک روش سپتوپلاستی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید و به صورت سرپایی انجام خواهد شد، بنابراین بهتر است که این عمل را در شب انجام ندهید. همان طور که  دیواره های غضروف بینی دارای نوعی “حافظه” است – تمایل به بازگشت به موقعیت اصلی خود دارد – بیماران اغلب خواستار قرار دادن نوعی بسته بندی در داخل بینی هستند تا بینی آن ها در طولانی مدت به شکل جدید خود عادت کند. با این حال، مطالعه اخیر نشان داد که بسته بندی کردن بینی برای نتایج مطلوب ضروری نیست و در حقیقت می تواند باعث درد بینی و سردرد در برخی از بیماران شود.

سپتوپلاستی و گزینه های مناسب برای درمان

زمان بهبودی و مراقبت های بهداشتی

بیماران معمولاً گزارش می دهند که وضعیت 48 ساعت اولیه بهبودی پس از جراحی بسیار دشوار است. در طول این مدت شما باید درد, زه کشی بینی, سفتی و کوفتگی را تجربه کنید. با این حال, بیشتر پزشکان داروهایی را برای به حداقل رساندن هر گونه ناراحتی برای دو روز اول تجویز می کنند.

پس از ۴۸ ساعت اولیه، داروهایی که نیازی به نسخه ندارند مانند تایلنول توصیه می شود که هر گونه درد مکرر را کاهش می دهد. دکترها توصیه می کنند که از رقیق کننده های خون مانند آسپرین یا ایبوپروفن اجتناب کنند تا خطر خونریزی شدید را محدود کنند.

در هفته اول باید بهبود قابل توجهی در رابطه با سفتی و تورم بینی را تجربه کنید. با این حال، اگر هنوز هم پس از یک هفته زهکشی بینی و خونریزی را دارید، ممکن است پزشک شما از اسپری آب نمک و یا شست و شوی بینی برای تسکین موقت استفاده کند.

در طی دو هفته اول درمان، بیماران معمولاً ملزم به محدود کردن فعالیت های فیزیکی خود، استرس و هر چیز دیگری هستند که می تواند باعث افزایش فشار خون یا ضربان قلب آن ها شود چون این عوامل می توانند خطر خونریزی را افزایش دهد. همچنین مهم است که بیماران از مصرف الکل خودداری کنند چون ممکن است مقدار خون را در طول درمان کاهش دهد.

بعد از سه هفته از گذشت سپتوپلاستی، بیمار باید قادر به بازگشت به اغلب فعالیت های معمول خود باشند. در این زمان، شما قادر به ورزش و شنا خواهید بود چون هیچ نشانه ای از خونریزی زیاد، کبودی یا تورم وجود ندارد. با این وجود، پزشکان اغلب فعالیت های خاصی مانند غواصی کردن و برنزه کردن صورت را برای چند ماه پس از عمل محدود می کنند. همچنین باید در فواصل مختلف به پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که درمان صحیح در تمام طول فرآیند درمان ادامه پیدا می کند.

نتایج سپتوپلاستی از بیمار به بیمار متفاوت است, اما جراحی های موفق باید مشکلات تنفسی, عفونت های مزمن سینوسی و درد صورت را در حین بهبودی موثر جریان هوا در بینی از بین ببرد. اگر چه چارچوب زمان بهبودی به طور قابل توجهی از بیمار به بیمار متفاوت است، اما شما باید به حالت عادی بازگشته و در عرض یک ماه راحت تر نفس بکشید.

خطرات سپتوپلاستی

سپتوپلاستی یک عمل نسبتاً کم خطر است, اما در عین کم خطر بودن عوارضی نیز ممکن است داشته باشد. خطر اولیه مرتبط با این نوع جراحی بینی، خونریزی است. برخی از خونریزی ها، به ویژه در مراحل اولیه بهبودی، قابل پیش بینی است. با این حال، در موارد نادر، این روش می تواند منجر به خونریزی شدید شده و مشکلات پیچیده ای را به وجود آورد. اگر متوجه شدید که خونریزی غیرطبیعی بینی دارید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

خطرات دیگری که با این روش جراحی همراه هستند، شامل استفراغ و کاهش حس بویایی است. برش کوچک در کناره های بینی نیز می تواند موجب زخم های دائمی شود، با این حال، این زخم ها، معمولاً زیاد برجسته نیستند. علاوه بر این، موارد نادری از سوراخ شدن دیواره بینی اتفاق می افتد – حفره ای که در دیواره بینی شکل می گیرد.

برخی مسائل آرایشی نیز ممکن است خطراتی را ایجاد کنند. این خطرات شامل تغییراتی در شکل و رنگ بینی هستند. همانند هر روش درمانی، مشکلاتی وجود دارند که می توانند در نتیجه بی هوشی عمومی، از جمله گیجی، سینه پهلو، سکته و حتی حمله قلبی رخ دهند. دقت کنید که در مورد تمام شرایط سلامتی فعلی خود و نگرانی هایتان پیش از موافقت با این نوع بی هوشی، با پزشک خود صحبت کنید.

سپتوپلاستی چیست؟

سپتوپلاستی به علاوه جراحی پلاستیک بینی: سپتورهینوپلاستی

اگر شما به طور خاص نگران خطرات زیبایی مرتبط با سپتوپلاستی هستید، یا اگر به تغییر شکل و ظاهر بینی خود همرمان با درمان مشکلات تنفسی علاقه دارید، جراحان زیبایی اغلب توصیه می کنند که ترکیب سپتوپلاستی را با ترکیبات زیبایی در روشی که به نام سپتورهینوپلاستی مشهور است، ترکیب کنید.

برخی از جراحان پلاستیک این آموزش را دیده اند که به صورت همزمان عمل رینوپلاستی و انحراف بینی را به طور همزمان انجام دهند که می تواند به طور قابل توجهی زمان بهبودی را در مقایسه با داشتن دو عمل جراحی مجزا کاهش دهد. همچنین موقعیت هایی وجود دارند که در آن ها ENT توصیه می شود که سپتوپلاستی و رینوپلاستی با هم اجرا شوند تا انحراف دیواره های غضروف را از بین ببرند و حمایت ساختاری را در طول فرآیند تغییر شکل بینی داشته باشند.

جراحی سپتوپلاستی به تنهایی معمولاتوسطً  بیمه تامین می شود چون از لحاظ پزشکی ضروری تلقی می شود، اما مهم است که توجه داشته باشید که بیمه معمولاً رینوپلاستی را پوشش نمی دهد. اگر شما به داشتن یک جراحی سپتورهینوپلاستی پس از سانحه یا جراحت علاقه مند هستید، ممکن است بتوانید یک پرونده را برای نماینده بیمه خود ایجاد کنید تا هر دو عمل جراحی را پوشش دهند. یک جراحی پلاستیک مناسب ممکن است به ارائه یک استدلال قانع کننده برای ارائه به شرکت بیمه شما کمک کند.