بیماری میلیا یا همان ظاهرشدن دانه های سفید دور چشم ممکن است برای نوزادان یا حتی افراد مسن نیز اتفاق بیافتد. علت های زیادی باعث میلیا می ­شود که پوست شما را از سطح تحت تاثیر قرار می ­دهد. اگر مایلید از میلیا دوری کنید، هرگز کرم ها و می کاپ های سنگین را انتخاب نکنید. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی میلیا می پردازیم و علائم، راه های تشخیص و درمان آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

میلیا چیست؟

میلیاها در انواع کیست، لک  و زخم می ­باشند. نوع کیست آن بسیار آزاردهنده است و احتمال برگشت آن نیز بعد از درمان بالاست. میلیا به علت کثیفی پوست به وجود نمی ­آید. معمولا علت آن تجمع سلول های حبس شده در لایه زیرین پوست می ­باشد.

میلیا معمولا روی صورت ظاهر می ­شود اما می ­تواند روی غشای مخاطی دهان، لب و گونه نیز ایجاد شود. نواحی ای که بیشتر تحت تاثیر قرار می ­گیرد شامل پلک، لب، پیشانی، بازو و دست ها می ­باشد.

میلیا ممکن است در هر سنی ایجاد شود. گاهی اوقات با لایه برداری سطحی پوست این لکه ها از بین می ­رود اما بعضی وقت ها تا مدت ها روی پوست باقی می ­ماند. اگر میلیا به خودی خود رفع نشد، حتما باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

چه چیزی باعث میلیا می ­شود؟

علت های زیادی باعث ایجاد میلیا می ­شود که اغلب بر سطح پوست تاثیر می گذارد. در این قسمت رایج ترین علت های آن را بررسی می ­کنیم:

استفاده از محصولات سنگین روی پوست

رایج ترین علت ایجاد میلیا در جوانان استفاده از مواد سنگین روی پوست می باشد. محصولاتی که چربی بالا دارند و سلول های مرده را روی سطح پوست می ­آورند.

محصولاتی که می ­توان به آنها اشاره کرد، شامل پاک کننده های آرایشی، مرطوب کننده، ژل مو، اسپری مو، و ضدآفتاب های سنگین می ­باشد. افراد مبتلا به میلیای لب یا پلک باید به مواد بکاربرده شده در محصولات آرایشی شان توجه کنند.

زیاد در معرض آفتاب بودن

میلیا همچنین به علت خطرات آفتاب نیز می ­باشد. با بالا رفتن سن، لایه خارجی پوست ضخیم تر شده و توانایی پوست برای از بین بردن سلول های مرده کمتر می ­شود. لایه برداری پوست ضخیم نیز سخت تر است.

پورفیری کوتان تاردا

میلیا گاهی اوقات در اثر بیماری پوستی به نام پورفیری کوتان تاردا به وجود می ­آید که نوعی تاول است. خبر خوب اینست که هر فردی که تاول دارد، لزوما در خطر ابتلا به میلیا نیست.

اگر پورفیری در حال پیشرفت باشد، نشانه هایی ظاهر می ­شود. این نشانه ها شامل تاول، رویش موی جدید در صورت، قوزک پا و پشت دست است.

ژنتیک

گاهی اوقات افراد این بیماری را از خانواده شان به ارث می ­برند.

درمان آن چگونه است؟

اول از خودتان بپرسید به درمان میلیا نیاز دارید یا خیر. طبق گفته دکتر مارینا پردو، در حالی که میلیا آزاردهنده است و رشد دارد، اما همیشه به درمان نیاز نیست.

از طرفی افراد زیادی هستند که نیاز شدید به از بین بردن میلیا دارند. طبق گفته متخصص پوست، دکتر برون، درمان های متنوعی برای این افراد وجود دارد.

این درمان ها از لایه بردارهای قوی مثل پاک کننده های دانه ای تا براش های لایه بردار را شامل می ­شود. دکتر برون در ادامه گفت: اگر این روش ها کارساز نبود، بیماران باید نزد متخصص پوست یا زیبایی بروند و اقدام به خارج کردن این دانه ها به روش میکرودرمابراسیون کنند.

اگرچه همه به این درمان نیاز ندارند و بعضی از افراد نیز با مراقبت خانگی هم بهبود پیدا می ­کنند.

لایه برداری

طبق گفته دکتر استان کواک، میلیا اغلب با لایه برداری قابل درمان است که باعث برگشت سلول های تازه و از ریشه از بین بردن میلیا می ­شود. لایه برداری سطح خارجی پوست را نرم و نازک می ­کند و مشخصا برای افرادی که میلیای چشم دارند، تاثیرگزار است. اگرچه اسکراب های لایه بردار باید سبک و توسط متخصص پوست تجویز شود.

رتینول

درمان دیگر نیز رتینول می ­باشد. این محصولات نباید برای پلک استفاده شوند، مگر به تجویز متخصص پوست. طبق گفته دکتر جنیفر ترنت، همیشه با چشمتان آرام برخورد کنید و همیشه قبل از شروع درمان متخصص را در جریان بگذارید.

برای قسمت های دیگر پوست استفاده از قطره رتینول در هر تایمی از شب مفید است. بعد از پاک کردن پوست قطره را استفاده کنید.

حذف میلیا در مطب

در بعضی موارد میلیا با هیچ روشی حذف نمی ­شود. در این صورت برای خارج کردن میلیا باید به متخصص پوست مراجعه کنید. در این صورت پوست شما به ماده ضد عفونی کننده آغشته می ­شود، سپس پوست بالای میلیا با لوازم استریل باز می ­شود و با ابزاری میلیا را خارج می ­کنند.

متخصص پوست به نام سوزان جنیفر فریدلر، در این باره اشاره می ­کند: متخصصان پوست ممکن است از تکنیک های دیگری برای حذف میلیا مثل الکترودسیکیشن، داروهای شیمی ایی یا خراش سطح پوست استفاده کنند. تبخیر و لیزر co2 برای درمان انواع مختلف میلیا نیز استفاده می ­شود.

فریدلر می ­گوید در اثر شکاف پوست ممکن است زخم های کوچکی ایجاد شود. از طرفی از عکسبرداری نیز برای تشخیص بهتر هنگام کار نیز استفاده می ­شود.

درمان اغلب به محل میلیا بستگی دارد. به عنوان مثال ترنت می ­گوید: درمان برای نقاط حساس مثل پلک نیاز به مهارت و دقت بیشتری دارد.

در حقیقت پلک بالایی یکی از سخت ترین قسمت ها می ­باشد. از آنجایی که متخصص نمی ­تواند به این نقطه فشار وارد کند، پلک باید کمی به جلو یا کنار متمایل شود که این کار هم کار سختی است.

انواع میلیا

انواع مختلفی از میلیا وجود دارد که بر حسب نوع آسیب دیدگی یا وضعیت به وجودآورنده آن طبقه بندی می ­شود.

میلیای مقدماتی

وقتی کراتین در زیر سطح پوست حبس شود، میلیای مقدماتی اتفاق می ­افتد. این نوع از میلیا معمولا روی پلک، پیشانی یا حتی نواحی تناسلی دیده می ­شود و ممکن است یعد از چند هفته یا چند ماه برطرف شود.

میلیای ثانویه

میلیای ثانویه کیست های کوچکی هستند که  از جراحت، سوختگی یا تاول به وجود می ­آیند. آنها اغب از گوشه ها قرمز و از وسط سفید هستند.

میلیای نوزادی

میلیای نوزادی اغلب رایج ترین نوع میلیا می ­باشد. میلیا در نوزادان معمولا روی صورت، فرق سر و بالاتنه دیده می ­شود.

میلیای نوجوانی

میلیای نوجوانی معمولا از ژنتیک است مثل سندروم بازکس-دوپر-کریستول، سندروم کارسینومای سلول باسال نوئید، پاچی اونیچای موروثی و سندروم گاردنر.

میلیای انفجاری چندتایی

این میلیا اغلب با خارش همراه است. همچنین روی صورت، بازو و نیم تنه بالا دیده می ­شود. این نشانه ها می ­تواند از چند هفته تا چند ماه باقی بماند.

میلیای دارویی

این نوع میلیا کمیاب است و اغلب در اثر استفاده از کرم های استروئیدی به وجود می ­آید.

پلاک میلیا

این نوع از میلیا اغلب ژنتیکی یا خودایمنی می ­باشد، مثل سل دیسکوئید یا پلانس گیاهی. پلاک میلیا روی گوش، گونه، خط چانه و پلک دیده می ­شود. این مورد اغلب در خانم های مسن دیده می ­شود و ممکن است برای جوانان و بچه هایی که انواع دیگر میلیا دارند، اتفاق بیافتد.

چگونه از بروز آنها جلوگیری کنیم؟

در این قسمت با راهکارهایی آشنا می ­شوید که به وسیله آن جلوی میلیا را در مراحل اول بگیرید. متخصصانی که با آنها مصاحبه کردیم، نکات زیادی را به ما آموزش داده اند.

همه متخصصان تاکید کرده اند که برای جلوگیری از میلیا باید از کرم و میکاپ های سنگین دوری کرد و به تمیزی پوست اهمیت داد. همچنین از گلیکولیک اسید برای از بین بردن آلودگی پوست و منافذ آن استفاده کرد.

اگر می ­توانید چند بار در هفته پوستتان را لایه برداری کنید. همچنین در برابر آفتاب از پوستتان محافظت کنید. خطرات نور خورشید برای پوست زیاد است؛ پس از ضدآفتاب مطمئن استفاده کنید.

ترنت تاکید کرد که هرگز با این دانه های سفید بازی نکنید و سعی در کندن آن نداشته باشید که باعث زخم می ­شود. فریدلر نیز گفت: یک دانه ریز روی پوست نیازی به مراجعه به متخصص را ندارد. اما اگر تعداد و مدت زمان آن زیاد شد، باید حتما وقت ملاقات تعیین کنید.