در مورد خواص بتاکاروتن چه اطلاعاتی دارید؟ بتاکاروتن فواید شگفت انگیزی چون سلامت حین بارداری، تقویت پوست، تقویت بینایی، تقویت سیستم تنفسی، کاهش خطر بیماری های قلبی، پیشگیری از ابتلا به سرطان، تقویت مغز، پیشگیری از ابتلا به دیابت، پیشگیری از شوره سر و دیگر موارد موی سر، کاهش علائم بیماری السکلودرما (Scloderma) و کاهش جوش و لک. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی خواص بتاکاروتن می پردازیم.

بتا کاروتن چیست؟

بتاکاروتن، همان طور که از نامش پیداست، به خانواده کاروتینوئید ها که در ارتباط با خانواده هویج هسپرتند، مربوط می شود. بتاکاروتن، پیش ساز ویتامین A بوده و در میوه ها و سبزیجات دارای رنگ روشن، به وفور یافت می شود. بتاکاروتن خواص متعددی دارد که برای سلامتی مفید است. در حقیقت، انتی اکسیدان های نزدیکی به بتاکاروتن که از خانواده کاروتینوئید ها نیز هستند، وجود دارند. با این حال، بتاکاروتن متداول ترین آن ها می باشد.

بهترین نکته در مورد بتاکاروتن چیست؟ آن است که استفاده از بتاکاروتن هیچ خطری ندارد، در صورتی که استفاده از ویتامین ای در مقادیر بالا، می تواند مشکل ساز باشد. بتاکاروتن تنها زمانی که نیاز باشد به ویتامین ای تبدیل می شود و نه در نواقعی که نیازی نمی باشد. اگر بیش از حد از بتاکاروتن استفاده کنید، از بدن دفع می شود. تا زمانی که از سبزیجات و میوه ها با رنگ روشن استفاده می کنید، می توانید از دریافت مقادیر بالای بتاکاروتن، مطمئن باشید. آیا مشتاقید بدانید چه فوایدی بتاکاروتن دارد؟ با ما همراه باشید.

بتاکاروتن

13 خاصیت شگفت انگیز بتاکاروتن

1: به بارداری سالم کمک می کند

ویتامین A در حین بارداری می تواند زیاد مصرف شده و مشکل ساز باشد. با این حال، وجود آن در بدن، حین بارداری مهم است. به علت سطح مسمومیت پایین، بتاکاروتن انتخاب خوبی می باشد. ویتامین A در تشکیل صحیح مغز و ریه جنین، نقش مفیدی دارد. خانم های باردار تا 40% و خانم ها در دوران شیردهی تا 90% باید ویتامین A مصرف کنند. برای دریافت این نوع بتاکاروتن، باید بیشتر از غذا های گیاهی استفاده نمایید.

2: تقویت پوست

ویتامین آ، به آب رسانی پوست و محافظت از آن در برابر اشعه فرابنفش کمک می کند. در بهبود افتاب سوختگی موثر است. ویتامین A نمی تواند مانند ضد آفتاب عمل کند، اما نفوذ نور آفتاب به درون پوست را کاهش می دهد.

3: تقویت بینایی

با افزایش سن، میزان اکسیداسیون در چشم بالا رفته و میزان بینایی و ورود نور به چشم، کاهش می یابد. بیماری ماکولا چشم، اگر درمان نشود می تواند به نابینایی منجر گردد. بتاکاروتن و خانواده آن میان کاروتینوئید ها، از پیشرفت کاهش بینایی جلوگیری کرده و برای سال های سال، بینایی شما را حفظ می کنند. بتاکاروتن برای، با دیگر عناصر چون زینک، ویتامین سی و ویتامین ای ترکیب می شود تا بیشترین اثر را بر افزایش بینایی داشته باشد.

بتاکاروتن به سلامت ریه ها کمک کرده و علائم بیماری هایی مانند آسم را بهبود می بخشد. افرادی که از میوه ها و سبزیجات سرشار از بتاکاروتن و همچنین از مرکبات حاوی بیوفلاونوئید ها استفاده می کنند از علائم ذیل سهم کمتری دارند:

  • ترشحات درون ریه ها
  • تعداد حمله های آسم
  • تنگی نفس
  • خس خس سینه

5: کاهش بیماری های قلبی

تحقیقات نشان داده اند، استفاده از رژیم غذایی سرشار از ویتامین ای، ویتامین سی و بتاکاروتن، ریسک ابتلا به بیماری های قلبی مانند بیماری شریان های کرونری را کاهش می دهد. این بیماری ها، به علت انسداد عروق خونی و افزایش فشار خون و ریسک سکته، رخ می دهند.

6: پیشگیری از سرطان

ویتامین های آنتی اکسیدانی، به علت کاهش اکسیدان ها و جهش های ناخواسته سلول ها، همواره نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند. در مواردی، بتاکاروتن رشد سلول های در شرف سرطان را، کند کرده و باعث می شود سیستم ایمنی آن ها را از بین ببرد.

7: تقویت مغز

با افزایش سن، مقداری از هوشیاری مغز کم می شود که این موضوع می تواند جنبه منفی بر روی کیفیت زندگی داشته باشد. در افراد مستعد، بیماری های آلزایمر و پارکینسون همراه با فشاری که آسیب های زیاد اکسیداتیو وارد می کنند، به وجود می آیند. بتاکاروتن، از مغز در برابر آسیب های اکسیداتیو محافظت کرده و از زوال عقل و کاهش هوشیاری جلوگیری می کند.

8: پیشگیری از دیابت

دیابت نوع دو، به دلیل عادت های نادرست در زندگی، اختلال کارکرد انسولین و کاهش حساسیت به انسولین به وجود می آید. اعتقاد بر این است که التهاب و فرسایش نقش مهمی در ابتلا به دیابت ایفا می کنند، چون بر روی سلول های لوزالمعده که انسولین ترشح می کنند، تاثیر گذار هستند. علاوه بر میوه ها و سبزیجات با شاخص گلایسمیک پایین، بتاکاروتن نیز ریسک کاهش حساسیت انسولین را پایین می آورد. اشخاص مبتلا به دیابت، باید انتخاب های بهتری در کربوهدرات ها، داشته باشند.

بتاکاروتن هویج

9: جلوگیری از شوره سر و دیگر مشکلات مو

کمبود ویتامین A و بتاکاروتن، موجب خشکی پوست سر و افزایش احتمال پدیدار شدن شوره ها می گردد. این کمبود، باعث خشک و بی حالت شدن مو ها نیز می شود. بتاکاروتن با افزایش آب رسانی به پوست سر، از شوره سر و خشکی جلوگیری می کند.

10: بهبود علائم اسکلودرما

اسکلودرما یک بیماری خود ایمنی پوستی بوده که با سخت شدن پوست پدیدار می گردد. یکی از مشکلات این بیماری، سطح ویتامین A پایین در خون است که با استفاده از بتاکاروتن به مقدار کافی، مرتفع می گردد. بتاکاروتن این بیماری را درمان نمی کند، اما حالات التهاب مزمن، خشکی و سختی پوست را از بین می برد.

11: کاهش آکنه و لک

آکنه یک وضعیت عذاب آور است که در سراسر دنیا میلیون ها نفر، مخصوصا هنگام بلوغ، آن را تجربه می کنند. ویتامین A با کاهش ترشح سبوم، به بهبود آکنه کمک می کند. سبوم چربی های مترشحه از فولیکول پوست هستند که ترشح بیش از حد آن ها، بر روی فولیکول های پوست سد ایجاد کرده و باعث عفونت های محلی به نام جوش پوستی می شوند. استفاده از بتاکاروتن بر ویتامین A ارجحیت دارد، چرا که بتاکاروتن تنها زمانی به ویتامین A تبدیل می شود که نیاز باشد. این حالت وجود مناسب سطح ویتامین A در خون را تضمین می کند.

12: درمان لوکپلاکی دهان

لوکپلاکی دهان، حالتی است که بیشتر افراد سیگاری یا کسانی که تنباکو را می جوند، با پدیداری تکه های ضخیم سفید بر روی لثه ها یا داخل دهان سمت گونه ها، ایجاد می شود. آن ها در ابتدا ممکن است با برفک دهانی اشتباه گرفته شوند، اما بدخیم هستند و در صورتی که درمان نشوند و شرایط مهیا باشد، می توانند منجر به سرطان دهان شوند. افراد با رژیم غذایی سرشار از بتاکاروتن، گزارش هایی حاکی از بهبود وضعیت را می دهند.

13: افزایش دید در شب

افرادی که اختلال دید در شب دارند، پس از استفاده از ویتامین A یا بتاکاروتن، گزارش بهبود وضعیت را دادند. آن ها موجب تقویت تمرکز نور در شبکیه چشم می شوند که این حالت منجر به افزایش دید می شود.

قرص بتاکاروتن

نتیجه گیری

بتاکاروتن یک پیش ساز ویتامین با ارزش است که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات موجود می باشد. درجه امنیت استفاده از آن بالا بوده و در هیچ کدام از ویتامین محلول در چربی دیده نمی شود. همه اشخاص می توانند از خواص بتاکاروتن، بدون در نظر گرفتن هدفی خاص بهره مند شوند.