آیا می دانستید که انسان ها هزاران سال است که حشرات می خورند؟ بله درست است و امروزه خوردن حشرات واقعاً رایج است. اگر بیرون از ایالات متحده بروید. به تازگی، حشرات به عنوان « مواد پروتئینی نسل آینده » شناخته می شوند، زیرا در اقدام جالبی در فرانسه پاستا با ملخ ها و جیرجیرک ها به فروش رسیده شد. در حال حاضر، حدود دو میلیارد نفر در سراسر جهان یک مجموعه وسیعی از حشرات (خام و پخته) را به طور منظم مصرف می کنند. اگر این موضوع به اندازه کافی برای شما تعجب آور نیست باید بگوییم که به تازگی حدود 1900 گزینه دیگر برای خوردن حشرات در جهان پیدا شده است. در این مقاله از بخش تغذیه دکتر سلام به بررسی خوردن حشرات می پردازیم.

آیا خوردن حشرات واقعاً ایمن است؟

پاسخ کوتاه به هر این سوال این است: بله اگر شما حشرات مخصوص درستی را برای خوردن انتخاب و آماده کنید. پس از خواندن این مقاله، ممکن است دیگر به برخی از حشرات به عنوان یک موجود چندش آور فکر نکنید. بیایید نگاهی به دنیای وحشی بیاندازیم. اگر مجبور باشید که مدت زمان زیادی را در یک بیابان بگذرانید و یا اگر اینکه شما از آن دسته از افرادی بباشیدکه علاقه مند به ماجراجویی های آشپزی باشند این اطلاعات ممکن است واقعاً برایتان مفید باشد.

حشرات خوراکی

خوردن حشرات و تغذیه از حشرات چیست؟

بسیاری از موجودات زنده وجود دارند که از حشرات تغذیه می کنند، مثل پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و بی مهرگان. در بعضی جاها در سرتاسر دنیا، تغذیه از حشرات نیز رایج است. تغذیه از حشرات به چه معنی است؟ تغذیه از حشرات به عنوان مصرف حشرات به عنوان منبع تغذیه توسط انسان ها شناخته می شود.

در ایالات متحده، ما اغلب به رستوران ها سفارش حشرات نمی دهیم یا حتی آن ها را در آشپزخانه خودمان نمی پزیم. با این حال، این درست برعکس چیزی است که در بسیاری از کشورهای دیگر اتفاق می افتد. برخی از کشورها در آن ها خوردن رایج است. مثل چین، برزیل، مکزیک، تایلند و غنا.

گردآوری حشرات خوردنی (حشراتی که می توانید بخورید!)

چه حشراتی را می توانید بخورید؟ همانطور که گفتم، طبق گزارشی که توسط سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل منتشر شده است، در حقیقت حشرات خوردنی هستند. آیا کرم ها قابل خوردن هستند؟ زالو ها چطور؟ احتمالاً از تعداد زیاد حشرات تعجب می کنید. من می توانم تعدا 2000 انتخاب های مربوط به حشرات خوردنی را لیست کنم؛ اما در اینجا فقط به شما لیستی از پرطرفدار ترین ها را ارائه می دهم.

برخی مثال های خاص از حشرات خوردنی:

 • سوسک
 • کرم های خوراکی
 • جیرجیرک
 • ملخ
 • کرم ابریشم
 • حشرات غول پیکر آبی
 • تخم های مورچه که به نام «اسکامولس» یا «خاویار مکزیکی» معروف هستند
 • موریانه
 • نوزاد مگس
 • ملخ های مزرعه
 • خزوک (معمولا در زمان شفیرگی حشره خورده می شود)
 • کرم های بامبو
 • لارو زنبور

از زمانی که تخم مورچه به این فهرست اضافه شده است، شما احتمالاً شگفت زده خواهید شد که آیا می توانید مورچه ها را بخورید و مورچه ها چه مزه ای دارند؟ بله به نظر می رسد که انواع خاصی از مورچه ها در مکان های مختلف دنیا خورده می شوند.

 برای مثال، برخی از برزیلی ها از مورچه های ملکه سرخ شده در شکلات لذت می برند. مصرف کنندگان می گویند که مورچه های ملکه طعم نعناع را دارند. سایر افرادی که مورچه می خورند می گویند که مورچه ها یک طعم ترش مثل طعم مرکبات دارند و یا مزه سرکه می دهند؛ بنابراین طعم مورچه ها، وابسته به انتخاب شما در رابطه با خوردن کدام مورچه مرتبط است.

مزایای خوردن حشرات

آن ها مواد مغذی ضروری مثل پروتئین را تامین می کنند

به طور کلی، حشرات خوردنی مقدار زیادی مواد غذایی از جمله مواد مغذی پر مصرف و کم مصرف دارند. بعضی از حشرات، مانند جیرجیرک ها، دارای منبع پروتئینی بسیار موثری هستند. برای مثال جیرجیرک پودر شده شامل ۸۱ گرم پروتئین تنها در یک فنجان است! در همین حال، یک نمونه از همه پودر ها شامل حدود ۶ گرم پروتئین است.

 حتی زمانی که موضوع در مورد پروتیین باشد، حتی از گوشت گاو نیز مقدار بیشتری پروتئین دارند. ۱۰۰ گرم از جیرجیرک ها در حدود ۲۱ گرم پروتئین دارد، در حالی که مقدار زیادی از گوشت گاو تنها کمی بیشتر از 26 گرم پروتئین دارد. بسیاری از حشرات خوردنی غنی از فیبر نیز هستند که این مورد در مواد غذایی حیوانی مشاهده نمی شود.

خوردن حشرات

نیاز غذایی جهان را برطرف می کند

برخی از مردم بر این باورند که خوردن حشرات راهی برای تامیین پروتئین در آینده است. با افزایش تقاضای غذا در سراسر جهان، حشرات خوردنی به یک منبع ارزان، آسان و قابل جایگزین برای پروتئین تبدیل می شوند.

کاهش آفات گیاهی

به دنبال پروش ملخ در باغ مزرعه ارگانیک خود هستید؟ یکی از بارزترین فواید مصرف حشرات خوراکی این است که راه امنی برای کمک به کاهش آفات گیاهی بدون استفاده از حشره کش های خطرناک است که سلامتی انسان را نیز در خطر می اندازند.

دردسترس بودن حشرات در محیط زیست

این واضح است که زمین مورد نیاز برای پروش حشرات بسیار کوچکتر از مزرعه ای است که برای پرورش منابع پروتئینی بزرگتری مانند گاو نیاز است. همچنین گفته می شود آن چیزی که حشرات برای تولید پروتئین مصرف می کنند بسیار کمتر از بسیاری از منابع غذایی حیوانی می باشد.

به طور خاص، گفته می شود که حشرات برای تولید همان مقدار پروتیینی که گاو تولید می کند، به یک دوازدهم مقدار غذای مصرفی گاو نیاز دارند. حشرات همچنین به حدود نیمی از خوراک مرغ ها و خوک ها نیاز دارند تا مقدار برابر پروتیین را برای مصرف کنندگان تولید کنند. به طور کلی، تغذیه از حشرات به عنوان منبع تغذیه موثر محیطی در نظر گرفته می شود.

موضوعات بحث برانگیز پیرامون خوردن حشرات:

آیا زالو قابل خوردن است؟ آیا شما می توانید کرم های حشره را بخورید؟ کرم های حشره و زالو ها دو نوع حشره هستند که ممکن است در لیست های حشرات خوردنی جای بگیرند اما دلیل خوبی برای فکر کردن وجود دارد. مثل همیشه باید در نظر بگیرید که چه حیواناتی و یا حشراتی که در بشقاب غذای خود پیدا می کنید مصرف می کنید.

کرم های حشره لار و مگس هستند و کرم ها واقعاً موجودات چندش آوری هستند. من در مورد چیزهایی مثل غذا های خراب و فاسد، مدفوع و حتی گوشت انسان صحبت می کنم. پس چه اتفاقی می افتد اگر شما کرم ها را بخورید؟ استفاده از کرم، توسط انسان ها و حیوانات، می تواند منجر به میاسیس به طور خاص در روده شود که در آن لارو مگس در دستگاه گوارش زندگی می کنند و سپس می توانند خود را در اندام های حیاتی دیگر قرار دهند. این یک عفونت انگلی بسیار جدی است که می تواند باعث عفونت های باکتریایی، مسمومیت عفونی و در صورت عدم درمان مرگ مرگ شود.

زالو، همانطور که احتمالاً می دانید، تمایل به مصرف خون انسان دارد. بعضی از دستورالعمل های بقایی به شما خواهند گفت که چگونه زالو را در یک پاستا ریخته و آن را سرخ کنید، اما من توصیه نمی کنم که غذاهای حاوی زالو را مصرف کنید.

مقایسه طعم حشرات خوردنی

یکی از پرسش های اصلی که اکثر مردم در مورد حشرات خوردنی دارند، موارد زیر است: حشرات چه مزه ای دارند؟ در اینجا لیست بسیار جالبی از مقایسه های چشایی از دانشگاه نبراسکا به دست آمده است.

 • کرم خنجری سرخ شده = تخم گل آفتابگردان
 • موریانه ها خام = آناناس
 • نوزاد حشرات درخت نخل = مغز استخوان گاو
 • ملخ های سرخ شده = ساردین
 • سوسک غواصی = صدف
 • یک آخوندک (که روی آتش سرخ شده باشد) = میگو و قارچ خام
 • مورچه های سرخ شده= گوشت خشک شده گاو
 • شفیره سرخ شده= چیپس یا پوره سیب زمینی
 • نوزاد زنبور سرخ شده = ماهی دودی یا صدف
 • عنکبوت های سرخ شده = آجیل

خطرات، اثرات جانبی و اقدامات احتیاطی برای حشرات خوردنی

من فقط خوردن حشرات خوراکی فهرست شده در انجیل را توصیه می کنم و فقط آن ها را به صورت پخته می خورم. اگر می خواهید حشرات دیگر را امتحان کنید، مطمئن شوید که کاملاً برای خوردن ایمن هستند و همچنین مطمئن شوید که آن ها را درست آماده می کنید.

شما هرگز نباید حشراتی را بخورید که به رنگ روشن هستند چون رنگ آن ها تقریباً همیشه هشدار دهنده است که آن ها سمی می باشند. هرگز حشراتی که ناقل بیماری هستند مثل کنه، پشه و مگس را مصرف نکنید. شما نباید حشرات پشمالو را بخورید چون ممکن است در خز خود نیش پنهان شده ای داشته باشند. شما همچنین باید از هر گونه حشراتی که می دانید ممکن است گاز یا نیش داشته باشند و یا بوی بسیار قوی داشته باشند خودداری کنید.

چند کرم در لیست حشرات خوردنی قرار دارند، اما ممکن است هنوز از یک کرم معمولی شگفت زده شوید. من درباره کرم خاکی حرف می زنم. پس می توانید کرم های خاکی بخورید؟ منابع می گویند که شما می توانید کرم های خاکی را در وضعیت اضطراری مصرف کنید، اما مطمئن شوید که آن ها را به خوبی بپزید و خطر ابتلا به انگل ها را کاهش دهید.

به شدت توصیه می کنم که از کرم های خاکی و کرم های مشابه دوری کنید. داستان های شخصی ترسناکی در این مورد وجود دارد مانند یک مرد جوان که کرم خام را مصرف می کرد و به نوعی انگل مبتلا شد که باعث لال شدن آن فرد شد. در یک داستان مشابه دیگر که در مجله علمی امراض کودکان به ثبت رسید، یک دختر ۱۶ ساله بعد از خوردن تنها یک کرم خاکی دچار یک عفونت انگلی خطرناک شد. علائم وحشت آور او شامل چیزهایی مانند گره های ریوی و اختلالات شدید سیستم خون بود.

اگر شما فردی هستید که به صورت تصادفی حشرات را مصرف می کنید یا علائم بدی بعد از مصرف عمدی داشته باشید، باید فوراً شماره تلفن ۲۴ ساعته را برای کنترل مسمومیت در ایالات متحده بگیرید: 1222-222-800-1. اگر خارج از ایالات متحده هستید، با مرکز کنترل مسمومیت محلی یا ملی خود تماس بگیرید.

خوردن حشرات زنده

روش مصرف حشرات خوردنی + دستور پخت

بسیاری از حشرات خوردنی می توانند به صورت خام مصرف شوند، اما هر کسی که حشره خورده باشد و یا در مورد خوردن حشرات اطلاعات داشته باشد، توصیه می کند که همیشه حشرات خوراکی خود را بپزید. شما می توانید حشرات را بجوشانید یا دود کنید. برای مثال در (مکزیک) ملخ ها معمولاً در روغن زیتون سرخ شده و به آن لیمو ترش و نمک زده می شوند.

پختن حشرات خوراکی نه تنها آن ها را ایمن تر برای خوردن می سازد، بلکه هضم آن ها را نیز راحت تر می کند و باعث می شود که به ذائقه بیشتر مردم خوش آیند به نظر برسد. جدا کردن هر گونه بال یا پا قبل از پخت نیز یک توصیه درست آشپزی است. همچنین سوراخ کردن حشرات خوردنی که هنوز زنده هستند و نه آن هایی که قبلاً مرده اند می تواند یک ایده خوب باشد. فریز کردن و یا پختن آن ها توسط خودتان بهترین راه برای نابود کردن آن ها است.

شما همچنین باید نسبت به غذای مصرفی حشرات قبل از پخته شدن برای خوردن توجه داشته باشید. شما قطعاً هیچ گونه حشره ای که به تازگی در حال جویدن برخی از گیاهان حشره کش هستند مصرف نخواهید کرد، زیرا به این معنی است که این سموم را هم مصرف خواهید کرد. متخصصان توصیه می کنند که حشرات خوراکی را در مقادیر محدودی «به اندازه« جمع آوری کنند. این روزها ممکن است یک منبع تجاری که حشرات را برای خوردن پروش می دهند پیدا کنید.

سوسک ها و دیگر حشرات با پوسته بیرونی سفت معمولا حاوی انگل هستند. سوسک ها هنوز هم جزو لیست حشرات خوردنی هستند، زیرا متخصصان می گویند که تا زمانی که شما برای اولین بار آن ها را می پزید می کنید، آن ها سالم هستند.

حشرات خوراکی تاریخچه و واقعیات جالب

دانشمند یونانی و فیلسوف ارسطو در مورد پروش خزوک های خوش مزه نوشته بودند. جان باپتیست گفته است که برای زنده ماندن در بیابان شما به یک برنامه غذایی شامل ملخ و عسل نیاز خواهید داشت. کشورهای اروپایی غذاهای سنتی دارند که حاوی حشرات هستند مثل پنیر ایتالیایی (مارزوکازو).

برخی از حشرات به صورت لارو یا شفیره خورده می شوند در حالی که برخی دیگر به صورت بالغ مصرف می شوند. اخیرا در علم حشره شناسی کشف شده است که ملخ ها در گوشه دهان خود دارای بزاق هستند. ملخ های مزرعه و ملخ های معمولی با یکدیگر در ارتباط هستند بنابراین تعجب آور نیست که این دو حشرات کاملاً شبیه هم هستند.

ملخ های مزرعه و ملخ های معمولی هر دو به عنوان موجودات گیاه خوار طبقه بندی می شوند. یک ملخ می تواند در روز اندازه وزنش گیاه بخورد. چه موجوداتی ملخ را شکار می کنند؟ شکارچیان ملخ شامل عنکبوت ها، پرندگان، مارها و جوندگان هستند. جیرجیرک ها همه چیز خوار هستند، به این معنی که هم گیاه و هم گوشت می خورند. ملخ های معمولی، ملخ های مزرعه و جیرجیرک ها به یک گروه از حشرات مربوط می شوند که با نام راست باله ها شناخته می شوند.

نتیجه گیری

آیا اطلاعات شما در رابطه با مصرف حشرات توسط انسان ها افزایش یافت؟ امیدوارم که این طور باشد! آیا فکر می کنید که من پیشنهاد می کنم که به نزدیک ترین مزرعه به خوتان بروید و تعدادی جیرجیرک جمع کرده و برای شام آماده کنید؟ نه اما من می خواستم به شما اجازه بدهم که اطلاعاتی را در مورد نکات مثبت و منفی خوردن حشرات پیدا کنید. همچنین می خواستم به شما اجازه بدهم که حشرات را که شخصاً حاضر به خوردن بودم، بشناسید.

اگر می خواهید حشرات را مصرف کنید، مطمئن شوید که حشرات در واقع خوردنی هستند و مطمئن شوید که آن را به طور کامل بپزید. می دانم که بسیاری از منابع به شما خواهند گفت که می توانید حشرات خام بخورید، اما به خاطر سلامتی کوتاه مدت و طولانی مدت خود، باید همیشه حشرات خوردنی را قبل از مصرف بپزید.