چگونه یک مهد کودک خوب برای کودکم انتخاب کنم؟ تنها گذاشتن کودک کار آسانی نیست. هیچ پرستاری برای فرزند دلبندتان کافی به نظر نمی رسد. هیچ وقت از هیچ کس انتظار نداشته باشید که به خوبی خودتان از فرزندتان مراقبت کند، حتی از همسر خود این انتظار را نداشته باشید. اگر شخص نزدیکی دارید که حاضر است هر از گاهی مراقب فرزندتان باشد، باید بگویم که به اندازه کافی خوش شانس هستید. اما من وقتی احساس خوشحالی کردم که به مهد کودک مراجعه کردم. چرا با وجود این همه انتخاب های دیگر من کودکم را به مهد کودک بردم؟ داستان این قضیه به چند وقت پیش بر می گردد. اکنون اگر دنبال مهد کودکی برای کودک خود هستید در این جا و در بخش سلامت کودک دکتر سلام نکاتی را یادآور می شویم که باید قبل از ثبت نام او در مهد کودک به آن ها توجه کنید.

جای خالی در مهد کودک

مطمئن شوید که مهد کودکی که مد نظر دارید جای خالی دارد. خیلی از امکانات و خدمات مهد کودک ها برای تعداد محدودی از کودکان در نظر گرفته شده اند. به همین خاطر باید مطمئن شوید که جای خالی برای کودک شما وجود دارد و او از توجه و امکانات لازم برخوردار است.

مهد کودک

دستمزد و هزینه مهد کودک

پول مسئله مهمی است! در مهد کودک هم نقشی اساسی ایفا می کند. اما جدای از شوخی باید این مسئله را هم در نظر بگیرید. اگر هزینه مهد کودک بیش از بودجه شما است بهتر است به انتخاب دیگری فکر کنید.

زمان بندی

باید چک کنید که آیا برنامه مراقبت از کودک با ساعات کاری شما هماهنگ است یا خیر. یا باید برنامه کاری خود را با توجه به برنامه مهد کودک در نظر بگیرید یا باید دنبال جای دیگری باشید که از نظر زمان با کار شما هماهنگ باشد. مثلا برخی از مهد کودک ها روزهای پنج شنبه باز نیستند. به برنامه کاری آن ها توجه کنید. به علاوه هزینه هم ممکن است با توجه به ساعات کاری متفاوت باشد. پس چک کنید که اگر بخواهید زمان ارائه این خدمات را با برنامه خود هماهنگ کنید، هزینه آن به چه صورت خواهد بود.

مشورت و تحقیق

آیا هیچ یک از آشنایانتان فرزندشان را در این مهد کودک ثبت نام کرده اند؟ آیا آن ها این مهد کودک را به شما پیشنهاد کردند؟ اگر کسی را نمی شناسید، از مسئولان مهد کودک بخواهید که شماره تماس برخی از والدینی که فرزندشان را آن جا ثبت نام کرده اند را در اختیار شما قرار دهند. این که با پدر و مادرانی که فرزندشان در آن جا بوده و تجربه دارند مشورت کنید خیلی تاثیر گذار است.

دسترسی به CCTV (سیستم تصاویر مدار بسته) در مهد کودک مورد نظر

بسیاری از مهد کودک ها برای بالا بردن سطح امنیت به این دوربین ها مجهز شده اند. می توانید هنگامی که سر کارید همزمان به کودک خود هم نگاهی بیندازید.

برنامه

مهد کودک ها هم برای درگیر کردن بچه ها و سرگرم کردنشان برنامه خاص خودشان را دارند. امروزه مهد کودک ها برای هر کودکی با توجه به سنش برنامه خاصی دارند و حتی برای اطفال هم برنامه های خاصی در نظر گرفته اند.

استانداردهای یک مهد کودک

برنامه های طولانی مدت مهد کودک

در بعضی از مهد کودک ها علاوه بر بازی، به کودک درس هم میدهند. این کار باعث می شود که بعدا برای ثبت نام فرزندتان در مدرسه مشکلی نداشته باشید.

شرایط و قوانین

بهتر است که همیشه شرایط و قوانین را مطالعه کنید تا بعدا سورپرایز نشوید!

وجود تخت خواب کودک در مهد کودک

بسیاری از مهد کودک ها برای کودکان تخت خواب دارند. بعضی وقت ها با توجه به برنامه خواب کودکان آن ها را می خوابانند. مطمئن شوید که بهداشت را در آن جا رعایت می کنند.

تغییر در برنامه

ممکن است بعدها بخواهید زمان بردن کودک به مهد کودک را تغییر دهید. چک کنید که چگونه این کار را میتوان انجام داد و آیا هزینه اضافه ای را باید تقبل کنید یا نه. چون باید در ساعتی که می خواهید بچه را به مهد کودک ببرید پرستاران و مراقبان وقت آزاد برای کودک شما داشته باشند.

ورود زودتر/ خروج دیرتر

خیلی از مهد کودک ها برای ورود زودتر و خروج دیرتر هزینه ای اضافی در نظر گرفته اند. ببینید آیا به آن احتیاج دارید یا نه.

تایید کارمندان و پرستاران مهد کودک

شما دارید به یک غریبه اعتماد می کنید و کودکتان را به او می سپارید. می توانید برای اطمینان خاطر، درباره آن ها و سابقه شان سوال بپرسید.

تعویض پوشک

ببینید هر چند ساعت یک بار پوشک کودک را عوض می کنند. اگر پوشک کودک را به موقع عوض نکنند، کودک دچار جوش و عفونت می شود.

برنامه تمیز کردن

بسیاری از مهد کودک ها در آخر روز تجهیزات خود را تمیز می کنند. تمیز کاری اساسی را هم آخر هفته انجام میدهند. حتما برنامه تمیز کردن را چک کنید چون در صورت عدم تمیز کاری درست، کودکتان مریض خواهد شد.

ویژگی های مهد کودک

مراقبت از کودک بیمار در مهد کودک

وقتی کودک در ارتباط با دنیای بیرون قرار میگیرد در معرض سرما خوردن قرار میگیرد، این گونه سیستم ایمنی بدن کودک قوی می شود. هر چه قدر هم تلاش کنید و از کودکتان مراقبت کنید، او هر از گاهی مریض خواهد شد. وقتی کودک تب کرده و حتی مریضی بدتری دارد، ممکن است سر کار باشید. باید امکانات مهد کودک به گونه ای باشد که از کودکی که بیمار شده به درستی مراقبت شود. به علاوه ببینید از کودک بیمار چگونه مراقبت می شود که سایر کودکان هم به بیماری او مبتلا نشوند.

گزارش روزانه

بعضی از مهد کودک ها میزان غذای مصرف شده توسط کودک، پوشک های عوض شده و میزان خواب کودک را ثبت می کنند. ببینید چگونه این کار را انجام می دهند و چگونه می توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید.