یبوست یک عارضه ی گوارشی می باشد که باعث کند شدن و سخت شدن دفع در افراد می شود. وقتی حرکات روده به درستی صورت نگیرد و یا تعداد حرکات نامنظم و از حالت طبیعی کمتر باشد، یبوست پدید می آید. میانگین زمان حرکت روده ای در افراد مختلف متفاوت است. فردی ممکن است سه بار در روز دفع داشته باشد و شخص دیگر شاید دو بار در هفته عمل دفع را انجام دهد. اما در صورتی که انسان در طول 3 روز دفع انجام ندهد می توان گفت به عارضه یبوست مبتلاست و باید به طور جدی در صدد تشخیص و رفع علل احتمالی و در پی آن بهبود این عارضه برآید. با این وجود چنانچه یبوست همچنان وجود داشته باشد و هر از گاهی اتفاق بیفتد درمان این اختلال با استفاده از داروی گیاهی سی لاکس که در رفع این عارضه بسیار مفید و موثر می باشد روند دفع را بهبود می بخشد.

علائم و روش تشخیص یبوست :

اصلی ترین نشانه بروز یبوست در افراد دفع کمتر از دو بار در هفته و سختی در مدفوع کردن می باشد. درد و تورم در ناحیه شکم و بروز حالت تهوع نیز از دیگر علائم بروز یبوست در افراد می باشد.

برای تشخیص این عارضه بیشتر مردم به آزمایش خاصی نیاز ندارند و دفع غیر طبیعی بیانگر این حالت می باشد. اما تعداد کمی از بیماران که با مشکلات جدی روبه رو شده اند و یا دوره یبوست آن ها بیش از 2 هفته شده، باید برای آزمایش به پزشک مراجعه کنند تا منبع اصلی بیماری شناخته و درمان شود. در صورتی که یبوست به دلیل سرطان کولون باشد، شناسایی زودهنگام و درمان آن بسیار ضروری است.

آشنایی با قرص سی لاکس (C-Lax) :

قرص سی لاکس دارای اثرات مسهل و ملین است و به منظور رفع یبوست های گاه و بی گاه ناشی از ضعف اعمال روده بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. قرص سی لاکس به تخلیه روده کمک و باعث جلوگیری از تنبلی آن می شود. این محصول از شرکت دینه با افزایش تحریکات روده سبب بهبود عارضه یبوست و تسهیل در دفع می شود.

چه افرادی باید از قرص سی لاکس استفاده کنند :

قرص سی لاکس مجتمع صنایع دینه ایران یک داروی گیاهی و حاوی برگ و عصاره گیاه سنا و اسانس رازیانه می باشد که برای درمان کوتاه مدت یبوست مورد استفاده قرار می گیرد و موجب تحریک روده و پیشگیری از تنبلی آن می شود. هرچند که این قرص برای درمان یبوست بسیار مفید است اما در صورت مصرف مداوم آن، کارکرد منظم روده ها وابسته به وجود سنا می شود، پس باید از این فرآورده طبیعی تا زمانی که روده ، به حالت عادی باز می گردد، استفاده گردد و روده در انجام اعمال طبیعی و منظم خود دچار وابستگی به عوامل محرک خارجی نگردد.

مکانیزم اثر قرص سی لاکس :

قرص سی لاکس دارای 550 میلی گرم برگ سنای غنی شده با عصاره (معـادل 15 ميلـي گـرم ســــنوزيد B )  و 3 میلی گرم اسانس میوه رازیانه است.

آزمایش های صورت گرفته نشان می دهد كه سنوزيدهاي A,B توسط باكتريهاي روده بزرگ متابوليز شده ، ‌تبديل به مشتقات فعال  Rhein-anthrone مي شوند . اين تركيبات باعث تحريك و افزايش حركات پريستالتيك روده و در نتيجه كاهش جذب آب و الكتروليتها می گردد و همچنين ترشح مايعات در روده بزرگ را از طريق تحريك ترشح كلرايد فعال و در نتیجه افزایش آب و الکترولیت محتویات روده افزايش مي دهند . به این ترتیب حرکات دودی دستگاه گوارش افزایش و زمان جذب مایعات به دلیل عبور سریع محتویات روده کاهش می یابد. مواد موثره اسانس رازیانه به دلیل داشتن اثرات آنتي اسپاسموديك، مانع ايجاد درد و كرامپ ناشي از مصرف سنا مي گردند .

نحوه مصرف قرص سی لاکس :

باید توجه داشته باشید که همه داروها طبق نظر و دستور پرشک مصرف شود.

به طور کلی مصرف این قرص به عنوان ملین برای بزرگسالان از 12 سال به بالا روزانه 1 تا 2 قرص و برای کودکان بین 10 تا 12 سال، 1 قرص قبل از خواب به همراه یک لیوان آب توصیه می شود.

قابل ذکر است که برای درمان یبوست درکودکان کمتر از 10 سال، شربت سی لاکس باید مورد استفاده قرار گیرد. سالمندان نیز باید با نصف دوز معمول، درمان با سی لاکس را آغاز نمایند.

در صورتیکه قرص سی لاکس به منظور تخلیه روده و بعنوان مسهل استفاده شود، بهتر است 2 تا 3 عدد قرص با هم قبل از خواب به همراه یک لیوان آب مصرف گردد.

موارد منع مصرف سی لاکس :

افرادی که دچار خون ریزی رکتوم، دردهای شکمی با منشاء ناشناخته، انسداد روده و بیماری آپاندیسیت می باشند از مصرف این قرص خودداری کنند. هم چنین استفاده طولانی مدت از این قرص و وابستگی به آن باعث اختلال در مکانیزم طبیعی دفع بدن خواهد شد.

قرص سی لاکس در زمان بارداری به دلیل افزایش فشار به رحم و احتمال سقط، و نیز در زمان شیردهی به دلیل امکان ترشح مشتقات آنتراکینون در شیر مادر و بروز اسهال در نوزاد توصیه نمی شود.

یبوست,درمان یبوست,علائم یبوست

عوارض مصرف قرص سی لاکس :

این محصول از شرکت دینه به دلیل طبیعی و گیاهی بودن دارای کمترین عوارض جانبی می باشد و در مقایسه با داروهای شیمیایی اثر بخشی بالای آن در طی بیش از 25 سال به اثبات رسیده است.

با این حال به برخی از عوارض جانبی مصرف سی لاکس اشاره می کنیم.

 • در برخی از افراد پس از مصرف این قرص رنگ ادرار قهوه ای می شود اما این موضوع جای نگرانی ندارد و چند روز بعد از قطع دارو، رنگ ادرار به حالت طبیعی باز خواهد گشت.
 • در برخی افراد ممکن است موجب ایجاد درد و اسپاسم در ناحیه شکم شود که در این صورت برای رفع آن می توان از گرایپ واتر دینه استفاده شود.

تداخل دارویی قرص سی لاکس با سایر داروها :

مصرف فرآورده های حاوی سنا با گلیکوزیدهای قلبی دیژیتال و ضد آریتمی ها، تداخل دارد.

دانستنی ها مهم درباره مصرف قرص سی لاکس :

 • اثر این قرص پس از 8 الی 10 ساعت در بدن ظاهر می شود به همین دلیل بهترین زمان برای مصرف قرص سی لاکس قبل از خواب می باشد.
 • به منظور دفع راحت تر مواد زائد از بدن و تسریع اثر بخشی این قرص گیاهی، هر روز حداقل 6 تا 8 لیوان آب مصرف کنید. این کار باعث نرمی مدفوع و راحت تر شدن دفع می گردد.
 • اگر همزمان با یبوست به عارضه های دیگری مانند استفراغ و تهوع نیز مبتلا هستید، قبل از مصرف قرص سی لاکس با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.
 • دارو را مطابق با دستور و تجویز پزشک مصرف کنید و از استفاده خودسرانه قرص خودداری کنید.
 • در زمان استفاده از قرص سی لاکس از مصرف دیگر مسهل ها اجتناب کنید.
 • افراد کهنسال ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به تاثیر مصرف این دارو نشان دهند. بنابراین بهتر است درمان را با دوز پایین تری از دارو آغاز نمایند.
 • برای کودکان زیر ده سال از شربت سی لاکس استفاده شود.
 • از آنجایی که مصرف طولانی مدت سی لاکس و سایر ملین های محرک باعث ایجاد وابستگی عمل روده ها به یک عامل تحریک
 • کننده ی خارجی و بطور خاص ماده موثره گیاه سنا درقرص سی لاکس می گردد، توصیه می شود عامل اصلی و علت بروز یبوست با جدیت پی گیری گردد و در نهایت مصرف مایعات کافی، غذاهای حاوی فیبر بالا و تحرک و فعالیت فیزیکی کافی در برنامه روزانه گنجانده شود تا عامل اصلی ایجاد یبوست بطور کامل از سیستم گوارش حذف گردد.