جوش های سرسفید شکل خفیف تری از آکنه هستند که برآمدگی  های کوچک و سفیدی هستند که بر روی سطح پوست شما شکل می گیرند. کنترل جوش های سرسفید ممکن است که نا امیدکننده باشد زیرا به نظر می رسد که بدون هیچ دلیلی بر روی پوست ظاهر می­شوند. خوشبختانه، محصولات مراقبت از پوستی وجود دارند که نه تنها می توانید از آن ها برای رهایی از شر جوش های سرسفید استفاده کنید، بلکه می­توانید از ایجاد دوباره آن  ها در آینده نیز جلوگیری کنید. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی جوش های سرسفید می پردازیم.

چرا جوش های سرسفید ایجاد می ­شوند؟

جوش های سرسفید می توانند در هر بخشی از بدن ظاهر شوند، اما عموما در مناطقی بر روی صورت، از جمله بینی، چانه و لب  ها پدیدار می شوند. آن  ها همچنین می توانند بر روی گردن، شانه  ها، سینه و پشت نیز رشد کنند.

جوش های سر سفید -00

جوش های سرسفید توسط منافذ مسدود شده ایجاد می شوند. شکاف  های کوچکی در پوست شما وجود دارند که چربی و عرق از آن ها عبور می کنند. وقتی یک حفره توسط چربی، سلول  های مرده پوست و یا چیزهای دیگر مسدود می­شود، می تواند منجر به تشکیل برآمدگی های کوچکی به نام کومدون شود.

اگر کومدون با لایه  ای از پوست پوشانده شود، سفید به نظر می رسد و به عنوان جوش سرسفید شناخته می شود. از طرف دیگر، اگر کومدون باز باشد، اکسیداسیون آن را به رنگ سیاه تبدیل می کند و یک جوش سرسیاه ایجاد می کند.

عده ای بر این باروند که ژنتیک یک عامل خطر مهم برای آکنه و جوش های سرسفید است. علاوه بر این، مقدار زیاد استرس، تغییرات هورمونی و بهداشت ضعیف نیز می تواند به ایجاد جوش های سرسفید کمک کند.

از شر جوش های سرسفید روی بینی خلاص شوید

بر کسی پوشیده نیست که بینی مستعد جوش های سرسفید است. وقتی نوبت خلاص شدن از شر جوش های سرسفید روی بینی می­رسد، به دنبال محصولاتی بگردید که هم ملایم باشند و هم حاوی ترکیباتی با کیفیت ثابت شده برای کمک به آکنه باشند.

به عنوان مثال، اسید گلیکولیک دارای ویژگی  لایه برداری بالایی است که می تواند خطر انسداد منافذ را کاهش دهد، همچنین سالیسیلیک اسید می تواند به تنظیم ساخت سلول  های مرده پوست کمک کند.

از شر جوش های سرسفید روی چانه خلاص شوید

هر بار که چانه خود را لمس می کنید ممکن است که سهوا کثیفی و چربی را گسترش دهید. این یک حرکت روزمره برای بسیاری از مردم است و در نتیجه ایجاد جوش های سرسفید بر روی چانه بسیار رایج است.

جوش های سر سفید -3

محصولات حاوی بنزیل پراکسید می تواند در مدیریت آسیب  های پوستی در ناحیه چانه موثر باشد، همچنین می توان مشمع های زخم کوچک را برای توقف جوش های سرسفید کوچک و قبل از این که شانس تبدیل شدن به یک جوش بزرگ  تر را داشته باشند، استفاده کرد.

از شر جوش های سرسفید در اطراف دهان خود خلاص شوید

پوست اطراف دهان نیز به شدت مستعد جوش های سرسفید است. پس باید از محصولات مراقبتی ویژه مخصوص این مناطق استفاده کنید.

 روش های پیش  گیری معمول

در حالی که محصولات زیادی وجود دارند که می توانند به حذف جوش های سرسفید کمک کنند، اما به طور ایده  آل باید در وهله اول از ایجاد آن ها جلوگیری کنید. این یک روش ساده برای کمک به پیش  گیری از گسترش جوش های سرسفید است.

مرحله ۱: استفاده از محصولات آرایشی غیر کومدون ساز

برخی از محصولات مراقبت از پوست حاوی چربی هستند که می تواند حفرات را مسدود کرده و سبب بروز جوش شوند. محصولات زیبایی فعلی خود را بررسی کنید و شروع به خرید محصولات غیر کومدون سازی کنید که به طور خاص برای عدم انسداد منافذ طراحی شده اند.

مرحله ۲: شستن صورت، دو بار در روز و به وسیله یک تمیز کننده ملایم

شستن صورت به وسیله یک تمیز کننده ملایم، به پاک کردن چربی و کثیفی از سطح پوست تان کمک می کند و خطر انسداد منافذ را کاهش می دهد.

مرحله ۳: لایه برداری، یک یا دو بار در هفته

لایه برداری پوست، سلول  های مرده پوست را از بین می برد و رشد سلول  های جدید را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید که از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید، چون سایش شدید می تواند پوست را تحریک کند.

جوش های سر سفید -11

مرحله ۴: استفاده از ماسک صورت، یک  بار در هفته

ماسک  های صورت به حذف ناخالصی  ها، دفع چربی اضافی و هیدراته شدن پوست کمک می کنند. ماسک صورت می تواند کاملا بر روی پوست جذب شود، بنابراین استفاده تان را به هفته  ای یک  بار محدود کنید.

نتییجه گیری

در بازار ده  ها محصول وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا از شر جوش های سرسفید خلاص شوید. ترکیبات فعالی مانند بنزویل پروکسید، سالیسیلیک اسید و اسید گلیکولیک می توانند به از بین بردن چربی ها و کثیفی ها کمک کنند و پوست شما را تمیز و تازه نگه دارند.

یک روش پیشگیرانه برای مراقبت از پوست، خرید یک تمیز کننده ملایم و غیر کومدون ساز است. به علاوه استفاده از لایه بردار می تواند در جلوگیری از ایجاد جوش های سرسفید بسیار موثر باشد.

با یک متخصص پوست صحبت کنید

در حالی که محصولات ضد جوش های سرسفید می توانند به شما در مدیریت آن ها کمک کنند، اما این محصولات تا جایی کاربرد دارند. اگر برخی از محصولات ضد ایجاد جوش را امتحان کرده اید و هنوز از پوست خود ناراضی هستید، ممکن است زمان کمک گرفتن از یک متخصص حرفه ای باشد.