چگونه میتوان زانو ها و آرنج های تیره را درمان کرد؟ قبل از این که شروع کنیم، مهم است که به خاطر داشته باشیم که برای اغلب افراد، وجود یک لایه تیره تر از پوست برروی زانوها و آرنج کاملا طبیعی و مشخصه ی طبیعی رنگ دانه های پوست است. برای برخی دیگر، این مناطق تاریک ممکن است نتیجه عادات، سبک زندگی و یا حتی داروهای خاص باشند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی زانو ها و آرنج های تیره و خاکستری می پردازیم. خبر خوب این است که مهم نیست که چه چیزی باعث تیرگی زانو و آرنج شما می شود – اگر آن ها را دوست ندارید، مجبور نیستید با آن ها زندگی کنید. راه حل های بسیاری برای رفع آن ها وجود دارند؛ از درمان های حرفه ای بالینی گرفته تا درمان های خانگی که خودتان می توانید انجام دهید.

چه چیزی باعث ایجاد زانو ها و آرنج های تیره می شود؟

در عمیق ترین بخش پوست ما، یک نوع سلول به نام “ملانوسیت” وجود دارد که همگی آن ها را داریم. این سلول های تولید کننده رنگ هستند که رنگ طبیعی پوست ما را تعیین می کنند. افراد با پوست تیره و روشن در واقع تعداد ملانوسیت برابری دارند، اما افراد تیره پوست دارای ملانوسیت های فعال و تولیدکننده تری هستند. این سلول های ملانوسیت به طور طبیعی برای تولید رنگدانه های ملانین، توسط اشعه UV تحریک می شوند که به همین دلیل است که نور خورشید باعث می شود پوست ما تیره تر شود.

زانو ها و آرنج های تیره

اکنون احتمالا شگفت زده خواهید شد اگر بفهمید که چرا ملانوسیت ها بر روی زانو و آرنج شما تاثیر بیشتری می ­گذارند. پوست روی زانوها و آرنج های ما کمی متفاوت تر از پوست صاف روی ساعد، ران و دیگر مناطق است. زانوها و آرنج های ما به طور طبیعی پوست اضافی دارند که به منظور خم کردن و انعطاف در زمانی که مفاصل ما خم می شوند، به کار می­روند. وقتی که دست یا پا کشیده می­شود، به طور طبیعی پوست موجود در اطراف زانوها و آرنج های ما جمع می­شود و باعث می شود که پوست این مناطق تیره تر و ضخیم تر به نظر برسد  و در نتیجه زانو ها و آرنج های تیره به وجود می آیند.

ویژگی طبیعی دیگر پوست انسان این است که به طور طبیعی و به وسیله ضخیم تر شدن و سخت تر شدن در هنگامی که در تماس، اصطکاک یا فشار قرار دارد، از خود محافظت می کند. تمام روز به میز خود تکیه زده اید؟ پس شانس خوبی وجود دارد که پوست روی آرنج شما به طور طبیعی ضخیم تر و زمخت تر از پوست اطراف باشد. همچنین ممکن است به طور بالقوه دارای سلول های مرده و بی رنگ پوست در این مناطق باشید.

این مشکل زمانی حادتر می شود که بفهمیم، زانوها و آرنج های ما تعداد سلول های تولید چربی برابری در مقایسه با دیگر مناطق بدن ندارند. این به این معنی است که زانوها و آرنج های ما به طور طبیعی کاهش رطوبت را تجربه می کنند و تمایل دارند که به راحتی خشک شوند.

این پوست خشک به راحتی ساخته می­شود – حتی اگر آرنج ها و زانوها دچار فشار و اصطکاک زیادی نباشند.

راه های درمان زانو ها و آرنج های تیره

چندین راه برای روشن کردن پوست تیره در این نقاط مشکل دار وجود دارد. با این حال، به خاطر داشته باشید که هیچ راه حل دائمی وجود ندارد – ملانوسیت های شما هیچ جایی نمی روند. با این حال، به وسیله درمان منظم، محو و ناپدید شدن مناطق تیره پوست دشوار نیست.

ابتدا برخی از راه حل های بالینی و درمان های پزشکی را بیان خواهیم کرد و سپس به برخی درمان های خانگی می پردازیم که شما می توانید خودتان آن ها را امتحان کنید.

زانو ها و آرنج های تیره

درمان های حرفه ای

درمان های لازم برای مراقبت از پوست باید فقط توسط متخصصین پوست انجام شوند زیرا تاثیر آن ها به شدت به رنگ پوست و درجه رنگ دانه های پوست بستگی دارد.

VI Peel

VI Peel پیل شیمیایی محبوبیست که در بسیاری از کلینیک ها موجود است. این محصول به طور خاص برای مقابله با مناطق هایپرپیگمنتیشن طراحی شده است و ثابت کرده است که نقاط بسیار سرسختی که به درمان های دیگر پاسخ نداده­اند را نیز روشن می­کند.

این محصول برای پوست های روشن و متوسط مناسب تر است و باید با احتیاط بر روی پوست های تیره تر مورد استفاده قرار گیرد.

Melapeel

این پیل شیمیایی متوسط از ترکیبی از اسید لاکتیک، فیتیک، سالیسیلیک و کجیک ساخته می شود و دارای آربوتین و رتینول است. این محصول تولید ملانین را با ممانعت از عملکرد سلول های ملانوسیت تنظیم می کند.

Melapeel  یک پیل محبوب برای پرداختن به مشکل لکه های پوستی روی آرنج و زانوها می باشد. و برای پوست های تیره تر مناسب است.

پیل های TCA

TCA یا تریکلوروآستیک اسید برای درمان انواع مشکلات پوستی بسیار محبوب است، مشکلاتی از جمله تجمع رنگ دانه ها بر روی زانوها و آرنج های تان. زمان بهبودی برای پوست آرنج و زانو می تواند از چند روز تا چند هفته، بسته به نوع پوست، متفاوت باشد.

TCA برای هر نوع پوستی مناسب نیست، پس باید با متخصص مراقبت از پوست تان مشورت کنید تا ببینید آیا این درمان راه حل مناسبی برای شما است یا نه.

 درمان های خانگی زانو ها و آرنج های تیره

درمان های خانگی مخصوص زانو و آرنج به دو دسته تقسیم می شوند:

درمان های خانگی حرفه ای که به قدری راحت هستند که خودتان انجام دهید و درمان های خانگی طبیعی که در گذر زمان آزموده شده اند.

زانو ها و آرنج های تیره

پیل های اسید لاکتیک

پیل های اسید لاکتیک یکی از بهترین پیل های شیمیایی هستند و به منظور استفاده خانگی در دسترس می­باشند. در حالی که به اندازه پیل های حرفه ای آرنج و زانو قدرتمند نیستند، اما می توانند در طول زمان و با چند بار استفاده به نتایج رضایت بخشی بر روی لکه های تیره دست پیدا کنند. برای کسب بهترین نتیجه، شما باید یک اسید لاکتیک با قدرت بین ۴۰ % و ۵۰ % را پیدا کنید. بعد از استفاده از آن، پیل را بین ۷ تا ۸ دقیقه بر روی پوست تان داشته باشید و سپس با آب گرم بشویید.

به یاد داشته باشید که حتی پیل های خانگی نیز می توانند تا چند روز پس از استفاده التهاباتی را ایجاد کنند. باید به منظور کسب بهترین نتیجه این فرآیند را هر دو تا چهار هفته تکرار کنید.

کرم های سفیدکننده و روشن کننده

کرم های روشن کننده و سفید کننده دو کار را با هم انجام می­دهند. هم باعث کاهش رنگ دانه های پوست شده و هم پوست را مرطوب می­کنند. باید کرم های سفید کننده پوستی را پیدا کنید که حاوی اسید کجیک یا اسیدهای آمینه – هیدروکسیل باشند که خاصیت روشن کنندگی طبیعی دارند. همچنین باید از هر چیزی که حاوی جیوه یا هیدروکینون است، که می تواند موجب آسیب به پوست شود، دوری کنید.

استفاده از کرم های روشن کننده برای زانوها و آرنج ها به شدت آسان است، اما کنترل نتایج می تواند دشوار باشد و نیازمند کمی تجربه است. در طول زمان و برای روشن کردن زانوها و آرنجتان به چندین بار استفاده نیاز دارید.

زانو ها و آرنج های تیره

درمان زانو ها و آرنج های تیره با جوش شیرین

جوش شیرین ترکیب شده با شیر، یک روش درمانی خانگی موثر است که برای روشن شدن زانوهای تیره استفاده می شود. یک قاشق سوپ خوری جوش شیرین را با مقدار برابر شیر مخلوط کنید و تا زمانی که به خمیری یک دست تبدیل می­شود، با هم مخلوط کنید. با استفاده از حرکات دایره ای کوچک و به مدت چند دقیقه، مخلوط را بر روی پوست خود بمالید. با این کار، دو نتیجه حاصل می­شود. این کار به لایه برداری سلول های مرده پوست کمک می­کند و به طور ملایمی این ناحیه را سفید می­کند. این فرآیند را هر روز تکرار کنید تا شاهد نتایج خوبی باشید.

لیمو

عصاره طبیعی لیمو غنی از آنتی اکسیدان ها است و به عنوان عامل روشن کننده طبیعی پوست عمل می کند. اسید سیتریک موجود در آب لیمو نیز یک عامل لایه بردار طبیعی است که به حذف سلول های مرده پوست موجود بر روی زانوها و آرنج ها به شما کمک می کند.

به سادگی یک لیمو ترش را برش دهید و عصاره آن را بر روی پوست ماساژ دهید. پس از حدود ۲۰ دقیقه با آب گرم بشویید. این فرآیند می تواند هر روز تکرار شود، اما اگر هرگونه ناراحتی را تجربه کردید، این کار را متوقف کنید.

درمان زانو ها و آرنج های تیره با آلوئه ورا

آلوئه ورا یک درمان طبیعی دیگر است که چندین کار را انجام می­دهد. شما هم می توانید آلوئه ورا تازه بخرید و هم می­توانید از ژل آلوئه ورا استفاده کنید. آلوئه ورا به عنوان یک عامل مرطوب کنندگی، برای زانوها و آرنج هایی که تمایل دارند تا از پوست معمولی خشک تر باشند، عالی است. آلوئه ورا هم چنین به تغییر سلول های پوست و بهبود تن رنگ پوست کمک می کند.

اگر از آلوئه ورا تازه استفاده می کنید، به راحتی برگ را برش دهید، تا عصاره طبیعی آلوئه ورا نمایان شود. برای کسب بهترین نتیجه، ژل آلوئه ورا را با حرکات دایره ای کوچک بر روی پوست بمالید و قبل از شستشو با آب گرم، آن را به مدت بیست دقیقه در همان حالت بگذارید.

درمان زانو ها و آرنج های تیره با خیار

باور می­کنید، یا نه، اما خیار خواص سفیدکنندگی طبیعی دارد و از این رو برای روشن شدن پوست مورد استفاده قرار می­گیرد. به سادگی تکه های ضخیم خیار را برش دهید و برش را به آرامی برروی نواحی تیره قرار دهید، تا زمانی که این نواحی با یک لایه نازک عصاره خیار پوشش داده شوند.

باید این عامل سفید کنندگی طبیعی را به مدت ده دقیقه بر روی پوست خود ماساژ دهید و سپس با آب ولرم بشویید. بسیاری از مردم ترجیح می دهند که به منظور افزایش قابلیت جذب، ابتدا نواحی مورد نظر را با استفاده از سنگ پا،لایه برداری کنند و سپس این کار را انجام دهند.

زانو ها و آرنج های تیره

از بین بردن تیرگی آرنج

خشکی و سفتی آرنج از عوامل دیگری هستند که می توانند باعث ایجاد تغییر رنگ آرنج در برخی افراد شوند. آرنج خاکستری معمولا ناشی از آب و هوای بد است، چه روز های سرد زمستانی باشد و چه گرمای خشک در تابستان.

همانند بیشتر خشکی های پوست، راه حل، استفاده از لایه بردار و مرطوب کننده بر روی پوست است. اگر شما در منطقه ای خشک زندگی کنید، استفاده از مرطوب کننده می تواند به کاهش ظاهر زانوها و آرنج های خاکستری تان کمک کند.