در مورد اهمیت ارتودنسی برای کودکان چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا بدانید آیا کودک شما به ارتودنسی نیاز دارد یا خیر؟ آیا درباره اینکه در بعضی موارد کودکتان ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشد، فکر کرده اید؟ شما درست آمده اید. درمان ارتودنسی می تواند بخش خیلی مهمی از مراقبت های بهداشت دهان و دندان کودک شما باشد. در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام، به بررسی اهمیت ارتودنسی برای کودکان می پردازیم.

هدف از درمان ارتودنسی برای کودکان چیست؟

هدف از درمان ارتودنسی، این است که دندان های فک بالا و پایین به شکل کامل و کاربردی روی یکدیگر  قرار گیرند، که سبب اصلاح وضعیت فک و ردیف قرار گرفتن دندان ها خواهد شد. هنگامی که فک ها و دندان ها به شکل صحیح روی هم قرار می گیرند، قادر خواهند بود که عملکرد طبیعی خود را داشته باشند. این سلامت دهان و سلامت جسمانی را در پی خواهد داشت. به ارمغان آوردن یک لبخند زیبا و جذاب، مزیت دیگر درمان ارتودنسی است.

اهمیت ارتودنسی برای کودکان -0

کاربرد و اهمیت ارتودنسی برای کودکان

درمان ارتودنسی به کودک شما در بر روی هم قرارگرفتن دندان های فک بالا و پایین، جویدن و نیز داشتن گفتاری واضح، کمک خواهد کرد. هنگامی که دندان ها به درستی کار کنند، آن ها زیبا به نظر خواهند آمد. یک اثر جانبی خوشایند درمان ارتودنسی، فراهم کردن یک لبخند زیبا و جذاب است که می تواند منافع احساسی عاطفی نیز داشته باشد. از آنجایی که درمان ارتودنسی، باعث ایجاد تناسب در دندان ها، لب ها و چهره می شود، می تواند در بالا بردن اعتماد به نفس، موثر باشد. دندان های مرتب، کمتر مستعد پوسیدگی و آسیب ها و بیماری های لثه هستند.

آیا این درست است که  درمان ارتودنسی فقط جنبه زیبایی دارد؟

اشتباه است! درمان ارتودنسی از آنچه که در ظاهر به نظر می رسد بسیار گسترده تر است. ایجاد ظاهر بهتر، بارزترین نتیجه است. اما هنگامی که دندان ها و فک ها در هم ترازی هم قرار می گیرند، این بدان معنی است که عملکرد (گاز زدن، جویدن، صحبت کردن) نیز بهبود یافته است.

لبخند زیبایی که به دنبال درمان ارتودنسی حاصل می شود، علامت ظاهری سلامت دهان و دندان است و زمینه را برای رفاه عمومی بیمار فراهم می آورد. درمان ارتودنسی، نقشی فراتر از آنچه که تصور می شود، در مراقبت ‎های بهداشتی ایفا می کند.

ارتودنسی برای کودکان به چه علت هایی نیاز می شود؟

بیشتر مشکلات ارتودنسی، ارثی هستند. بعضی از آنها “اکتسابی” هستند که در طول زمان به دنبال مکیدن انگشت شست یا انگشتان، تنفس از طریق دهان، بیماری های دندانی، بلع غیر طبیعی، بهداشت دندانی ضعیف، دیر افتادن یا زود افتادن دندان های شیری در کودکان، حوادث و تغذیه نامناسب ایجاد می شوند. گاهی اوقات یک مشکل ارتودنسی ارثی با یک مشکل اکتسابی، ادغام می شود. این مشکلات به هر علتی که باشد، متخصصین ارتودنسی معمولاً به شکل موفقیت آمیزی، در بیشتر شرایط قادر به درمان هستند.

اهمیت ارتودنسی برای کودکان -9

آیا همزمان با رشد فرزندم، دندان هایش اصلاح نخواهند شد؟

متأسفانه با رشد فرزندتان، دندان هایش اصلاح نخواهند شد. همزمان با رشد، فضای در دسترس برای دندان های دائمی قدامی، افزایشی نخواهد داشت. حتی برای اکثر افراد، بعد از درآمدن دندان های آسیای دائمی (در 12 سالگی)، فضای کمتری برای دندان های قدامی وجود خواهد داشت.

مشکلات ارتودنسی درمان نشده می توانند بدتر شوند و با افزایش سن کودک، درمان سخت تر خواهد بود. مشکلات درمان نشده ممکن است منجر به پوسیدگی دندان، بیماری لثه، شکستگی دندان های جلو و تحلیل بافت استخوانی که دندان ها را در جای خود نگه می دارد، گردد.

سن مناسب برای درمان ارتودنسی برای کودکان چیست؟

یک سن تقویمی مناسب برای درمان ارتودنسی وجود ندارد. مطلوب است که کودکان بعد از سن 7 سالگی از نظر ارتودنسی معاینه شوند. اما در شخصی که نیاز به درمان دارد، زمان مناسب برای شروع درمان وجود دارد. زمانبندی بر اساس نوع مشکلی که کودک به آن مبتلا است و یا مشکلی که در کودک در حال گسترش است، و مرحله رشد دندانی کودک، تعیین می شود. برخی از بیماران ممكن است تنها نیاز به حركات دندانی داشته باشند، در حالی كه دیگران ممكن است نیاز به كمك در جهت رشد فک ها داشته باشند، یا برخی دیگر به اصلاح عادت مکیدن یا الگوی بلع غیر طبیعی كه می توانند سبب تغییر شکل استخوان گردند، نیاز داشته باشند.  انجمن ارتودنتیست های آمریکا (AAO)، شما را در انتخاب زمان مناسب برای درمان کودکتان، راهنمایی می کند.

چرا انجمن ارتودنتیست های آمریکا می گوید بچه ها بایستی قبل از 7 سالگی،توسط یک ارتودنتیست معاینه شوند؟ آیا 7 سالگی برای سیم کشی ارتودنسی، خیلی زود نیست؟

در حدود 7 سالگی،کودکان دارای ترکیبی از دندان های شیری (اولیه) و دندان های دائمی هستند. معاینه، هنگامی که دندان های دائمی جایگزین دندان های شیری کودک می شوند و درحالیکه صورت و فک ها در حال رشد هستند، اطلاعات ارزشمندی به به ارتودنتیست می دهد. اگر یک مشکل وجود داشته باشد، یا در حال پیشرفت باشد، ارتودنتیست شما قادر است که در مورد نیاز یا عدم نیاز به درمان، شروع درمان،  نوع درمان و مدت زمان احتمالی آن، شما را راهنمایی کند.

اهمیت ارتودنسی برای کودکان -8

به یاد داشته باشید، بین معاینه ارتودنسی و شروع درمان عملی ارتودنسی تفاوت وجود دارد. در حدود سن 7 سالگی، فقط چند مشکل ارتودنسی نیاز به اصلاح خواهند داشت. با این حال، تمام درمان با استفاده از سیم های ارتودنسی انجام نمی شود.

در صورتی که مشکلی شناسایی شود، فرصتی است که ارتودنتیست شما رویکرد « صبرو مشاهده » را در پیش گرفته و دوره ای از رشد کودک شما را تحت نظر خواهد داشت. اگر درمان نیاز باشد، می تواند در سن مناسبی برای کودک شما آغاز شود.

اگر فرزندم بیشتر از 7 سال سن داشته باشد چه می شود؟ آیا برای معاینه خیلی دیر است؟

اگر فرزند شما بیش از 7 سال سن داشته باشد، برای معاینه خیلی دیر نیست. به خاطر داشته باشید که در صورت نیاز به درمان، بسیاری از بیماران درمان را بسته به رشد جسمی و درمان مورد نیاز، بین سنین 9 تا 16 سال شروع می کنند. ارتودنتیست ها معمولاً به شکل موفقیت آمیزی، در اکثر شرایط قادر به درمان هستند.

آیا باید برای ملاقات با ارتودنتیست، باید تا زمان رویش تمام دندان های دائمی فرزندم، صبر کنم؟

نه. صبر کردن تا زمانیکه همه دندان های دائمی در آیند یا تا زمانیکه رشد صورت تقریباً کامل شود، می تواند اصلاح برخی از مشکلات ارتودنسی را دشوارتر کند. بعضی موارد تا زمانیکه صورت و فک ها در حال رشد هستند، نمی توانند انجام شوند.

چه کسی درمان ارتودنسی برای کودکان را انجام می دهد؟

ارتودنتیست ها، متخصص مراقبت های ارتودنسی هستند، اما برخی از دندانپزشکان عمومی و دندانپزشکان اطفال، درمان ارتودنسی را ارائه می دهند. همانند دندانپزشکان عمومی و اطفال، ارتودنتیست ها ازدانشکده دندانپزشکی فارغ التحصیل می شوند. بر خلاف دندانپزشکان عمومی و اطفال، کسانی که تمایل دارند که ارتودنتیست شوند، باید بعد از فارغ التحصیلی از دانشکده دندانپزشکی، ادامه تحصیل دهند و یک دوره دو تا سه ساله تحصیل در زمینه ارتودنسی را به شکل یک دوره دستیاری معتبر، با موفقیت بگذرانند. این دوره آموزش اضافی، آنها را به عنوان متخصص در زمینه ارتودنسی و ارتوپدی دندانی صورتی پرورش می دهد. ارتودنتیست ها، به عنوان متخصص،حوزه کاری خود را تنها به ارتودنسی محدود می کنند. ارتودنتیست ها به واسطه آموزش و حوزه کاریشان و به عنوان متخصصانی که مهارت و تجربه دارند، می توانند لبخند سالم و زیبا را برای کودک شما به ارمغان می آورند.

آیا دندانپزشک من یک ارتودنتیست است؟

اگر دندانپزشک  شما، تنها درمان ارتودنسی را ارائه می دهد (پیشگیری، تشخیص و درمان ناهنجاری های صورت و دندان) و  و عضو انجمن ارتودنتیست های آمریکا است، پس او یک متخصص ارتودنسی است.

اگر دندانپزشک شما خدمات کلی دندانپزشکی مانند جرمگیری، پر کردن و یا تلاش برای حفظ یا بازگشت سلامت دهان داشته باشد، احتمالاً  او یک متخصص ارتودنسی نیست.

اهمیت ارتودنسی برای کودکان -7

آیا ارتودنتیست های که دارای بورد تخصصی ارتودنسی هستند، وجود دارند؟

بله. این ارتودنتیست ها امتحانات بورد تخصصی ارتودنسی امریكا را گذرانده اند. ارتودنتیست های دارای بورد تخصصی به عنوان سفیران کمیته ارتودنسی آمریکا شناخته می شوند. کمیته ارتودنسی آمریکا، تنها کمیته تخصصی ارتودنسی است که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا به رسمیت شناخته می شود. گواهی بورد تخصصی برای ارتودنتیست ها، اختیاری است.

در کانادا، متخصصان توسط کالج سلطنتی دندانپزشکان کانادا (RCDC) مورد تأیید قرار می گیرند. همه متخصصان در کانادا باید استانداردهای تنظیم شده توسط RCDC را به منظور تماس با متخصصان خود بکار گیرند.

اگر دندانپزشکم بگوید که می تواند ارتودنسی دندان فرزندم را انجام دهد، چه کنم؟

نظر یک متخصص ارتودنسی انجمن دندانپزشکان آمریکا که در زمینه تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات ارتودنسی، تخصص دارد را نیز جویا شوید. در حالیکه برخی از دستورالعمل های مربوط به ارتودنسی در دانشکده دندانپزشکی وجود دارد، اما این حداقل است. دستورالعمل های بسیار خوبی بعد از فارغ التحصیلی  از دانشکده دندانپزشکی، در برنامه دوره دستیاری ارتودنسی وجود دارند که امکان یادگیری صحیح برای حرکت دادن صحیح و ایمن دندان ها (ارتودنسی) و هدایت رشد ساختار دندان و  استخوان های فک و صورت  (ارتوپدی فک و صورت) را برای ارتودنتیست ها فراهم می کنند. این سال های اضافی تحصیل، ارتودنتیست را در زمینه حرکت دادن دندان ها و ردیف کردن فک ها متخصص می کند. این، تمرکز اصلی کار آن ‎هاست.

آیا باید منتظر باشم تا دندانپزشکمان فرزندم را به ارتودنتیست ارجاع دهد؟

نه. والدین ممکن است اولین افرادی باشند که متوجه مورد غیرطبیعی در ‍ دندان ها یا فک های فرزندانشان شوند. اگر دغدغه دارید، با یک ارتودنتیست انجمن ارتودنسی امریكا برای معاینه تماس بگیرید. بسیاری از ارتودنتیست های انجمن ارتودنسی امریكا، چنین معایناتی را بدون هزینه و بدون داشتن هرگونه تعهدی ارائه می دهند.