یک گلودرد می تواند یک درد بزرگ باشد. این اغلب خیلی جدی نیست، اما برای مدت زمانی که حضور دارد، مخصوصاً هنگام خوردن، نوشیدن و صحبت کردن می تواند زندگی شما را بسیار دشوار کند. گلودرد غالباً نتیجه التهاب است، که باعث می شود لایه پوشاننده گلو حساس شود و به ویژه با تحریک هرچیزی، آزرده شود. چیزی شبیه به بلعیدن بزاق می تواند حس شود مانند کاغذ سمباده ای  که روی گلویتان کشیده می شود و باعث می شود این شرایط ساده به شرایطی خیلی بدتر از آن چیزی که در واقعیت هست یا باید باشد، تبدیل شوند. در این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام به بررسی درمان خانگی گلو درد می پردازیم.

درمان خانگی گلو درد چیست؟

خوشبختانه، شما مجبور نیستید رنج  گلو درد را تا زمانی که برطرف شود، تحمل کنید، زیرا درمان های طبیعی موثر وجود دارند که می توانید از آن ها برای تسریع در بهبودی استفاده کنید و این سختی را آسان کنید. احتمالاً با بعضی از آن ها آشنا هستند یا ممکن است خودتان امتحان کرده باشید، در حالی که در مورد بقیه موارد، در زمان بعدی که دچار گلودرد شدید، اطمینان دارید که آن ها را امتحان خواهید کرد.

درمان خانگی گلو درد

بعضی از درمان های طبیعی برای گلودرد شامل عسل، غرغره آب نمک، غرغره با جوش شیرین، سرکه سیب، روغن نعناع تند و سوپ رشته مرغ، سیر است. بقیه شامل لیمو فشرده شده در آب سرد، گیاه شیرین بیان، فلفل کاین یا سایر فلفل های تیز ، اکیناسه یا سرخارگل، دارچین و چای بابونه است.

1. درمان خانگی گلو درد با عسل

هیچ لیستی از درمان موثر طبیعی برای گلودرد، بدون افزودن عسل کامل نخواهد بود. عسل از زمان های قدیم استفاده می شده و خود را اثبات کرده است و در حال حاضر در بسیاری از درمان های گلو درد و درمان سرفه که بسیار خوب عمل می کنند، ماده اصلی است. عسل به تسکین تحریک گلو کمک می کند و دارای خواص ضد باکتریایی است که می تواند به تسریع بهبودی عفونت های مرتبط کمک کند. انتخاب عسل خام به جای انواع فرآوری شده مملو از شکر، نیز یک ایده بهتر است ​​زیرا شما ممکن است به اندازه عسل، از آن ها بهره نبرید.

2. غرغره آب نمک

مادربزرگ شما احتمالاً اگر از گلودرد رنج می بردید، آن را برایتان درست می کرده و درمان او درست بوده است. محلول آب نمک برای بسیاری از باکتری ها که سبب گلودرد می شوند، ناخوشایند بوده و به کشتن آن  ها کمک و از تکثیر آن ها جلوگیری می کند. علاوه بر این، غرغره آب نمک به رقیق شدن ترشحات موکوزی کمک می کند به گونه ای که گلو پاک شده و تنفس به راحتی انجام می شود. غرغره آب نمک همچنین اثر ضد التهابی داشته و می تواند درد ناشی از گلودرد را کاهش دهد.

3. درمان خانگی گلو درد با غرغره با جوش شیرین

جوش شیرین به شیوه ای مشابه غرغره آب نمک عمل می کند، اما همچنین یک اثر متعادل کننده pH دارد. این یک اثر مهم است به خصوص هنگامیکه ایمنی ضعیف شده و احتمالاً مورد حمله قارچ های فرصت طلب قرار می گیرد. قارچ ها تحت شرایط اسیدی رشد می کنند و با pH بازی جوش شیرین کشته می شوند. غرغره ترکیب جوش شیرین همراه با نمک، یک درمان بسیار موثر برای درمان گلو درد است.

درمان خانگی گلو درد -0

4. سرکه سیب

سرکه سیب یکی دیگر از درمان های سنتی است که برای قرن ها استفاده می شده  و پیشینه آن به پدر طب مدرن، بقراط، جهت استفاده برای خودش برمی گردد. سرکه سیب یک ترکیب منحصر به فرد است که در ابتدا ممکن است متناقض به نظر برسد، زیرا در واقع یک اسید است، اما به محض اینکه بلع شود، مانند یک ترکیب قلیایی عمل می کند. ترکیبات قلیایی باکتری ها را می کشند و از رشد آن ها جلوگیری می کنند و به شما کمک می کنند که هرچه سریعتر از این گلو درد مزاحم رهایی یابید. فقط مطمئن شوید که سرکه سیب غلیظ نباشد زیرا اسید استیک آن دارای طعم تیزی است. یک تا دو قطره در یک لیوان آب گرم و عسل برای اعمال اثر آن کافی است.

5. روغن نعناع

روغن نعناع یک ضد انعقاد موثر است که برای درمان احتقان بینی استفاده می شود اما همچنین در درمان گلودرد بسیارعالی است. روغن نعناع می تواند باعث کاهش تحریک شده، از سرفه جلوگیری کرده و تجمع مخاطی در اطراف قسمت التهابی گلو را رقیق کند. یک قطره را به مقداری عسل اضافه کنید تا طعم خوشایندتری داشته باشد.

6. درمان خانگی گلودرد با سوپ نودل مرغ

دلیل آن که چرا سوپ نودل مرغ به شما کمک می کند تا از گلودرد و سرماخوردگی رهایی یابید، برای دانشمندان مبهم است، اما صرف نظر از آن طول مدت بیماری را کوتاه می کند و باید از آن استفاده شود. در میان بسیاری از مسائل دیگر، شما باید هیدراته بمانید، سوپ نودل مرغ در این مورد عالی است. همچنین به نظر می رسد سوپ نودل مرغ باعث ایجاد یک اثر ضد التهابی در گلوی تحریک شده شما می شود، فقط از سدیم کم استفاده کنید. سوپ گرم همچنین موکوز را رقیق کرده و به رفع گرفتگی گلو کمک می کند.

7. لیمو را در آب سرد بفشارید

آب لیمو به تنهایی یک نوشیدنی عالی برای تقویت سلامت است، اما همچنین در بهبودی گلودرد و سرماخوردگی موثر است. آب لیمو غنی از ویتامین C و آنتی اکسیدان ها است که می تواند عملکرد ایمنی را تقویت و به بهبودی کمک کند. همچنین بسیار آبرسان است و می تواند رطوبت لایه پوشاننده گلو را حفظ کند، گام مهمی برای تسریع در بهبودی و کاهش درد است. هنگام بیماری، کمبود آب بدن شایع است، و تنها بهبودی به تأخیر می افتد. در نهایت، آب سرد می تواند با یک اثر مشابه با بکارگیری یخ بر روی عضله ملتهب، به بی حسی ناحیه کمک و درد را تسکین دهد.

درمان خانگی گلو درد -1

8. درمان خانگی گلو درد با گیاه شیرین بیان

شیرین بیان یک گیاه موثر است که برای تسکین درد ناشی از گلودرد استفاده می شود. ریشه شیرین همچنین، التهاب و گرفتگی مخاط را کاهش می دهد، به کاهش درد ناشی از گلو درد یا سرما خوردگی کمک می کند. شما می توانید آن را در داخل چای استفاده کنید یا غرغره کنید، به شکلی که هر دو راه موثر است.

9. سیر

مکیدن سیر یک راه موثر برای درمان گلو درد است، حتی اگر طعم و مزه آن بسیار ناخوشایند باشد. توانایی سیر برای درمان گلودرد، به خاطر ترکیبی با نام آلیسین است که باعث می شود باکتری ها را از بین بروند و درد و تورم کاهش یابد. اگر برایتان مقدور است، شما می توانید سیر را فشار دهید و به کمی عسل اضافه کنید.

10. کاین یا دیگر فلفل های تند

هرچند ممکن است مصرف فلفل برای درمان گلودرد، احمقانه به نظر برسد، فلفل ها یک ترکیب فعال را به نام کپسایسین فراهم می کنند که درد ناشی ازعوامل مختلف را تسکین می دهند. بنابراین، فلفل کاین قادر به کاهش گلودرد بوده و در عین حال ایمنی را بهبود می بخشد. مراقب تندی فلفل باشید، ضمن اینکه، حتی ممکن است باعث تحریک بیشتر شما شود. برای کاهش تندی آن، آن را با مقداری عسل بپوشانید.

11. درمان خانگی گلو درد با اکیناسه یا سرخارگل

اکیناسه، گیاهی است که به شکل گسترده ای شناخته شده که سیستم ایمنی را تحریک و مدت زمان گلودرد را کوتاه یا گلودرد را کاهش می دهد، اما هنوز تعداد خیلی کمی از مردم از آن استفاده می کنند. یک قاشق چایخوری اکیناسه در عسل برای بهبودی و کاهش تحریک پذیری کافی است. برای کاهش درد موضعی، اکیناسه را می توان با مریم گلی ترکیب کرد و جوشاند و به شکل اسپری دهانی استفاده کرد، که نسبت به اسپری های ضد گلودرد که حاوی مواد بی حسی هستند، بهتر و قابل اعتماد تر است.

درمان خانگی گلو درد -2

12. دارچین

دارچین، یک ادویه بسیار پرطرفدار است که به ندرت مصرف آن برای مردم زمانبر است، از اینرو، یک افزودنی عالی برای بهبود گلودرد شماست. شما یا می توانید چای دارچین بیشتری مصرف کنید یا کمی دارچین خرد شده را به چای سیاه خود اضافه کنید. دارچین همچنین دارای فعالیت ضد باکتریایی و نیز آنتی اکسیدانی است که باعث تسریع بهبودی و کاهش کلونی های باکتریایی می شود.

13. درمان خانگی گلو درد با چای بابونه

درگذشته، چای بابونه برای ایجاد خواب آرام استفاده می شده و این دقیقاً چگونگی کمکی است که به بهبودی گلودرد کمک می کند. همه ما می دانیم که در طول بیماری فعال، خواب برای بهبود سریع ضروری است، اما به دلیل تشویش و نگرانی بسیاری از مردم هنوز این کار را انجام نمی دهند. چای بابونه به شما کمک می کند تا آرام باشید و راحتتر بخوابید تا بهبودی حاصل شود. همچنین به تازگی کشف شده است که چای بابونه دارای اثرات ضد میکروبی و ضد درد است که درد گلو را کم می کند. فقط مراقب باشید که اگر نیاز است که رانندگی کنید و به جایی بروید یا ممکن است احساس خواب آلودگی کنید، آن را ننوشید.


بیشتر بخوانید: انواع نوش دارو برای گلو درد با طب سنتی