در مورد درمان های خانگی برای خشکی مو چه می دانید؟ زمانی که موهای تان را لمس می کنید و خشک به نظر می رسند ممکن است شکننده شده و درست کردنشان نیز سخت شود. اما اگر موهای خشکی دارید، به معنای این نیست که مشکل بزرگ تر در زمینه سلامتی داشته اید و یا این را نشان نمی دهد که موهایتان مشکی دارند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، گرما، هوای شرجی، سیگار کشیدن و سایر موارد این چنینی همگی می توانند در آسیب دیدن یا خشکی موهایتان مشارکت کنند. خبر خوب این است که اگر احساس می کنید موهایتان خشک شده است، چندین روش وجود دارد که برایشان می توانید انجام دهید. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی درمان های خانگی برای خشکی مو می پردازیم.

درمان خشکی مو با کوتاه کردن

اگر موهایتان خیلی خشک شده اند، ممکن است به یک تنظیم مجدد در قالب یک کوتاهی تازه نیاز داشته باشند. حتی اگر موهایتان خیلی بلند نیستند، شکاف خوردن پایین شان می تواند مرتب کردن آنها را سخت تر کرده و باعث شود که خشک یا خشن به نظر بیاید.

خشکی مو

نزد آرایشگرتان بروید و موهایتان را کوتاه کنید که با زدن این موهای ناسالم و سبک کردن شان، موهای تازه رشد می کنند. از او سوال کنید که آیا توصیه ای برای نوع خاص موهایتان و بلندی اش دارد؟ ممکن است پیشنهاداتی برای استایلتان داشته باشد که می تواند موها را نیز از آسیب مجدد حفظ کند.

درمان خشکی مو با مصرف ویتامین

شما میدانید که به ویتامین های خاصی برای قوت دادن به بدنتان نیاز دارید، اما این ویتامین های خاص مستقیما سلامت مو و ناخن هایتان را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. ویتامین A، ویتامین C، بیوتین (گاهی اوقات ویتامین H خوانده می شود) و آهن همگی بر سالم تر به نظر رسیدن موها تاثیر می گذارند.

به این علت که مولتی ویتامین ها حاوی ویتامین های بالا هستند، بعضی از افراد آنها را تنها به عنوان روشی که موهایشان را تحت تاثیر قرار می دهد، استفاده می کنند. همچنین مکمل هایی که تنها حاوی بیوتین بوده و باعث می شوند موها بهتر به نظر برسد، محبوب شده اند. اگرچه بررسی های اخیر از اینکه بیوتین می تواند تغییر بزرگی ایجاد کند، حمایت نمی کند.

اضافه کردن امگا 3 و آنتی اکسیدان ها به رژیم غذایی تان:

پروتئین های دریایی موها را از نازک شدن حفظ کرده و باعث می شود موها درخشان تر به نظر برسند. برای گرفتن نتایج مشابه در استفاده از مکمل ها، مقدار این ویتامین های دریایی را در رژیم غذایی تان بیشتر کنید:

  • سالمون
  • صدف
  • ماهی خال خالی
  • ماهی تن
  • ساردین

این ها همگی غنی از پپتیدها و امگا 3 هستند که می تواند بر درخشان شدن موها اثر بگذارند. همچنین ممکن است بخواهید آنتی اکسیدان بیشتری برای مبارزه با استرس اکسیداتیو که باعث می شود موها پیرتر به نظر برسند، مصرف کنید. بعضی از غذاهایی که سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند شامل موارد زیر می شوند:

  • گردو
  • لوبیا قرمز
  • بلوبری
  • بروکلی
  • گوجه

خشکی مو

برای جلوگیری از خشکی مو از هر روز شستن موهایتان اجتناب کنید:

شامپو کثیفی و عرق موها از بین می برد اما سبوم موها را نیز از بین می برد. سبوم، چربی طبیعی مو ست که محافظت از موها را ساده تر کرده و وقتی که مقدارش اندازه باشد موها را درخشان می کند. سبوم خیلی زیاد باعث می شود موها چرب به نظر بیایند.

اما احتمالا شما نیاز نخواهید داشت که هر روز سبوم موهایتان بشویید. اگر نمی توانید بین حمام هایتان یک روز وقفه بگذارید، از شامپوهای خاص برای موهای خشک استفاده کنید، حتی می توانید شامپو بچه را هم امتحان کنید. هر دو آنها پاک کننده های ملایمی هستند که موها را بدون از بین بردن کامل چربی طبیعی شان، تمیز می کنند.

به جای خشک کردن موهایتان با سشوار آنها را با یک حوله یا پارچه ببندید:

اگر موهایتان شکننده هستند و مرتب کردن آن ها بعد از شستنشان سخت است، اگر آنها را با سشوار خشک کنید، رطوبت خیلی زیادی را از دست خواهند داد. بعد از حمام، بستن موهایتان را با یک حوله یا پارچه امتحان کنید.

اگر با موهای خیس می خوابید، از یک رو بالشتی پارچه ای استفاده کنید تا مانع جذب رطوبت مویتان داخل بالشت شود. مطالعات نشان داده است، اگر موها را برای مدت طولانی خیس بگذارید، آسیب وارد شده بر آن با خشک کردن با سشوار قابل قیاس است.

حمام سرد را امتحان کنید:

آب گرمی که برای شستن بدنتان در حمام استفاده می کنید ممکن است موهایتان را نیز بسوزاند. حمام آب سرد فوایدی دارد که سریع کردن رشد موها می تواند در میان این فواید باشد. بعد از شستن موهایتان با شامپو و ماسک ها، آن را با آب سردتر زیر دوش برای یک تا دو دقیقه آب بکشید تا دانه های مو و پوست سرتان احیا شود.

برای پیشگیری از خشکی مو از روغن های ضروری استفاده کنید:

روغن ارگان مراکشی یکی از درمان های خانگی پرطرفدار برای موهای خشک است. ما اطلاعات زیادی در مورد اینکه چطور و اینکه به طور قطع کار می کند یا خیر وجود ندارد، اما امتحانش ساده است. استفاده چند قطره از این روغن در قسمت پایینی موهایتان ظاهر آنها را بهتر و نرم تر می کند. سایر روغن های ضروری مثل نعنای تند و اسطوخدوس ممکن است به پیشگیری از ریزش و شکنندگی شان کمک کند.

ترکیبی از روغن های آرگان، نعنای تند و اسطوخدوس و یک روغن حامل مانند نارگیل کنار هم و اسپری شدنشان به مو ممکن است در طول زمان خشکی موها را از بین ببرد.