همه ما به دنبال راهکارهایی برای افزایش رشد مو هایمان هستیم. ما با تمام مقدار فولیکول های موی مان متولد شده ایم و همیشه در طول عمرمان آنها را خواهیم داشت. ممکن است در بدنمان حدود 5 میلیون از این فولیکول ها وجود داشته باشد، اما سر حدود 100 هزارتا از آنها را دارد. همانطور که سن مان بالا می رود، بعضی از فولیکول ها تولید مو را قطع می کنند که منجر به طاسی یا نازک شدن موها می شود. آکادمی درماتولوژی آمریکا می گوید، به طور میانگین رشد مو در یک ماه حدود 3 سانتی متر است. در مجموع موهای سر سالانه حدود 15 سانت رشد می کنند. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی عوامل موثر بر رشد مو می پرداریم.

عوامل  موثر بر رشد مو

 • سن
 • نوع خاص موها
 • سلامت عمومی
 • سایر شرایط سلامتی

افزایش رشد مو

علم تنها کمی درباره اینکه چگونه در سطح بافت سلولی رشد می کند، اطلاعات بدست آورده است که این کشفیات برای اینکه بدانیم چگونه مستقیما به رشد مو سرعت ببخشیم، کافی نیستند.

مراحل رشد مو

رشد مو شامل سه مرحله می شود و هر رشته مو زمانبندی خود را دنبال می کند. این سه مرحله شامل موارد زیر می گردد:

 • آناژن (anagen): فاز فعال رشد مو که 2 تا 8 سال طول می کشد.
 • کاتاژن (catagen): فاز گذار که موها رشدشان را متوقف می کنند و برای 4 تا 6 هفته طول می کشد.
 • تلوژن (telogen): فاز استراحت که موها می ریزند و برای 2 تا 3 ماه طول می کشد.

به طور میانگین در پوست سر 90 تا 95 درصد فولیکول مو در فاز آناژن هستند. این به این معناست که حدود 5 تا 10 درصد در فاز تلوژن خواهند بود که حدودا 100 تا 150 مو به شمار می آیند و این موهاست که روزانه می ریزند.

آیا می توان فاز آناژن را برای رشد مو افزایش داد؟

اینکه فاز آناژن چقدر طول میکشد به اینکه سلول ها در فولیکول ها پایه ای چگونه به تکثیر ادامه می دهند و تبدیل به سلول های مو می شوند، بستگی دارد. موها رشد می کنند چراکه سلول های ماتریکسی بعضی از ساختار های خود را، به عنوان فولیکول بالا می برد. ساختارهای ریخته شده با کراتین ها ترکیب می شوند تا موی استانداردی که از سطح پوست خارج می شود، تشکیل دهد.

محققان هنوز به دنبال یافتن آن هستند که چه چیزی باعث می شود بدن وارد فاز آناژن شود. اما گام هایی وجود دارد که می توانید با انجام آنها در طول فاز آناژن سلامت مو ها را بالاتر ببرید.

چگونه موهایتان را قوی تر کنید؟

مو از کراتین و سلول های پوستی مرده ساخته می شود. درحالی که روش مستقیمی برای بالا بردن یک شبه سرعت رشد مو وجود ندارد، گام هایی است که با انجامشان می توانید موهایتان را سالم و بلند نگه دارید. قبل استفاده از مکمل هایی مثل بیوتین، کراتین یا سایر مکمل های غذایی با پزشکتان صحبت کنید چراکه ممکن است با داروهایتان تداخل کرده و منجر به اثرات جانبی غیر عمدی شود.

رشد مو

از ویتامین ها و مواد مغذی آگاه باشید:

درحالی که بسیاری از کمپانی ها ویتامین ها یا مکمل ها را برای رشد مو تبلیغ می کنند، نمی توانند همیشه مستقیما بر بلندی مو تاثیر بگذارند. اما بدن به انرژی زیادی برای رشد موها نیاز دارد در نتیجه از دست دادن تعادل در وعده های غذایی یا مواد مغذی می تواند بر رشد موها تاثیر بگذارد.

بهترین حالت این است که ویتامین ها و مواد مغذی را از رژیم غذایی تان بگیرید، اما مکمل هایی که ممکن است برایتان مفید باشد شامل موارد زیر می شود:

ویتامین یا مواد مغذی آیا مفید هستند؟ مطالعات
امگا 3 و 6 ممکن است مفید باشد. در یک مطالعه بر 120 زن سالم، گروهی که مکمل های امگا 3 و 6 استفاده کردند، ریزش مویشان کم شد و تراکم مویشان بهبود یافت.
زینک ممکس تنها بر آنهایی که کمبود زینک دارند، تاثیر بگذارد. در ریزش مو نقش دارد.
B5 و بیوتین مدرکی وجود ندارد که بر افرادی که کمبود آن را ندارند، اثر بگذارد. یک مطالعه که بر مکمل های دهانی حاوی بیوتین و زینک انجام شد مشخص کرد که اینها به کاهش ریزش مو کمک کرده و کیفیت و قدرت مو را بیشتر می کنند.
ویتامین C شواهد نه لزوما واقعی و قابل اعتماد اثرات آنتی اکسیدان ویتامین D ممکن است به پیشگیری از استرس اکسیداتیو که منجر به خاکستری و نازک شدن مو می شود، کمک نماید.
آهن تنها اگر کمبود آهن داشته باشید، ممکن است برایتان موثر باشد. شواهد و مدارک ناکافی برای ارتباط میان کمبود آهن و ریزش مو وجود دارد.
ویتامین D اگر تنها آلوپسیا یاریزش مو داشته باشید، ممکن است کمک تان کند. یک مطالعه نشان داده است ، افرادی که آلوپسیا داشتند، کمبود ویتامین D دارند.

 

استفاده از روغن های ضروری:

چند قطره از آنها در شامپویتان یا روغن رقیق شده جوجوبا بریزید. یک مطالعه نشان داده است که تخم کدو تعداد موی مردانی که ریزش مو دارند را تا 40 درصد افزایش می دهد.

از اضافه کردن روغن مستقیما به پوست اجتناب کنید. دو روغن دیگر که ممکن است بتوانند کمکتان کنند شامل روزماری و نعنای تند می شود.

همچنین می توانید این روغن ها اساسی زیر با سایر ترانس روغن ها ترکیب نمایید تا از آسیب مو پیشگیری نمایید:

 • نارگیل
 • آفتابگردان
 • معدنی
 • کاستور