پارگی مویرگ در نتیجه یکسری از عوامل مختلف ممکن است که به وجود بیاید؛ یکی از دلایل رایج این امر، بیش از حد در معرض تابش نور خورشید قرار گرفتن است درمان های تخصصی و خانگی وجود دارد که به برطرف نمودن و خاج کردن مویرگ های پاره شده از صورت یا سایر قسمت های بدن کمک می کند. برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه خورشید و نیز محدود کردن تاثیرات و کنش رگ های عنکبوتی شکل می توانید از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام به بررسی پارگی مویرگ ها می پردازیم.

 پارگی مویرگ چیست؟

پارگی مویرگ که معمولا رگ های عنکبوتی شکل نام دارند و در پزشکی، تحت عنوان تلانژکتازی یا بروز ضایعات کانونی به علت اتساع مویرگ ها، سرخرگچه ها و یا سیاهرگ های کوچک معمولا در پوست یا مخاط شناخته و تعریف می شوند، رگ های کوچکی هستند که روی سطح پوست، صورت و سینه ظاهر شوند.

پارگی مویرگ

با وجود این لکه های قرمز رنگ، هیچ گونه خطر جدی برای سلامتی وجود ندارند، برخی افراد به دلیل زیبایی تصمیم می گیرند و ترجیح میدن این لکه ها را درمان نمایند.

 علل ایجاد و بروز مویرگ های پاره کدامند؟

عروق خونی موجود بر روی سینه ناشی از عوامل مختلف است که شایع ترین آن عبارتند از آسیب به پوست در اثر تحریک آن، التهاب و قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید است. در حالی که برخی از علل شایع قابل پیشگیری هستند، سایر عوامل و دلایل غیر قابل کنترل هستند.

 ژنتیک و پارگی مویرگ ها

دکتر وارتان میردروسیان جراح پلاستیک صورت ازژوپیتر FL  می گوید: “ژنتیک فاکتور اصلی و مسئول ایجاد مویرگ های شکسته است. در صورتی که والدین یا بستگان نزدیک و درجه یک بیمار سابقه ابتلا به بیماری واریس داشته باشند، (میتوان گفت) به احتمال زیاد عامل اصلی (بروز مویرگ های پاره) در آنها ژنتیک است. ژنتیک یک پیش شرط است که می تواند ضمیمه و همراه عوامل دیگر شود.”

 بارداری

به دلیل عملکرد دو هورمون استروژن و پروژسترون، در طول حاملگی زنان بیشترین گردش جریان خون را در بدن خود تجربه می کنند. این افزایش گردش خون به افزایش کشیدگی مویرگ ها و به تبع آن به ایجاد رگ های پاره یا عنکبوتی منجر می شود که معمولا بر روی شکم ظاهر می شود.

 هورمون ها

علاوه بر زنان باردار، بدن زنان یائسه و کودکان در حال بلوغ نیز به دلیل تجربه یکسری تغییرات هورمونی و تنظیم آنها، به گسترش و افزایش تعداد رگ های پاره کمک می کند.

آسیب کبدی و پارگی مویرگ ها

درصورت بروز اختلال در عملکرد کبد به منظور متوقف کردن فعالیت استروژن و پروژسترون، میزان هورمون ها افزایش و به ایجاد انقباض در مویرگ ها منجر شود.

پارگی مویرگ -0

 زخم های پا

مویرگ های پاره بیشتر در بدن افرادی ظاهر می شوند که مبتلا به کاهش یا افزایش جریان خون ناشی از آسیب یا زخم پا هستند. آن دسته از افرادی هم که زمان زیادی در حال ایستاده، نشسته و یا دراز کش هستند در معرض خطر این بیماری هستند.

 آسیب پوستی

ناحیه پوست صورت بیشتر از سایر نقاط بدن در معرض آسیب های مختلف قرار دارد و به همین دلیل است که که مویرگ های پاره روی پوست صورت شایع تر است. رگ های های عنکبوتی شکل می تواند در نتیجه آسیب پوستی ناشی از باد، تغییرات دما و حتی عینک هایی که در برخی مواضع خاص و مشخص صورت قرار می گیرند، ایجاد شوند.

 آسیب خورشید و پارگی مویرگ ها

در معرض مکرر نور خورشید قرارداشتن نیز یکی از عوامل اصلی ایجاد مویرگ های پاره است. دکتر تریسپورا شین هاوس متخصص پوست در بورسی هیلز، می گوید: “آسیب دائمی به پوست بر اثر آفتاب سوختگی مزمن، پوست را تحریک می کند تا با ایجاد عروق جدید، ترمیم و بهبود یابد . اشعه یو وی (UV ) نیز باعث تجزیه کلاژن و در نتیجه آشکارسازی هرچه بیشتر عروق خواهد شد”

 محرک های التهاب آور

محرک های التهابی در برخی افراد باعث قرمزی چشم می شود. محرک های التهاب آور عبارتند از: آب و هوای گرم، دوش آب گرم، غذاهای تند و پر ادویه، غذاهای گرم و نوشیدنی، قهوه و الکل

 شرایط پزشکی

بیماری پوستی که تحت عنوان روان گردان نیز شناخته می شود، با قرمزی و چروک صورت و به تبع آن پارگی رگ ها و حتی جوش همراه است.

سن و پارگی مویرگ ها

گذر عمر و بالارفتن سن بروز تغییراتی را در کلاژن پوست و مویرگ های کوچک به همراه دارد که موجب تضعیف و وضوح بیشتر آنها می شود.

 فاکتورهای شیوه زندگی

افرادی که در تمام طول روز سرپا هستند بیشتر (از بقیه) مستعد ابتلا به رگ های عنکبوتی شکل هستند.

بر روی پاهای خود. افرادی که در معرض آلودگی های زیست محیطی مانند سیگار کشیدن و آلودگی قرار دارند، اغلب بدنشان رادیکال های بیشتری آزاد کرده و آنها را بیشتر مستعد ابتلا به رگ های عنکبوتی بخصوص در تاحیه صورت می سازد.» تا حالا فکر کردید که چگونه شیوه زندگی یا محیط پیرامون شما بر وضعیت شما تأثیر می گذارد؟ سوالات خود را از دکتر انجمن ما بپرسید و نظرات کارشناسانه و تخصصی آنها را در این رابطه بدانید.

پارگی مویرگ -3

درمان پارگی مویرگ ها

همانطور که در فهرست بلند فوق هم مشاهده می کنید، درمان های زیادی درخصوص مویرگ های پاره موجود است و به همین دلیل توصیه می شود که شما با یک متخصص حرفه ای مشورت کنید تا با توجه به وضعیت فردی شما ، بهترین درمان را توصیه و تجویز نماید.

درمان پارگی مویرگ ها با  لیزر درمانی

به گفته دکتر شین هاوس، لیزرهای پی دی ال و کا تی پی بسیار موثر هستند – لیزر درمانی به وسیله لیزرهای مذکور عروق را هدف قرار داده و آنها را ‘نابود ‘ می کنند. لیزرها پرتو های شدید نور با رنگ و طول موج مختلف تولید می کند که به لحاظ شدت و طول پالس، متفاوت هستند. وقتی که تحت درمان قرار می گیرید، یک دستگیره در نزدیکی پوست شما، یعنی مکان انتقال فرکانس لیزر قرار می گیرد.

از آنجایی که موقع درمان با لیزر ممکن است احساس کنید که یه نفر دائم یک باند یا نوار پلاستیکی به صورتتان می اندازد، لذا انتظار می رود که لیزر درمانی با خودش ناراحتی و تحریک پذیری را به همراه داشته باشد.

از این رو به منظور کاهش ناراحتی و درد و حساسیت ناشی از لیزر درمانی، اغلب از بیهوشی موضعی استفاده می شود. علاوه بر این، طبق گفته دکتر شین هاوس “لیزرها تغییر رنگ بنفش و کبودی را از خود بر جای می گذارند. اگرچه این رنگ ظرف یک یا دو هفته محو می شود.”

 نور پالس شدید (آی پی ال)

شوارتز می گوید: “به نظر من، موثرترین درمان برای برطرف نمودن مویرگ های پاره موجود بر روی صورت و پاها، استفاده از دستگاه Sciton’s BBL  است.” “این دستگاه نور پالس را در معرض مستقیم مویرگ ها قرار داده و گرمای حاصل از این نور باعث کوچک و در نتیجه محو شدن عروق می شود.” مانند لیزر، بیهوشی موضعی نیز اغلب قبل از درمان با آی پی ال و برای جلوگیری از درد و ناراحتی انجام می گیرد. شوارتز این را هم اضافه می کند که: ” این روش به نوبه خود همه جا ظرف دو تا سه دقیقه عروق عنکبوتی در اطراف بینی و حدودا ظرف ۱۵ دقیقه، گروهی از رگهای عنکبوتی روی پاها را از بین می برد” برای اینکه این درمان به لحاظ زیبایی شناختی بهترین نتیجه را بدهد لازم است که دوتا سه بار تکرار شود”.

درمان پارگی مویرگ ها با  اسکلروتراپی

بنا به عقیده شوارتز، اسکلروتراپی یک نوع درمان برای معالجه پاها است. این درمان مستلزم تزریق نمک داخل رگ های آسیب دیده است که در نتیجه این امر، رگها از سطح پوست ریخته به هم می چسبند و به طور کامل از سطح پوست پا پاک می شوند. هرچند این نوع درمان از دهه ۱۹۳۰ کاربرد داشته، هنوز هم یکی از موثرترین روش های درمانی موجود برای درمان رگ های پا محسوب می شود‌. مطالعه اخیر نشان می دهد که اسکلروتراپی در مقایسه با درمان لیزری پیشرفته، در خصوص درمان گسترش ورید عنکبوتی بهتر جواب داده است.

 درمان موضعی

شین هاوس دو درمان خاص و موثر موضعی را معرفی می کند. یکی میروسو (بریمونیدین)، یک ژل موضعی است که به طور موقت تعداد عروق قرمز و به تبع آن قرمزی پوست را کاهش می دهد. این ژل مستقیما به پوست زده می شود و حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد تا اثر کند. این نوع درمان ۱۲ ساعت زمان می برد و حداکثر کارایی یا تاثیر آن، شش تا هشت ساعت پس از کاربرد ادامه خواهد داشت.

روفاد اکسی متازولین هیدروکلرید یک ژل موضعی جدید است که اخیرا توسط اف دی ای تایید شده است. این ژل به طور موقت، تعداد عروق و در نتیجه قرمزی صورت را کاهش می دهد. در صورت استفاده روزانه بهترین اثربخشی را خواهد داشت و ۱۲ ساعت هم زمان می برد تا تاثیر خودش را بگذارد.

پارگی مویرگ -2

شوینده های شیمیایی پوست و رتینوئید

طبق اظهارات کتر جسی چوانگ متخصص پوست از ویلو بروک IL ” پالایش شیمیایی و رتینوئیدها به طور غیر مستقیم و با کلاژن سازی جهت تقویت ساختار خود، به رگ های خونی پاره کمک می کند. شامپوهای شیمیایی با کنترل آسیب، پوست را جهت بازسازی تحریک می کنند. شوینده های شیمیایی غلیظ تر، نتیجه بخشی بهتر اما هدر رفت زمانی برای شما به همراه خواهد داشت.

چوآنگ این را هم اضافه می کند که “یک سری از شوینده های شیمیایی سطحی ظرف فاصله زمانی چند هفته ای پوست شما را در طول زمان تقویت می کند. رتینوئید ها از جمله (ترتینوئین)، یک کرم صورت تجویزیست که تاثیر مستقیم بر روی سلول های پوست دارد. با سالم نگهداشتن و تحریک کلاژن سازی – و با بهره گیری ازمزیت کاهش چین و چروک -رتینوئید مویرگ های پاره را کنترل می کنند.

چگونه می توانید از بروز پارگی مویرگ جلوگیری کرد؟ بنا به توصیه مریدروسیان” جهت محافظت از پوست خود و به منظور محدود کردن تعداد رگ های عنکبوتی روی صورت از کرم ضد افتاب استفاده نمایید. به طور منظم ورزش کنید تا قدرت پا، گردش خون و قدرت وریدتان را بهبود بخشیده و تقویت نمایید.

بیشتر بر روی ورزش هایی تمرکز کنید و انجام دهید که با پاهای شما سروکار دارد مانند پیاده روی یا دویدن. وزن خود را کنترل کنید تا از وارد کردن فشار بیش از اندازه بر روی پاها پرهیز کنید. وقتی به مدت طولانی ایستاده‌ اید به نوبت این پا و اون پا کنید و از فشار بیش از حد بر روی یک پا اجتناب کنید.

علاوه بر این، چونگ می گوید که عصاره شاه بلوط اسب، با تقویت رگ های خونی، به گردش خون ضعیف کمک می کند. شاه بلوط اسب یک عصاره گیاهی است که به عنوان مکمل یا ژل موضعی در بازار موجود است. هنگامی که صحبت پیشگیری از ایجاد مویرگ های پاره به میان می آید، توصیه به داشتن شیوه ساده زندگی بهترین روش محافظت را پیشنهاد و ارائه می دهد.

هر گونه درمانی مناسب شما نیست. اگر هدف شما اصلاح ظاهر عروق عنکبوتی بر روی بدن یا صورتتان هست، می توانید از راهکار مشاوره مجازی خود برای گفتگو با یک پزشک زیبایی در نزدیکی خود و در رابطه با پیشنهاد بهترین نوع درمان استفاده کنید.

پارگی مویرگ -1

درمان طبیعی در خانه

درمان رگ های عنکبوتی در خانه کار سختی است چرا که آگاهی از دلیل و عامل اصلی ایجاد این رگ ها بدون کمک یک متخصص پزشکی چندان راحت نیست. گفته می شود درمان های بی شماری برای کمک به کاهش قرمزی و عوامل متعدد ایجاد مویرگ های پاره وجود دارد.

آلوئه ورا

استفاده از عصاره آلوئه ورا، این گیاه شاداب کننده در خصوص انواع مشکلات مرتبط با پوست توصیه شده است آلو برای درمان آفتاب سوختگی، به عنوان عامل ضد پیری و البته، به عنوان ژل موضعی برای مویرگ های پاره استفاده می شود.

ویتامین  C و لیسین

شواهد محکم و مستدل حاکی از این است که مصرف مکمل های ویتامین C  و لیسین به کاهش میزان بروز عروق خونی کمک می کند. میزان مصرف از آنها نباید از دوز توصیه شده روزانه خود تجاوز کند، اما مطمئن شوید که این میزان دوز مصرفی شما به کاهش قرمزی صورت کمک می کند.

ویتامین E

تزریق روزانه ویتامین E به ناحیه آسیب دیده در تسریع روند‌ بهبودی عروق خونی موثر است. به رغم فوق العاده بودن تاثیر استفاده از ژل موضعی ویتامین E، مصرف مکمل های خوراکی نیز می تواند به بهبود آسیب کمک کنند.

کرم ها و سرم ها

اگرچه ویتامین C  و E، لیسین و آلوئه ورا همه در حذف قرمزی پوست نقش مهمی دارند، تولید کرم ها و سرم جهت برطرف کردن این مشکل، انتخاب و کار را دشوار نموده است. اثر بخشی و جوابدهی این کرم ها و سرم ها معمولا در مقایسه با سایر جایگزین های خانگی بیشتر و بهتر و برخی حتی می توانند در کل از بروز کلیه مویرگ های پاره پیشگیری نماید.