ویتامین D یکی از ویتامین های مهم و ضروری برای بدن است. منابع غذایی حاوی مقدار توجه این ویتامین بسیار محدود و کم هستند و بهترین راه برای دریافت این ویتامین، قرار گرفتن پوست در مقابل نور خورشید است. کلسترول موجود در پوست از طریق جذب نور آفتاب انرژی لازم برای تولید ویتامین D را دریافت می کند و از این طریق این ویتامین در پوست شما ساخته می شود. در ادامه این مقاله از بخش اخبار پزشکی دکتر سلام در مورد تولید ویتامین D از طریق نور خورشید بیشتر آشنا خواهیم شد.

هرچه پوست خود را بیشتر در معرض آفتاب قرار دهید، پوست شما ویتامین D بیشتری می سازد

ویتامین D توسط کلسترول موجود در پوست ساخته می شود. این به این معنی است که شما باید پوست خود را به مدت زیادی در معرض نور خورشید قرار دهید تا این ویتامین به اندازه ی کافی در پوست شما ساخته شود. برخی از محققان توصیه می کنند که حدود یک سوم از پوست بدن خود را در معرض آفتاب قرار دهید. طبق این پیشنهاد، پوشیدن زیر پوش رکابی و شورت برای 10-30 دقیقه به مدت 3 بار در هفته در فصل تابستان، برای بیشتر افراد که دارای رنگ پوست روشنتری هستند، ممکن است کافی باشد. افرادی که پوست تیره تری دارند ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشند. لازم است توجه داشته باشید که اگر به مدت طولانی در مقابل آفتاب قرار می گیرید، از عدم ایجاد آفتاب سوختگی مطمئن شوید.

همچنین پوشیدن کلاه و عینک آفتابی برای محافظت از صورت و چشمان شما بسیار مناسب است. از آنجایی که سر جزء کوچکی از بدن است، تنها مقدار کمی ویتامین D تولید می کند.

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی ویتامین D تاثیر گذار است؟

مردم از کرم های ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود در مقابل آفتاب سوختگی و سرطان پوست استفاده می کنند. این به این دلیل است که کرم های ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی هستند ویژگی هایی مانند منعکس کننده نور، جذب کننده و یا پراکنده کننده ی نور را دارند. زمانیکه شما از ضد آفتاب استفاده می کنید، پوست در معرض سطوح پایینتری از اشعه های مضر UV قرار دارد. با این حال، به علت اینکه اشعه ی UVB برای ساخت ویتامین D ضروری است، کرم های ضد آفتاب می توانند از تولید آن توسط پوست جلوگیری کنند. در واقع، برخی از مطالعات نشان می دهد که کرم های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بیشتر، سبب کاهش95-98 درصدی تولید ویتامین D در بدن می شود. با این حال، مطالعات متعدد نشان می دهد که استفاده از کرم های ضد آفتاب تاثیرات کمی بر روی سطح خون در طول تابستان دارد.

یک توضیح احتمالی این است که حتی اگر شما از کرم ضد آفتاب استفاده کنید، اگر به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گیرید، امکان تولید ویتامین D هنوز وجود دارد.

خطرات قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید

در حالی که نور خورشید برای تولید ویتامین D عالی است، اما مقدار زیاد آن می تواند خطرناک باشد. در زیر به برخی از عوارض قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب به مدت طولانی، اشاره شده است:

  • آفتاب سوختگی: شایعترین اثر مضر قرار گرفتن در مقایب نور خورشید، آفتاب سوختگی است. علائم آفتاب سوختگی عبارتند از: قرمزی، تورم، درد یا واکنش به لمس شدن پوست.
  • آسیب های چشمی: قرار گرفتن در معرض اشعه ی UV به مدت طولانی می تواند به شبکیه ی چشم آسیب برساند. این می تواند خطر ابتلا به بیماری های چشمی مانند آب مروارید را افزایش دهد.
  • پیری پوست: نور خورشید طولانی مدت می تواند سبب پیری سریعتر پوست شما شود. این در بعضی افراد سبب پوست چروکیده، چسبنده و چرمی را ایجاد می کند.
  • تغییرات پوستی: کک و مک، خال و سایر تغییرات پوستی می تواند یک اثر جانبی از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور آفتاب باشد.
  • گرمازدگی: گرمازدگی که همچنین با عنوان آفتاب زدگی شناخته می شود، شرایطی است که در آن دمای بدن ممکن است به علت گرمای بیش از حد، افزایش یابد.
  • سرطان پوست: تابیدن بیش از حد اشعه ی UV یک علت اصلی ایجاد سرطان پوست در افراد است.

اگر می خواهید پوست خود را در معرض نور خورشید قرار دهید، از عدم ایجاد آفتاب سوختگی اطمینان حاصل کنید. بهترین راه برای این کار استفاده از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از عوارض مضر نور شدید آفتاب است. توجه داشته باشید که کارشناسان توصیه می کنند که کرم های ضد آفتاب را به ویژه اگر شما زیاد عرق می کنید یا حمام می کنید، هر دو تا سه ساعت یک بار تمدید کنید.

سخن آخر

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، طبیعی ترین راه برای دریافت ویتامین D به مقدار کافی است. برای حفظ سطوح خون سالم، چندین بار در طول هفته و هر بار به مدت 10-30 دقیقه، پوست خود را در معرض تابش نور خورشید قرار دهید. افرادی که پوست تیره ای دارند، ممکن است به مدت زمان بیشتری نیاز داشته باشند. مدت قرار گرفتن در معرض آفتاب، بستگی به میزان حساسیت پوست به نور خورشید دارد.

عوامل مختلفی بر توانایی شما برای تولید ویتامین D از نور خورشید تاثیر دارند. این عوامل شامل زمان روز، رنگ پوست شما، دوری از خط استوا و استفاده از کرم های ضد آفتاب است.