آیا می دانید داشتن حیوانات خانگی چه مزایایی برای اعضای خانواده بر عهده دارد؟ شاید فکر کنید که فواید داشتن حیوانات خانگی تنها برای صاحب آنها است اما این اثرات بر تک تک اعضای خانواده بروز می کند. در این مقاله از بخش حیوانات خانگی دکتر سلام به بررسی فواید حیوانات خانگی بر سالمندان و کودکان پرداخته و معایت داشتن حیوانات خانگی را نیز بررسی می کنیم. همچنین به شما خواهیم گفت چگونه می توانید حیوانات خانگی را خریداری کنید و چه نکاتی را در این زمینه باید مد نظر داشته باشید.

فواید حیوانات خانگی- سگ بگیرید، وزن کم کنید

مطالعات متعددی نگهداری سگ را به کاهش وزن ربط داده اند:

 • مطالعه یک ساله نشان داد که پیاده روی یک سگ دارای اضافه وزن به حیوانات و صاحبان آن ها کمک کرد وزن کم کنند. محققان دریافتند که سگ ها از روش های مشابه برای یک حریف تمرینی به انسان کمک می کنند، اما با ثبات بیشتر و بدون هیچ تاثیر منفی.
 • ساکنان مسکن دولتی که به مدت ۲۰ دقیقه در هفته سگ های درمانی را به پیاده روی می بردند، بدون تغییر رژیم غذایی خود، به طور متوسط ۱۴.۴ پوند را از دست دادند.
 • مطالعه سوم نشان داد که افراد با یک سگ ۳۰ دقیقه بیشتر از قبل به پیاده روی خود ادامه می دهند.

حیوانات خانگی -4

فواید سلامتی حیوانات خانگی برای بزرگسالان مسن تر

علاوه بر ایجاد همراهی کردن و همدم بودن، داشتن یک حیوان خانگی می تواند نقش مهمی در پیری سالم از طریق موارد زیر به وجود می آید ایفا می کند:

معنا و شادی را در زندگی بیابید

در سن و سال شما (پیری) چیزهایی را از دست خواهید داد که قبلا وقت شما را اشغال کرده و هدف زندگی تان را به شما داده اند. ممکن است از شغل خود بازنشسته شوید و یا ممکن است کودکان دور شوند. مراقبت از یک حیوان خانگی می تواند لذت را به همراه داشته باشد و به بالا بردن روحیه، خوش بینی و احساس ارزش به شما کمک کند. انتخاب یک حیوان خانگی از یک پناه گاه، به خصوص یک حیوان خانگی پیر، می تواند به احساس رضایت شما اضافه کند، و بدانید که یک خانه برای یک حیوان خانگی فراهم کرده اید که ممکن است در غیر اینصورت از بین برود و بمیرد.

با دیگران ارتباط خود را حفظ کنید

همیشه حفظ یک دایره اجتماعی هنگامی که سنتان بیشتر می شود کار آسانی نیست. بازنشستگی، بیماری، مرگ و نقل مکان می تواند دوستان و اعضای خانواده را از بین ببرد. و ایجاد دوستان جدید می تواند سخت تر شود. حیوانات خانگی، به خصوص سگ ها، راه خوبی برای بزرگسالان مسن تر هستند که باعث جرقه زدن مکالمات و ملاقات با افراد جدید می شوند.

سرزندگی خود را افزایش دهید

شما می توانید بر بسیاری از چالش های فیزیکی مربوط به پیری با توجه به خودتان غلبه کنید. سگ ها و گربه ها، بازیگوشی، خنده و ورزش را بیشتر می کنند که می تواند به افزایش سیستم ایمنی شما کمک کند و انرژی شما را افزایش دهد.

حیوانات خانگی -8

چگونه حیوانات خانگی به افراد بزرگسال مبتلا به بیماری آلزایمر یا زوال عقل کمک می کنند

به عنوان بخشی از این بیماری، بیماران آلزایمری ممکن است انواع مشکلات رفتاری را از خود نشان دهند، که بسیاری مربوط به ناتوانی در مقابله با استرس هستند.

 • تحقیقات در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس به این نتیجه رسید که بیماران آلزایمری اگر یک سگ یا گربه در خانه داشته باشند، طغیان های اضطراب کمتری دارند و کمتر دچار استرس و اضطراب می شوند.
 • حیوانات خانگی می توانند یک منبع ارتباط غیر کلامی مثبت ایجاد کنند. تعامل بازیگوشانه و تماس ملایم از یک حیوان تربیت شده و آموزش دیده می تواند به تسکین بیماری آلزایمر و کاهش رفتار پرخاشگرانه کمک کند.
 • در بسیاری از موارد رفتار بیمار واکنشی به پاسخ استرس مرقبان است. حیوانات خانگی می توانند به کاهش استرس مراقبان کمک کنند. گربه ها یا حیوانات در قفس ممکن است مناسب تر از سگ ها باشند، که به طور کلی به مراقبت بیشتر نیاز دارند و می توانند به مسئولیت کسی که به دنبال یک بیمار آلزایمری است، اضافه شوند.

فواید سلامتی برای کودکان

نه تنها کودکانی که با حیوانات خانگی بزرگ می شوند ریسک کمتری نسبت به آلرژی و آسم دارند، بسیاری نیز مسئولیت، شفقت، و همدلی را از داشتن سگ یا گربه نیز می آموزند.

 • برخلاف والدین یا آموزگاران، حیوانات خانگی هرگز انتقادی نیستند و به آن ها دستور نمی دهند. کودکان را همیشه دوست دارند و حضور صرف آن ها در خانه می تواند به ایجاد حس امنیت در کودکان کمک کند. داشتن یک حیوان خانگی در حال حاضر می تواند به راحتی اضطراب جدایی را در کودکان هنگامی که مادر و پدر در اطراف کودکان نیستند، تسکین دهد.
 • داشتن عشق و همراهی یک حیوان خانگی می تواند باعث شود که کودک احساس مهمی داشته باشد و به آن ها کمک کند تا تصویری مثبت از خود ایجاد کنند.
 • کودکانی که از نظر احساسی به حیوانات خانگی خود می چسبند، بهتر می توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.
 • مطالعات نشان داده اند که حیوانات خانگی می توانند به کودکان بیش از اندازه یا بیش از حد خشن کمک کنند. البته، هم حیوان و هم کودک باید آموزش ببینند که به طور مناسب با هم رفتار کنند.

کودکان و بزرگسالان هم می توانند از بازی کردن با حیوانات خانگی بهره مند شوند، که می تواند منبعی از آرامش و نیز منبعی از تحریک برای مغز و بدن را فراهم کند. بازی کردن با یک حیوان خانگی می تواند حتی یک درگاه برای یادگیری کودک باشد. حیوان خانگی می تواند تخیل و کنجکاوی کودک را تحریک کند. برای مثال پاداش آموزش یک سگ برای انجام یک حقه جدید می تواند به کودکان اهمیت پشتکار را بیاموزد. مراقبت از یک دوست پشمالو نیز می تواند مزایای دیگری را به کودک ارائه دهد از جمله آن شادی بیکران است.

حیوانات خانگی -00

کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری و چالش های دیگر

برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم یا دیگر مشکلات یادگیری بهتر می توانند با حیوانات خانگی نسبت به انسان ها تعامل داشته باشند. کودکان اوتیسمی اغلب به نشانه های غیر کلامی برای برقراری ارتباط تکیه می کنند، درست مثل حیوانات. و یادگیری برای اولین اتصال با حیوان خانگی ممکن است به کودک اوتیسمی در تعاملات آن ها با مردم کمک کند.

 • حیوانات خانگی می توانند به کودکان مبتلا به ناتوانی های یادگیری کمک کنند یاد بگیرند که چگونه استرس را تنظیم کنند و خود را آرام کنند و آن ها را برای غلبه بر چالش های بی نظمی خود تجهیز کنند.
 • بازی کردن و ورزش کردن با سگ یا گربه می تواند به کودک با اختلالات یادگیری کمک کند تا در طول روز هوشیار باشد. همچنین می تواند یک پادزهر بزرگ برای استرس و سرخوردگی ناشی از ناتوانی یادگیری باشد.

خرید یک حیوان خانگی یک تعهد مهم است

حیوان خانگی یک درمان معجزه آسا برای بیماری های روانی نیست. با خرید یک حیوان خانگی، تنها برای آن هایی که دوست دارند و از حیوانات خانگی قدردانی می کنند و زمان و پول برای حفظ سلامت حیوانات خانگی می توانند صرف کنند، مفید است. اگر شما به سادگی یک “دوستار حیوانات” نیستید، نگهداری از حیوانات خانگی هیچ گونه مزایای سلامتی و یا به بهبود زندگی شما کمک نخواهد کرد.

حتی اگر حیوانات را دوست داشته باشید، مهم است که هر چیزی که سبب مراقبت از یک حیوان خانگی می شود را یاد بگیرید و استفاده کنید. با خرید یک حیوان خانگی، تعهدی است که در طول عمر این حیوان، شاید ۱۰ یا ۱۵ سال در مورد سگ ها باید داشته باشید. و در پایان این تعهد، شما با غم و اندوه که همراه با از دست دادن یک همدم محبوب است مواجه خواهید شد.

دیگر اشکالات داشتن حیوان خانگی عبارتند از:

حیوانات خانگی هزینه دارند

هزینه های غذا، خدمات دامپزشکی، مجوز، هزینه های نظافت، اسباب بازی، رختخواب، کارمزد، و دیگر هزینه های نگهداری می تواند بالا باشد. اگر بیکار یا مسن هستید، و دارای یک درآمد ثابت محدود، ممکن است برای هزینه نگهداری حیوانات خانگی دچار مشکل شوید.

حیوانات خانگی به زمان و توجه نیاز دارند

از آنجایی که هر صاحب سگ به شما می گوید، هیچ روشی برای نگهداری سگ ها به صورت تمام روز و اینکه سگ در خانه حبس شود وجود ندارد، سگ ها به ورزش روزانه نیاز دارند تا آرام و متعادل بمانند؛ اغلب حیوانات خانگی به حداقل مراقبت و توجه نیاز دارند.

داشتن یک حیوان خانگی می تواند برخی از فعالیت های اجتماعی شما را مهار کند

یک سگ می تواند تنها برای مدت محدودی تنها بماند. برای مثال، اگر سگ تان را آموزش دهید، قادر خواهید بود او را همراه خود ببرید تا با دوستانتان ملاقات کند، تا کارهایتان را انجام دهید، یا بیرون از یک کافی شاپ باشد، اما شما نمی توانید اولین تعطیلات آخر هفته را بدون مراقبت از حیوان خانگی تان ترک کنید.

حیوانات خانگی می توانند مخرب باشند

هر حیوان خانگی می تواند خرابی در خانه ایجاد کند. برخی از گربه ها ممکن است مستعد خرد کردن اثاثیه و یا برخی از سگ ها نیز می توانند کفش ها را بجوند. در حالی که آموزش می تواند به ریشه کنی رفتارهای منفی و مخرب کمک کند، این رفتارها در حیواناتی که بدون آموزش و یا تحریک به مدت طولانی تنها رها می شوند، رایج هستند.

حیوانات خانگی به مسئولیت نیاز دارند

بسیاری از سگ ها بدون توجه به اندازه و نژاد قادر به وارد کردن آسیب به مردم هستند اگر صاحب آنها رفتاری مسئولانه از خود در برابر حیوان نشان ندهد این آسیب ایجاد خواهد شد. حتی گربه ها هم می توانند گاز بزنند یا چنگ بگیرند. صاحبان حیوانات باید نسبت به هر خطری، به ویژه در اطراف کودکان، هوشیار باشند.

حیوانات خانگی برای برخی افراد خطرات سلامتی را به دنبال دارد.  برخی بیماری ها وجود دارند که می توانند از گربه ها و سگ ها به افراد منتقل شوند، آلرژی های غذایی، شایع ترین خطر سلامت حیوانات خانگی هستند. اگر شما یا یک عضو خانواده تان دچار یک آلرژی خانگی شده است، به دقت در نظر بگیرید که آیا می توانید قبل از نگهداری از حیوانات خانگی، با علائم بیماری زندگی کنید. همچنین در نظر بگیرید که اگر شما یک حیوان خانگی داشته باشید، برخی از دوستان و یا خویشاوندان با آلرژی ممکن است دیگر قادر به دیدن منزل شما نباشند.

حیوانات خانگی -5

چگونه حیوان خانگی مناسب را پیدا کنیم

اگر شما به این نتیجه رسیدید که نگهداری از حیوان خانگی را می توانید به عهده بگیرید، تبریک می گویم: در حال ایجاد زندگی خود به یک رابطه منحصر به فرد هستید. در حالی که افرادی که حیوانات خانگی دارند، معمولا شادتر، مستقل تر، و احساس امنیت بیشتری نسبت به افراد دیگر دارند، مهم است که نوع حیوان خانگی که برای نیازها و سبک زندگی شما مناسب است، توجه کنید.

با سایر اعضای خانواده خود صحبت کنید و در مورد ویژگی هایی که در یک حیوان خانگی می خواهید و حیواناتی که ترجیح می دهید از آن ها اجتناب کنید، صحبت کنید. در مورد سگ ها، بهترین دوست انسان به انواع بی شماری و یا ترکیبی از نژادها می رسید، که هر کدام ترکیب متفاوتی از ویژگی های شخصیتی را ارائه می دهند:

 • آیا می خواهید یک سگ فعال داشته باشید یا سگی که بیشتر روز را ترجیح می دهد در داخل خانه سپری کند؟
 • چه کسی مراقب سگ خواهد بود؟ آیا کودکان شما واقعا به وعده های خود عمل می کنند؟
 • سگ هر روز چقدر وقت برای نگهداری لازم دارد؟ میخواهید یک سگ “واکر” رو نگه دارید (نیاز به مراقب زیاد) یا از یک حیوانی که به مراقبت کمتری نیاز دارد نگهداری کنید؟
 • فضا چقدر بزرگ است؟ به اندازه کافی جا دارید؟
 • آیا با کودکان یا افراد ناتوان زندگی می کنید که با یک نژاد نجیب و تربیت شده بهتر رفتار می کنند؟

چه مقدار مدفوع می تواند تحمل کند؟

 • آیا می خواهید از یک توله سگ که به آموزش و یا یک سگ بزرگ که قبلا تعلیم دیده است نگهداری کنید؟

نژاد خالص سگ در برابر نژادهای ادغام شده آنها

اگر نژاد ویژه ای از سگ در ذهن داشته باشید می توانید به دنبال یک گروه نجات باشید که به این نژاد کمک می کند و یا به دنبال یک پرورش دهنده معروف باشید. از دیگر مالکان سگ ها، دامپزشک، یا گروه نجات محلی بپرسید، اما به یاد داشته باشید: یک پرورش دهنده معروف همیشه می خواهد قبل از فروش یک سگ شما را ملاقات کند تا مطمئن شود که یک صاحب مناسب و مسئول خواهید بود.

البته، شما همچنین می توانید سگ های نژاددار را در پناهگاه پیدا کنید – جایی که آن ها به طور قابل توجهی کم تر از یک پرورش دهنده هزینه خواهند داشت – همچنین انواع مختلفی از سگ های نژادهای مختلف در این محل ها نگهداری می شوند. سگ های نژادهای مختلط معمولا مشکلات سلامتی کمتری نسبت به انواع خود دارند، اغلب عادت های مناسب تر و بهتری دارند و تمایل دارند راحت تر با یک خانه جدید سازگار شوند. با این حال، داشتن یک نژاد خالص، دانستن اینکه چه چیزی باید در رابطه با اندازه، رفتار و سلامتی انتظار داشته باشد، آسان تر است – شما باید اطلاعاتی در مورد نژادهای متفاوت از گونه ها را بدانید تا یک سگ را مشخص کنید. البته، نژاد یا ترکیبی از نژادها، تنها شخصیت یک سگ را مشخص نمی کند – بیشتر آن به شما و نوع خانه و آموزش برای حیوان خانگی تان بستگی دارد.

پناهگاه و نجات حیوانات

چه نژادهای مختلط و چه نژادهای اصیل، سگ ها و گربه های پذیرفته شده از یک پناهگاه یا گروه نجات حیوانات عالی را می سازند. در اکثر موارد، حیوان خانگی بدون هیچ گونه عیب خودش را به یک سرپناه می رساند. صاحب او ممکن است مرده باشد یا به جایی منتقل شده باشد که به حیوانات خانگی اجازه زندگی نمی دهد، یا حیوان خانگی ممکن است به سادگی توسط صاحبان غیر مسئول رها شده باشد که او را به خاطر هوی و هوس خرید و بعدا دریافت که آن ها قادر به مراقبت از او نیستند. اگر یک حیوان پناهگاه یا حیوان رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهد، به جای آن که برای فرزندخواندگی پیشنهاد شود، به طور معمول از روی ترحم کشته می شود.

گروه های نجات سعی در پیدا کردن خانه های مناسب برای سگ های ناخواسته و یا رها کردن گربه ها دارند، که بسیاری از آن ها از پناهگاه های حیوانات گرفته شده اند و در غیر این صورت، کشته خواهند شد. داوطلبان معمولا از حیوانات مراقبت می کنند تا اینکه بتوانند یک خانه دائمی پیدا کنند. این به این معنی است که امدادرسانان اغلب با شخصیت حیوانات خانگی بسیار آشنا هستند و می توانند به شما کمک کنند که آیا حیوان خانگی برای نیازهای شما مناسب است یا خیر. با پذیرفتن یک حیوان از یک پناهگاه یا سازمان نجات، شما تنها به یک حیوان خانگی لایق کمک نخواهید کرد، اما احتمالا زندگی یک حیوان را نجات خواهید داد.

حیوانات خانگی -6

اجتناب از خرید توله سگ هایی که در فروشگاه های خانگی یا در اینترنت فروخته می شوند

فروشگاه هایی که به سگ های کوچک اهمیت می دهند، آن ها را نمی فروشند. به این دلیل است که اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی سگ های خانگی را می فروشند که سگ های خود را از کارخانه های ظالم و غیرانسانی به فروش می رساند. کارخانه های توله سگ مثل کارخانه های تولید سگ هستند که در آن سگ های مادر تمام عمر خود را در قفس های کوچک یا لانه با کم ترین توجه و یا کیفیت زندگی سپری می کنند. وقتی که مادر و سگ دیگر نمی توانند پرورش پیدا کنند، آن ها دور ریخته یا کشته می شوند. نگهدارندگانی که توله سگ را از فروشگاه های حیوانات خانگی و یا از طریق اینترنت خریداری می کنند، بدون دیدن خانه پرورش دهنده، اغلب ناخواسته از این صنعت ظالم حمایت می کنند.

به سادگی با انتخاب حیوان بعدی خود از یک پناهگاه یا گروه نجات، یا خرید یک سگ تنها از یک پرورش دهنده مسئول که به شما نشان می دهد توله سگ در کجا متولد و بزرگ شده است، کمک کنید.

حق جایگزین برای مالکیت حیوانات خانگی

اگر زمان، پول و بنیه خود را نداشته باشید، هنوز راه هایی وجود دارد که می توانید فواید سلامتی موجود در اطراف حیوانات را تجربه کنید. حتی دوره های کوتاهی که با یک سگ یا گربه سپری می شود می تواند هم برای شما و هم برای حیوان مفید باشد.

شما می توانید از سگ همسایه برای مثال، یا داوطلب در یک پناهگاه حیوانات استفاده کنید. اغلب پناهگاه های حیوانات و یا گروه های نجات از داوطلبان استقبال می کنند تا به مراقبت از حیوانات بی خانمان و یا کمک به فرزندخواندگی کمک کنند. شما نه تنها به خودتان کمک خواهید کرد بلکه به جمع کردن و ورزش کردن حیوانات نیز کمک خواهید کرد و آن ها را مورد محبت خود قرار خواهید داد.

برخی از پناهگاه های حیوانات و گروه های نجات برنامه های “اجاره” حیوانات خانگی را ارائه می دهند. سگ ها و گربه هایی که برای فرزند خواندگی در دسترس هستند، می توانند برای پیاده روی یا بازی انتخاب شوند. همچنین می توانید یک حیوان را به طور موقت پرورش دهید تا اینکه یک خانه دائمی برای او پیدا شود، یا تصمیم بگیرید که آیا این حیوان برای شما مناسب است یا نه.

انواع مختلفی از سازمان های مختلف، سگ ها و گربه ها را برای بازدید از بیمارستان کودکان، کمک به سایر انسانها، خانه های سالمندان، برنامه های خانگی، پنا گاه ها و مدارس ارائه می دهند. در طی این دیدارها، افراد برای حیوان خانگی دعوت می شوند و حیوانات را نوازش می کنند که می تواند حالت روحی و استرس را بهبود بخشد و استرس و اضطراب را کاهش دهد.