در مورد داروی فیناستراید چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می دانید این دارو چه عوارضی برای مصرف کننده دارد؟ زنان باردار و شیرده می توانند این دارو را مصرف کنند؟ دوز مصرف آن چیست؟ در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی نحوه مصرف، عوارض و کاربرد فیناستراید صحبت خواهیم کرد و به شما خواهیم گفت که مراقبت های لازم حین مصرف این دارو چگونه است. برخی از داروها را نباید به همراه فیناستراید استفاده کنید زیرا باعث بروز اختلالاتی در بدن می شود و در نتیجه یا باعث کاهش تاثیر دارو می گردند یا افزایش عوارض جانبی آن.

کاربرد فیناستراید چیست؟

خانم هایی که باردار هستند یا احتمال بارداری می دهند نباید فیناستراید مصرف کنند یا حتی قرص های خوراکی با دوز کم بخورند. فیناستراید می تواند سبب اختلال در جنین های پسر آن ها شود. فیناستراید برای درمان پروستات خوش خیم در مردان کاربرد دارد و الگوی رویش مو در آن ها  که همچنین به عنوان آلوپسی آندوژنیک شناخته می شود را درمان می کند.

فیناستراید

بیماری پروستات به خاطر بزرگ شدن پروستات به وجود می آید. مردانی که به پروستات دچار هستند، در ادرار کردن مشکل دارند و جریان ادرار آن ها کاهش پیدا می کند‌، شب ها احساس دستشویی پیدا می کنند و باید نیمه شب بیدار شوند. گاهی حتی نمی دانند ادرار دارند یا خیر.

فیناستراید این علائم را کاهش می دهد و احتمال احتیاج به جراحی پروستات را کم می کند. می تواند به تنهایی مصرف شود یا در ترکیب با داروهای دیگر مثل مسدود کننده آلفا برای درمان پروستات خوش خیم باشد. برای مردهایی که به ریزش مو دچار هستند، فیناستراید می تواند تارهای موی کف سر آن ها را افزایش دهد اما موی بدن را زیاد نمی کند.

فیناستراید عملکرد آنزیمی به نام آلفادوکتاز ۵ را مسدود و متوقف می کند. این آنزیم تستوسترون را به هورمون دیگری تبدیل می کند که باعث می شود ریزش موی مردان برطرف شود. او می تواند سطح تستوسترون را در بدن افزایش دهد که سایز پروستات را کاهش داده و رشد مو را زیاد می کند.

اثر فیناستراید روی پروستات و موی سر تا زمانی که دارو مصرف می شود ادامه دارد. اگر مصرف آن متوقف شود پروستات شروع به رشد دوباره می کند و تقویت می شود و موها شروع به ریزش می کنند. مصرف این دارو فقط با تجویز پزشک مجاز است. این محصول به صورت فرم قرص در بازار موجود است.

مراقبت های لازم قبل از مصرف فیناستراید

برای استفاده از دارو، به ریسک های مصرف آن در برابر فوایدی که دارد توجه کنید. این تصمیمی است که شما و پزشک تان می گیرید. برای این دارو، باید موارد زیر را در نظر بگیرید.

آلرژی:

اگر هر گونه عکس العمل آلرژیکی و غیر معمولی داشتید، حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر آلرژی مانند آلرژی به انواع غذا، رنگ ها، نگه دارنده ها یا حیوانات داشتید، به پزشک خود بگوئید. برای داروهایی که پزشک شما تجویز نکرده است، حتما لیبل یا برچسب روی بسته را با دقت بخوانید.

کودکان:

فیناستراید برای مصارف کودکان کاربردی ندارد. امنیت و تاثیر مصرف آن هم چنان مشخص نشده است.

کهنسالان:

تحقیقات انجام شده نشان داده است که مشکلات ویژه کهنسالان باعث می شود فایده و کاربرد فیناستراید محدود شده و از بین برود.

شیردهی:

هیچ تحقیقی روی خانم هایی که در حال شیردهی هستند و ریسک آن برای نوزاد انجام نشده است. قبل از این که دارو را در دوره شیردهی مصرف کنید، حتما فواید و مزایای آن را در برابر ریسک های موجود بسنجید و بررسی کنید.

فیناستراید

تداخلات دارویی فیناستراید

اگر چه داروهای خاصی باید با همدیگر استفاده شوند. در دیگر موارد دو داروی مختلف احتمالا با هم استفاده می شوند حتی اگر این تداخل اتفاق بیفتد. در این موارد پزشک شما احتمالا دوز را تغییر می دهد یا احتیاطات دیگری مورد نیاز است. وقتی شما این دارو را مصرف می کنید، مهم است که پزشک متخصص شما بداند که چه داروی دیگری را مصرف می کنید.

تداخلات دیگری نیز وجود دارد که البته تهاجمی نیستند‌. استفاده از این دارو با داروهای دیگر احتمال ریسک عوارض جانبی را افزایش می دهد. اما استفاده از دو دارو احتمالا بهترین درمان برای شما خواهد بود. اگر دو دارو با هم تجویز شوند، پزشک شما دوز خود را تغییر می دهد و به شما می گوید چه دوزی را باید برای هر دارو استفاده کنید.

تداخلات غذایی با فیناستراید

بعضی از داروهای نباید همزمان با خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از چیزها مصرف شوند چون این تداخل اتفاق می افتد. استفاده از الکل یا مواد مخدر با این دارو احتمال ایجاد مشکلات و تداخلات را زیاد می کند. با پزشک خود در مورد استفاده از غذاها، الکل و مواد مخدر با این دارو صحبت کنید.

مشکلات پزشکی دیگر

داشتن بیماری ها و مشکلات پزشکی دیگر احتمالا روی استفاده از این دارو تاثیر می گذارد. مطمئن شوید که با پزشک خود این مشکلات را در میان می گذارید مخصوصا اگر دارای بیماری های کبدی هستید، لطفا آن را با احتیاط مصرف کنید. این اثرات جانبی احتمالا به خاطر خروج و دفع آرام دارو از بدن اتفاق می افتد.

فیناستراید

نحوه مصرف فیناستراید

این دارو را فقط با تجویز پزشک مصرف کنید. لطفا سرخود دوز آن را زیاد نکنید و آن را به مدت طولانی تر از تجویز پزشک مصرف نکنید! این دارو دستورالعمل ها و اطلاعات خاصی را در بروشور خود آورده است. لطفا با دقت آن را بخوانید و اگر سوالی دارید با پزشک خود در میان بگذارید.

احتمالا می توانید این دارو را همراه با غذا یا بعد از غذا مصرف کنید. اگر این دارو را برای ریزش مو مصرف می کنید، احتمالا سه ماه زمان نیاز دارید تا تاثیر آن را مشاهده کنید. این دارو ریزش مو را درمان نمی کند. اما سبب می شود موی کف و فرق سر رشد کند.

رشد مو نهایتا تا زمانی که دارو مصرف شود، ادامه پیدا می کند. موی جدید در حدود یک سال بعد از این که مصرف دارو متوقف شد، از دست می رود و دوباره می ریزد‌. اگر این دارو را برای بیماری پروستات خوش خیم استفاده می کنید، احتمالا ۶ ماه طول می کشد تا اثر کامل آن را ببینید.

این دارو پروستات خوش خیم را درمان نمی کند و علائم را بیشتر می نماید. اثر آن روی پروستات تا زمانی که دارو مصرف شود ادامه پیدا می کند. وقتی مصرف دارو متوقف شد، پروستات دوباره بعد از چند ماه عود کرده و شروع به پدیدار شدن می کند‌. روزانه در زمان مشخص و ثابتی دارو را مصرف کنید.

میزان دوز مصرفی فیناستراید

دوز این دارو برای بیماران متفاوت مختلف است، از دستورات پزشک خود یا دستورالعمل ها پیروی کنید. اطلاعات پیشرو در بروشور شامل دوز میانگین دارو می باشد. اگر دوز شما متفاوت از دستورالعمل بود، تا زمانی که پزشک شما اطلاع نداده است، تغییرش ندهید. مقدار دارویی که باید مصرف کنید به قدرت دارو بستگی دارد. هم چنین تعداد دوزهایی که روزانه مصرف می کنید، زمانی که باید بین مصرف هر نوبت دارو رعایت کنید و طول دوره ای که دارو را مصرف می کنید همگی وابسته به مشکلات پزشکی و بیماری های شما هستند.

مصرف قرص فیناستراید

به منظور درمان پروستات خوش خیم در بزرگسالان به ۵ میلی گرم از این دارو، به طور روزانه نیاز است و در بچه ها هم مصرف آن توصیه نمی شود. به منظور درمان الگوی ریزش مو در مردان بزرگسال یک بار در روز به مقدار یک میلی گرم باید مصرف گردد و در بچه ها نیز مصرف آن پیشنهاد نمی شود.

فیناستراید

دوز از دست رفته

اگر شما دوز دارویی را از دست بدهید، و یک دوز را مصرف نکنید، باید به ساعت مصرفی منظم و قبلی خود بازگردید ولی دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری از این دارو

دارو را در یک ظرف در بسته نگهداری کنید تا در دمای اتاق بماند، از حرارت دور باشد، رطوبت نگیرد و در معرض نور مستقیم نباشد. از فریزر کردن آن جلوگیری کنید. آن را از دسترس کودکان خارج کنید. داروهای تاریخ مصرف گذشته را نگهداری نکنید چون احتیاجی به آن ها ندارید. از پزشک هر گونه سوالی که دارید بپرسید.

احتیاطات لازم حین مصرف فیناستراید

مهم است که با ملاقات های منظم با پزشک خود، پیشرفت یا درمان بیماری خود را چک نمائید. این باعث می شود پزشک متوجه شود که آیا دارو درست عمل می کند یا خیر و اگر نیازی به ادامه مصرف دارو با دوز متفاوتی هست، شما را مطلع کند. شاید به آزمایش خون احتیاج پیدا کنید تا اثرات ناخواسته ای پدید نیاید.

خانم ها و یا بچه ها نباید این دارو را مصرف کنند. خانم هایی که باردار هستند یا ممکن است باردار باشند، به هیچ وجه نباید از این دارو بخورند. فیناستراید می تواند از طریق پوست جذب شود و سبب ایجاد اختلالاتی در جنین شود. اگر یک خانم باردار در تماس با این دارو قرار بگیرد، مساحت و ناحیه تحت تاثیر باید بلافاصله با آب و صابون شسته شود.

این دارو احتمالا تغییراتی را برای بافت بدن ایجاد می کند. اگر هنگام مصرف این دارو توده، درد، حساسیت یا بزرگی در سینه های خود احساس کردید به پزشک تان اطلاع دهید. این دارو از سرطان پروستات جلوگیری می کند اما احتمالا ریسک ارتقای سرطان پروستات پیشرفته را افزایش می دهد. اگر در مورد این ریسک و خطرات آن نگرانی داشتید، پزشک خود را مطلع کنید. این دارو احتمالا روی نتایج آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات اثر می گذارد که برای کشف سرطان پروستات استفاده می شود.

حتما به پزشک خود اطلاع دهید که این دارو را مصرف می کنید‌. این دارو احتمالا در مقدار تولید و خروج مایع منی در هنگام رابطه جنسی نیز اثر می گذارد. این دارو روی تعداد اسپرم ها یا توانایی باروری شما تاثیر نمی گذارد.

فیناستراید

عوارض جانبی فیناستراید

در برابر اثرات دیگر، این دارو اثرات ناخواسته زیادی می گذارد اگرچه ممکن است هیچ کدام از این اثرات جانبی ایجاد نشوند اما اگر این اتفاق بیفتد و عوارضی به وجود بیاید، احتمالا به توجه و مراقبت نیاز دارید. این عوارض را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض رایج تر:

 • سرماخوردگی
 • عرق سرد
 • گیجی و خستگی
 • سرگیجه
 • غش و بی حالی
 • احساس سبکی در سر هنگام بلند شدن و نشستن
 • کاهش میل و اشتیاق به انجام رابطه جنسی
 • ناتوانی در نعوظ
 • کاهش توانایی جنسی یا میل و عملکرد در آن

عوارض معمول تر:

 • تورم صورت، بازوها، دست ها، اندام تحتانی یا پاها
 • بزرگی سینه و حساسیت
 • خارش پوست
 • ورم
 • افزایش شدید وزن
 • قرمزی پوست
 • جوش های پوستی
 • تورم لب ها و صورت
 • مورمور شدن دست ها یا پاها
 • افزایش یا کاهش عجیب و غیر معمول وزن
 • آب ریزش بینی
 • خواب آلودگی یا سرگیجه غیر طبیعی
 • عطسه
 • گرفتگی بینی

فیناستراید

عوارض خطرناک و غیر معمول

 • ترشح خونی از سینه
 • فرورفتگی پوست سینه
 • نوک سینه معکوس شده
 • توده سینه یا توده زیر بازوها
 • پوسته پوسته شدن یا کبره بستن نوک سینه
 • قرمزی و تورم سینه
 • ورم و کبودی پوست سینه که قابل درمان نیست.

بعضی از عوارض جانبی احتمالا طوری اتفاق می افتند که نیازی به مراقبت ندارند. این عوارض احتمالا در طول درمان که بدن شما به دارو عادت می کند و با آن تطابق پیدا می کند، برطرف می شود. همچنین پزشک شما قادر خواهد بود به شما راه های جلوگیری یا کاهش این عوارض جانبی را بدهد. اگر هر کدام از این عوارض جانبی را داشتید، با پزشک خود مشورت کنید یا اگر سوالی دارید مطرح کنید.

عوارض نادر:

 • درد معده یا درد شکمی
 • کمر درد
 • کاهش مقدار مایع منی
 • اسهال
 • گیجی و بی حالی
 • سر درد

عوارض ناشناخته:

 • درد بیضه و اندام های جنسی مردانه

دیگر عوارض جنسی که در بیماران به طور نادر اتفاق می افتند در لیست بالا ذکر نشده اند، اگر متوجه این عوارض دارویی شدید، باید با پزشک خود مشورت نمائید. می توانید حتی با پزشک تان تماس بگیرید.