در مورد روغن های گیاهی برای مو چه می دانید؟ ریزش مو نگرانی متداولی در میان بسیاری از زنان و مردان است. دلایل زیادی از ژنتیک گرفته تا کمبود ویتامین و تغییرات هورمونی وجود دارد که منجر به ریزش مو  شود. مسائل پزشکی مانند بیماری تیروئید نیز ممکن است باعث نازک شدن مو یا ریزش آن شود. هیچ روش جادویی وجود ندارد که باعث رشد مو شود، اما تحقیقات نشان داده است که بعضی از گیاهان دارویی ممکن است ریزش مو را کند تر کرده و یا به ترویج رشد مو های جدید کمک کند. با این حال مهم است که توجه داشته باشید، بیشتر این تحقیقات بر روی حیوانات انجام شده اند و مطالعات بیشتری نیاز است که این تاثیر را بر روی انسان ها ثابت کند. با ما در ادامه این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی و زیبایی دکتر سلام  همراه باشید تا در مورد روغن های گیاهی برای مو صحبت کنیم و ببینیم که چگونه از این داروهای گیاهی برای بهبود رشد موهای مان استفاده کنیم. اما قبل از اینکه این داروهای گیاهی را به برنامه های روزانه تان اضافه نمایید، حتما با پزشک خود صحبت کنید به خصوص اگر ریزش موهایتان به خاطر مسائل پزشکی است.

روغن های گیاهی برای مو

روغن مو

روغن های مو که تونیک مو نیز نامیده می شوند، عصاره های گیاهی ترکیب شده با روغن پایه هستند. بعضی از روغن های مو شامل چندین گیاه دارویی و روغن پایه می باشند. روغن های پایه محبوب که برای روغن های گیاهی استفاده می شوند شامل موارد زیر می گردد:

 • روغن نارگیل
 • روغن بادام شیرین
 • روغن گردو
 • روغن زیتون
 • روغن معدنی
 • روغن ججوبه
 • روغن جوانه گندم

بعضی از گیاهان دارویی که در روغن های گیاهی مو استفاده می شوند شامل موارد ذیل می گردد

 • هیپزوس چینی (رز چینی): هیپزوس چینی یکی از بوته های همیشه سبز است. این گل پر طراوت خوراکی اغلب برای چای های گیاهی استفاده می شد. تصور بر این است که هیپزوس به تحریک فولیکول های مو، افزایش سایز فولیکول ها و افزایش رشد مو کمک می کند.
 • برهمی (باکوپا): رهمی که باکوپا نیز نامیده می شود گیاه خزداری ست که در داروهای آیورودا استفاده می شود. این گیاه حاوی آلکالوئید هایی ست که تصور می شود پروتئین های فعالی می باشد که مسئول رشد مو است.
 • تراداکس (Tridax jatamansi): یک گیاه دارویی خزدار آیورودا و از خانواده گل آفتاب گردان است. این گیاه حاوی آنتی اکسیدان بوده و رشد مو را به تنهایی یا همراه با سایر گیاهان دارویی به دنبال خواد داشت.
 • جاتامانی (Jatamansi): جانامانی درختچه کوچکی ست که ساقه های زیرزمینی آن ممکن است به رشد مو سرعت بخشد. نشان داده شده است که این گیاه رشد مو را در آلوپسیایی که بر اثر شیمی درمانی رخ داده است، افزایش می دهد.
 • جینسینگ ( Panax ginseng): جینسینگ یکی از درمان های طبیعی باستانی برای بسیاری از شرایط از جمله ریزش مو است. این گیاه حاوی ساپونین ها ست که تصور می شود که رشد موها را با مهار کردن ردوکتاز 5 a ترغیب می کند ، این آنزیم به ریزش مو در مردان مربوط می شود.

چگونه از روغن های گیاهی برای مو استفاده کنیم؟

روغن زدن به مو

بعضی از روغن های گیاهی مو طوری فورمول بندی شده اند که به عنوان شامپو استفاده شوند یا باید آنها را به مو بزنید و بگذارید بر آن بماند تا درمانش کند، بنابراین دستورالعمل هایی که کارخانه تولید کننده آنها بیان کرده است را بخوانید. لیبل روی این روغن ها به شما توصیه خواهد کرد که آن را به موها خیس خود بمالید یا زمانی که خشک است استفاده کنید.

هنگام استفاده از آن ها دست هایتان را تمیز بشویید، روغن را مستقیما به پوست سر خود بمالید و اگر گفته شده است که باید شسته شود، به همان صورت بشویید.

روغن های تهیه شده با چند داروی گیاهی

این روغن ها گاهی سالوس های گیاهی نامیده می شوند و معمولا با ترکیب گیاهان دارویی با یک روغن مانند لانولین یا ژل های نفتی و آب ساخته شده است. سایر اجزا ممکن است شامل موم زنبور عسل یا کره کاکائویی شود. روغن های تهیه شده با چند داروی گیاهی معمولا حاوی عصاره های گیاهی متعددی هستند. بعضی از گیاهان دارویی که در این روغن ها استفاده می شود، شامل موارد ذیل می گردد:

 • زغال اخته: زغال اخته یک گیاه دارویی آیورودا ست که برای تقویت مو و ترویج رشد مو استفاده می شود. همچنین به جهت اینکه حاوی چندین نوع آنتی اکسیدان می باشد، شناخته شده است.
 • گوتو کولا: گوتو کولا یکی از محبوب ترین آیورودا ها ست و تصور می شود که طول مو را افزایش داده و رشد مو را احتمالا با افزایش جریان خون در پوست سر، تحریک می کند.
 • آلوورا: آلوورا یک گیاه گرمسیری ست و درمان محبوب مردمی برای سوختگی و مشکلات گوارشی است. همچنین ممکن است برای حفظ شرایط پوست سر و سالم ماندن آن استفاده شود که می تواند از رشد سالم مو ها حمایت کند.
 • ریحان: ریحان یک گیاه دارویی معطر و انطباق پذیر است که برای خواص شفا بخش خود شناخته شده است. ریحان ممکن است به پیشگیری از ریزش مو بر اثر شوره سر، خارش یا تغییرات هورمونی کمک کند.

 چگونه از روغن های گیاهی برای مو استفاده کنیم؟

روغن های تهیه شده با چند داروی گیاهی را  معمولا باید مستقیما به پوست سر خود بمالید. با دست های تمیز این روغن را به پوست سر ماساژ دهید تا جذب شود.