رویاهای جنسی چیست؟ چرا بعضی از افراد، زیاد رویاهای جنسی می بینند؟ اگر تا به حال برایتان این سوال پیش آمده است که چرا رویاهای شما پر از صحنه های جنسی با محوریت شما به عنوان فرد اصلی و با حضور شخص دیگریست، پس ادامه این مقاله از بخش جنسی و روانشناسی دکترسلام را مطالعه کنید. رویاهای جنسی بخشی طبیعی از زندگی هستند. در حقیقت، گفتن این حرف که همه ی ما در طول زندگی این رویاها را تجربه می کنیم، دور از حقیقت نیست. رویای داشتن رابطه جنسی با فردی به جز  همسرتان هم طبیعی است.

رویاهای جنسی چه چیزی را به ما می گویند؟

همه ما می خواهیم معنای رویاهای خود را بدانیم. به خصوص زمانی که گیج می شویم که چرا رویای خاصی را دیده ایم، این مسئله بیشتر نمود پیدا می کند. محتوای رویا اغلب به چیزی که در زندگی بیداری شما اتفاق می افتد مربوط می شود. بنابراین وقتی روزهای شما پر از استرس و اضطراب باشد، ممکن است روزتان با رویاهای ناخوشایندی به پایان برسد. اما اگر اوضاع به خوبی پیش برود و احساس رضایت کنید، ممکن است رویاهای شما تغییر کند.

رویاهای جنسی

دکتر جنت بریتو، روانشناس دارای مجوز و درمانگر جنسی، توضیح می دهد که خواب  ها روشی هستند برای آشکار کردن آنچه برای شما نامرئی است. آن  ها به عنوان یک سیستم راهنمایی داخلی عمل می کنند، به شما گزارش می دهند که چطور زندگی خود را سپری می کنید، و تصاویری نمادین را به نمایش می گذارند تا به تجسس در مورد آن ها بپردازید. بریتو می گوید: نمادها و تصاویر موجود در رویا، شما را به احساسات، آرزوها و یا مشکلی که سعی در حل آن دارید، مرتبط می کنند.

معنای رویاهای جنسی

رمزگشایی معنی پشت رویاهای جنسی، یک فرآیند مشخص ندارد. اگرچه ممکن است تمایل داشته باشید که رویاهای خود را در معنای واقعی شان تفسیر کنید، اما بریتو می گوید که به منظور فهم معنی رویایتان، بهتر است بر روی بررسی نمادین آن تمرکز کنید.

او اضافه می کند: ” وقتی در رویاهای شما رابطه جنسی ظاهر می شود، آن را به داستانی تبدیل می کند که یک شروع، یک میانه، و یک پایان دارد، و بر تجربه احساسی در رویای شما تمرکز می کند، و با توجه به انرژی شما هدایت می شود و پایان می یابد.” او اضافه می کند: ” این رویای جنسی به شما نیاز عاطفی ای را نشان می دهد که سعی دارید تا در بیداری به آن دست یابید.”

خوب است بدانید که حتی رویاهای جنسی که ممکن است “تابو” تلقی شوند نباید باعث نگرانی شما شوند. فقط باید کمی عمیق  تر فکر کنید تا ببینید ذهن نیمه هشیار شما درباره زندگی بیداری تان چه می گوید.

ذکر مجدد این نکته که رمز گشایی مفهوم پشت رویاهای جنسی، برای همه یک فرآیند مشابه نیست، ضروری است. هرکدام از ما از هر داستانی معنای متفاوتی را برداشت می کنیم. با این حال، برخی از موارد، موضوعات رایجی هستند که در رویاهای جنسی پدیدار می شوند.

رویاهای جنسی ارتباط با فردی بیگانه یا آشنا

چه چیزی را بیان می کند:

شاید این فقط به این معنی باشد که میل جنسی شما بالا است و نیازهای شما برآورده نمی شود.

چه باید کرد:

زیاد به این رویا توجه نکنید. این می تواند تنها در مورد تمایل فعال (یا بیش فعال) شما باشد. اگر اینطور است، داشتن ارتباط با همسرتان راه حل خوبی است. بگذارید تا همسرتان بداند که چه احساسی دارید و چه چیزی می ‎خواهید، اما نسبت به این واقعیت که ممکن است او نیز احساس مشابهی نداشته باشد، حساس باشید.

رویاهای جنسی

رویاهای جنسی داشتن رابطه جنسی با همسر سابق

چه چیزی را بیان می کند:

بسته به اینکه چقدر این رویاها را می بینید و چه مدت است که از همسر قبلی تان جدا شده اید، می تواند به معنی هرچیزی باشند؛ از عادت نکردن به رابطه جنسی با همسر جدیدتان گرفته تا غم از دست دادن رابطه قبلی تان.

چه باید کرد:

اگر به تازگی از یک رابطه خارج شده اید، به خودتان اجازه دهید تا به داشتن رابطه جنسی با همسر جدیدتان عادت کنید. با این حال، اگر چند ماه یا حتی چند سال از جدایی تان گذشته است و هنوز هم رویاهای روابط جنسی با همسر سابقتان را می بینید، ممکن است نیاز باشد که به متخصص مسائل روانی مراجعه کنید.

رویاهای جنسی شامل رابطه ارباب و بردگی

چه چیزی را بیان می کند:

این نوع از رابطه بر مبنای بردگی، بی رحمی و لذت بردن از درد بنا شده است.

دکتر فران والفیش، روان درمانگر مقیم بورلی هیلز، در این رابطه می گوید: ” این رویا ممکن است به این معنا باشد که شما مادر و یا پدری غلبه گر داشته اید و به علت آشنا بودن با این امر، دوست دارید که بر عشقتان غلبه و حکم فرمایی داشته باشید.” دیگر تفسیر محتمل ممکن است تمایل به کنترل به منظور فرمان برداری دیگران از شما باشد.

چه باید کرد:

والفیش توضیح می دهد: ” هیچ چیز بد، نادرست، یا غیر طبیعی در مورد این تجربه جنسی وجود ندارد. تجربیات جنسی ما شخصی و خصوصی هستند.”

زمانی که یک طرف می خواهد که این نوع از رابطه را تجربه کند و طرف دیگر علاقه مند به این امر نیست، فرد باید به آرامی به همسر خود بفهماند که دقیقا خواسته او چیست. حواستان به این نکته باشد که همسرتان حتما از داشتن این رابطه راضی باشد و گاهی می توانید با انجام اعمال جنسی ای که همسرتان از آن ها لذت می برد، او را نیز راضی نگه دارید.

رابطه جنسی دهانی در رویاهای جنسی

چه چیزی را بیان می کند:

این رویا می تواند به این معنا باشد که شما با فردی زندگی می کنید که از رابطه جنسی دهانی متنفر است، اما شما به طور پنهانی این نوع از رابطه را دوست دارید.

چه باید کرد:

والفیش می گوید: ” گرچه برخی آن را دوست دارند، اما بسیاری از افراد مخالف داشتن رابطه جنسی دهانی هستند.” به همین دلیل بهتر است که به صورت صادقانه با همسرتان صحبتی در رابطه با اینکه چرا این نوع از رابطه باعث ناراحتی و نفرت او می شود، داشته باشید تا موضوع به راحتی حل شود.

رویاهای جنسی

رابطه جنسی با دانش  آموز یا معلم در رویاهای جنسی

چه چیزی را بیان می کند:

این رویا می تواند نشانگر فردی باشد که به عنوان مثال، پدری جذاب و خودشیفته داشته ، که فرزندش را از توجه دائمی محروم می کرده است. این دست از افراد در مورد احساس داشتن رابطه کامل با یک شخصیت مقتدر، خیال  بافی می کنند.

چه باید کرد:

والفیش می گوید:”اگر شما نیز به علت این که نیاز به یک شخصیت مقتدر را احساس می کنید، این رویا را می بینید، کمی وقت صرف کنید تا بفهمید که واقعا چه کسی را دوست دارید.”

او اضافه می کند: ” بسته به رابطه تان با این فرد، و اینکه آیا شما هنوز درگیر آن هستید یا خیر، شاید بتوانید آن را از ذهن خود حذف کنید، یا شاید بهتر باشد که برای غلبه بر احساسات خود با یک روان درمانگر صحبت کنید.”

داشتن رابطه جنسی در وان حمام

چه چیزی را بیان می کند:

این که مردم از طریق دیدن یک جسم تحریک شوند و بخواهند که در آن مکان رابطه داشته باشند، غیر معمول نیست.

او توضیح می دهد: “برای مثال، شکل دوش حمام ممکن است شبیه آلت تناسلی مردانه باشد، یا دیدن یک مجسمه با بدن برهنه می تواند تحریک زیادی ایجاد کند.”

چه باید کرد:

تا زمانی که در این فرآیند به شما یا شخص دیگری آسیب نمی رسد، هیچ چیز بد، غلط، یا غیر طبیعی وجود ندارد.

رویاهای جنسی شامل حرف های نامناسب در رویاهای جنسی

چه چیزی را بیان می کند:

والفیش می گوید که این رویا می تواند برای افراد متشخصی پیش آید که گاهی می خواهند که از پوسته خود خارج شوند. آن ها ممکن است به طور ناخودآگاه تمایل داشته باشند که از بند قضاوت های خود و دیگران درباره خودشان آزاد شوند.

چه باید کرد:

والفیش می گوید: ” شما هم می توانید این رویا را تحقق ببخشید و به دنبال راهی برای وارد کردن این کلمات در رابطه خود باشید.” با این حال، او هشدار می دهد که اگر همسرتان با این موضوع کنار نیاید، عادت به صحبت های نامناسب به طور بالقوه خطرناک است. به همین دلیل است که ارتباط، کلید یادگیری بیشتر در مورد چیزهاییست که همسرتان دوست دارد یا از آن ها متنفر است.

رویاهای جنسی

چطور با احساسات خود کنار بیایید

نیازی نیست که حتما رویاهای جنسی شما از احساسات عمیق و یا اتفاقات گذشته ریشه بگیرند. و ممکن است ابزاری برای کمک به شما برای برقراری ارتباط با نیازها و احساساتتان باشند. حتی اگر رویاهای شما روشن هستند، به دنبال معانی آن ها بگردید تا به کمک آن ها از احساسات و خواسته  های درونی خود آگاهی بیشتری پیدا کنید.

شروع به یادداشت برداری کنید

برای اینکه ایده بهتری نسبت به الگو و یا رویاهای جنسی تکرار شونده خود داشته باشید، یک یادداشت روزانه از رویاها و جزئیات آن داشته باشید. بعد از سه  تا پنج یادداشت، رویاها را مرور کنید و ببینید که چه چیز مشترکی دارند. اگر به صمیمیت بیشتر اشاره دارند، ممکن است نیاز باشد تا با همسرتان درباره احساسات خود صحبت کنید.

بریتو به ما یادآوری می کند که خواب  ها تنها یک راه برای برقراری ارتباط با احساسات ما هستند. راه  های دیگر برقراری ارتباط با احساسات ، شامل سپری کردن زمانی با خود، دور شدن از وسائل دیجیتال و توجه بیشتر به بدنتان است.

بدن خود را اسکن کنید

بریتو همچنین توصیه می کند که زمانی را برای یادداشت درباره روزتان کنار بگذارید و به خودتان اجازه دهید تا با روحتان ارتباط برقرار کنید و ندای قلب خود را بشنوید.

برای شروع، او پیشنهاد می کند که ۲۰ تا ۶۰ دقیقه را برای خود کنار بگذارید، موبایل و کامپیوترتان را خاموش کنید، کمی چای درست کنید، و قبل از اسکن بدن پنج نفس عمیق بکشید.

بریتو می گوید: ” اسکن بدن، شما را تشویق می کند تا متوجه شوید که چه چیزی در بدن شما اتفاق می افتد، و سپس یاد بگیرید که چه احساساتی در بدن شما قرار دارند، مثلا بفهمید که اگر بدن شما بتواند صحبت کند، چه چیزی به شما می گوید.”

کلام آخر

رویاهای جنسی بخشی طبیعی از زندگی و ضمیر ناخودآگاه شما هستند. اگر فکر می کنید که این رویاها برای شما آزاردهنده هستند، و زیاد رخ می دهند، می توانید از یک روان درمانگر کمک بگیرید تا به شما کمک کند تا بفهمید که چه چیزی در ذهن شما در حال رخ دادن است. در غیر این صورت، نفس عمیق بکشید و رویاهای جنسی خود را مهم بپندارید و از آن  ها برای یادگیری بیشتر در مورد خودتان استفاده کنید.