melted-chocolateآیا از خواص دارویی شکلات تلخ  و تاثيرات فراوان آن برای سلامتی آگاهید؟افراد با مشکلات گرفتگی عروق ‍‍‍‍‍‍‍ پا و عروق قلبی از این خوراکی لذیذ غافل نشوند

آنتی اکسیدان های موجود در شکلات تلخ می توانند برای کسانی که فشار خون در پای شان ضعیف است، مفید باشند.


به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از سایت های « philly» و « HealthDay News»، در یک تحقیق کوچک مشخص شد، کسانی که بیماری «شریان محیطی» دارند (یعنی رگ های خونی که به پا، شکم، بازوها و سر می رود، در جایی دور از قلب تنگ شده و معمولا پا درد و افت فشار خون در پا از علایم آن است) بعد از خوردن یک تکه شکلات تلخ، کمی بیشتر راه می روند و مسیر دورتری را طی می کنند.

 

شکلات تلخ سرشار از یک نوع آنتی اکسیدان به نام «پلی فنولز» است و دانشمندان می گویند، پلی فنولز با گشاد کردن رگ ها، جریان خون در پاها را بهبود می بخشد.

در این تحقیق، 20 بیمار 60 تا 78 ساله که از بیماری شریان محیطی رنج می بردند، توسط پزشکان زیر نظر گرفته شدند. بیماران صبح روی تردمیل راه می رفتند و دفعه دوم، 2 ساعت بعد از خوردن 40 گرم شکلات تلخ یا شیری روی تردمیل می رفتند. شکلات تلخ مورد استفاده در این بررسی، بیش از 85 درصد کاکائو داشت که باعث می شد سرشار از پلی فنولز باشد. شکلات شیری زیر 30 درصد کاکائو داشت.

بیماران بعد از خوردن شکلات تلخ، به طور میانگین 11 درصد دورتر و 15 درصد طولانی تر از قبل راه می رفتند که حدود 12 ثانیه و 12 متر بیشتر می شد. اگرچه این عدد زیاد نیست اما نکته اینجا است که خوردن شکلات شیری هیچ اثر مثبتی روی آنها نمی گذاشت. 

تحقیقات دقیق تر نشان داد میزان «نیتریک اکسید»، گازی که به بهبود جریان خون مرتبط است، بعد از خوردن شکلات تلخ بالاتر است. محققان معتقدند شاید بالا رفتن سطح این گاز باعث شده رگ های بیماران بازتر شده و قدرت راه رفتن شان افزایش بیابد.

نتایج این تحقیق که در «Journal of the American Heart Association» منتشر شده، می تواند راه را برای یافته های جدیدتر باز کند.