مزوتراپی صورت چه فوایدی دارد؟ تلاش ها برای داشتن پوستی شفاف و درخشان هرگز پایان پذیر نیست. با وجود صنعت زیبایی مدرن که مملو از درمان های زیبایی ای است که نوید نتایج معجزه آسا را می دهند، اما باز هم خیلی از افراد از نتایج راضی نیستند.

اما چند روش وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند تا به پوست مورد انتظار خود دست پیدا کنید. مزوتراپی یکی از روش هاییست که قول می دهد تا پوست شما را کشیده و جوان کند.

هرگز چیزی درباره آن شنیده ایدید‌ای؟ نگران نباشید. ادامه این مقاله از بخش زیبایی، پوست وموی دکتر سلام را بخوانید تا با  مزوتراپی صورت بیشتر آشنا شوید.

 مزوتراپی صورت چیست؟

مزوتراپی صورت روشی است که در آن پزشک به منظور کشیدگی و جوانسازی پوست، از سوزن های بسیار ریز برای تزریق و رساندن آنزیم ها، هورمون ها و ویتامین ها به پوست شما استفاده می کند.

این روش برای اولین بار در فرانسه توسط دکتر میشل پیستور و برای کمک به تسکین درد ناشی از مشکلات پزشکی اختراع شد. با این حال، بعدا از آن برای جدا کردن چربی (اغلب به عنوان جایگزینی برای لیپوساکشن) استفاده شد.

هر آنچه باید درباره مزوتراپی بدانید

مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی از تزریق ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها و عصاره های گیاهی برای جوان سازی و سفت شدن پوست، همچنین از بین بردن چربی های اضافی استفاده می شود.

میشل پیستور، پزشکی در فرانسه این روش درمانی را در سال 1952 ابداع کرد که در اصل برای تسکین درد استفاده می شد. به گزارش هلث لاین، طی سال های گذشته در ایالات متحده و سایر نقاط جهان محبوبیت زیادی کسب کرده است. امروزه مزوتراپی در موارد زیر استفاده می شود:

 • در نواحی مانند معده، ران، باسن، پاها، بازوها و از بین بردن چربی صورت
 • کاهش سلولیت
 • چین و چروک و خطوط را محو می کند
 • سفت شدن پوست
 • اصلاح دوباره بدن
 • شفاف سازی پوست رنگی
 • درمان آلوپسی شرایطی که باعث ریزش مو می شود

در این روش از سوزن های بسیار ظریف برای تزریق به لایه میانی (مزودرم) پوست استفاده می شود. ایده نهفته پشت مزوتراپی این است که مسائل اساسی مانند گردش خون ضعیف و التهاب را که باعث آسیب پوست می شود اصلاح می کند. فرمول استانداردی برای مواد تزریق شده در مزوتراپی وجود ندارد. پزشکان از راه حل های مختلفی استفاده می کنند، از جمله:

 • داروهای تجویزی مانند گشاد کنندگی عروق و آنتی بیوتیک ها
 • هورمون هایی مانند کلسی تونین و تیروکسین
 • آنزیم هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز
 • عصاره های گیاهی
 • ویتامین ها و مواد معدنی

مزوتراپی صورت

عبارت “مزو” به معنای متوسط است. این روش درمانی مزوتراپی نامیده می شود زیرا از سوزن های ریزی برای تزریق به لایه میانی پوست شما استفاده می شود. کل ایده این روش درمانی، درمان مشکلات زیرپوستی نظیر التهاب و گردش خون ضعیف، که باعث آسیب پوستی می شود، است.

کاربرد مزوتراپی صورت

مزوتراپی اغلب برای پرداختن به گستره وسیعی از مشکلات پوستی به کار می رود:

 • تجمع رنگدانه در بافت ها
 • کشیدن پوست
 • کاهش سلولیت خطوط و چین و چروک ها
 • حذف چربی از صورت، بازوها، ران، شکم، مفصل ران و پاها
 • آلوپسیا

این روش درمانی دارای فواید زیادی است.

هزینه مزوتراپی

هزینه مزوتراپی به نوع درمانی که انجام می دهید و تعداد جلسات مورد نیاز بستگی دارد. از آنجا که مزوتراپی در گروه درمان های زیبایی قرار می گیرد و از نظر پزشکی گزینه ضروری نیست شرکت های بیمه به طور معمول هزینه ای برای آن پرداخت نمی کنند.

چگونه برای مزوتراپی آماده می شوید؟

قبل از انجام مزوتراپی با پزشک خود درباره انتظارات خود از مزوتراپی صحبت می کنید و به احتمال زیاد پزشک شما را از مصرف آسپرین و سایر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به مدت یک هفته قبل از عمل منع می کند. این داروهای تسکین دهنده درد می توانند خطر خونریزی و کبودی را طی مزوتراپی افزایش دهند.

در طول جلسه درمان مزوتراپی چه اتفاقی می افتد؟

در طول هر جلسه درمان مزوتراپی احتمال می رود داروی بی حسی روی پوست استفاده شود سپس با استفاده از یک سوزن کوتاه مخصوص این کار یک سری تزریق خواهید داشت. سوزن به یک اسلحه مکانیکی متصل شود تا تزریق های زیادی را پشت سر هم انجام دهد.

تزریقات را می توان در عمق های مختلف از یک تا 4 میلیمتر داخل پوست انجام داد بسته به شرایطی که تحت درمان قرار گرفته اید دارد. پزشک سوزن را به صورت زاویه دار درون پوست وارد می کند. با هر تزریق ممکن است فقط یک قطره کوچک از محلول به پوست وارد شود.

برای اثربخشی مطلوب به احتمال زیاد به چندین جلسه مزوتراپی نیاز خواهید داشت جلسات مراجعه به پزشک بین 3 تا 15 بار متغیر است. جلسات اولیه ابتدا هر 7 تا 10 روز تزریق انجام می شود.  در صورت شروع بهبودی پوست درمان ها تا دو هفته یک بار یا یک بار در ماه کشیده می شوند.

روش کار مزوتراپی چقدر موثر است؟

سخت است بگوییم مزوتراپی موثر است زیرا مواد و روش های مختلفی در درمان استفاده می شود. تعداد مطالعات کمی برای آزمایش و تحقیق پیرامون این روش انجام شده است و بسیاری از مطالعات انجام شده د رمقیاس کوچک بوده اند.

تحقیقات انجام شده پیرامون مزوتراپی فایده چندانی را برای جوان سازی پوست نشان نداده است. یک مطالعه معتبر در سال 2012 روی 6 نفری که به مدت 6 ماه تحت درمان بودند هیچ بهبود واقعی در چین و چروک ها را گزارش نمی دهد.

یک تحقیق دیگر در سال 2008 نیز 20 زن را که برای کانتورینگ بدن مزوتراپی کردند را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند، اما هیچ کاهشی در اندازه ران آنها مشاهده نشد.

مزوتراپی چگونه با لیپوساکشن مقایسه می شود؟

مزوتراپی برای از بین بردن چربی های ناخواسته یک روش جراحی غیرلیپوساکشن محسوب می شود. لیپوساکشن به طور دائمی چربی نواحی مانند معده، ران و کمر را از بین می برد. جراحان زیبایی این روش را با قرار دادن یک لوله پلاستیکی نازک از طریق برش های کوچک در پوست سپس مکش چربی انجام می شود. لیپوساکشن در حالیکه فرد بیهوش است انجام می شود.

اگرچه لیپوساکشن در از بین بردن دائمی چربی روش موثری تلقی می شود، اما روند بهبودی می تواند تا 6 هفته طول بکشد، همچنین خطراتی مانند آسیب عصب و رگ های خونی، خطوط نامنظم پوست، سوختگی و عفونت نیز فرد را تهدید می کند. لیپوساکشن روش گران قیمتی محسوب می شود در سال 2016، متوسط ​​هزینه این روش 3 هزار و 200 دلار بوده است.

مزوتراپی به اندازه لیپوساکشن روشی تهاجمی نیست. هیچ برشی در آن وجود ندارد و هزینه اش بسیار کمتر از لیپوساکشن است. با این حال، ممکن است برای حصول نتیجه دلخواه به 10 جلسه درمانی یا بیش از آن نیاز باشد.

هنوز مشخص نیست مزوتراپی برای از بین بردن چربی چگونه کار می کند. تحقیقات کافی در این زمینه انجام نشده است و روش های مورد استفاده بسته به مکانی که آن را انجام داده اید متفاوت است. لیپولیز تزریقی به عنوان یکی دیگر از درمان های غیرتهاجمی مشابه مزوتراپی است. اصطلاحات “مزوتراپی” و “لیپولیز تزریقی” اغلب به طور مترادف استفاده می شوند هرچند که کمی متفاوت هستند.

طی تزریق لیپولیز پزشک فسفاتیدیل کولین و دی اکسی کولات را به لایه چربی زیر پوست برای تجزیه چربی تزریق می کند مانند مزوتراپی شواهد اندکی برای اثبات اثربخشی لیپولیز تزریق وجود دارد.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا برای از بین بردن چربی لیپولیز تزریقی یا مزوتراپی را توصیه نمی کند. این انجمن اذعان می دارد تحقیقات کافی برای تایید عملکرد این روش های درمانی وجود ندارد.

مزوتراپی صورت چیست؟

در مزوتراپی صورت به منظور کشیدگی و جوانسازی پوست از سوزن های بسیار ریز برای تزریق و رساندن آنزیم ها، هورمون ها و ویتامین ها به پوست استفاده می شود.

مزو به معنای متوسط است و این روش درمانی مزوتراپی نامیده می شود زیرا از سوزن های ریزی برای تزریق به لایه میانی پوست استفاده می شود. کل ایده این روش درمانی، درمان مشکلات زیرپوستی نظیر التهاب و گردش خون ضعیف که باعث آسیب پوستی می شود است.

بیشتر بخوانید:موارد استفاده و عوارض قرص مدروکسی پروژسترون

کاربرد مزوتراپی صورت

مزوتراپی اغلب برای پرداختن به گستره وسیعی از مشکلات پوستی به کار می رود:

 • تجمع رنگدانه در بافت ها
 • کشیدن پوست
 • کاهش سلولیت خطوط و چین و چروک ها
 • حذف چربی از صورت، بازوها، ران، شکم، مفصل ران و پاها

آلوپسیا

این روش درمانی دارای فواید زیادی است. فواید مزوتراپی عبار تند از:

 • پوست مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد لازم دیگر را دریافت می کند
 • غلظت بالای سرم، ویتامین و دیگر ترکیبات مغذی باعث می شود پوست احساس طراوت و شادابی کند. مزوتراپی تضمین می کند مواد به درستی جذب پوست می شوند.
 • جایگزینی برای عمل های جراحی  پرهزینه است

مزوتراپی به عنوان بخشی از روند ضدپیری پوست است و نسبت به دیگر روش ها و جراحی های پلاستیک کمتر تهاجمی است. سرم متمرکزی با استفاده از سوزن به پوست تزریق می شود که در نتیجه آن پوستی سالم و با طراوت به فرد هدیه می دهد.

نیازهای چندگانه پوست را رفع می کند

برای اهدافی مبنی بر مقابله با روند پیری پوست یا درخشندگی آن باید مواد مغذی مورد نیاز پوست را فراهم کنید. یا مزوتراپی انرژی پوست افزایش می یابد و نتایج آن بعد از نخستین جلسه درمان قابل مشاهده است.

پوست را هیدراته نگه می دارد

مزوتراپی به افزایش میزان رطوبت پوست کمک کرده و باعث می شود سفت، مقاوم و سالم به نظر برسد. مزوتراپی فرآیند پیچیده ای نیست. با این حال، باید با متخصص پوست خود مشورت و درباره نگرانی های خود صحبت کنید.

تعداد جلسات درمان بر اساس شدت درمان و مواد مورد استفاده متفاوت است.

فواید مزوتراپی چیست؟

فواید مزوتراپی عبار تند از:

۱. پوست مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد لازم دیگر را دریافت می کند

غلظت بالای سرم، ویتامین و دیگر ترکیبات مغذی باعث می شود که پوست شما احساس طراوت و شادابی کند. مزوتراپی تضمین می کند که مواد به درستی به پوست شما جذب می شوند.

مزوتراپی صورت

۲. می تواند جایگزینی برای عمل های جراحی گران قیمت باشد

می تواند بخشی از روند ضد پیری پوست تان باشد و نسبت به دیگر روش ها و جراحی های پلاستیک کمتر تهاجمی است. دیگر نیاز ندارید تا برای داشتن ظاهری بهتر زیر تیغ جراحی بروید. سرم متمرکزی با استفاده از سوزن به پوست شما تزریق می شود و پوستی سالم و خوش جلوه را به شما هدیه می دهد.

۳. می تواند نیازهای چندگانه پوست را رفع کند

چه شما به دنبال یک راه حل ضد پیری باشید و یا بخواهید درخشندگی پوست خود را افزایش دهید، مواد لازم را برای پوست خود به دست خواهید آورد. انرژی پوست افزایش می یابد و شما می توانید درست بعد از اولین جلسه، نتایج قابل مشاهده را ببینید.

۴. پوست شما را روشن می کند

بسته به مواد اولیه، مزوتراپی می تواند مسائل پوستی مانند لکه های پیری، تجمع رنگدانه ها و ملاسما را درمان کند. این درمان همچنین می تواند چهره و حتی رنگ پوستتان را روشن تر کند.

مزوتراپی پوست را روشن می کند

بسته به مواد اولیه مورد استفاده مزوتراپی می تواند مشکلات پوستی مانند لکه های پیری، تجمع رنگدانه ها و ملاسما را درمان کند، همچنین این روش درمانی می تواند چهره و حتی رنگ پوست را روشن تر کند.

۵. پوست شما را هیدراته نگه می دارد

مزوتراپی هم چنین می تواند به افزایش میزان رطوبت پوست کمک کرده و باعث شود که برجسته، مقاوم و سالم به نظر برسد.

مزوتراپی فرآیند پیچیده ای نیست. با این حال، باید با متخصص پوست خود مشورت کنید و درباره نگرانی های خود صحبت کنید. او بهترین فرد برای درک نیازهای پوستی شما و تشخیص نوع موادی که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، است.

تعداد جلسات، بسته به شدت درمان شما و مواد مورد استفاده، ممکن است متفاوت باشد. درمان ها معمولا سفارشی سازی می شوند. در اینجا خلاصه ای از آنچه که دقیقا در طی این روند درمانی اتفاق می افتد، آمده است.

مزوتراپی صورت

در طی مزوتراپی صورت باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشیم؟

باید یک هفته قبل از شروع درمان، استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)و آسپرین (در صورت استفاده از هر یک از آن ها) را متوقف کنید، چون ممکن است خطر کبودی و خونریزی را افزایش دهند.

در طول درمان:

 • پزشک می تواند داروی بی هوشی موضعی را در مناطقی که قرار است درمان شوند، اعمال کند. با این حال، این به سطح تحمل درد شما بستگی دارد.
 • پزشک از یک سوزن میکرو برای تزریق مواد اولیه به منطقه مورد نظر استفاده می کند. چند تزریق بر روی صورت شما انجام می شود.
 • در عمق های متفاوتی (از حدود ۱ تا ۴ میلیمتر) در پوست شما تزریق انجام می شود. این مساله دوباره به مشکل پوستی شما بستگی دارد.

بسته به مشکل پوست، شدت و اثرات آن ممکن است به چندین جلسه مزوتراپی نیاز داشته باشید. پزشک می تواند به شما بگوید که برای کسب نتایج مورد نظر، دقیقا به چند جلسه درمانی نیاز دارید.

مطالعات کافی درباره مزوتراپی و اثرات آن وجود نداشته است، اما هر نوع درمان زیبایی دارای اثرات نامطلوبی است. و مزوتراپی هم استثنا نیست.

بیشتر بخوانید:داروهای ضدافسردگی باعث تغییر شخصیت افراد می شوند

مزوتراپی صورت

عوارض جانبی و خطرات درگیر در  مزوتراپی صورت

برخی از اثرات جانبی متداول عبارتند از:

 • ادما (تورم ناشی از آسیب و یا التهاب)
 • اریتما (قرمزی پوست)
 • خارش
 • درد ملایم (در ناحیه مورد درمان)
 • هایپراستزی پوست (افزایش حساسیت پوست)
 • تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • گره های نازک زیر پوستی در منطقه تحت درمان
 • مشکل تجمع رنگدانه ها
 • واکنش های پوستی (خارش و…)

شما ممکن است حتی به برخی از داروها و موادی که در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند، واکنش های آلرژیک نشان دهید. در نتیجه مهم است بفهمید که آیا نسبت به مواد تزریقی حساسیت دارید یا نه.

اثرات معکوس این روش نیز به این دلایل گزارش شده است:

 • تکنیک های نادرست که باعث بروز زخم و عفونت می شوند.
 • یک روش آسپتیک ضعیف که ممکن است پوست و دیگر عفونت ها را نیز منتقل کند.

این روش مورد تایید FDA نیست و حتی دستورالعمل های جامعه جراحان پلاستیک، مزوتراپی را برای کاهش چربی ها توصیه نمی کنند. طبق گفته آن ها، تحقیقات علمی بسیار محدودی در زمینه استفاده از مزوتراپی برای حذف چربی وجود دارد.

مزوتراپی صورت

عوارض جانبی و خطرات پیرامون مزوتراپی صورت

برخی از اثرات جانبی متداول عبارتند از:

 • ادما (تورم ناشی از آسیب یا التهاب)
 • اریتما (قرمزی پوست)
 • خارش
 • درد ملایم (در ناحیه مورد درمان)
 • هایپراستزی پوست (افزایش حساسیت پوست)
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • استفراغ
 • گره های نازک زیر پوستی در ناحیه تحت درمان
 • مشکل تجمع رنگدانه ها
 • واکنش های پوستی

ممکن است نسبت به برخی از داروها و موادی که در مزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند واکنش های آلرژیک نشان دهید. در نتیجه مهم است متوجه شوید آیا نسبت به مواد تزریقی حساسیت دارید یا خیر. اثرات معکوس این روش نیز به این دلایل گزارش شده است:

 • استفاده از تکنیک های نادرست که باعث بروز زخم و عفونت می شوند.
 • یک روش آسپتیک ضعیف که ممکن است پوست و دیگر عفونت ها را نیز منتقل کند.

عوارض جانبی و خطرات مزوتراپی چیست؟

بارها شنیده اید برای کاهش خطرات و عوارض جانبی هر گونه جراحی به پزشک حاذق و مجرب مراجعه کنید.  عوارض جانبی گزارش شده عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • برجستگی در محل تزریق
 • لکه های تیره پوست
 • جوش
 • عفونت
 • جای زخم

بهبود مزوتراپی چگونه است؟

از آنجا که مزوتراپی یک روش غیرتهاجمی است به طور معمول زمان انجام آن بریدگی و خونریزی وجود ندارد. بسیاری از افراد می توانند بلافاصله بعد از انجام آن به فعالیت های عادی خود برگردند، اما برخی دگیر ممکن است به دلیل تورم و درد در محل های تزریق نیاز به یک روز مرخصی داشته باشند.

در پایان

مزوتراپی درمانی امیدوار کننده برای از بین بردن چربی های ناخواسته و کانتور بدن است. با این حال، ایمنی و کارآیی آن هنوز توسط علم اثبات نشده است. بسیاری از مطالعات انجام شده مربوط به مزوتراپی برای کاهش درد است نه درمانی برای زیبایی.

مزوتراپی به عنوان یک روش درمانی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید نشده است، اما بسیاری از مواد مورد استفاده در درمان آن برای درمان سایر شرایط تایید سازمان غذا و داروی آمریکا را دارند. تا زمانی که این مواد دارای تاییدیه این سازمان باشند از آنها برای مزوتراپی استفاده می شود.

پزشکان از هیچ فرمول استانداردی برای مزوتراپی استفاده نمی کنند. یعنی ممکن است با یک پزشک یک درمان کاملا متفاوت از درمان با یک پزشک دیگر دریافت کنید. در صورت تمایل به امتحان مزوتراپی به پزشک معتمد مراجعه کنید که تجربه زیادی در این روش دارد زیار این کار در به حداقل رساندن عوارض جانبی کمک می کند.

آیا می توان از مزوتراپی برای ریزش مو استفاده کرد؟

علاوه بر درمان چین و چروک و از بین بردن چربی ناخواسته از مزوتراپی برای درمان ریزش مو ناشی از آلوپسی نیز استفاده می شود. این درمان عصاره های گیاهی، ویتامین ها یا داروهایی مانند فیناستراید و ماینوکسیدیل را به داخل سر تزریق می کند. افرادی که برای ریزش مو مزوتراپی انجام می دهند ادعا می کنند:

 • عدم تعادل هورمون ها را در فولیکول مو و اطراف آن اصلاح می کند
 • مواد مغذی را به مو می رساند
 • گردش خون را بهبود می بخشد

با این حال، درست مانند سایر کاربردهای مزوتراپی شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد برای ریزش مو گزینه مفیدی است. بیشتر موادی که تزریق می شود در مطالعات رویش مجدد مو نشان داده نشده است و فقط فیناستراید و ماینوکسیدیل منبع معتبر شواهدی برای اثبات عملکرد آنها وجود دارد.

نتیجه گیری

اگرچه مزوتراپی نتایج امیدبخشی را در درمان تعدادی از مشکلات پوستی از خود نشان می دهد، اما برای تایید اثربخشی آن در کمک به حذف چربی، نیاز به تحقیقات عمیق تری است. اثرات ایمنی و جانبی این روش نیز تایید نشده است زیرا مزوتراپی تنها به عنوان یک روش کاهش درد و نه به عنوان یک روش زیبایی مورد مطالعه قرار گرفته است. همیشه بهتر است، قبل از انجام مزوتراپی یا هر روش زیبایی دیگری با پزشک باتجربه ای مشورت کنید.

مترجم: الهه زارعی