اگر دچار شپش سر شده اید باید چند نکته را به خاطر بسپارید. انتشار شپش به این معنا نیست شما حامل یک بیماری هستید و یا این که شما و فرزندتان تمیز نیستید. هرگاه که همه اعضای خانواده از یک شانه استفاده می کنند شپش یا تخم شپش از آن ها به کودکان منتقل می شود. اگر کودک شما یک شب را با دوستان خود گذرانده است و بعد از آن مادر دوستش به شما می گوید که یکی از بچه ها دچار شپش است جای نگرانی نیست شما به اندازه کافی به موقع از این موضوع با خبر شده اید. در این مقاله از بخش بهداشت و ارتقا سلامت دکتر سلام به بررسی درمان خانگی شپش سر می پردازیم.

درمان خانگی شپش سر چیست؟

کافی است هر صبح و هر عصر به مدت 3 هفته موهای کودک خود را شانه بزنید. شانه کشیدن موها یک روش ساده خانگی برای درمان شپش می باشد. تقریبا تمام راه های خانگی روش خاص خود را دارند و سعی کنید راهی که بر روی شما جواب می دهد را بیابید زیرا استفاده از روش های خانگی بهتر از استفاده از مواد شیمیایی قوی می باشد.

شپش سر

استفاده از شانه خیس:

خیس کردن شانه هنگام شانه کشیدن به موها یک روش قدیمی برای از بین بردن شپش ها می باشد. این روش مزایایی از جمله در دسترس قرار دادن شپش ها و تشخیص دادن آن ها از شوره را امکان پذیر می کند. در این روش یا می توانید شانه را خیس کنید یا به موها آب اسپری کنید. از شانه ای استفاده کنید که دندانه های آب به اندازه موها و استاندارد باشد. اگر چه این روش موثر است اما زمان بر است و احتیاج به مدت زمان طولانی تری دارد. اگر از این روش برای کودکان استفاده می کنید به فکر سرگرمی ایجاد کردن حین انجام شانه زدن به موها باشید.

کشتن شپش ها:

برخی از روش های طبیعی برای درمان شپش بسیار موثر هستند. این روش ها به خوبی جواب می دهند به شرطی که طبق دستور پیش بروید. برخی از متخصصان بر این باورند که با استفاده از شانه می توان سرعت حرکت شپش ها آهسته تر کرد در نتیجه به راحتی می توان آن ها را به  دام انداخت. یکی روش خوب برای از بین بردن شپش، چرب کردن موها با روغن زیتون و بادام می باشد. وازلین و مایونز توصیه نمی شوند زیرا شستن آن ها بسیار سخت است. برخی بر این عقیده اند که شانه را با روغن چرب کرد سپس موها را با آن شانه کشید. می توانید هر دو روش را امتحان کنید تا روش مناسب خود بیابید.

باید موها خود را به دسته های کوچکی تقسیم کنید سپس با شانه کشیدن شپش ها را به به سمت بیرون هدایت کنید. می توانید این کار را با قرار دادن موها زیر نور انجام دهید. سپس شانه را بعد از شانه کشیدن زیر آب داغ بگیرید. در کودکان ابتدا موها را شانه بکشید سپس موها را با شامپوی همیشگی خودشان بشویید سپس دوباره این کار را تکرار کنید. در انتها موهای آن ها را خشک کنید.

دقت کنید که حوله و لباس ها را بشویید تا عاری از هر شپش باشد. شانه ها را در محلول 10 درصد سفید کننده به مدت 30 دقیقه قرار دهید و سپس آن را به خوبی بشویید. یا می توانید شانه ها را به مدت 30 دقیقه  در سرکه قرار دهید یا برای 10 دقیقه آن ها در آب بجوشانید. این مراحل را هر روز به مدت یک هفته انجام دهید. سپس به دو هفته هر شب موها را شانه بزنید تا زمانی که مطمئن شوید شپش ها از بین رفته اند.

شپش سر

شپش سر را با روغن های ضروری از بین ببرید:

تعدای از روغن ها هستند که نشان داده اند به صورت موثری در از بین بردن شپش سر عمل می کنند. روغن های ضروری هرگز هضم نمی شوند. در حقیقت، برخی از آن ها سمی اند. قبل از استفاده از روغن های ضروری، آن ها را با روغن های کمکی رقیق کنید. سپس یک قطره از آن را پشت دست کودک بریزید اگر واکنشی احساس نکرد سپس می توانید از آن برای موها استفاده کنید. هنوز تحقیقات کافی در این زمینه که روغن های ضروری برای کودکان بی خطر است ارائه نشده است.

برخی از روغن ها یه صورت بسیار نادر ایجاد آلرژی می کنند از جمله روغن درخت چای. اگر کودک تان به یکی از روغن ها حساسیت دارد از دیگری استفاده کنید. از جمله روغن های ضروری می توان موارد زیر را نام برد:

مقداری از روغن زیتون را با 10 تا 15 قطره روغن ضروری ترکیب کنید. سپس روغن مخلوط شده را به پوست سر کودک بمالید. یک شب به آن زمان بدهید یا حداقل 12 ساعت. سپس شانه بکشید وشامپو بزنید و این کار را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید که شانه کشیدن موها در خارج کردن شپش سر بسیار موثر است.