images.jpgیصثمیکروب ها و باکتری های  زیر ناخن ها آلوده به باکتری های ایی کولی و سالمونلا هستند که برای سلامتی بسیار مضر هستند و فرد را متلا به انواع بیماریهای خطرناک می کنند

یک محقق آمریکایی می گوید: ناخن جویدن علاوه بر اینکه عملی زشت و ناپسند است، آلودگی به باکتری های ایی کولی، سالمونلا ، ابتلا به اسهال و درد معده به دنبال دارد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام«ریچارد شر» متخصص پوست در کالج پزشکی «کرونل ویل» نیویورک می گوید: پیامدهای پزشکی ناخن جویدن بدتراز چیزی است که تصور می شود.

وی با اشاره به تجمع انواعی از میکروب ها در زیر ناخن ها، افزود: خطرناک ترین باکتری که در زیر ناخن وجود دارد از خانواده ای به نام «انتروباکتریاسه» (enterobacteriaceae) است که شامل سالمونلا و ایی کولی می شود.

وی ادامه داد: محل گرم زیر ناخن شرایط مناسبی برای رشد این باکتری ها ایجاد می کند.

ورود این باکتری ها به دهان و معده باعث بروز عفونت های معده و روده می شوند که اغلب به بروز اسهال و درد حاد شکم منجر می شود.

این متخصص همچنین هشدار داد: از سوی دیگر بروز بریدگی های کوچک بر روی نوک انگشتان موجب نفوذ باکتری به زیر پوست می شود و عفونتی به نام «پارونیشیای» (paronychia) ایجاد می کند.

این عفونت باعث بروز التهاب و تورمی می شود که باید با جراحی عفونت آن تخلیه و با آنتی بیوتیک یا ضد قارچ درمان شود.

ویروس زگیل، HPV، مشکل دیگری برای افرادی است که ناخن می جوند زیرا این ویروس از طریق انگشتان به دهان منتقل می شود و مشکلات دندانی و لثه ایجاد می کند.

شر می گوید: از سوی دیگر جویدن مداوم ناخن ها موجب بهم خوردن ارتباط دندان های بالایی و پایینی می شود بطوریکه دندان افرادی که مدام ناخن های خود را می جوند به سمت خارج تمایل پیدا می کند.

وی با بیان اینکه ترک این عادت دشوار است،گفت: برای کنار گذاشتن این عادت بهتر است نوک انگشتان خود را تلخ کنید.
منبع:ا